Споделена история от Тинейджърски

Какво мога да работя на 14/15 години?
Здравейте,
Тъпа тема, знам. Но съм на 14 (почти 15 години) и искам да работя нещо. Задоволена съм с всичко, което поискам. Мама се старае да ми купува всичко, но някак си искам да й помогна, като започна сама да си взимам някои дрехи. (: Но не ми е ясно какво ще работя на 15 години. Обмисляла съм варианта да преподавам уроци по английски (имам сертификати), но кой ще се запише на уроци при тинейджърка?

Коментари

51-100 от 117

58.   до 57 “Само да поясня - уроците, които им се преподават в училище са безплодни и не упреквам тези, които не искат да ги учат“
Ами с тази нагласа не се надявайте един ден децата Ви да постигнат повече и да живеят, не само да съществуват. Материалът в учебниците не е толкова важен, важно е да се научи човек на дисциплина и да УЧИ. Важна е и общата култура. Може не всеки да стане физик или химик, но е престъпление да живееш в 21 век и да не знаеш елементарни неща за света, който те обкръжава. Учебниците са писани от хора-професори, защо си мислите, че сте по-умна от тях?
Аз навремето страшно много учих. Имах 20 лв. стипендия за отличен успех и си купувах с нея книги и учебници. Родителите ми винаги са успявали да ни осигурят храна, парно, дрехи (втора ръка), покрив над главата, за което съм им страшно благодарна. Днес точно благодарение на ученето и образованието си мога да си позволя не само съществуване, а истински живот - собствен дом, две коли, почивки в чужбина, техника и електроника и изобщо всичко, от което има нужда човек, за да живее добре. Ако децата ми не искат да учат, няма да се поколебая да ги пратя на село да покопаят известно време. Но ако на едно дете му кажеш, че уроците не били важни за живота и човек се учил на самостоятелност с работа под 18 г., то бъдете сигурни, че такова дете няма да се учи добре и ще се бори цял живот за оцеляване.
Може да сме живяли скромно, но винаги ни е било ясно, че уроците са основата за нашето собствено издигане в живота. Ако човек от малък не се научи на дисциплина и да СЕ УЧИ, то той рискува да завърши на полето.
И да, нашата образователна система е сбъркана, защото дава шанс само на ученолюбивите деца да получат изобщо някаква квалификация. Аз съм на мнение, че трябва да се наблегне на практиката при децата, които не искат да учат или това не им е вярно, но определено до 18 г. учението и образованието трябва да са на първо място в живота на децата.
Но при настоящата система да насърчаваш детето си да не учи, а да работи е самоубийство!

... и ако ги учим, че държавата ни е виновна, ако ги учим, че материалът в учебниците не бил важен за живота, как искме тези хора да повярват в себе си и в собствената си отговорност за живота и успеха? Факт е, че в тази държава има хора с добър доход, които живеят добре. Не можете да си представите, колко много зависи от това, дали децата ви ще учат тук и сега, дали един ден ще могат да живеят добре или просто ще съществуват. Не чакайте да дойде някой и да ви оправи живота и не възпитавайте така децата си. Не случайно работата под 16 г. е абсолютно забранена, а след това е с много ограничения - дайте време на децата си да се изучат, цял живот ще могат да работят - хубавите дрешки, джаджи и екстри няма да им избягат. Който има какво да яде и къде да спи, няма нужда от това да работи под 18 г. От собствен опит ви го казвам - на 16 г. бях тръгнала да си търся работа и хубаво, че на интервюто един бизнесмен (мутра беше) ми даде акъла - „Момиче, не се излагай. Ще изкараш 100-200 лв., но ще си провалиш цялото бъдеще. Наблегни на четенето. “ - и това ми каза човек БЕЗ ОБРАЗОВАНИЕ. Много го уважавам до ден днешени, въпреки че е необразован и простоват, защото ме спря да извърша голяма глупост. Имайте предвид, че децата ви няма да има достъп до нормална работа. Като сервитьори, бармани и т.н. ще имат контакт с хора, които могат да им навредят. Под 18 г. човек просто не е и зрял психически, за да може да отсее правилните от неправилните хора. Моя приятелка ТРЯБВАШЕ да работи, защото беше дъщеря на самотна майка и гладуваха, въпреки че успя да завърши с добър успех, това момиче в последствие пропадна, защото се задвижи с едни мъже...беше сервитьорка от 14-годишна. На 17-18 вече си изкарваше бакшишите по друг начин...

