Споделена история от Тинейджърски

Как да помогна на брат си - в депресия е!
Здравейте! Аз съм момиче на 15 години, дълго време мислех дали да пиша тук или не, но в крайна сметка осъзнах, че нямам друг избор. Става дума за брат ми от около 3 години той се държи много странно, отдалечи се от нас и не споделя нищо, затвори се в себе си и почти не комуникира с другите.. Проблемът отначало се дължеше на това, че се чувства безполезен, защото не може да си намери работа(а той е на 24), но наскоро състоянието му започна да се влошава още повече, започна да пие неведнъж е идвал пиян вкъщи и това страшно много ме разстройва. Искам да му помогна, но не знам как. Нямам и апетит и не спи като хората. Почти не излиза от вкъщи, а като излезе отива да пие. Но не е само това.. вчера ме попита дали някой се заяжда с мен в даскало, аз му казах, че нямам проблеми с никого и никой не се заяжда с мен, но той не ми повярва. На сутринта като се приготвях за даскало чух да пита и майка дали се заяждат с мен в училище, майка също му каза, че нямам проблеми, но... След това брат ми каза на майка: " Как да не се заяждат, тя плаче в банята", но аз не плачех, а си миех зъбите. Не знам, много странно се държи напоследък. А и говори някак несвързано.. Отказва да ходи на психолог. Страх ме е да не се самоубие, моля ви дайте ми съвет!!! ;((

Коментари

1.   Много е вероятно алкохолът да е причина за депресия - спада към наркотиците. Депресия могат да причинят всички видове наркотици, вкл. цигари и кафе, лоша храна - нездравословна, а също при липса на физическа активност или умствена. При отказ да контактува човек също може да изпадне в депресия - поне аз не мога да не изляза поне 1-2 за 1 ден. Покажи това на брат си, а и ти го гледай. Хората трябва да се интересуват. http://www.star07.in/videogallery.php?video_id=177

2.   Ами по принцип секса, шоколада, слънцето, лютивото, физическата активност предизвикват отделяне на ендорфин, което засилва чувството за щастие, за друго не мога да се сетя, но определено трябва да го види специалист!

3.   Накарайте го да отиде на психолог/психиатър!!!

4.   ми най-вероятно си е помислил, че плачеш и си го е внушил - внушението е голяма работа.... Трябва да го убедиш, че не е така, да говориш с него, кажи му че няма нищо и че всичко е наред, викни съученички да го докажат в твоя полза да кажат, че не е вярно и така да се успокои...

5.   Говори с него, това е единствения начин. Кажи му страховете си и му кажи че това което те наранява и убива е като го гледаш в такова състояние. Качи му че искаш да е щастлив и го питай как може да му помогнеш, дали проблема е в това че не може да си намери работа или нещо друго. Прати го да се запише на борсата и го окуражи че много хора са почнали от нулата дори са имали по малко от колкото той, защото той има теб и семейството си. Трябва да го окуражиш че да е мъж значи много повече от това да има пачки в джоба, те са важни само за курвите и материално зависимите жени. За него по важното е да е морално устойчив и да бъде един истински силен индивид в това общество.

6.   Въпросът е много сериозен. Правилно се тревожиш. Трябва му не психолог, а психиатър, който да му изпише хапчета за състоянието.