Споделена история от Тинейджърски

Сериозен проблем
Здравейте, за първи път пиша тук. Има нещо което много ме притеснява в поведението ми.
Малко съм затворена в себе си с ниско самочувствие, нямам много приятели и съм притеснителна. Мисля че имам проблем с общуването незнам как да говоря с хората или поне винаги казвам нещо което не е на място и след това се чувствам много зле. Аутсайдер. Толкова съм се затворила в себе си, че не умея как да общувам с хората, което в последни дни ми носи много проблеми в работата. Работя с магазин с много хора, където обстановката е много напрегната. Неумението да общувам с хората, не получава да не дообсъждам нещата с колегите ми. Винаги правя неща не на място или грешни, все съм неразбрала къде трявба да бъда и какво да върша. В момента в който се случва ситуацията не осъзнавам че правя нищо лошо, но след като се замисля над ситуацията винаги изглежда много зле отстрани. Може би поради ниското ми самочувствие искам да се доказвам но всеки път завършвам с провал. Много се тревожа сякаш изключвам в момента и не мисля за това което правя. Незнам към кого да се обърна, към психолог ли?

Коментари

1.   Добре, а от какво идва тази неувереност? Някой натяквал ли ти е нещо някога, тормозили ли са те в семейството/училище? Кое в самата теб те комлексира?

2.   Всеки има самочувствие това ,че ти не знаеш ,че го имаш не значи ,че нямаш...ще ти прозвочи тъпо това което нописах ,но аз съм на 17 и чак онзи ден разбрах ,че имам самочувствие

3.   Психолог едва ли ще ти помогне, според мен повече ще те комплексира! Трябва да мислиш позитивно, излез навън, на улицата и се огледай, отиди в друг град ако имаш път или възможност. Задай си въпроса: С какво другите са повече от мен? Погледни себе си: саката ли си, с изкривено и неадекватно лице или си без ръка или крак? Едва ли си такава.
Светът е голям! Огромен е! Хора всякакви. Самочувствието е отвътре и някои хора го бъркат със себелюбието. Не трябва да мислиш, че си нещо повече от другите, а че си и ти като тях - човек, жена, красива, с собствен личен живот. Ето казваш, че и работа имаш - супер, имаш място в обществото - ТИ си част от обществото, някои хора и това нямат. И когато общуваш не мисли за това колко си свита и затворена, включвай се в разговорите с цялото си съзнание без да мислиш какво ще кажеш, как ще го кажеш и как ще прозвучи. НИКОЙ не е безгрешен и не трябва да това да проваля самочувствието ти.

4.   номер1: По принцип мисля че ниското ми самочувствие идва от това че винаги съм била малко странна, мълчалива, затворена не се вписвах никъде като цяло. И това отхвърляне като цяло мисля че много ме е затворило в себе си, понеже съм човек който се тревожи за всичко прекалено много бих казала и изпитвам страх да не ме отхвърлят отново.
номер2: Може би е време и аз да го открия!
номер3: Да благодаря много наистина трябва да гледам по позитивно на нещата. Може би просто сама си създавам стрес, мислейки какво ще каже някой, че в крайна сметка нищо не се получава. Но в предвид казаното от Вас ще се взема в ръце.
Благодаря ви много.

5.   номер1: По принцип мисля че ниското ми самочувствие идва от това че винаги съм била малко странна, мълчалива, затворена не се вписвах никъде като цяло. И това отхвърляне като цяло мисля че много ме е затворило в себе си, понеже съм човек който се тревожи за всичко прекалено много бих казала и изпитвам страх да не ме отхвърлят отново.
номер2: Може би е време и аз да го открия!
номер3: Да благодаря много наистина трябва да гледам по позитивно на нещата. Може би просто сама си създавам стрес, мислейки какво ще каже някой, че в крайна сметка нищо не се получава. Но в предвид казаното от Вас ще се взема в ръце.
Благодаря ви много.