59.   Мир Вам! Обичам Ви и Бог Ви Обича!
Мога само да се мля за вашето спасение!
Дано уроците, които още имате да учите, да дойдат бързо и лесно! Един ден ще ме разберете...
Благославям Ви!

60.   До коментар 56 и 58. Аз съм момиче на 17 години. Уча в природоматеметическа гимназия. Скъсват ни гъза от учене, ако мога така да се изразя. Няма да се надувам като кажа, че вземам стипендия, която в прочем също е 20лв. и не ми стига и за един учебник. Ам.. отклоних се.
Аз сега отделям 60% от денонощието си САМО за училиче, но какво ви касае вас това. Аз дори и цял ден да уча за вас ще е нищо, съдейки по вашите АБСОЛЮТНО не правилни расъждения(според мен, разбира се). Вие казвате (перефразирам), че сега тинейджърите на моите години трябва да учат, учат, учат и УЧАТ. Не могат да си намерят работа? Казвате също, че жената писала коментарите 55 и 57 греши щом мисли, че уроците са ни безсмислени? Я ми кажете тогава, за какво точно ни е цялата тази суха информация, която главно некадърни учители ни преподават.
Имам познати във франция и знаете ли как учат там? Имат 2 реда уроци на ден с много по смислена информация и научават МНОГО повече от нас. Нека обясня защо. Защото на тях не им се затормозяват мозъците с хиляди и хиляди ИЗЛИШНИ детайли. Артър Конан Дойл е казал в една от книгите си за Шерлок Хоумс, че умът на човека е като стая в която могат да се поберат определено количесво вещи(в случея информация).
В моята глава в момента се объркват химия, бология, математика, физика. Смесвам различни предмети, обърквам се в логиката си вече. Когато тръгна да мисля за нещо (както в момента) просто стигам до някъде и почвам да мисля за глицералдехид фосфат, или никотинамит-аденин-динуклеотид. Следкато успяхте да го прочетете (ако го прочетете изобщо) дано това ви говори нещо, НАПЪЛНО съм сигурна, че и до сега го помните(учила сте го в 9ти клас), както и другите такива които ви помагат да живеете, а не само съществувате.
А и хората говорят за работа през лятото, ако не сте разбрала да ви кажа.

П. П. :
2. Хейтъри не се толерират!
Наблягам на No2 и 4

61.   ами не е най-хубавата работа но ще изкарваш на месец по 300 или 250лева. тая работа можеш да си сервитиорка или да преподаваш уроци на тия по тапите или да не ги обийдам които имат по ниски оценки

63.   и аз съм на 14 години и си търся работа

65.   Момчетата на 14-15 могат да работят на някой строеж плаща се към 20 на ден

67.   Здравейте! Аз съм ученичка в 9 клас / тоест на 16г. /, от малък град съм. И аз също като други тийнейджъри се нуждая от пари. Нашите не ми дават абсолютни никакви джобни, само понякога по 1лв. Тоест от всякъде съм зле. Ако някой има повече информация за раздаване на брошури, така наречените проумотъри. Ще бъда много благодарна ако някой даде повече информация за работа! :)

68.   Аз също съм на 15 години и лятото мисля да раздавам флаери. Според мен това е най-елементарната работа ;д! И едно 5 годишно може да раздава едни брошурки.. ;д супер елементарно е и не изисква никакви физически натоварвания, но наистина не плащат много. Около 20 лева на ден или ако се плаща на месец някъде 300 лева максимум, но пак трябват връзки, защото където и да си каквато и професия да практикуваш просто разберете, че всичко в България са връзки! Тези връзки ти определят живота, дори и да си най-големия умник в тази среда на дадена специалност просто трябва да те уреди някой.. за огромно съжеление!! И до някой хора които говорят неподготвени: Може да се работи на по 14-15 години, но само с разрешението на родител трябва да се изкара един документ в който пише че родителя настойник позволява на детето си да работи, дори и да си на 16 години пак трябва да се изкара този документ, защото нямате 18 години!
Дано да си намерите работа. Успех!

