Споделена история от На работното място

Работа с руски език
Здравейте, бих искал да ви попитам, ще мога ли да си намеря работа ако завърша специалност с руски език? По принцип имам познания по езика, но трябва доста да поработя над него, ако искам да стана преводач или учител.
Какво друго може да се работи с руски език?

Коментари

1.   Преводач е несигурна професия у нас с непостоянни доходи.Учител- ще зависиш от конюнктурата доколко ще се учи руски занапред и в какъв град живееш. Можеш да съчетаваш двете обаче, но законно (в смисъл с плащане на данъци за преводаческата работа и т.н.)
Друго-служител в търговски отдел в частна фирма, офис-асистент, но никой няма да те предпочете с един ''гол''руски (сори, ако съм е крайно мнението ми). Не е ли подплатен с друг западен език, най-добре английски, почти нямаш шансове на днешния пазар на труда.Тези дни търсеха на едно място секретарка с руски и английски за заплата нето 1500 лв.(не беше в София, да поясня).
Това от мен.

2.   Други езици знаеш ли? Защото с руски плюс друг език имаш повече шанс. А иначе само с руски евентуално ако се уредиш в някоя руска фирми или случайно в КОЛ център търсят човек с руски... обаче като цяло на повечето места искат английски поне на разговорно ниво.

3.   От автора:
По принцип английският го говоря по-добре от руския, но ми се искаше да науча втори език, защото от малък го уча английския, макар че в училище съм учил и руски, но не беше така застъпено и чак миналата година започнах да се занимавам от време на време с него. Реших да избера руски, защото и той се говори от много хора, а във ВТУ има приложна лингвистика, или "Русистика" (руска филология), където и в двете специалности трябва да избера втори чужд език. Там може да избера например английски и така като завърша специалността ще знам два езика. Накратко казано искам да науча нещо по-различно от английски и затова избирам руски.
М19

4.   Има толкова много рускини в България, че е пълна лудост да се надяваш на конкуренция с тях. Т.е. има излишък от руско говорящи. Ако правиш някакви отговорни преводи, може да има полза това, че българският ти е роден. Но пак трябва да имаш нещо повече от специализация в руския, например българска филология или нещо по-леко в тая посока.

5.   Не бих те посъветвала. След руската филология ми се наложи да следвам друго, за да имам добре платена професия. Филологията е за богати хора, за удоволствие и познание. Но възвръщаемост няма. Много по-добре е да се огледаш каква е ситуацията в твоя град или където смяташ да живееш, да видиш какви кадри се търсят. Отделно руски можеш да научиш и може да ти е плюс към основната професия. Но не и основен поминък.

6.   От автора:
Благодаря и на останалите за отзивите :)