Споделена история от Тинейджърски

Психически комплекси
Здравейте аз съм момиче на 15 години. Моят проблем го имам от години ще ви разкажа на кратко моята история. Когато бях 4-5 клас родителите ми се разведоха аз бях при майка ми и тогава не излизах много защото се преместихме в квартал който не познавах никой нямах приятели по цял ден на компютъра и ядене бях малка не разбирах кое е правилно и кое не да се яде. Бях станала 81 килограма.. баба ми-майката на тати когато ме видеше винаги ми натякваше че съм дебела и да отслбна и така един ден реших и аз като всеки човек да напиша в googale 'как да отслабна' или 'отслабване' и първото което ми излезна и започнах да спазвам 90 денната диета отслбнах малко и продължавах да отслабвам но дори и да отслбвам все това ми е в главата до ден днешен че съм дебела и има други по-слаби от мен в момента съм 1. 75 може и малко по-висока да съм около 70 кг. Но вече не спазвам тази 90 денната а се храня здравословно ходех на фитнес лятото всеки ден и имах хранителен режим и бях станала 57кг. но зимата си казах не може ли и аз като другите деца от класа да си ям каквото си искам сега покрай празниците но съм склонна към напълняване и пак напълнях след това гладувах и отслбнах хранех се здравословно правех упражнения и влязох във форма 2 месеца след нова година не бях пипвала вредна храна но един ден пак започнах и проблема е не че за 1 ден ще ми стане нещоо а аз след това 4-5 дни продължение пак ям каквото ми скимне.. не знам как да спра да правя така знам грешката е в мен на Великден пак така, когато имаме гости или сме на гости все едно не съм виждала и на следващия ден пак започвам не знам какво да правя и от скука понякога събота и неделя винаги си ги прецаквам нямам много разнообразие карам наще да ходиме на разходки на балкан нещо а у тее си питат ушите а приятелките ми нямам много но и тях ги мързи попринцип имам воля и знам какво е да се гладува, лишава и да се храниш здравословно-то е най-добрият избор + спорт но не знам какво да правя на празници и когато съм на гости защо така в продължение на дни... сега този месец май пак ще се храня здравословно и мисля да започна една диета японско чудо аз я бях спазвала 5 дни но малко ми прилоша и я спрях, защото не се закусва а аз съм свикнала да закусвам но не ми пука искам да се харесам поне веднъж в скапания си живот + това имам и целулит как да го махна някой знае ли някаква хитринка и съм много объркана от толкова упражнения, който има в интернет се чудя кой да правя и мисля пак да започна да ходя на фитнес и лятото на аеробика и да карам колело и сутрин да тичам на гладно и всякакви други видове спорт да си развивам пълноценно времето дори и сама но проблема е как да се мотивирам пиша си в един дневник кой дни съм прегрешавала с вредна храна и какво да спра да ям и т. н но когато ми се дояде нещо тичам към магазина а не чета това което съм си запосвала да правя и да не правя направо се побъквам колко съм ревала и страдала за тази тема просто мии е мъка... когато ми се яде ми е тъжно някво нервно, а когато ям вредно ми е гузно побърквам се какво да правя не знам моля ви посъветвайте ме нещо надявам се да ме разберете и извинете ако имам правописни и други грешки ако съм започнала едно пък съм писала и друго малко може да няма смисъл, но нали гледам да напиша всичко, което ме мъчи.. забравих да спомена, че това съм го споделяла на майка ми и съм си обещавала хиляди пъти няма повече но старата песен на нов глас... Да потърся ли психолог да се консултирам с някой?

Коментари

1.   Ако мислиш, че ти трябва психолог, определено отиди, със сигурност ще ти помогне. Има няколко вида специални терапии за нередовно хранене, и просто понякога човек наистина има нужда от това някой да го мотивира и да го следи.

Иначе е добре, че си решила да спортуваш. Сега остава и да внимаваш с какво и по колко се храниш. Просто е.
Храната не бива да ти е комплекс. И нещо вредно да ядеш от време на време не е фатално. Най-доброто решение е да се храниш у вас, а не навън. От супи и салатки няма да надебелееш, готви си сама ако трябва, търси си рецепти; свикни с това да готвиш, може да ти стане и хоби.

А за това "японско чудо" - не знам какво чудно има в това човек да отслабне като яде по един портокал на ден... диетата е начин на хранене, а не метод за отслабване. Не си изтощавай организма, на 15 си, сега растеш. Сложи си режим, но не се лишавай. Да не ядеш закуска си е мъчение - някои хора насила ядат сутрин защото наистина е важно. Знаеш поговорката - "Закуската изяж сам, обеда сподели с приятелите си, а вечерята дай на враговете си. " Българите все сме по-мъдри от японците, не стой гладна. Няма да ти говоря за язви и прочие, но от лишение нищо добро няма да излезе. Стигнеш ли до булимия или анорексия - тогава със сигурност си за психолог. Но хайде да не стигаме до там, нали?

А като говорим за обяд и за приятели - не е лошо да излизаш повече и да се запознаваш с хора. Като се замисля това е част и от една психологическа терапия за нередовно хранене - вярвай ми, двете имат връзка ;) Излизанията ще ти помогнат да мислиш по-малко за храна, ще имаш с кой да споделяш и да се забавляваш, и като цяло ще бъдеш по-щастлива. Та това е моята рецепта... надявам се съм помогнал поне колкото ти на мен задето ме подсети какво още имам да преговарям за изпита ми по психология другата седмица :D Не се отчайвай, всичко ще е наред. Приятни занимавки.

2.   Най-дългото изречение, прочетено от мен някога!
Амин!

3.   Мисля, че се справяш добре! Няма как да си яла по един начин толкова години и изведнъж да смениш режима. То има, но е трудно. Това, че неможеш да издържаш и си похапваш на моменти е абсолютно нормално! Просто се иска време. Ти се демотивираш като се видиш пак дебела. Но тези килограми няма как от ряс да се махнат. Лека полека ще стане. Може и една година да мине няма да се притесняваш. Важното е, че си се осъзнала и си предприела мерки. Не консумираи следните неща: хляб, сладко(само плодове), банички и тем подобни тестени, захар, газирани напитки, всякакви сокове купени. Пий много много вода може и чай (зелен). Прави си салати марула например тя е много полезна за метаболизма а и засища. Яж голяма купа салата за вечеря, ще те засити. Сутринта може да пиеш чаша гореща вода също действа добре на метаболизма и прочиства огранизма. Упражненията не ги забравяй. Ходи да тичаш, но лекичко- джогинг. Постепенно увеличавай разтоянието. Пускай любима музика на мп3-ката или телефона и се наслаждавай. И да хапнеш нещо нередно, не се обвинявай и съди. Гледай да не прекаляваш. Ако ти се преяде сладко и искаш шоколад примерно не го яж целия а си хапки 3, 4 блокчета като ги ядеш много много бавно и се наслаждаваш всяка секунда. Идеята е да наситиш мозъка с вкуса с по-малко, отколкото да ядеш бързо и да не усещаш вкуса. Това се отнася за всяко ядене. Не яж пред телевизор, компютър и т. н. Цялото внимание трябва да е в храната, всяка хапка се дъвчи докато стане на каша, не гълтай като месир. Когато се дъвче добре, стомаха и корема ще разграждат по-бързо и по-лесно храната и тя ще се усвоява и по-бързо. Преди храна пий чаша вода, така ще ядеш по-малко. Всякакви плодове и зеленчуци в повече. Това е от мен. Ще се справиш! :))
Дони 23г

4.   N1, Амин!