69.   Аз съм ученичка на 13 години, семейството ми има затруднения с парите, затова моля да ми кажете сайт за преводи или правене на статии! Добра съм с английския, така че за статии и преводи от/на английски ще се справя :)

70.   Здравейте ! На 14 год. съм, на тази възраст е много трудно да си намериш работа. Това лято мисля да отида на село да вида как стоят нещата за зърното и балите. Не се надявам на някаква висока заплата, но и това е спасение.

71.   здравейте аз съм момиче на 13години и сега лятото с още две момичета правим гривни гердани обеци и т. н. и се изкарват добри пари поне при мен ама си зависи и от мястото където продаваш. много е лесно просто си купуваш материали от някой магазин(от софия съм и си купувам материалите от един магазин на георг вашнктон или един който е точно пред 2 английска) сравнително евтини са. втория магазин с пет лева си купуваш доста неща а в другия вс е на пакетче. едно пакетче ти е горе долу 1-3 лв. и от интернет си търсиш в гугъл начини за правене на гривни и гердани и става. от най елементарн гривни на ластик също се изкарват пари. не говоря за някви луди пари ама коре долу 4-5лв на ден. имало е дни в които съм изкарвала по 20-25лв ама всеки ден е различен, на мен си ми стигат тея пари и не искам от родителите ми. даже когато си купиш нещо с твои си пари после ти е едно готино чувство.... :))) ако някой иска сайтове за изработката на бижута да пише :)))

72.   Аз съм на 17. Работих барманка и сирвитиорка
Беше на черно
сега. искам пак нещо но немога да намеря!

74.   Номер 71 може ли да ми кажеш някой сайт че и аз с една моя приятелка замисляме да направим нещо подобно.

75.   Здравейте :) И аз скоро направих 15 години.
С мама се разбрахме да ми плаща 50 лева на месец (знам, не са много но все пак сама си ги изкарвам) като почиствам апартамента на баба 2 пъти седмично :) Доволна съм и си чистя, хем и помагам, хем ми дават пари :) На някой сигурно ще им е много смешно да чистя за пари, но наистина семейството ми не е много богато, но пък чувството е много яко когато знаеш, че сама съм си изкарала парите да си купиш някоя друга дрешка или нещо което желаеш. В момента събирам за телефон хаха :P
И ти можеш да предложиш нещо такова на майка си или например да миеш чиниите или нещо такова :)

76.   аз съм на 13 и вече 2-ри месец работя в един зоо маазн за 75лв на седмица

78.   И половината не разбраха нищо.. Те си мислят, че тя ще спре да учи и ще работи.. Тя пак ще си учи, но например лятото да работи....

79.   75. Здравейте :) И аз скоро направих 15 години.
С мама се разбрахме да ми плаща 50 лева на месец (знам, не са много но все пак сама си ги изкарвам) като почиствам апартамента на баба 2 пъти седмично :) Доволна съм и си чистя, хем и помагам, хем ми дават пари :) На някой сигурно ще им е много смешно да чистя за пари, но наистина семейството ми не е много богато, но пък чувството е много яко когато знаеш, че сама съм си изкарала парите да си купиш някоя друга дрешка или нещо което желаеш. В момента събирам за телефон хаха :P
И ти можеш да предложиш нещо такова на майка си или например да миеш чиниите или нещо такова :)

Тя иска да помогне на майка си не да и взима парите!!!

