Споделена история от На работното място

Обещетение за безработица
Дайте ми съвет! Съкратена съм от 1.12 Имам под 3 години трудов стаж. Регистрирах се в бюрото по труда на време (в 7 дневен срок) отидох в нои и те ми казаха, че ще ми обработят документите, но е рано и да отида януари. Въпросът ми е от кога ще получавам обещетение? Притеснявам се че докато почнат да ми го изплащат ще ми се обадят от бюрото за работа, която не ме устройва ще я откажа и ще ми спрат обещетението. По какъв начин да отказвам работа, за да не го считат като отказ? Аз уча и ходя на лекции, но те почват от февруари. Ако се обадят през януари как да се оправдая?...Коментари от сорта на започни работа не ми пишете. Преценила съм, че тези 4 месеца няма да работя. Работела съм, плащала към данъци... не може само малцинствата да се редят и да чакат на държавата..тях никой не ги реже! Искам да си получа това, което ми се полага за изработеното! Ако някой е бил в такава ситуация го моля зя съвет! Благодаря!

Коментари

1.   Просто като те пращат на интервюта, моли работодателя да пише, че отказа е по преценка на работодателя. Не можеш да ги задължиш, но ги помоли. Ако не се съгласят, имаш право на 2 отказа. На третия ти спират помощите.

2.   Номер 1, здравей. Аз също се интересувам от този въпрос. Наистина ли имаме право на два отказа. Преди години се занимавах и ми казаха, че нямам право да отказвам. Но явно тия в службите или са некомпетентни или ме излъгаха, защото на кмета му трябват работници за бичкаджийницата.

3.   2, не знам преди как е било. Сега имат право на 2 отказа. При мен като дойдат от бюрото по труда, ги питам директно дали искат работа или помощи. Няма смисъл да си губим врмето взаимно, ако не им се работи или не им харесва работата, която предлагам. Ако не искат да работят, не им правя спънки и просто им пиша, че аз съм ги отказал, за да не им спират помощите. Но аз го правя на добра воля и по принцип никой работодател не е длъжен да го прави.

Според мен по-добре си казвайте директно и по възможност без да накарнявате достойнството на работодателя. Така ако човека е разбран, е спечелите и двамата. Той няма да си губи времето да ви прави интервю или още по-лошо да запонете работа при него, без да ви е работи, хем на вас няма да ви спират помощите. Но имайте предвид, че има и горделиви работодатели, които иха се обидили. Но зависи и по какъв начин го казвате. Бъдете смирени, честни, но уверени. На мен примерно не ми е приятно да ми се преструват, че уж искат да работят. То си личи кога на човек му се работи и кога търси извинения. Затова бъдете честни. Аз затова започнах да ги питам директно и те се стъписват в първия момент, защото симислят, че нещо ги упреквам, че не им се работи. А аз не ги упреквам, апросто искам да си сложим картите на масата и да не се заблуждаваме взаимно и да си правим излишни усложнения един на друг.

Това е моя съвет.

4.   Имам един приятел, който до скоро беше на борсата и веднъж отказа предложение за работа и не му спряха парите до последно.Така че номер 3 е прав