Споделена история от Тинейджърски

На 15, а баща ми все още ме третира като 10 годишна.
Момиче съм на 15 години. Родителите ми ме мислят все още за 10 годишна, по- скоро баща ми. Миналото лято ме пускаха до 9 навън, тази година пак е същото. Приятелки на моята възраст ги пускат до 11-12, една приятелка миналата година я пускаха до 10:30 сега се прибира към 12, а мен и до 10:30 не ме пускат. Защо другите родители пускат децата си на моята възраст, а мен не? Дори и деца по- малки от мен с 1, 2 години пак са до по- късно. Само един път през живота си съм седяла до 10 но пред входа ми. Освен стоенето докъсно, баща ми не ме пуска на училищни екскурзии, никога не съм спала в приятелка или тя да спи вкъщи, миналото лято не ме пускаше на басейн, а това лято все още не съм ходила. Как да накарам баща ми да ме възприеме като по- голяма? Не пуша, не пия, не се събирам с наркоманчета, уча в добро училище. Как да му отворя очите за да разбере, че вече не съм малко дете? ...

Коментари

1.   Поредната разлигавена и глупава тийнейджърка, абе момиче на 15 години си! До 18 годишна възраст вечерния час е 22:00 ако трябва и по рано се прибирай - баща ти за мене е прав. Явно те е изтървал ама айде да не те обиждам, нищо че съм млад мъж на 25 години. Аз на твоите години съм се прибирал в 9-10 часа не по късно. Баща ти доста те е изтървал

2.   Съжалявам миличка, но докато живееш под покрива му ще се съобразяваш ще се съобразяваш с него като станеш пълнолетна ходи където искаш до тогава ще търпиш. И аз на твоите години се прибирах между 9 и 10 часа. Нощно време има всякакви изроди по улиците за възрастен човек е страшно да е навън по това време, а какво остава за девойче като теб. Преди 3 години едвам се спасих от един психопат, който ме нападна и искаше да ме изнасили хем бях на 22, така че слушай баща ти. Може да прекалява с контрола, но това е защото ти мисли доброто и не иска да пострадаш! Сигурно си гледала миналата година случая с 11 г. Никол, която изгуби живота си заради липса на родителски контрол?

4.   Оф бе, вие както прекалихте... Изтървана била.
Според мен, вечерният ти час е нормален, но относно останалото, което си написала, мисля, че е прекалено, защото все пак в днешно време е нормално да спиш в приятелки, ходиш на екскурзии, басейни. Може би трябва да му спечелиш доверието или да седнеш и да поговориш с него. Все пак не забравяй, че го прави за твое добро и че явно прекалено много го е грижа за теб. По-добре ли щеше да е, ако те бяха оставили на произвола и да не знаят къде се намираш, какво правиш и с кого? :) или както по-горе се изразиха, , да бъдеш изтървана''

момиче, 15г

5.   Случвало ми се е абсолютно същото, но това беше миналата година и вече ми позволяват малко повече неща. И аз сега съм на 15 и се прибирам винаги в 10. Доста пъти се е случвало да закъснявам, но винаги се обаждам по телефона да кажа на майка ми къде съм, с кого съм и колко ще закъснея. Вечер винаги ме изпращат до входа и момчетата от мойта компания, така нашите са по-спокойни. Вечер на тъмно наистина е опасно, колко ли пъти съм виждала мъже да се люшкат по улиците с бутилката, за групи обикалящи цигани и глутници кучета и липса на улично осветление да не говорим....
Ти казваш, че не пушиш, не пиеш и не се друсаш. Точно затова баща ги го е страх, че с приятелите ти ще започнете да правите тия неща и ти ще се поддадеш от любопитство, понеже не си пробвала. Трябва да се стараеш пред него да намекваш, че тези неща ги мразиш и не ги харесваш, например ако някой пуши да кажеш Уф колко гадно мирише тва, ужас, как може хората на пушат, тва е отвратително и т. н., или ако опиташ глътка някакъв алкохол да кажеш леле тва колко е гадно (и тва така че баща ти да чуе), за да си изгради баща ти мнение, че ще бъдеш далеч от тия неща и дори и приятелите ти някога да донесат цигари, алкохол, наркотици отнякъде ти няма да поискаш. Бъди перфектна, избягвай конфликти с родителите ти, не се карай и не им повишавай тон, изпълнявай всички задачи, които ти възложат(искаш, не искаш, трябва), старай се да изкарваш само шестици, и НЕ ЗАКЪСНЯВАЙ ОТ ВЕЧЕРНИЯ СИ ЧАС умишлено, защото само ще раздразниш баща ти и ще те накажат. Когато си навън, им звъни по-често да им кажеш къде си и какво правите, и след известно време започни да ги помолваш за още половин час примерно при условие че някой сигурен, който баща ти познава, ще те изпрати до вас и няма да се прибираш сама по тъмниците. Подарявай им туй онуй, подмазвай се лекичко, но без да личи че имаш някаква цел. Най-важното е да спечелиш доверието на баща ти, да му покажеш, че си вече голям отговорен човек, който има разум и глава на раменете. И ако някога решиш да правиш някоя глупост и се колебаеш дали да я направиш - замисли се че когато вашите разберат (а те 100 % ще разберат) ще бъдеш още по ограничавана и ще ти е запоследно такива глупости и няма да ти вярват изобщо. Успех... и недей да се тръшкаш, че приятелите ти могат да са още 1 час след теб навън - едва ли им е толкова забавно без теб! ;) ;) ;)
Момиче на 15 години