80.   от 71 до 74:мии аз от youtube си ги намирам. има подробни видеа. иначе може в търсачката да напишеш handmade bracelets или каквото искаш(гердани, обеци... ) и има всякакви сайтове. и в бг мамма има такива теми с връзки към сайтове. просто си отдели един ден да си намериш сайтовете, да си вземеш идеи, да намериш магазин за материали иии започваш. ;)

81.   Ако имаш някакъв талант и възможност можеш да започнеш с улични изкуства и какво ли още не :) Разходи се по пешеходната част на ул. Витоша (София) и виж колко много музиканти, художници и други :) Слагаш една шапка, правиш там каквото правиш и като на някой му се хареса ти пуска по някой лев. Атмосферата е чудесна, пари също се изкарват. Аз също се занимавам с това, но малко по- различен тип улично изкуство а именно въртене на огън. Между другото съм точно на твоите години В-) А за тези, които ще кажат, че темата е от преди 2 год. и нещо и авторката не го чете- може да го чете, може и да не го, все пак и други хора четат различни статии търсейки нужния им съвет ;-) Успех на всички луди глави като мен, които нямат годините, но имат желанието да си изкарват парите :-) Надявам се да съм била полезна.

82.   до 72:виж радвам се че от малка искаш да работиш ама я се хвани малко да го понаучиш тоя език... ок словореда ще си го наместиш някак ама да ми пишеш сИрвитИОрка.... айде моля ти се... аз съм на 14 и пиша с по-малко грешки от теб... а не съм мн умна по принцип :Д :Д

84.   Хммммм като ви чета коментарите и съм можеби първата която е морзелива и ги е прочела всичките :Д Та аз съм на 11 и тази идейка със гривите и герданите доста ми харесва, но проблемът ми е там че нашите не ме пускат да изляза дори от забутаният ми квартал таааа се някак ще се оправя ;Д ако някой може да ми каже колко се изкарва от това ще съм ви благодарна!!

86.   Аз съм на 13 години и искам да работа нещо, каквото и да е

87.   Номер 13 и 17 за Орифлейм трябва да си поне на 16
Номер 20 стига си правил антиреклама Поръчките идват за МАКСИМУМ 4-5 дена и не ти ги бавят месец. И после ако не ти хареса нещо имаш 100% право да го върнеш...
Аз съм на 13 искам да стана консултант орифлейм но нямам годините.... Също така се правят доста пари... Шеф си сам на себе си и изисква общителност и представителност....

88.   Момчета и момичета, похвално е, че искате да си намерите работа и да изкарате пари, поздравявам ви!

Синът ми е на 15 и го насърчавам да действа и да изкарва пари. Няма нужда от това, парите ни стигат, просто искам да се научи.

Ще ви кажа какво да направите: не търсете някой да ДАВА пари за определена работа, а вие измислете как да ВЗЕМЕТЕ пари от някого (в добрия смисъл) за дадена работа.

Това означава да търсите начин да сте полезни на хората. Това е принципа на бизнеса - всеки бизнес изкарва пари като е полезен на хора или на други бизнеси. Предмета на дейност на всеки бизнес е да решава някакъв проблем или да задоволява някаква потребност.

Наблюдавайте хората около вас: съседи, роднини, съученици и т. н., за да откриете кой от какво може да се нуждае и съответно вие какво можете да предложите.

На съседите можете да предлагате например: гледане на деца (някой спомена по-горе), разхождане на кучета, поливане на цветя, пазаруване и всякаква друга помощ. Момчетата могат и да пренасят тежки неща. Ако ви е срам да ги заговаряте, пуснете бележки в пощенските кутии.

На съучениците можете да предлагате нещо, което търсят, а вие можете да осигурите - най-добре някаква услуга. Било помощ в ученето, писане на домашни и т. н. или пък в нещо, от което разбирате - съвети за мода, облекло или каквото друго се сетите. Ако наистина го искат, ще са готови да дадат пари за него.

За всичко това не ви е необходим трудов договор, възраст и т. н. Добре е все пак вашите да знаят какво правите.

Успех на всички!

90.   Здравейте! Аз съм на 11, знам че съм много малка за работа но се интересувам на колко години това вече е законно? Много ще се радвам ако някой ми каже. Целувки!

