Споделена история от Тинейджърски

Как да стана по-отговорен?
Здравейте,

аз съм момче на 16 години и имам голям проблем - липсата на чувство за отговорност и слаба воля. Имам задача, знам, че трябва да я свърша, но я отлагам за по-късно и накрая или я свършвам едва едва или изобщо не. Това е една от причините да седя до 3-4 през нощта в учебно време, за да свърша нещо, което ми е дадено преди една седмица. Просто не искам да съм леке и определено не искам да съм такъв в бъдеще. Трудно ми е да си наложа самодисциплина. Ако знаете някакси как да се настроя така че съм сериозен споделете.

Коментари

1.   Ми всичко е до мисленето ти. Щом го искаш, постарай се да го правиш по-често докато ти стане навик и после ще го правиш без да се усещаш сякаш е на сила или нещо такова. Винаги си напомняй да изпълниш каквото е нужно докато ти стане навик :) Хубаво е че има момчета като теб.. ще ми се и аз да бях попаднала на такова.. :)
- момиче, 19

2.   Опитaй с дневник. Зaписвaш си деня, aнгaжиментa и чaсa в който трябвa дa зaчнеш. Хубaво е дaси постaвиш и време, зa което трябвa дa приключиш.
Примерно:
8 юли 8-10ч- спорт
10. 30-12 ч учене/ четене...
16-18 ч срещa с...
Тaкa ще си плaнирaш деня и aнгaжиментите, създaвaйки нaвик и сaмодисциплинa.
Знaеш ли, много се рaдвaм нa тaкивa кaто теб, които овреме си дaвaт сметкa, че с елементaрнa оргaнизaция, могaт дa нaпрaвят животa си по- полезен и продуктивен. Товa предполaгa един бъдещ успял човек.

3.   Ако беше на 20-25 години щях да те посъветвам да си направиш едно отроче и да поемеш едно 90% от грижите по него върху себе си! Тогава няма хън-мън! Детето няма копче <OFF>, нито пък <MUTE>, и въобще не го интересува уморен ли си, спи ли ти се или ти е кофти и не ти се поглежда нищо и никого... изисква ДЕНОНОЩНИ ГРИЖИ! Да го успокоиш и разсмееш, дори когато на теб ти е кофти. Да го приспиш, дори когато си махмурлия. Да му смениш памперса и да изпереш изтеклото от него точно в най-неподходящия момент! Не може да вдигне температура и ти да не предприемеш нещо, защото ще умре! Не можеш да го оставиш просто така, понеже ще се обезводни. Не можеш да го оставиш заключено в колата докато пазаруваш, защото ще се задуши, ще наака или оповръща колата, ще се опече от жегата или ще направи някоя глупост, от която ще си оскубеш косите после!
Страшно много дисциплинира! Вдига отговорността на порядъци!

Едно време приказката беше, че мъжът става мъж след като премине през казармата, а жената - жена след първото раждане и няколко години отглеждане на детето. Сега казарми вече няма, та не е лошо след време да се пробваш в ролята на майка... :) Успехът на метода е гарантиран!