Споделена история от Тинейджърски

Хормонален дисбаланс
Здравейте, аз съм момиче на 16 години. Преди 3 години ходих на лекар, защото имах силни болки в гърдите. Те не бяха почнали да растат. Лекарят ми каза, че имам хормонален дисбаланс, който може да е причина гърдите ми да не растат. Минаха 3 години и положението ми е същото с тази разлика, че вече съм на 16 и би трябвало да имам бюст поне малко. Освен това, имам цикъл също от 3 години и не ми е съвсем редовен. Има ли някой в моето положение и според вас трябва ли да потърся лекар, който да ми предпише нещо за регулиране на хормоните? :)

Коментари

1.   Трябва ти или ендокринолог или андролог, при наличие на хормонален дисбаланс.

2.   Според мен трябва да потърсиш лекар. Цикълът по принцип в началото е нередовен, а после си става нормален. При положение, че го имаш от 3 години, не мисля, че е нормално да е нередовен. Относно бюста-всеки по различно време го "получава", зависи как ти е заложено. Ако те притеснява това, че още нямаш бюст и ако разбира се не те е срам, поговори с майка си как са се случили нещата при нея. Тя ще ти даде някакъв съвет и ако и при нея са били нещата по същия начин - има голяма вероятност и при теб по тази причина да са така. Майка ти не знае ли какво се случва с теб? Би трябвало тя да те заведе на лекар при тези обстоятелства. Дано да ти бях полезна : )

3.   Аз съм с кистелозни яйчници и хормонален дисбаланс и мога да ти кажа, че за съжаление без лекар няма да минеш. Хормоните не се оправят сами, но пък и взимането на едно хапченце на ден не е голяма драма. Аз моито поне таки ги поддържам в норма, пия Диане, ама разбира се всичко си е индивидуално и лекарят ще режи какво да ти предпише.

4.   Мисля че по скоро ти трябва друга майка. Къде е родителското тяло в случая? Защо след открит хормонален дисбаланс не си лекувана? Не е търсена причината? Защо три години не си посещавала лекар по въпроса?

5.   Здравей, хубаво е да си изследваш хормоните. Имах приятелка, която нямаше почти никакви гърди до първото и раждане, след което положението се промени. Със сигурност е свързано с естрогена. Приемането на синтетични хормони обаче има странични ефекти - напълняване, окосмяване и т. н., а ти си само на 16 г.
Има храни, съдържащи фитоестрогени - вещества от растителен произход, които имат действие, подобно на естрогените. Ето съдържание на фитоестрогени в някои храни - g/100g

Ленено семе 379380
Соя 103920
Тофу 27150, 1
Сусамови семена 8008, 1
Многозърнест хляб 4798, 7
Соево мляко 2957, 2
Хумус 993
Чесън 603, 6
Сушени праскови 444, 5
Слънчогледови семки 216
Плод на кестен 210
Зехтин 181
Бадеми 131
Зелен боб 105, 8
Фъстъци 34, 5
Лук 32
Боровинки 17, 5
Царевица 9
Кафе 6, 3
Диня 2, 9
Краве мляко 1, 2

Има и билки, съдържащи фитоестрогени - сминдух, люцерна, витекс (адамово дърво), женско биле

Но все пак иди на лекар.

6.   Може да ти е просто ген