92.   Здравейте, това ми е първата статия... надявам се да се получи. Аз съм момче на 14 години и искам да си намеря някаква работа. И аз съм в природоматематическа гимназия, а както казва момичето от коментар 60- там ни скъсват от учене! Та да работя през учебно време е немислимо, така че ако успея да си намеря нещо лятото след тренировките от 10 до 17 ще е супер. Много съм надъхан защото семейството ми не е в розови финансови отношения. Баща ми все разправя как трябвало да ценя парите и едва ли не ми натяква че не печеля с фрази от сорта: "Ти изкарал ли си 5 лева през живота си, че искаш да си купиш нещо си(най- нормално, което имат почти всички деца на моята възраст). Друг въпрос е че и той доста често не ги е изкарал тези 5 лева, дори имаше ден когато бях изкарвал повече пари от него, поради простата причина, че той няма работа. Та аз съм много навътре в спора и не мога да се откажа и така и ми трябват пари за екипировка, която имат всички, без мен естествено. С джобните ми от 2 лева на ден, не мога да се нахраня, та камо ли да спестя нещо. От време на време правя някакви дребни бизнесчета в училище, но това е крайно недостатъчно. Моля помогнете ми да намеря решение на проблема!

93.   Ехо та ти си едва на 15. По-добре се откажи и започвай да учиш за да можеш като голяма да си намериш хубава професия.

94.   до коментар 56
Аз съм на момиче 15 и искам да ви кажа че няма нищо жалко родител да няма възможноста да отглежда детето си по една или друга причина. Всеки в живота си има някакви затруднения и не е ваша работа да коментирате колко е жалко или не, това е индивидуален избор. ако ние сме решили да работим на 15 години ок, защо това да ви засяга. Аз работя от 2 год. и искам да ви кажа че освен заплащането, с работата се научаваш и на много други ценни неща които в училище не учим. Например как да разговаряш с по-възрастни от теб. и др. похвално е това което правят децата на нашата възраст, няма нищо жалко в това.

98.   Ами аз това лято имах късмет. Един приятел на баща ми си прави ремонт на вилата и ме зе там да бачкам с него. Надницата не беше много, но и работата така. Пренасях неща от вилата, мазах стени, слагах ламперия... 10-15лв на ден, пък имах и лично време, обяд и така. Не мога да се оплача аз.
Та като съвет мога да кажа, попитайте ваши познати дали планират нещо и искат ли помощ, като изтъкнете че искате и заплащане, се пак не работите безплатно...

Сега съм на 14 ( май края правя 15 ) и се чудя нещо за лятото. Ако имате някакви идей за мен, отворен съм към предложения. Живея в малък град и промоутъри и дистрибутори пълно, ама... Ако няма какво и това е нещо.

99.   Бях съгласна но после си промених мнението.. и аз съм на 12 но не мисля да работя въобще .. Чакайте сега .. Още не сте минали 7 клас .. говоря за тези на 12 и искате да работите.. нали трябва съгласие на родител и въобще къде ще ви вземат .. Жалка работа

106.   Здравей! Аз съм на 13 и помагам на братовчедка ми. Тя има фирма с таксита. Когато и трябва помощ аз я замествам, и ми дава няколко лева. Може и 10 лв да даде, за мен не е малко, поне мога да ям когато си поискам. :)

109.   И аз търся нещо такова!

112.   Ами и аз ще ви кажа добър ден на 16 съм другия месец навършвам 17 и работя каквото и да е ходя по блоковете окачвам кабели прибирам дървата на хората за по 20 :30 лева с някоя приятелче боядисвам шпакловам режа дървета прекарвам тръби общо взето почти всичко правя и си правя от две до три хиляди лева на месец отказъл съм се да уча
Ходя да бачкам кадето ме извикат

113.   В училищата днес уроците са твърде сложни за да могат учениците да губят интерес

