Споделена история от Тинейджърски

Толкова ли е лошо да си от СЕЛО?
Здравейте хора, момиче съм на 16 и живея в едно село до Пловдив. Уча в една от най-елитните гимназии в града, за това положих доста усилия, както можете да се досетите. Една от малкото отличници в класа съм, учителите много ме харесват, но съучениците ми винаги си имат едно на ум за мен само защото съм от село. Много често през часовете си правят шегички с мен, аз разбира се правя, че не ме интересува, но всъщност не е така. Омръзнало ми е вече това тяхно поведение. Кажете ми какво мога да направя?

Коментари

1.   Не се ядосвай от закачките им. Просто ги игнорираш и не си интересна вече. Всяко чудо за 3 дни.
Да си селянин е състояние, не е произход. Пловдив също си е едно малко село. Остави ги - когато отидат да учат в София или да работят в чужбина да кажем, ще им се върне

2.   Подкрепям номер 1, че да си селянин е състояние, а не произход. Въобще да не ти пука какво говорят. Това говоря за техния интелект. Ако единственото нещо, с което могат да се гордеят е това, че живеят в град, много жалко за тях. В крайна сметка дори ако те питат винаги можеш да им кажеш, че технически си от град, тъй като децата от селата се раждат в болниците на градовете, а живееш сега на села, а след 5 години можеш да живееш и на луната.
Единственото, което мога да ти кажа е да се гордееш с произхода си и никога да не се срамуваш да кажеш от къде си. На мен никога не ми е пукало дали приятелите ми са родени в малко село или голям град, но винаги много ме е дразнило някой да лъже от къде е. Например разбирам, ако си от някакво село до Стара Загора да кажеш, че си от Стара Загора - спестява много обяснения за това къде се намира селото ти. Ама има някой, които са от приятни български градове далеч от столицата, но винаги казват, че са от София щом живеят над 1 година в София, което от страни изглежда много тъпо.
Ана

3.   Ами като станеш на 18.. излез от това село, майна xDD

Отиди в друг град /по голям/ - София, Варна, Бургас, Русе или дори в чужбина. Развивай се ;))! Не ги слушай.. не мисли за сега.. мисли за напред. Какво можеш да направиш и какво не.

5.   Кажи им, че няма с какво друго да се гордеят.

6.   Има една песен, на българска група е, в нея припева звучи нещо подобно:–всички мразят красивите и умните, намери я и си я свали на телефона и винаги когато се заяждат с теб, просто си я пусни така, че и те да я чуват и не казвай нищо, а само слушай. Ако тези имат поне малко мозък, ще проумеят иронията, ако не, пиши ги бегали(мъртви)

8.   На отличници винаги така правят ;дд

9.   Номер 3 е от съучениците ти и се е загрижил да обезлюди селата. :)
Щом си отличничка, няма да ти е трудно да изпълниш съвета ми. Предлагам ти да се запасиш с дразнещи фрази по техен адрес и ще видиш колко бързо ще те оставят на мира - никой от тях няма да издържи дълго на лафове от рода на "Ама ти така ли правиш това? Да те заведа ли на село, за да ти покажа как трябва да се прави? ", "Селските девойки винаги са били по-хубави от градските и затова не си слагат тонове грим", "Ако беше израсъл на село, щеше да бъдеш по-трудолюбив/упорит/друга добродетел, която ти дойде на ум. " Ще видиш как щом излезеш от категория "Муха" и влезеш в клуба на "Топ боксьорите", те ще намерят някой друг, когото да дразнят. Мачкай, за да те уважават! За съжаление това е България днес!

10.   Напротив, хейтърите под "селянин" имат предвид и произхода, защото той също оказва влияние върху мисленето. А софиянеца просто не може да разбере, че нещо друго не е наред. Да си софиянец и да си столичанин май не е едно и също. За съжаление и софиянци и селяни разсъждаваме повърхностно.

