Споделена история от Тинейджърски

Чувствам се беден като постоянно се сравнявам с приятелите си
Здравейте , аз съм момче на 15 години и имам много странен проблем. Мисля , че имам някакъв комплекс или не знам какво , че съм беден, а всъщност знам че не съм. Родителите ми имат средни възможности. Живеем добре , но може би от хората с които общувам .. Попринцип съм в такава компания на как да кажа деца на много заможни родители бизнесмени. И като гледам какъв е техния живот и го сравнявам с моя се чувствам беден :(.

Те не ми се подиграват за това че имам по малко възможности от тях, напротив те са много добри и ме приемат какъвто съм , но аз не се приемам:(. Искам да съм като тях , просто малко повече. Родителите ми ми осигуряват всичко. Както споменах живеем доста добре но в сравнение с приятелите ми не е така. Като излизаме да си купуваме дрехи например аз си купувам 1-2 неща а те изкупуват целия магазин.. Сега моля ви не ме обиждайте , че съм алчен и т.н. И аз не знам защо се чувствам така.

ЧМоля ви дайте ми някакъв съвет , не искам да сменям компанията , защото те са ми истински приятели може да са богати , но са много добри :(

Коментари

1.   И аз съм така като теб.. не знам какво да те посъветвам, освен да спреш да се сравняваш с тях.. може да е яко наистина да можеш примерно като влезеш в един магазин да си купиш всичко, което ти хареса, без да трябва да избираш 1-2 неща, които най-много ти харесват заради ограничения бюджет, но това не е най-важното, мен също ми се иска.. гледам да си спестявам пари от каквото и да било, примерно баба ми ми даде, леля или някой роднина изобщо, от излизанията, от където е възможно и ако се уговорим с приятели да пазаруваме например, взимам си спестените пари и искам от нашите да ми дадат колкото могат повече и пак ще имаш повече пари отколкото по принцип.. пък може и да си намериш работа, познавам момче, което на твоите години си беше намерило за лятото работа и си спести парички.. може би не дадох най-големите съвети, но недей да се сравняваш с тях - те може да имат пари сега и да харчат наляво надясно да си угаждат, но ако им се случи някой ден да са като нас (много хора са така, не сме само ние) може да им се стори трудно да се оправят с парите, а ние знаем какво е и сме се научили за кое да харчим, за кое не и т. н... Успех :)
Момиче, 18 години

2.   Опитай се да не виждаш нещата така. Всички сме различни-едни по-бедни, други по-богати. Има деца, по-малки от теб, които няма какво да обличат и ядат, затова се радвай на което имаш и спри да се сравняваш с приятелите ти. А и това, че са по-богати и че не те подиграват е добре-истински приятели са, понеже повечето богати младежи гледат да се изфукат с парите си и да създадат комплекси, у тези, които нямат техните възможности!

3.   Извинявай, но ми звучиш като момчешки вариант на "кифла". Я се стегни, колко много деца и 1 дреха не могат да си купят, но жалкото е, че такива като теб не го осъзнават... :(

4.   Винаги търси възможност в проблема. Превърни комплекса в стимул. Когато пораснеш, стани богат. Противно на повечето мнения, не е толкова трудно да станеш богат, по-трудно е след това да не се развалиш. Просто развий качества на богат, сега си млад, тъкмо имаш време да се развиваш. Чети бизнес блогове, трупай знания, интересувай се, формирай начин на мислене и някой ден ще си богат.

5.   Абе я да не ти пука. Малко деца имат такава възможност да са сред богати, но добри хора, трябва да се кефиш за това, а не да се съжаляваш. Нямаш техните възможности, но ги имаш като приятели. Много по-добре ще ти е с тях, от колкото с някви селяни, които дрънкат само глупости :)

Соня

6.   Виж сега ти не се сравняваш с тях, а сравняваш родителите ти с техните. Както го чета така го разбирам. Но когато пораснеш ще разбереш, че тези пари се печелят с много труд и ще осъзнаеш, че богатите родители са изстискали много пот от дрехите си, за да са такива. Така че не завиждай, не знаеш кой с колко е платил!!