115.   Аз съм на 13 години.Аз получавам всичко, но исках по-някакъв начин да помагам на майка ми.Затова започнах да преродавам и продавам мой вещи в OLX и ддруги сайтове... дда ви кажа честно получавам доста пари и не ми се налага да съм зависима от моите роддители :)

116.   Здрaвейте. Aз съм нa 14 без двa месецa. Според мен годините нямaт толковa знaчение, но хорa нa 12-13, които още не сa съвсем нaясно колко е опaсно нaвън в днешно време по-добре дa не звънят много в някaкви компaнии или кaфенете (не искaм дa обидя или дa нaрекa 'мaлко лaпе' никого, но лошите хорa точно от децa нa тaзи възрaст се възползвaт). И тези децa все пaк могaт дa си изкaрвaт нaкaкви пaрички и дa помaгaт нa мaмa и тaти, или просто дa имaт повече джобни-може дa се прaви нещо, което дa се продaвa /гривнички, гердaни, нещо друго, кaквото можете дa прaвите/.
A зa 14-15 годишните, aко имaте някaкви връзки могaт дa ви вземaт в някaкво кaфене кaто сервитьор/кa, или може дa рaздaвaте някaкви брошурки из центaрa нa грaдa. Дa, може и дa помaгaте през лятото при някоя сергия, но товa вече е по-тежък труд.
Тa хорa, които още не сa нaпълно със светa некa дa не си търсят рaботa в някaкви големи компaнии или вериги! :)
Съжелявaм, aко съм убидилa някой, но товa е простaтa истинa и сериозно трябвa дa се внимaвa!
Блaгодaря и зa прочитa! :))

117.   на 13 съм и това лято работих като сервитиорка и ми беше супер. е когато идваха инзпектори ( дойдоха само 2 пъти :д) та когато идваха си оставях таблата и през задния вход. работех на един градски басейн и се запознах с мн нови хора ;) да карах си ношни смени и си бях супер сега съм уредена и за лято 2015 :Д

118.   Здравейте. Аз съм на 14. Миналото лято (бях на 13) след като си разбрах нещата за външното и знаех къде ще уча, нямаше какво да прави и тъй като бе бива в математиката и английския език реших да давам уроци на по-малките. Първо си мислех, че нищо няма да стане, все пак бях на 13, но се оказа, че има много хора, които нямат възможност да наемат частни учители и помагах на общо 7 деца и спечелих доста добри пари с които помогнах на нашите с многото неща, които трябва да се плащат в гимназията и ми останаха около 50 кинта за мен така че може да пробват. :)

119.   Тази тема изобщо не е тъпа. Искам да ви кажа че в гимназиите дават стипендии (мисля, че беше така, само ако оценката ти е над 4, 50 или 5, 00. Не съм много сигурна, да не ви излъжа. Зави си от нивото на гимназията, ). Така по този начин хем ще се ентусиазираш да учиш, хем ще изкарваш пари през учебната година. Колкото до работа за през лятната ваканция... тук нещата са малко сложни. За да работиш трябва да имаш разрешение от родител (писмено). За възрастта на повечето от нас тук няма много варианти за работа, а и за да има нещо горе-долу с по-голяма печалба трябва да имаш връзки(без връзки нещата трудно стават). Примери за професии:сервитьорка, магазинерка, да раздава брошури, да гледаш детето на приятелско семейство, да сглобяваш химикалки и т. н. Гадното на химикалките е че трябва да сглобиш около 100 химикалки за 1 ден, а парите хич не са много и се губи много време... единственото предимство им е, че е работа от вкъщи. Една моя приятелка гледаше детето на една приятелка на майка й(плащаха и по 1лв на ден, това са около 30, 31 лв на месец).
Благодаря ви за отделеното време! Ако и вие имате идеи моля кажете!

120.   ако искаш да работиш, красива си и имаш хубаво тяло можеш да станеш сервитьорка

122.   Абе хора играйте на компютрите и си развийте акаунт в някоя хубава игра и го продайте.
Един приятел си продаде акаунт на лига за 100 лева а го развиваше 1 месец-той също е на 14.

