Споделена история от Тинейджърски

Tози постоянен глад за сладко ме побърква
Здравейте.. Не знам от къде да започна. Момиче съм, на 17. От почти една година имам проблеми със сладкото. Качих ужасно много кг и искам да ги сваля, но постоянно се провалям. Мога да кажа, че не се храня с боклуци, не ям чипсове, фаст фууд и т. н. Но ето, че е 10 и нещо сутринта, а аз вече съм изяла половин буркан течен шоколад. Обикновено ям по 3-4 шоколада на ден, отделно от това понякога посягам и към вафли, меденки, кексчета. В общи линии всичко, което има захар. Издържам един ден и на другия отново се провалям. Отвращавам се от себе си, когато погледна в огледалото виждам една свиня. Преди месец исках да сваля 9 кг, за да вляза в нормата, не за да съм кльощава, а просто нормална. Е, вече станаха 13. Не спирам да дебелея. Споделих с майка ми, тя каза, че са глупости и да спра да съм толкова слабохарактерна, а просто да откажа сладкото и точка. Висока съм 1. 66 и тежа близо 70 кг, а през април 2012 бях 45.. Натъжавам се когато се погледна, а когато съм тъжна какво правя - ям сладко. Баба ми ме заведе на лекар, направиха ми изследвания, няма ми нищо.. поне не физически, но емоционално не мога да гледам шоколад. Случвало се е да взимам от касичката на брат ми когато нямам пари, за да си купувам шоколад. Разговаряла съм за това как се чувствам само с приятеля ми, но той не иска да ми помогне като ми каже "Спри, дебела си", а само повтаря, че ще ме обича винаги, както и да изглеждам. С него сме заедно от ужасно много време, може да се каже, че сме гаджета от малки и сме все така влюбени, неразделни сме, но ме е страх, че го отвращавам. Опитвам се да се надъхам сама, опитвам се да го намразя (шоколада), но всеки опит свършва по следния начин - аз, на касата на Билла, с 3 шоколада и 2 кутии бисквити. Рекорда ми е към 7 за един ден. Шоколадът едновременно е любимото ми нещо на този свят и най-омразното. Мразя го, мразя себе си за това, което си причинявам.. и просто исках да споделя някъде с надеждата някой да ми отвори очите, да ми покаже какво жалко същество съм, защото аз го виждам, но не мога сама да се взема в ръце и да спра. Искам си старото тяло, искам да се харесвам, не да приличам на бизон, но не знам как да събера сили и да не вкуся захар отново. :(

Коментари

1.   Авторке, престрастена си към захарта. Доказано е, че тя действа като вид наркотик. Имаш само един шанс да се оттървеш от тази зависимост - отказване на всичко сладко РАДИКАЛНО за 2 седмици. Дори плодове не се позволяват, както и хляб, картофи - всичко с глюкоза. Първите 3 дни дори можеш да опиташ с радикално гладуване - само на чайчета, за да се пречистиш от боклуците. Купи си разхлабително от аптеката (английска сол да кажем, глауберова сол), изчиства се много добре дебелото черво и три дни не се храниш. НЕ ИЗПИТВАШ НИКАКЪВ ГЛАД при това. Гледай да е във ваканция да кажем. След това РАДИКАЛНО не ядеш сладко. Ако отгладнееш - едно сварено яйце. Никакви ябълки и банани!
Не става въпрос само за килограмите. Ако не спреш, ще завършиш с Диабет тип 2, който е дори по-страшен от 1, защото нямаш никакъв контрол над инсулина. Да не говорим, че зъбите ти ще се скапят, костите, кожа, коса и на 30 ще си една развалина. Потърси психолог, много е важно - пробемът ти е на нервна почва. Успех

2.   Номер едно недей да плашиш момичето не е нужно да прави това което казваш а просто да намали сладкото а не да го спира напълно или пък да се подлага на мъчения това е.