7.   Номер 6 ти май живееш в някой минал век. Повечето бизнесмени и богаташи разполагат с пари, МРЪСНИ пари. Ясно ви е как се изкарват с 'мръсен труд'. Но има и богати, които изкарват парите си с чест и труд. И те са рядкост. За съжаление е така несправедливо в днешна България.
Номер 5 а ти какво искаш да кажеш с израза си 'някви селяни' - селяни по произход или селяни по морал? Надявам се да е второто, защото иначе си в голяма грешка. Аз живея на село, родителите ми са доста богати, учени и умни. Пълна отличничка съм и съм най-интелигентната и възпитаната от всичките ми градски връстници. Да не говорим, че на ден разполагам с толкова пари, с колкото разполагат всички от класа ми взети заедно. Живея в имение и нашите карат джипове и сменям телефоните си през месец Та случайно нещо против хората от село ли имаш?

8.   И да искаш сега не може да имаш техния живот. Така е в живота, едни са по-бедни, други по-богати. Твоите родители толкова са постигнали, толкова са ти дали. Родителите дават всичко за децата си :) За това учи, като пораснеш да започнеш някакъв хубав бизнес и един ден ти да си от богатите родители :) Желая ти успех и не се натъжавай заради приятелите ти, щом те те разбират и те приемат защо ти самия се съжаляваш?

9.   Спри да се сравняваш. Сравнението убива всичко. Както българите като тръгнат да се сравняват с германците и се чувстват нещастни. Ама не се сравняват с индийците естествено. Сравнението трябва да се унищожи сред българите, щото е най-големият враг на доброто съществуване. За съжаление още от малки ни почват, сещам се моите родители как ме питаха "ами еди кой си колко има на това контролно? " и почват да ме сравняват с някакъв съученик... и ме караха да се комплексирам.

10.   Номер 7 по-полека с филма само. И вземи порастни малко. Не си фантазиарй толкова :) П. С. Личи си, че си от село, нищо лично :)

11.   Oк, аз съм от село. На 15 съм, момиче. Това не значи, че съм невъзпитана и глупава. Само да ви кажа - има разлика между селянин и селяндур ;)

12.   Номер 10, ела ми на гости, ако искаш. Ще ти се да си фантазирам. Не че се хваля с предния си коментар, но е така. И да те попитам по кое си пролича?

13.   Почвай да учиш и стани и ти богат. Просто е.

14.   №7;12 - как кое си пролича. От село била пък в имение живее. Да бе добре. На мен баща ми като държи една от най-големите компании в България та какво? Пак не живеем в имение та вие. Имения в нашата страна няма. Те струват към един милион нали баща ми пита даже и по телевизора са ги казвали. Майка ми искаше да го купуваме, ама тате се отказа и сега ще взимаме в Англия някаква къща дето била огромна, а аз и брат ми даже не сме я виждали. Как ще разполагаш с толкова пари колкото класа ти взети заедно, а си от село? На мен ми дават на ден по 20лв за училище, а на теб повече. Щом сте толкова богати какво правите в село тогава? Личи си, че си фантазираш. Хайде аз мога да ти докажа, че не си измислям ще си снимам къщата отвън и отвътре (в София където е) и ще ти пратя снимката, ами ти как ще докажеш? Не можеш нали. И споко мога да разбера коя снимка е свалена от нета и коя е снимана с камера и качена на компа. За това не се хаби. От село пък богати ще има да си мечтаеш. Сменяла през месец телефоните си, че защо през месец нали сте толкова богати? Наистина те питам. Брат ми в момента е с три телефона. Трябвали му един да говори, един да влиза в нета и един да се хвали. Не го разбирам това дете и телефоните мога да си снимам всичките и да ти пратя снимки, а ти? Ай де снимай ги да видим какви си сменила? Отличничка, а не можеш да пишеш тц тц.

Подкрепям №10

Падналото ангелче :*

15.   Номер 7, Аз съм номер 6. Не знам какво целиш с такива хейтърски коментари, но очевидно е време да спреш да сееш омраза, защото тук читателите не я толерират. Аз просто изразих своето мнение по въпроса и не съм се опитал да определя кои са мръсни пари и кои са чисти, а просто казвам на автора на статията, че има проблеми със самочувствието си!! Между другото подкрепям номер 10- наистина си личи, че си СЕЛЯНДУР!!!

