Споделена история от Тинейджърски

Имате ли нещо против помаците?
Здравейте, на 15 години съм и съм помакиня. Помаците, сме хора, които говорим български език, но изповядваме исляма. И двамата ми родители са помаци, но не държат чак толкова на традициите. Та, въпросът ми е - имате ли нещо против помаците? :)

Коментари

1.   Не, нямаме, стига те да нямате нещо против нас, което често е проблемът.

2.   да, имам

3.   (От авторката) към 1
Никога аз и семейството ми сме нямали проблеми към българите, повечето и приятели са българи. Както казах нашите не са толкова вярващи. :)

4.   А в село ли учиш?

5.   Аз съм момиче, което си харесва момичета и аз мразех всякакви цигани, турци, помаци и тем подобни. Мина време и се влюбих в помакиня, но го разбрах, чак след като бях твърде хлътнала и тя очакваше да я зарежа, но аз не го направих и тогава осъзнах, че за любовта няма религия, националност, години и тем подобни. Затова нямам нищо против вас, а тези които имат против да знаеш, че рано или късно ще попаднат в моята ситуация.

6.   Аз съм твърдо против турци, цигани, помаци, евреи, арменци и каквито и да са други... Щом сте решили да живеете в България и сте с българско гражданство - ще говорите български и ще изповядвате християнството!

7.   Не, нямаме, само до тогава, докато не започнат да ни убеждават колко праведни са те в сравнение с нас. Докато не започнат да ни убеждават колко по- добра е тяхната религия!!! Ако започнат да се признават за турци и т. н.

8.   За мен важното е човек да е свестен и разбран, а етносът му няма никакво значение.

10.   НЕ

11.   Не се излагай, естествено че нормалните, образовани хора нямат нищо против помаците, та те са българи, все едно да ме питаш имам ли нещо против българите протестанти? ! Ако питаш мен, проблемът е по-скоро в капсулирането на част от районите, в които живеят компактно помаци. Явно някои хора имат интерес да насаждат някаква различност, да радикализират тези хора на релкигиозна основа. Хубаво е, че родителите ти са съвременно мислещи и не се предоверяват на разни религиозни догми, така е по-добре и за тях, и за теб. Между другото зет ми е помак и е страхотен човек, не съм убеден, че сестра ми можеше да си намери по-добър мъж от него, разбира се, той и родителите му не са религиозни. Просто религията в днешно време повече пречи на хората, отколкото им помага, повече изгражда прегради, отколкото руши такива, с други думи си е отживелица и колкоо по-скоро хората в световен мащаб проумеят това, толкова по-добре за човечеството, а дотогава ще се взираме в размирни места като Сирия и Афганистан, които всъщност са жертва на икономически и геополитически интереси, облечени в религиозен фанатизъм.
М, 35

12.   Нямам нищо против никой, стига да се съобразява с другите и да не създава проблеми. Но това не трябва да се бърка със желанието за връзка - не бих се обвързал и със светица, ако няма взаимана химия между нас.

13.   Номер 1 Аз също съм помак и никога не съм имал нещо против българите, и да ви кажа че помак и турчин е едно съвсем различно нещо. Аз не ви мразя нито обиждам дори съм готов да помогна на българин, защото много ви уважавам независимо че сте християни аз ви уважавам :) Скайп niko. mactavish

14.   Не, стига да имате българско самосъзнание!

15.   Не, стига да имате българско самосъзнание!

16.   (От авторката) Все пак всеки има различно мнение. Никой от приятелите ми в училище и извън него не знаят, че съм помакиня, не искам и да разберат. Просто си мисля, че ще почнат да ми се подиграват, да ме обиждат, мразят или нещо такова. Нашите специално заминаха в по-голям град, само и само за да се изуча. Та, както казах не сме религиозни, дори повечето ни приятели са българи. Аз може да съм помакиня, но не знам много от традициите ни. Дори се смятам за българка (само да не почнат обидите) в смисъл такъв, че съм свикнала да лъжа хората, за това каква съм всъщност. Иначе родителите ми не са вярващи, само и единствено баба ми е много вярваща и държи много на тази религия, но аз така и не и обръщам внимание. Искам да ви кажа, че не съм от онзи "тип" помаци, които са силно религиозни.

