Споделена история от Тинейджърски

Мечтата ми е да стана татуист
Здравейте на всички, момиче съм и съм на 17 години.
Имам планове за бъдещето си, но не знам как да ги осъществя. Като за начало дошла съм тук, за да попитам дали някой знае нещо по въпроса и как стоят нещата, понеже аз не съм запозната много.
Идеята ми е да намеря татус студио, в което да ''работя'' примерно да помагам на някого с нещо, да се запозная с обстановката, да видя за какво става дума. От малка мечтата ми е да работя като татуист и искам я сбъдна. Рисуването ми се отдава от малка и наистина искам да се занимавам с това.
Имам два въпроса.
Единия ми въпрос е дали някой знае в кое студио, при кого, кой би се навил за нещо подобно и т. н. От Варна съм.
А другия ми въпрос е дали за да си отворя своя собствено студио задължително ще ми трябва сертификат от изкаран курс, къде мога да изкарам такъв курс и колко се заплаща.
Благодаря предварително, много ще се радвам, ако някой има отговорите на въпросите ми, много ще ми помогне. :)

Коментари

1.   Братовчед ми е татуист и сам се научи, НО той е завършил художествена гимназия и умее много добре да рисува. Купи си машинка по интернет и се упражнява на свински кожи дълго, после на приятели и са му уникални татусите. Не става от всеки човек. Трябва да умееш да рисуваш и да имаш въображение, така че ако ще почваш от някъде ще да е от курс по рисуване

2.   Никой няма да те приеме насериозно ако просто "ти се отдава" рисуването. Най-малкото ако аз бях какъвто и да е работодател, то щях да искам поне едно протфолио от тебе.

Завърши си висше образование, дали ще е история по изкуство или дизайн, после се чуди за работа.

3.   Според мен да си татуист не е много работа за жена, но щом на теб ти харесва (това е най - важното) и искаш с това да се занимаваш - няма лошо :) Но трябва да имаш нужната специалност. Както каза номер 1, отиди в художествена гимназия и там се обучавай, за да станеш още по - добра ;)
Успех! :)
#Unicorn12

4.   Желателно е да изкараш курс, защото така и клиентите ти ще са по-спокойни. Това е малко като с маникюристките и гримьорките, има такива, които го правят без курсове и са много добри, но когато си минал курс си натрупал някакъв опит преди да започнеш и хората по-лесно ти гласуват доверие. Пък и в повечето салони ще са по-спокойни да те наемат, ако си минала курс. Познавам един татуист, които е самоук и наистина му се отдава, с годините доста напредна, има клиенти, работи сам, не е в студио. В началото е тренирал на свинска кожа, после е започнал да прави малки татуировки на приятели или дори на себе си и с времето започна да събира клиенти, обикновено един човек като започне с татуировките и не приключва с една, така че може да кажем, че има и редовни клиенти. Може да отидеш в някое по-малко студио и да поговориш със собственика, че искаш да се учиш, да гледаш и да помагаш, кажи, че не искаш много пари, че целта ти е само да получиш шанс да видиш каква е самата работа. Няма кой да го свърши вместо теб, трябва да разпитваш, да търсиш и ако ти се усмихне късмета, все някой ще те вземе да помагаш и да се учиш. Никой няма да ти даде да татуираш човек без да имаш опит, но ще се упражняваш на кожа и ще дойде момент. Ако ще отваряш собствено студио след време, ще трябва да се запознаеш със закона, трябва да имаш фирма и се плащат определени суми, всеки опит да работа извън фирма се води на черно и може да те глобят, ако взимаш пари.