16.   ХАХАХ Падналото ангелче ли какво си личи си че си с много глупави расъждения като на някой къщата му била в село значи отзначава че има малко пари хахах дообре явно незнаеш как стоя нещата в бг то 1 милион? че това да не са ного пари за къща тука един познат само ажто парка в къщата която му е в село му е толко хаха като било моми4ето от село и значи техни нямали пари хаха точно понеже познавам много богати хора и сичките си направиха къщи големи по селата щото е по гот сети ли се са

17.   №16 изумена съм от правописа ти аз едва успях да разчета написаното от теб. Не го казвам за да те обидя, но си погледни малко граматиката и вземай уроци по български.

Един милион е най-евтиното имение за България има и по един милиард, но не в това е въпроса. Явно "богатите", който познаваш нямат кой знае колко пари. Повярвай ми, баща ми ги знае богаташите в България наизуст почти със всички поддържа приятелски отношения. Можеш да изброиш имената на "Богаташите", който познаваш (и фамилиите) с радост ще кажа на баща ми да ги провери той ще ги познава със сигурност.

Наясно съм колко струват къщите по селата. Богати там НЯМА и никога не е имало. То хората за една минимална заплата се изселват покрай най-близките градове ти ми говориш за богати селяндури. Разправяй ги тия на друг, като ги познаваш кажи им имената де, тате ще ги знае на 100%.

А да разбрах, че са писани фалшиви коментари от мое име. Не знам в коя тема. Искам да ви кажа да престанете живейте си вашият живот, а не този на другите. Оценявайте това, което имате, защото един ден ще е прекалено късно.

И още нещо брат ми е на девет години и без проблем може да ти каже колко струват именията в България, а ти дето със сигурност си по-голяма от него не знаеш ха. Извинявай, ама е смешно. Не си измисляйте, говорете с факти, защото лъжата рано или късно ще излезе на яве, а истината си остава такава. Не бих си позволила да лъжа за живота си, мога и да докажа думите си както казах без проблем.

Падналото ангелче :*

19.   Евала, че иамш такива приятели които те приемат какъвто си. Какво като те си купуват повече неща? Помни, че има хора които нямат пари за хляб, а ти си купуваш 1/2 неща, което не е зле. Изпадала съм в ситуация да се трябва да искарам цяла седмица с десет лева в джоба.
Можех да звънна на баща ми да му поискам пари поне да се прибера, но не го направих, знаеш ли защо Паднало Англече? Вика му се гордост. Не съм някаква глезана да се налага да се кряи зад гърба на родителите си. И честно, казвам го с ръка на сърцето си, предпочитам да живея така отколкото като вас, .

21.   Мило паднало ангелче ти си ужасна лъжкиня. Аз съм от Америка и дойдох в Българя. Искам само да ти кажа че и моето семейство е богато. Аз имам седем iphona и много добре знам колко струва едно имение в Българя. Колко басейна има и колко стаи има. Купувала си си маркови дрехи. Ми то навсякъде ипа:handm'dolce gabana:G и много другаде. Баща ти давал по 20 лева и те е карал да ги изхарчиш а ни ти купува коте. Аз виждам мама и тате 1 на година зящото работят в Америка и Париж. Живея със сестра си и баба ми в имение в края на София. Дали не лъжеш

22.   Чувствай се беден само ако си беден на ДОБРИ ДЕЛА а не на дрехи и телефони. http://www. pravmladeji. org/node/1743

Разбери че талантите и богатството са от БОГА и на който повече е дадено от него повече ще се изисква. Не напразно е казано 'по лесно е да влезе камила в иглено ухо отколкото богат в царството небесно' Това не е защото парите сами по себе си са проблем но хората които ги имат често мислят само за собствените си удоволствия а не за това как да угодят на БОГА и да помогнат на БЛИЖНИЯ.

23.   Хехехе, събрал се тука целия елит на България- едната със седем iphon-а, другата живее в Америка, на третата баща й държи най-голямата компания... Дечица, отивайте да си учите уроците и да си пишете домашните и някой ден може и наистина да се сбъднат мечтите ви! До тогава спрете с филмите, че сте смешни доста :)!

26.   До номер 3 момчето просто иска съвет, а ти го нападаш. Помогни му. А относно темата приятелите ти нали те приемат такъв какъвто си. Не се притеснявай.