Споделена история от На работното място

Свидетелство съдимост
Здравейте!
Имам следния проблем. Преди 7 месеца ме хванаха да карам пил с над 1, 2 промила след споразумение с съда ми взеха за 6 месеца и ме осъдиха условно на 3 месеца с 3 години изпитателен срок. Сега съм поканен да започна нова работа в магазин на телефонна компания като търговски представител /продавач/. Искат ми обаче свидетелство за съдимост за да подпиша договор. Въпроса ми е мога ли да откажа да представя такова свидетелство или просто да обясня, че съм допуснал грешка.. все пак не съм убил човек, нито съм откраднал.. Много ще съм ви благодарен ако получа адекватен отговор, благодаря!

Коментари

1.   Като работодател ти казвам, че не бива да лъжеш. Каквото е станало е станало. Изкрай си свидетелството за съдимост, на което ще пише какво си правил, обясни случая и остави решението на новия си шеф - да, може да не те вземат на работа, но ти поне ще си на чисто и няма да трепериш непрекъснато.
Аз не искам свидетелство за съдимост, между другото, но съм си патила и все пак не искам да искам, защото това ще повлияе на мнението ми за човека, а непоправими грешки няма -който е навън, той си е изтърпял наказанието, НО все пак при теб прави неприятно впечатление, че не се разкайваш за стореното, а се пробваш дори да омаловажиш нещата. Аз не бих те назначила с подобна нагласа, но ако кажеш, че съжаляваш и никога не би повторил тази грешка, сам осъждаш пияниците-убийци на пътя, бих ти дала шанс. Тоест - според зависи, но голям избор нямаш - ще покажеш свидетелството си за съдимост и не се пробвай да лъжиш, защото просто такива „грешки“ не стават и лъжа не се търпи от никой работодател! По-добре бъди честен и това е ценност, но да караш пиян да си навиваш, че не било толкоз лоша постъпка да търсиш начин да излъжеш - ами ти нищо не си научил май и скоро ще има и ефективна присъда ако така продължаваш.

2.   Коректността преди всичко, дано си си взел поука от случилото се и да не го повтаряш повече, не само ти можеш да пострадаш, но и други.

3.   Свидетелството няма как да не го изкараш, защото то си е задължително по наредба. А колкото до нарушението може и да не ти излезе, защото това си е административно нарушение, а те доколкото знам, не се пишат в свидетелството. Но ако са го написали, просто си го представи, а той ако има нещо против нека си каже. Не започвай ти разговора. Той ще си каже, ако има нещо.

4.   Можеш да откажеш, разбира се. А те могат да откажат да те назначат, просто е. И вместо да се жалваш и оправдаваш, да не беше пил. Ако беше убил или осакатил някого, тогава каква песен щеше да пееш? И веднъж те хванаха, а колко пъти не те?

5.   Никога не бих го повторил случилото се и доста се самонаказвах за него. Срам ме е от постъпката ми и затова се опитвам да го избегна, защото прави лошо впечатление, а аз съвсем не съм такъв човек. Не е правилно това, което направих и съжалявам страшно много, но не мога да върна времето, а само да си взема добър урок и да не го повтарям. Попитах защото ме е срам от това мое деяние и исках да знам дали мога да избегна въпросното свидетелство.

6.   oт 1 до Автора - ами просто си вземи свидетелството за съдимост каквото излезне и кажи това, което си написал в 5 и готово!
Карането пиян след определени промили (над 1,2 мисля)не е вече административно наказание, между другото, а е по НК