21.   От 1 до 13 - първо е грешно да има „ние“ и „вие“ в случая. Помаците не са някакъв нов етнос, те са си българи, които са приели друга религия преди столетия. Най-важно е как човек се самоопределя. Ако се самоопределяш като българин-мюсюлманин, ти нямаш проблем. Ако обаче искаш да си друга народност, ако се турчееш и посещаваш арабско училище - ти имаш проблем.
Моите приятелки, приятели също са помаци. Стигнала съм до извода, че те са просто вид българи, но от старо време - родителите им ги подтискат, момчетата са възпитавани така, сякаш всичко им е позволено, а момичетата са смачквани от малки. Все пак моите приятелки успяха да се оженят всичките за българи и се спасиха. Мъжте-помаци често не могат да си намерят булка, защото са невъзможни. Говоря тук за нерелигиозните дори - пълни мачовци, не уважават жената и са събрали най-лошото като характер от българския мъж. Докато българите от поне 50 г. са се поосъвременили, помакът още си въобразява, че светът се върти около него.

Авторке, не се срамувай от произхода си. Който ти се подиграва и ще те мрази заради това, той е ограничен човек. От теб зависи иначе ти каква си, какъв човек ще си, каква жена и каква българка ще си.

22.   Ами дали ще си религиозна или не - ти го решаваш, то е както го чувстваш отвътре. Жалко, че криеш, че си помакиня. Но явно си принудена, защото наистина някои хора ще почнат да ти се подиграват, други да те отбягват и да не те харесват. Но не се засягай от такива хора и бъди "над нещата" както се казва, защото това са ограничени хора. В крайна сметка не си престъпничка, а помакиня - не се срамувай от това!!
Виж, тук има една тема, която може да ти е интересна - ще разбереш какво мислят хората за помакините горе-долу. http://spodeli.net/6/story-19373.html

24.   Снаха ми е помакиня и е наистина много добър човек не е важно каква е религията на човека а какво му е сърцето всеки има право на собствен избор за религията която изповядва има страшно много българи които по собственно желание си сменят религията и това си е тяхно право а на хората които казват че мразят такива хора значи нито знаят какви са помаците нито са се интересували

25.   вярата е нещо лично, важно само за човека който я изповядва, ти си българка а това в какво вярваш не е работа на никой друг освен теб, има българи които изповядват много други религии и секти обаче никой не ги нарича помаци или по някакъв друг начин, време е да забравим за тази дума (помаци) няма нужда да казваш на хората аз съм еди каква си, ти си човек

26.   Като малък живеех в едно село със смесено население - българи, турци и помаци. Повярвайте ми абсолютно на никого не му пукаше кой какъв е. Празнувахме си всякакви празници заедно без значение какви са. По Великден се чукахме християни и мюсюлмани с яйца, по Байрамите се раздаваше агнешко и мекици на всички. За толкова години на никого не му беше дошло и на ум да засегне тази тема, защото всички са над тези неща. Дори и смесените бракове са доста често явление и никой няма проблем с това. Докато не заминах в града, дори не съм и предполагал, че съществува омраза на етническа и религиозна основа и бях меко казано потресен (и до ден днешен съм), когато го разбрах. За мен не е правилно отношението ти към даден човек да зависи от неговия произход. Да не говорим, че произхода често е доста относително понятие. По тези земи са минали толкова племена през хилядолетията, че едва ли някой може със сигурност да каже какъв е. Но не е и необходимо. Никога не бих казал "помаците са лоши хора". Първото, защото най-добрите хора, които познавам са такива. Второ, дори и да бяха лоши, няма как всички да са лоши. Дори и един добър да има, не е правилно да го поставям под общ знаменател с още 200 хил. Защото вие как бихте се почувствали, ако сте помак, но сте много добър мил услужлив човек и изведнъж някой българин ви каже: ти си мръсен помак, без дори да ви познава. Няма ли малко да се настроите негатовно? Аз лично първо опознавам човека и след това го намразвам или го обиквам, но не защото е помак или българин, а защото примерно (не) е свестен човек. Бог ни е създал равни, ние сме родени тук, едно общество сме, борим се за общо благо. В Бг много хора не могат да го разберат, но в Америка например, няма значение черен ли си, мюсюлманин ли си, беден ли си. На всеки му се дава възможност да се развие, пък вече ако той е мързелив и не иска да се възползва от възможностите си е негов проблем.
На края искам да кажа, че има много власт имащи, на които им е много удобно хората да се мразят и до голяма степен тази омраза е и насадена изкуствено. Умните и образовани хора не се поддават на евтини манипулации, но има и такива, които се поддават за съжаление.