6.   Да ти имам мечтите! И какво като се прибираш у вас в 12 часа през нощта за по-готина ли ще се имаш? Или не можеш да излизаш с приятели през деня, ами е задължително да обикаляте нощем по улиците. Сигурно през деня няма нищо за правене и за това. Кажи ми какво ще правиш през нощта, което не можеш да правиш и денем? Ще висиш на пейката пред блока? Ще обикаляш заведенията? И изобщо как решихте, че фактът, че си навън в малките часове автоматично означава, че си голям и готин човек? Не висенето на вън до 12-1-2 часа те прави голям човек, а поведението и постъпките ти. Ама ще го разбереш след няколко години. По сред нощ най-много да налетиш на някой пиян или надрусан, нищо друго няма да ти се случи.

7.   И моите родители са задръстени като твоите, споко, знам какво е. Просто спри да им казваш каквото и да е било и се прибирай към 12. Белкем се усетят, че не си на 10, при моите стана. И аз бях на 15-16.
Ж19

9.   НАИСТИНА СЪЖАЛЯВАМ, но засега нищо не можеш да промениш! И аз съм така - ама за вечерния час е 16! И никога да не излизам с приятели - само 3 - 4 пъти годишно може у най - добрата ми приятелка, НО ТРЯБВА ДА НИ НАГЛЕЖДАТ И ДА НЕ ИЗЛИЗАМЕ от стаята ѝ. На 14 и половина съм. Потърпи и си тръгни, когато поотраснеш! За теб не знам, но моята майка е толкова строга с мен, но с 2 пъти по - малкия от мен братовчед се държи сякаш е на 20. Бях организирала пижамено парти - бях изчистила навсякъде, а имаме 2 големи апартамента един до друг - като балконът е пробит и може да се преминава свободно от единия в другия. НО майка ми се развика, че не може - нямало допълнителни одеяла - което не е вярно, пък и е лято и едва ли ще зъзнат от студ. Но стига за мен, кани приятелки без преспиване у вас - от 10 до 20 да речем - така няма да преспи, но ще седи дълго у вас! Повдигни самочувствието си и не се отчайвай! Помни, че не си само ти! А за номер 1 нямам думи - сигурно е някой възрастен човек, който не знае какво е с разумен и добър човек да се държат детински, а с всички останали - като с възрастни. Аз вчера гледах 3096 дни. Чела съм и историята на Джунко Фурута - те не те пускат, защото са загрижени и те обичат - не искат да срешнеш изроди и изнасилвачи! УСПЕХ! :) :) :)

10.   Надявам се повече родители да започнат да осъзнават, че трябва да възпитават определен характер в децата си, определено мислене, което да е особено критично към хората, с които се запознават. Няма да говоря против вечерния час, с годините започнах да разбирам какъв смисъл влагат в него, но лошото е, че той всъщност не е гаранция. В моя роден град аз и доста от връстничетата ми, с които излизахме тогава вечерен час нямахме. Имахме характери. Обаче 2 момичета имаха вечерен час - едната 22. 00, другата 21. 00. Първата се захвана с един 10 години по - голям от нас тревоман, и дебел и грозен и от онея неработещите, дето тяхните им дават джобни да излизат, вечерния час не попречи. Наду ѝ корема и на 19 години я направи майка. Тва му беше шанса на смотльото и не си го изпусна. Чак и се ожениха, а тя имаш планове да става студентка. Преди 1-2 години тя почна работа -касиерка. И се разведе. Другата една такава послушна, изпълнителна зубрачка, дето в 21 ѝ беше часа нали. Налапа я един от онея типове, дето искат послушна и кротка жена, която да им е отдадена на 100 процента, а тя такава вече тотално дресирана от родителите си точно така. А този какво - спукваше се да ѝ изневерява/сега вече не знам какво се случва/ с най - различни, щото е от онези хора, които хем искат някой послушно да им продължи гена, ама хем и да си живеят разнообразничко. Имайте предвид, че такива като този много добре умеят да представят себе си в супер положителна светлина, не само пред момичета, а и пред пораснали хора, в смисъл родители.
Пак казвам - с тоя коментар не искам да дразня родителите, да ги приканвам да премахнат вечерния час на децата си и. т. н., а просто да изтъкна, че вечерния час не е гаранция, че детето ви няма да се забърка с неподходящи хора. Както казах - важен е какъв начин на мислене се формира, какъв характер!

11.   Да възрастен съм вече на 53 години! Номер 1 съм но да се повторя, Такива тинейджъри просто са разлигавени, добре че аз самия нямам деца.