Споделена история от Тинейджърски

Пълен провал
Днес имах изпит по немски език. Състоеше се от две части - четене с разбиране и писане и имахме общо 120 минути. Мога да твърдя, че бях доста добре подготвена, защото ходех и на уроци, където правихме доста по-трудни текстове. На тях изкарвах 5 и над това, което е добре, като се има предвид колко трудни бяха(едно ниво над моето). Учителката все ми повтаряше, че с такава оценка няма как да не вляза в една от двете паралелки, в които имаш възможност да вземеш диплома за езика. Два дни преди изпита гледах един филм за причината поради, която хората се провалят. Наистина имаше голямо въздействие и тъкмо се успокоих и бях сигурна, че ще се справя и дойде моментът на истината. Четенето с разбиране не беше трудно и успях да направя всичко без един въпрос, но ми отне твърде много време - около 50 минути, след което се панирах! Дълго време седях и не знаех какво да напиша на втората задача, при положение, че все още не бях написала 2-3 въпроса от първата. Най-накрая успях да напиша около 300 думи на втората, но не дадох това, на което бях наистина способна. Не го отдавам на незнание, а на паника. Можех да се представя много по-добре и прилично, ако не се бях притеснила и това не ме беше парализирало. Използвах много лесни и повтарящи се думи, при положение, че знам доста изрази и можех много по-добре да защитя позицията си, но просто времето летеше скоростно. Да не говорим, че знам вече за една сигурна грешка.... а и при всеки случай ще имам още... Накратко съм много разочарована, защото се провалих. Срам ме е пред себе си, пред семейството ми и пред учителката ми. Искам да подчертая няколко неща;
1. За пръв път се провалям така на изпит - вцепених се и допуснах много грешки.
2. Загубих много време в притеснение.
3. Никога досега не се бях притеснявала така на изпит. Винаги преди, но не и на него. Смятам, че е заради филма, които гледах, а там се казваше, че не трябва да се тревожим, че няма да успеем и това направих преди изпита, но но и по време.
4. Ще имам още две сигурни възможности да се класирам в горните класове за тези групи, но ако пак ми се случи същото...
Опитвам се да не драматизирам, защото съм убедена, че ако го мисля и преживявам като неуспех, никога няма да мога да се справям с трудностите и да ги забравям. Вярвам, че това ще ми е обеца на ухото, но се страхувам, че родителите ми може да си помислят, че се прикривам зад мисли като "Всяко зло за добро. " и подобни, въпреки че засега не ми се карат и ме подкрепят. Знам, че по принцип е така, но аз наистина възлагах големи надежди за достойно представяне и всъщност много други хора го правиха, а аз се провалих. Да, наистина е рано да се каже, доколко е голям провала и може да се окаже, че съм се справила добре, въпреки стила ми на писане, но аз съм разочарована. Ако се бях представила по-добре, поне щях да знам, че съм дала всичко от себе си и да не се стресирам толкова. Моля ви дайте ми някакъв съвет или споделете вашият опит по темата, защото съм много объркана и ако досега се бях успокоила поне малко, то сега вече започвам да се чувствам ужасно. Помогнете ми. Предварително ви благодаря.

Коментари

1.   Аз обикновено оставях четенето с разбиране за накрая (Английски съм учил). По-добре е ако имаш малко време според мен. Другите упражнения дават повече точки, а и на текста с бързи погледи пак може на нацелиш някой друг отговор ако ти свърши времето. Сигурна ли си, че си се провалила? Имаш ли резултати? Може въпреки всичко да си се справила добре.

2.   Аз бях същия, но седнах да си преговоря наученото през годините и се справих. Но това с притеснението трябва да се
преодолее.
До номер 1 аз също оставих четенето с разбиране за накрая.
Сподели резултатите!

3.   Нямам резултати, но доколкото мога да преценя съм се справила по-добре на четенето с разбиране. Ще знам какво съм направила чак след 2 седмици...

От авторката