28.   Виждам, че някой "религиозен фанатик" вече се е развилнял и праска ниски оценки където свари:) И пак ще кажа - религията е препъникамък и трябва да се изкорени, ако искаме хората да не се радикализират и да живеят во век и веков дружно и без конфликти. Наясно съм, че само по-интелигентните хора проумяват това, погледнете протестите в Турция - млади и образовани хора се борят с ислямистките си ръководители, а подкрепящите Ердоган са се забулили като в 7 век, ами това е религията, уважаеми!
Затова Турция с Ердоган НИКОГА няма да влезе в ЕС, докато светският й характер не вземе връх в самата нея и най-вече в ръководството й.
И пак казвам, зет ми е помак и е сред най-свестните и широкоскроени хора, който познавам, разбира се е високообразован и с отлично обществено положение. Затова не приемам съжденията на 21, че всички мъже-помаци са назадничави, но със сигурност необразованата част е, като вероятно са и по-религиозни, то в повечето случаи двете неща са свързани.
М, 35

29.   Зравейте, аз съм помакиня, живея и уча в средноголям град в България. Както всички помаци говоря български, макар че някои се самоопределят като турци(с което аз не съм съгласна), помаците говорощи турски са отделни случаи, понеже турският не е майчиния ни език. Изпълнявам исляма и държа на него, не се опитвам да убеждавам някого в правотата на избора си да бъда мюсюлманка и да изпълнявам каквото мога от правилата в исляма. Не претендирам и че съм най-праведната, най-моралната или нещо от сорта.
Бих казала, че отношението на цивилизованите (и не чак толкова) хора е добро към мен, но това не се дължи на факта, че съм или не съм помакиня, дължи се на собствената ми личност. Аз съм отличничка и учителите имат заслужени симпатии към мен. Колкото до съучениците ми: момчетата са пичаги и се отнасят добре с мен, уважават ме. От момичетата усещам понякога (дори рядко) някакви намеци свързани с помаците, но смятам, че не защото мислят така, а заради така наречената женска завист, което е абсолютно нормално на нашата възраст и аз естествено не се засягам от тези дребнави изблици
Смятам, че въпросът за отношението към помаците се заражда най-често в села или малки градове. В един град като София например никой не го интересува какъв си, стига да си вършиш добре работата и да се самооценяваш обективно.
До авторката: съгласна съм, че е жалко да криеш, че си помакиня. Аз самата съм със помашко име и както казах това по никасъв начин не ми пречи. Ако си обект на враждебно отношение, знай че тава с помаците е просто претекст и че трябва да потърсиш проблема в себе си като личност, а не в етноса, на който принадлежиш.

30.   Нямам абсолютно нищо против помаците, имам колега от едно село край Доспат, който е помак, и е пич.

31.   Авторке, няма как да имаш проблеми с българите.. Вие сте си българи. Аз даже винаги съм бил по любезен към тях ( съседите ни са помаци). Най-важно е да не го мислиш и да не губиш самочувствие.

32.   Нещо към помаците - не, но нещо против заблудените - да!

Исус Христос е Господ.

