Споделена история от Тинейджърски

Мога ли да карам кросов мотор или АТВ на 14 ?
Здравейте!
От месец-два съм се запалил доста по моторите (предимно кросови) и по АТВ-тата. Баща ми ми каза, че може да ми вземе мотор, но трябва да имам навършени 16 години защото ако ме хванат полицаите ще ми напишат акт, а той бил скъп. Брат ми имаше АТВ возил съм се веднъж беше уникално (може би защото беше само веднъж... ) за него иска ли се книжка? Четох в един друг сайт, че мога да карам АТВ по черни пътища само. А има ли някакъв мотор, АТВ или каквото и да било превозно средство което мога да карам без да сгафя на 14?

Коментари

3.   Ако караш по улиците се иска съответната категория в зависимост от кубатурата. По горите полиция няма така че не се притеснявай :)

5.   Казвам ти от личен опит. Брат ми имаше АТВ като беше на около 16-17 но не си извади книжка. Живеем в отдалечен квартал бивше село, и той караше по черни пътища. Книжка ти трябва, а дали се кара само на черни пътища зависи от АТВ-то. Преди 16 нямаш право да караш нищо друго освен колело.

6.   Кратък отговор: Не, нямаш право да караш.
Законът е ясен. На 16 години можеш да книжка за категория М (превозни средства с обем на двигателя до 49 конски сили, чиято максимална скорост не надхвърля 40 километра)
На 21 мотори категория А (замотори над 450 кубика). АТВ също се води моторно превозно средство.
Закона се отнася за движение по пътищата. Ако си решил да караш ходи на картинг или се запишина мотокрос. Така ще можеш да караш и то доста бързо. Препоръчвам ти да не караш по "черни пътища" или разни гори и полянки, защото рискуваш да причиниш нараняване или смърт, било то на теб или други хора. Имай малко търпение.

7.   За съжаление, не. Докато не станеш на 16 ще караш само колело. И баща ти е прав, знаеш ли какъв акт ще ти напишат ако те хванат на 14 да караш? Бедна ти е фантазията. За това още малко търпение на 16 вече ще можеш да си изкараш изпита и да си караш законно.

8.   Виж дете имам син на 15г възраст, глобата не е чак толова голяма, за първо нарушение не пишат повече от 100лв, но на нас родителите сте ни по скъпи вие децата.
По принцип синът ми шофира автомобила и буса на дядо си от 9 годишна възраст, но само по черни пътища или на полигона и то в присъствие на дядо си, който преди около 40 години е бил инструктор.
Иначе от 14г нагоре кара самостоятелно по село един стар мотор на дядо си и до сега вече година не е имало проблем. Повече ме е страх за здравето му, от колкото от полицейски глоби.
Само веднъж го спрял полицай с мотора и получихме писмо за наказание ОП /обществено порицание/. Но първо синът ми изиграл пред полицайте театър на виновен и страхлив, все едно дядо му не знае за липсата на мотора /беше на 14г/ и второ е карал с под 50км/ч, затова минахме тънко, т. е. без нищо. Дядо му го е приучил да казва на полицайте, че уж е взел мотора и талона без позволение.
Така или иначе синът ми скоро прави 15 години и 9 месеца, което му позволява да започне курс за А1 до 125сс. На 16г ще получи правоспособност за А1.
Изчакай още година и половина и мини курс за А1.

9.   Малкия - не се плаши :)
Аз съм се качил на кросови мотори от 10 годишен! От 50 кубикови, през 75, 125, 250, та тавана - 450!
Ако имате финансовата стабилност да закупите мотор (не китайски или италиано (кагива, априлия и т. н)) и да го поддържате - няма от какво да се притеснявате! Аз никога не съм спирал на полицаи - просто за безсилни, карай си и не им обръщай внимание - стига да не караш като джигит из града, и те няма да ти правят кой знае какви проблеми :)
Просто видиш ли полицаи - карай си по пътя и не се занимавай с тях. Мен са ме гонили с патрулки десетки пъти, карам си кротко, те си карат зад мен на буркани, и така до първата пресечка - хващаш гората или поляната и всичко приключва за тях :)
Веднъж ми се е случвало да кара зад мен патрулка в града, и пред мен изникнаха още 2 - ако не си притеснителен и можеш да караш добре - никакъв проблем :)
За справка, на кросови мотори съм вече около 15 години, та ми е ясно всичко :)
Законовите неща са ти ги цитирали по-горе, но не се плаши, няма какво да стане :)
Имало е случаи да идват до вкъщи с разни актове - при първото обжалване веднага падат тези актове, няма как да ти ги пишат ако не те хванат - акт се пише на място, а мястото на хващане не го пише в акта - съответно при обжалване пада! Не се плаши и скачай смело на нещо японско или КТМ :)

10.   Да, но ако те пипнат ще те глобят.

11.   Карай триколка. Знам, че всичките ще те зяпат ама поне няма да се тревожиш а и ще бъдеш класически

14.   Аз имам горе-долу същият проблем, с разликата, че съм карала скутер 50сс, но и двата пъти паднах... Не смея вече да карам нещо по-голямо, затова си купих тротинетка с двигател 50сс. Първоначално бях навита и за Покет Байк, обаче отстрани изглежда много смешно. Сега си ходя с тротинетката навсякъде (Дргалевци-Панчарево-Лозенец-Сливница и така всеееееки ден че я зареждам догоре за 10 лева и карам 100-120 км. ), вдигам около 92 макс. :) късмет на теб!