11.   Обръщай нещата на шега. Не знам какво ти подвикват, но винаги можеш да проявиш чувство за хумор и самоирония, така нещата се изживяват по-леко. Пък знае ли се може с чувството си за хумор да ги "спечелиш". Не трябва да ти е комплекс, че си израснала на село

12.   Номер 1, за вас (столичаните- защото си личи, че си от там) всичко освен София е село. Нали тук е сайт за споделяне и авторката да ме прощава, но не мога да се въздържа. Аз съм от Пловдив и за пореден път се възмущавам от нивото на самочувствие на столичаните. Признавам, хубава е София, представителна е. Но защо винаги трябва да се намеква, че другите градове нищо не струват и са просто провинция, която столичаните спасяват от затъване и използват за развлечения? ! Възмутена съм от това, мислела съм да пускам и такава тема, та дано някои като вас се замислят какво щеше да стане със София без т. нар ''провинция'', която да ви приема боклука ( например Пловдив) и другите. Извинявам се пак, не искам да съм груба, но трябваше да го напиша. Зная, че и в София има свестни хора, които за нищо не са ми виновни, но много са тези, чието поведение и разбирания дразнят и създават конфликти.
Авторке, следващия път кажи на тези, които те закачат, че ти си постигнала повече от тях, защото си успяла от селото да дойдеш в елитна гимназия в града. Това е развитие. Пожелавам ти и занапред да си все така усърдна и успяваща!
От едно момиче на 18 :)

14.   Селянина не е такъв по произход, а по мислене и манталитет. И човек от най-големия град може да е просто селяк. Така като те чета сякаш съучениците ти са селяци. Не по произход и местоживеене, а по манталитет и мислене.
На прав път си!!!

15.   До авторката: Не им обръщай внимание. Покажи им колко са смешни в чуждите очи ;)
До номер едно: А ти като си от София си големия гражданин... Кой те знае от кое планинско гето си се преселил.

16.   И аз съм от едно село до Пловдив :))))
Наистина...
Завършила съм елитна гимназия, също...
Но никога до сега не съм обръщала внимание
на определението "селянин",
а и то по мой адрес е било отправяно само като географско
понятие... Да живееш на село е предимство, само че като поотраснете още малко, тогава ще го разберете...
Ако става въпрос за селянин като поведение - това е съвсем друга работа... няма никакво значение къде си роден и къде живееш...
Наистина, не трябва да те интересува тяхното поведение...
Живот в къща с градина до 15-20 км от Пловдив
е много по-... качествен от живот в панелка в който и да е квартал на който и да е град...

17.   И аз съм от едно село до Пловдив :))))
Наистина...
Завършила съм елитна гимназия, също...
Но никога до сега не съм обръщала внимание
на определението "селянин",
а и то по мой адрес е било отправяно само като географско
понятие... Да живееш на село е предимство, само че като поотраснете още малко, тогава ще го разберете...
Ако става въпрос за селянин като поведение - това е съвсем друга работа... няма никакво значение къде си роден и къде живееш...
Наистина, не трябва да те интересува тяхното поведение...
Живот в къща с градина до 15-20 км от Пловдив
е много по-... качествен от живот в панелка в който и да е квартал на който и да е град...

18.   Аз пък съм от София но когато чуя "аз съм от едно село до X град" ми прави по-добро впечатление от тези, които държат да натъртят, че са от град. Вярно е, че има хора, които ще смятат обратното, но не си струва да си криеш произхода. На мен много по-лошо впечатление ми правят моите колеги от големите градове от колкото тези, които са от селата. Макар, че в БГ е прието хората от селата като теб да крият това и да казват името на най-близкия голям град, а не трябва! Най ми е смешно как хората от селата ги пишат за пловдивчани и т. н. (ако са от село край Пловдив) все едно е голямата работа да си пловдивчанин или гражданин изобщо вместо от село.

