Споделена история от Тинейджърски

Лихва
Моля модераторите да одобрят историята ми, защото за мен е важно. Мерси предварително.
Искам с майка си да отида на екскурзия в Европа другата година след бала ми. Разбира се за целта трябват пари, сигурно около 2000 лв. + джобни, защото не всичко е включено в пакета. Искам да помогна на майка си, като и аз си събирам пари. Предложих й да ги внесем в някоя банка. Ето и въпросите ми:
1. Коя банка дава най-високи месечни лихви?
2. Ако всеки месец внасяме по 80-100 лева, парите от лихвата също ли ще се увеличават, или ще бъде както в първия месец?
Мерси предварително!

Коментари

1.   В момента няма банка с добри лихви. Идеята е хората да ИНВЕСТИРАТ или харчат парите си, не да пестят, а и за такива парички дори да имаше големи лихви, пак нямаше за 1 година да спомогнат за бюджета. Просто пестете или отложете пътуването. Възползвайте се от намаления и промоции. Най-лесно изкараните пари са...неизхарчените.

2.   от лихви може да печели човек, ако си внесъл 100 бона нагоре
3% средно внасяш 1000, накрая на годината ти дават 30 лв повече

3.   С внасяне в банки няма да съберете. Значи ако имате към 30000 може максимум към 1000 лв за година да съберете, но вие ако ги имате няма да се чудите ами веднага ще заминете. Страшно много намаляха лихвите вече даже повечето банки под 1% минаха. В първа инвестиционна има опции за около 3%-3. 5% в зависимост от вида на депозита. В алфа банк и в ти би май също имаше някакви с по 3% годишна лихва. Другите банки поддържат много ниски лихви.

4.   Няма банки с добри лихви за кратки периоди,а ти искаш сигурно скоро да изтеглиш парите си.Буркан банк вкъщи и така.

5.   За съжаление, дните на 12-3%-вите лихви минаха още преди падането на комунизма.
Не, идеята не е хората да инвестират парите си, идеята е че МВФ раздава кредити на всеки който си ги поиска, стига да е банка.
На въпросите ти:
1 - Само в големи банки, по възможност в чужбина.
2 - Най-вероятно процента остава същия, но ще получаваш лихва, върху вече внесените пари. Разбира се, ако си внесъл 100 лева, за тях ще получиш 3 лева (да речем, че лихвата ти е 3%), в края на годината. Ако внесеш още 100 лева, 6 месеца, след като си внесъл първите пари, ще получиш 4. 5 (3 лв от първата ти вноска, и 1. 5 лева от втората, тъй като са стояли само половин година).