Споделена история от Тинейджърски

Как да спра да се самозатварям
Имам проблем много често като се запознавам с нови нора ми се случва че просто започвам да се държа параноично.
Аз съм на 17 от София и освен когато съм с нови хора а също и с момичета се затварям в себе си и не мога да обеля и дума според мойте приятели аз съм много срамежлив и трябва да се отпусна. Но според мен не е там проблема защото дори и под влиянието на алкохол съм същия. Моля помогнете ми.

Коментари

1.   Ох, аз съм същата.. Само с определени хора, които са ми наистина близки мога да се отпусна и да си говоря каквото искам и да съм себе си. Но ако съм в нова компания или изобщо някакви други хора все нещо се притеснявам да не кажа тъпо или не знам.. а то така пък все излизам срамежливата и т. н... Ще следя, интересно ми е какъв съвет ще получиш, мерси за темата btw :)

2.   Трябва да осъзнаеш, че живота не е толкова дълъг, че да се притесняваш за всичко - дали ще те харесат и т. н. Вселената не се върти около теб - дори и да сгрешиш едва ли някой ще забележи, случва се. Премахни притеснението.

Sid

3.   Спокойно, това е нормално. Всички хора щом се запознаят с някой нов започват да си мислят "Ами ако направя това, той как ще реагира? ", "Ами ако кажа това той дали ще се разсърди? ".
Според мен не трябва да се напиваш за да се отпуснеш, просто си помисли над това дали си струва да бъдеш друг заради някого?
Повечето хора са такива, и аз дори. Когато съм с нова компания не говоря, слушам ги, опознавам ги, но постепенно свикваш с тях и на 3-4то излизане си малко по-отпуснат.
Още един съвет. НЕ си мисли, че се затваряш в себе си, това ще те направи още по-паранойчен и затворен. Когато се запознаеш с някой нов се усмихвай и се включвай в разговора от време на време. :)

4.   Явно мислиш, че ще кажеш нещо не на място, че др. няма да го харесат и такива неща, или няма да те харесат... просто ти е некомфортно пред нови хора... та така, значи не трябва да ти пука какво ще си кажат другите за теб... нз какво да ти кажа.