19.   Ех, Авторке, Авторке... Да знаеш само колко много искам аз да съм от едно село. Никога сме нямали село, бабите и дядовците ми бяха граждани, а аз винаги съм живяла в блок в града. Ти сигурно сутрин се събуждаш от петли, овце и други животни. Аз се събуждам от съседа, дето живее под нас и псува жена си всяка сутрин. Сигурно имате двор, дето можеш да стоиш на сянка лятото, да четеш книга или да си набереш пресни домати от градинката. Аз пък вместо това имам балкон, 3 квадратни метра, и 2 саксии с цветя. Като изляза от вкъщи, навън е лудница - коли, мръсотия, много хора.. Ако имаш дете, трябва да вървиш половин километър, за да стигнеш до място, където няма толкова струпани паркирани коли, и евентуално да има малък детски кът, за да може да си играе.
Оцени това, което имаш, защото то е много хубаво и много хора мечтаят за него! Не обръщай внимание на съучениците си - с тях ще си докато завършиш. После ще си намериш приятели, които няма да ти подмятат подобни глупости.
Ж 33

20.   Зарежи ги тези комплексари. Аз съм от София 4-то поколение и отидох да живея на село. Между другото богатите на Запад го правят- махат се от шума и мръсотията. Но не всеки може да си го позволи.

21.   Абсолютно безмислена тема. Човек не избира къде да се роди. Мястото може да е село, град, планина, поляна, нива. Големината на града не определя нищо. Разбира се, че големият град дава най - много възможности човек да се развива. Но не всеки използва тези възможности. Едно младо необразовано момче скоро скачаше, че е софиянец. Нищо лошо, само че това беше единственото, с което се хвалеше. Попитах го, каква гимназия завърши, следвал ли си в университет, знаеш ли чужд език, спортувал ли си, на какво свириш - на всеки въпрос отговорът беше отрицателен. Иначе той е работар, изкарва си честно хляба. Познавам много кадърни и успели хора и от София и извън София. Аз съм селянин 50-то поколение. Смея се на всеки намек, че съм от село, защото аз съм от село. Нищо не ми е попречило да направя това, което съм решил - и в образованието, и в кариерата. На авторката пожелавам успешно завършване на гимназия и униврситет. Нещата ще се подредят по най -добрия начин, а родното място ще се првърне в най - предпочитаното на земята

22.   ПО-спокойно.. И аз съм от село и се е случвало в даскало да ми правят намек че съм селянка/на 13 съм, 7 клас/.. Повечето от класа ми нямат акъл но пак ми правят намек че съм селянка.. Аз от своя страна им благодаря за комплимента.. Не трябва да се срамуваш от това че си от село.. Техните родители да не са чистокръвни граждани? ! Не мисля.. така че-горе главата и да не ти пука...! ;))

23.   Здрасти! Само да ти кажа, че принципно съм от София, но имам село и повярвай ми-обожавам да съм там! Хората там не са повърхностни, напротив, винаги са готови да помогнат дори с невъзможното! Постоянно говоря за селото си, баща ми е оттам и се гордея с това, така че изобщо не е лошо да си от село! Има хора, които дори нямат села и прекарват ваканциите в градове със замърсен въздух, голям трафик и т. н. Не се връзвай на мнението на тези надутите фейсбук биячки и хора от тоя род. Прекрасно е това! :) :*

24.   Просто живота на тези твои съученици е толкова скучен, че са тръгнали да обсъждат твоя ;))
Не им обръщай внимание, сега може да се ебават с теб, но след 5-6 годинки може да работят за теб, ако ме разбираш ;))

26.   Ха! Цялата тази история със "селяните" е доста досадна според мен. Аз лично се преместих от Първомай в София и смятам че в някои области "гражданите" са по големи селяни, но като цяло тази дума би трябвало да бъде използвана като описание на характер, а не на социален статус. Така че да не ти пука, след някоя и друга година ще искат да са ти наи добри приятели.