3.   Не е пристрастена към нищо... слаб характер!!! Аз до миналата година бях 80 кила че и повече... сега съм точно 60 на ръст 172... а познай сега от какво бях 80 кила... от шоколади.. минимум 2 на ден... ела се пробвай сега да ми я дадеш тая гадост от която приличах на слон... майка ти и гаджето ти никога няма да ти го кажат, но да дебела си... ниска и дебела... и не се засягай и аз бях така и затова искам да ти го кажа... имаш нижда от малко "груба любов" спри да се тъпкаш с шоколад... или искаш на бала си да си с перде вместо с рокля... замисли се малко... казвай край и спри... пиши като изкараш една седмица без сладко ;) успех :*

4.   И аз съм сладкозависима, но ето че вече седмица не съм докосвала сладко, ако не броим захарта в кафето или чая. Не е толкова трудно, направи го заради тялото и здравето си. Това сладко може да ти доведе такива проблеми, че ти е бедна фантазията. Постави си за цел са свалиш излишните кг, и след това хапвай сладко, като искаш, но не се тъпчи както преди. Ако изобщо не можеш без сладко, ти препоръчвам да си купуваш сладко за диабетици, там няма захар. Но не прекалявай със него, яж по-малко.

5.   Как нямаш запек не знам.. Стегни се преди да станат повече проблемите...

6.   от авторката: всъщност имам проблеми със стомаха.. също така на два пъти припаднах, стигала съм и до нстравяне.. тогава го бях спряла за седмица-две, но... пак започнах да се тъпча. наистина този път ще го спра, не мога да живея така

8.   Проблемът ти е психологически.
Имам подобен, затова не мога да ти кажа как да го решиш.
Аз редувам периоди на глад и на преяждане.
Опитвам се непрекъснато да си наложа някакво нормално хранене, но неизменно падам в едната от двете категории.
Просто нямам нормално отношение към храната.
През периодите на гладуване (не пълно, както са го описали горе, но достатъчно) се скъсвам да тренирам и само заради това пазя някакви нормални килограми.
През периодите на преяждане пия слабителни (не винаги) и понякога повръщам.
Последното обаче не ти препоръчвам, много скапва зъбите и костите, да не говорим че започнах като повръщам да пукам капиляри по лицето и става като дребен обрив, който минава за 2-3 дни.

9.   от авторката до номер 8: бях 45 кг точно защото не се хранех правилно, постоянно броях калории и гледах да са по около 600-700 най-много, при 1200 и повече вече се побърквах. единствено уикендите се хранех нормално, за това и поддържах 45 кг, преди това бях и по-малко. храната буквално ме плашеше, изпадах в див ужас при мисълта за това да ям. шоколад не вкусвах до едно посещение при баба ми и дядо ми, от тогава такъв глад за захар ми се отключи. започнах да дебелея и да дебелея, просто нямам спирачки. след това заспивам със сълзи и обвинения и на другия ден пак се тъпча със сладко. просто хранителните разстройства са нещо ужасно и точно гладуването води до това тъпкане. опитай да се храниш три пъти дневно с нормални храни и ще видиш, че няма да стигаш до периоди на преяждане. аз не знам как да го спра вече почти година, сякаш нямам власт над това, което ям. а относно лаксативите и поврущането - прибягвала съм и до тях, но ме боли и от двете и честно казано не бих си го причинила отново. :/

10.   Номер 8 :
И аз имах анорексичен период, за който не искам да си спомням.
Ядях тоалетна хартия (целулозата засища гладът, но няма калории), нямах цикъл, припадах, макар и да тежах почти 50кг.
Не го препоръчвам и сега си плащам за тогавашния акъл - имам много ниска концентрация на калции в костите и страхотни проблеми със ставите от прекомерния спорт - до 6 часа на ден.
Та, благодарна съм че поне това премина.
Колкото до режимите - опитвала съм многократно, но не се получава.
Или си хапвам нещо отгоре или се изкушавам и махам част от храната.
Рядко съм задържала режим повече от седмица, после пак по старата схема.
Засега държа фронта, само защото вече не съм подложена на толкова силен стрес - от стрес пълнея скорострелно.

11.   Ами... този проблем със сладкото и по-точно с шоколада е нещо наистина ужасно. Вече започвам да осъзнавам, че съм пристрастена и наистина е като наркотик. Преди тренирах всеки ден, хапвах каквото ми се ядеше и нямах никакви проблеми с теглото. Но след като спрях спорта единственото ми занимание може би остана яденето на шоколади и за две години качих около 10 кг. Доста пъти съм пробвала да спра тестените и сладките неща и имаше невероятен ефект - за една седмица бях свалила 2-3 кг, но отново се връщах към захарното щастие. Вече окончателно съм решила, че яденето на шоколад, сладки и тестени неща не прави нищо друго, освен да ми вреди - не мога да си обуя дънките, излизат ми пъпки по лицето, чувствам се виновна за огромното количество изядена храна. Така че успех на всички, опитващ се да откажат сладките неща. Мисля, че с повечко силна воля и ежедневна мотивация ще успеем!!!