33.   Та вие сте си българи, как да ви мразим :)

34.   НОМЕР 6 : Само искам да ти кажа че Армения и България са като братски държави. Ти явно си неграмотен и не знаеш и мъничко от историята на тези две страни. Две страни и два народа с една и съща съдба. Достатъчно е да прочетеш стихотворението ''Арменци'' и ако някой път имаш голямата чест да стъпиш на святата арменска земя да отидеш, и да видиш уникалното Българско училище в столицата Ереван. Също така явно от това, че си адски просто създание ще ти кажа че Армения е първата страна приела християнството. За задача имаш да разбереш името на автора на стихотворението което носи съответно и името на школото. Просто преди да мразиш нечия страна, народ, религия и т. н. първо се образовай. УСПЕХ

37.   Номер 11, протестантството е част от християнството, така че не виждам каква е връзката.
Номер 21, достойните българи са си отишли с отсечена глава на дръвника, а останалите са приели исляма, прави си изводите какви са останалите, естествено, не можем да виним днешните помаци, че някога дедите им са били изменници.
Номер 29, ми че то всички помаци сте със странни имена.
Искам само да кажа, че живея в град, където е пълно с помаци и турци. В класа си имам и помакиня, и туркиня и от лични наблюдения ще кажа: помаците странят от повечето, защото нито българите, нито турците ги приемат и са озлобени.

38.   Вие сте българи, но просто сте с друга религия. Жалко е, че се опитват да ви потурчат и да ви промият мозъците.

40.   37, за съжаление не си много наясно с религиите и деноминациите им. Да не мислиш, че като протестантите са християни, то католиците или правословните ги възприемат положително? ! Уж всички са християни, но разделението им е водело до жестоки войни и безчет убийства. Примери колкото щеш, като започнеш от кръстоносните походи, в които католици опустошават православен Константинопол, та стигнем до наши дни в които не спират сблъсъците между протестанти и католици в Ирландия. Та така че не става дума само за исляма, говоря за всички религии, толкова архаични и толкова ненужни.
М, 35

41.   Трябва да знаете, че помаците са много свестни хора.

42.   Не мога да уважавам и не харесвам хора, които крият какви са. Как искате хората да Ви приемат като Вие подхождате към тях с лъжа?

43.   Аз съм българка. Чиста, истинска българка. Пиша и говоря на български, зная българска история. И съм помакиня. Такава е вярата на мен и моето семейство. Но това по-малко българка ли ме прави? ! Не! Нима детето, което не може да пише грамотно на български, е по-голям българин? ! Не! Или детето от смесен брак? И то не е! Аз съм горда от националността си и не се срамувам от религията си! Не нося забрадка, но родителите ми са вярващи (аз също). Хората, които ме обиждат заради вярата си дори не са християни, а са ограничени и примитивни същества. Чела съм и Библията за деца. Затова д-г съм запозната с християнството. Но друга е моята религия!
Истината е, че ние, помаците, сме най-чисти българи! Били сме потурчени преди много-много време (на въпроса: "Религията или главата? " колко от Вас щяха да се пожертват? !? ), но се женим помежду си и така сме запазили българското си! Затова никой не се срамува от това какъв е!
Ж 14

44.   Абе кретени! Не е нужно за да си българин да си християнин!!!! Важно е да живееш за нея.... България е твоя родина тя ми е като майка - ти си ми сестра (: нямам нищо против който и да е и в живота си мразя само 1 човек защото тий нарани приятелите ми....

45.   Аз нямам нищо против помаци, турци или хора изповядващи друга религия. Смятам , че всеки човек е равностоен е стига да не е идиот.

46.   Помаците са БЪЛГАРИ, насилствено приели исляма в миналото!!! Това са наследници на българи, които са решили да спасят живота си, но за сметка на това са с ПРОМИТИ МОЗЪЦИ без да имат вина за това! Огромен грях е, че в миналото българите - мохамедани са убивали свои БРАТЯ - българи... това е една огромна трагедия в историята ни, промили са ги да убиват своя народ.
В наши дни нека поне се женят за християни, поне кръвта си да запазят повече...

П. П. : Всички, които се смятате за т. нар. помаци - БЪЛГАРИ СТЕ! И България ви обича.... стига се делете, българи от българи!