Споделена история от Тинейджърски

Да си срамежлив сякаш е грях
Забелязал съм от край време, че да си срамежлив е нещо което някак си отблъсква другите. Аз примерно съм на 17 години, момче, и съм доста затворен. И когато на 14 бях същия, ама още от тогава забелязах, че това срамежливостта е проклятие. Хората някак си вътрешно си мислят, че щом не говоря, значи съм надут... Откъде на къде? Тъпото е, че това ми пречи да имам контакти с хората. Никога не съм могъл да говоря с момиче, защото щом една си помисли, че съм "надут" и думата се разнася... Никога не съм имал приятелка, не за секс (не че това е отхвърлено като идея) а просто да имам с кой да се разбирам и контактувам. Без хора много чест се чувствам невидим. Мале колко изписах сигурно вече заспахте. Та въпросът ми е - защо хората все бързат да правят изводи, в повечето пъти все грешни? Надявам се модераторите да одобрят историята ми, защото наистина много искам да видя мнението на другите по въпроса. Благодаря, за вниманието.

Коментари

1.   Грешка. Не те мислят за надут, а за затворен и задръстен, и това е което ги отблъсква.

2.   Сам си усетил, че българската поговорка
„Скромността краси човека“ не важи в 21 в.

Запомни една немска поговорка тогава

„Скромността е за тези, които нямат какво друго да покажат“

Смисълът е ясен - който е срамежлив, явно няма никакви други качества, няма какво да каже, няма мнение.
Нещо още по-лошо - направо е неудобно да стоиш срещу подобен човек. Когато нищо не казваш, хората си мислят, че мислиш нещо лошо за тях.
Бъди по-директен и не се страхувай, че ще се изложиш. Няма по-голяма излагация от това да стоиш като мебел в стаята.
За да преодолееш срамежливостта си те съветвам да търсиш обществена изява - ангажирай се в училищен театър, самодейна дейност в читалище, ангажирай се с проекти в клас, които трябва да се представят устно.
„Мечка страх, мен не страх“ - нека това е твоето мото и умната.

3.   Изчакай, изчакай, момче, и тук ще те нахулят, не се безпокой.

Не е грях, проклятие е, както го каза. Имах един период, в които бях по-срамежлива и честно казано от тогава насам не помня така рязко да ми е спадало самочувствието. Само че, един слънчев ден ми светна зелената крушка, стегнах се и реших, че ще преборя чувството на срам задължително!

Няма да ти обяснявам колко некомфортно ми беше, направо си умирах първите няколко пъти. То не е и точно преборване, просто се предизвиквах нонстоп до момента, в които не започнах да приемам определени неща за нормални. Малко след това и ми мина. Иначе - о, да. Когато се предизвикваш направо се мразиш, иде ти да скочиш от моста, но няма как, отиваш някъде, говориш си, стоиш си, проявяваш доза нахалство и си тръгваш. Първо ти е неудобно, после неестествено, некомфортно, ужасяващо, притеснено, след това започваш да го възприемаш като нещо нормално, приемливо, лесно и накрая вече е дори приятно. След това се предизвикваш да ходиш около огромна тълпа с хора с гордо вдигната глава и усмивка, след това да обличаш дрехи, които си се притеснявал да носиш, започваш да се откриваш крачка по крачка.

Не за друго, а за да се пребориш, не заради другите, а защото се чувстваш зле така. И да ти обясня нещо важно. Само малоумниците ще те мислят за надут филмар, останалите ще те приемат за свит, скучен, неразговорлив или ще си помислят, че не искаш да общуваш с тях, че не си в настроение- някакви ей такива, малко по-нормални работи. Само ограничените хора съдят без да познават, в това бъди 100% сигурен, останалите приемат нещо за теб и в определен момент стигат нивото " Май не го интересува" и си хващат пътя. Затова започни с нещо лесно- усмихвай се и задавай въпроси.
И.

4.   Напълно нормално е да си срамежлив! Може би звучи смешно от устата на едно 15 годишно момиче което ти дава съвети, но просто искам да ти кажа да се отпуснеш малко! Това не значи да използваш "средства за отпускане". Те могат само да ти навредят! Опитай просто да си себе си и да мислиш, че който те хареса трябва да те хареса такъв какъвто си!