123.   Това да пробваш да си създадеш собствен сайт в alle.bg ми се струва добра идея,само дето мисля че ти плащат само в случаите ако продаваш стоки.

124.   Аз съм на 11години и се чудя дали мога да бъда доброволец в приют.

126.   Do 112. Това сигурно е най-добрият съвет засега, защото е много лесно и в днешно време работи, даже имашанса да ce изкарат по голеmi пари (например един път намерих акоунт на клаsh за 1000 лв! Но за такъв резултат трябва сигурно да си играл от създаването на играта преди 2 години) Въпросът беше създаден преди 5 години за това, наистинa мисля че този вариант е възможен просто намерете някой купувач в продавалник. com

127.   Здравей и от мен! Най-лесния начин е правене на гривнички особено ако живеете близо до някой курорт

128.   Едни ще ти кажат, че не е нормално да работиш на тези години, но лично мое мнение е че няма нищо лошо. На 15 съм, работя в ресторанта на един хотел, като сервитъорка. Годините нямат значение, след като си решила да си изкарваш парите сама. Без договори, без нищо съм, но съм доволна, а и честно казано малко или много на нашите им е по-лесно, тъй като от 5 месеца живея изцяло на мои разноски. Но е трудно да си намериш работа. Началото на лятото обикалях по интервюта, но никой не се съгласи да ме вземе на работа, поради липсата ми на дори 16 години. В крайна сметка ме уреди мой приятел, който работи в този хотел.
Извода просто е, че без връзки трудно, а и почти невъзможно ще си намериш работа с добро заплащане.

129.   Здравейте! Не знам дали предложението ми го има в голните коментари, но ще го напиша. То е за по-малките. Обаче не съм сигурна има ли го в много градове. В.... град ЦУНТ(Център за ученическо, научно и тхнихеско творчество)през лятото организира за деца над 5-ти клас включитено проекта, , Еко лято". Има 3 срока. Избираш един, даваш заявление и отиваш в уговорения час. Там обясняват всичко и след това две седмици, без уикенда, се събират деца и с лопатки, метли и чували чистим града. Даже ни дават и тениски! Не са нещо кой зне какво, но все пак. :)Всеки ден чистим около 3 ч. с почивка 30мин. Понякога ходим на интересни лекции. Ако отсъстваме ден след това го обработваме следващия срок, ако има. А последния ден не чистим и ни показват различни програми с полицаи, пожарникари и др. И накрая ви дават 30лв. Дано съм помогнала!

130.   Четете книги!!!
Прочетете "Богат татко-беден татко" на Робърт Кийосаки - ще получите много знания относно изкарването на пари (без значение от възрастта). Той е бил на 9г, когато е направил собствен бизнес и си е изкарвал над джобните за училище...
Абе просто четете книги!!!! Образовайте се сами, защото образованието в страната ни НЕ СТРУВА!!! Четете деца! Четете правилните книги!

131.   Аз съм момиче на 16 и миналото лято ходих в едно близко село да бера и сортирам зеленчуци, това лято пак ще ходя. Дават ми по 15 лева дневно. Догодина една приятелка ще ме уреди заедно с нея да отидем сервитьорки на морето. Хем на работа, хем ще изкарам нещо, хем през почивния ден ще си ходя на плаж. :)

133.   Здравейте и аз искам да работя, аз съм момиче на почти на 13 съм и през лятото аз и мойта най добра приятелка терсих ме работа и реших ме да се записшем при една моя леля. На гроздробер но тя каза не няма да на приеме шефа и така пръдължих ме да търсим работа и ходих ме при стари въздрасти хора и помахме след това ходих ме при един човек който в момент дойде 1купик с дърава и едни отнаште познати момчета те цепяха дърва а ни подреждахме дърва и си свършихме окей работата и човека на всички дади по 20лв. И т. н. пърдължавах ме така докато свърши ваканцията и спарите който, ги събирахме от тях си купихме всичко за училище и дрехи, учебници но наште родители нямаха ништо против че сме работи ли!!!

51-100 от 117