Mondren

27.   Абе кажи им едно "майната ви" и готово! Те не се виждат.. Правят се на големите "граждани", а са един провал. Не могат да те достигнат и за това се мъчат да ти се подиграват.. Завистници.

28.   Разбирам те напълно. От по-малък град съм и се преместих. С мен не си правят винаги шегички, но ако кажа нещо наопаки на тях и ми изтъкват от къде съм или направя някаква грешка в дума и ми казват в " еди кой си град" така ли казвате? Много е дразнещо, но щом си отличничка си умна покажи им, че ти не си човека "от селото" а си ти! Кажи им, че не ти е приятно късмет

29.   Да си селянин в лошия смисъл е състояние не произход. Кажи им също да не забравят че в тъйнаречената провинция са полята с пшеница тоест от село идва хляба и ако не са селяните гладни ще умрът защото от земята се хранят и пак там ще идат. Всеки някога е имал роднини от село и всеки е с селски произход.

30.   Имай предвид, че могат да се шегуват и да не го казват със злоба или нещо сериозно. В класа ми имам един перничанин (от София съм). Тъй като съм в гимназия той не е единствения провинционалист, но заради неговото и не само неговото хапливо, но едновременно не брутално чувство за хумор, често са се пускали лафове свързани с неговия град. Въпреки това момчето се рабира с всички от класа, включително и с мен и като го гледам хич не му пука като стане дума за Перник.

31.   Много хора се изпускат и казват '' виж го какъв е селянин'' без да влагат смисъла, който ти влагаш в думата ''селянин'', по-горе добре са ти го казали- това е манталитет, а не жителство ''селяндур'' е точната дума, но така си е останало в речника ни, селянин да бъде някой невъзпитан човек. Няма да се променят, то просто им е в тълпено още от малки, и аз казвам ''селяни'' като обидна дума за някого, после се сещам, но вече съм го казала.

32.   И аз съм от село и изобщо не ми пука за това. Мен първоначално ме наричаха селянче, селска порода и други, но на мен не ми пука и те спряха.
Убий врага с мълчание!

33.   Не.

34.   Ооо, хич да не ти пука....!
Аз също съм от село и някой като каже "селянкa" го подминaвaм
и изобщо не си го слaгaм на душа...!

35.   Аз съм от едно село близо до Пазарджик и почти целият ми клас и училището, което е елитно също, са от село и никога това не се е споменавало като обида, почти всеки гражданин също има корени от село. Не мисля, че селянин е някаква обида изобщо, глупаво е, завиждат. Не обръщай внимание :)

36.   Моето момиче, не се гневи заради разни тъпанари, просто им кажи културно кой от тях може да ти даде определение за град. Що е град?
Отговор:Град това са съвкупност от мързеливи селяни? , така че сите сме от село дори и тези които се правят на превзети контета със самочувствие.

37.   Това показва колко са възпитани. От града са ама с това поведение са доказали какви са селяни. Щом си в тази гимназия, значи си не по-малко достойна да бъдеш там от тях. Майната им на тъпите им стереотипи! Това от село ли си или град не те определя какъв си.

38.   Тебе срам ли те е, че си от село? Кажи честно. Защото ако не те е срам, нямаше подобни неща и забележки от някви идиоти да ти правят дори най-малкото впечатление. Даже може би щеше да се радваш, че си постигнала повече от тях, въпреки това, че не живееш в града. Дразнят те, защото ти сама го позволяваш. Никой не може да те унижи, ако ти сама преди това не се унижиш в съзнанието си, позволявайки и на останалите по този начин.

Има разлика между селянин и селяндур, драга, и ти не си селяндур, а онея "граждани", които те наричат такава.

Айде, успех, и се научи да се гордееш със себе си, да си уверена, а такива неща, като къде живееш да нямат отрицателно влияние върху теб. ;)