Споделена история от На работното място

Давам 1000лв заплата и пак не се намират сериозни хора
Имам магазин в гр. Пловдив. Във фирмата работят няколко човека. Работата не е квалифицирана и след сравнително кратък период на адаптация, всеки може да работи тази работа. Масово заплатата в града за тази позиция е 800-1000лв. По моловете не знам как е, но в някои от магазините за мода може да се вземат и повече. Когато идват хора за интервю, се започват пазарлъци за 100-200лв повече. Май страната ни наистина се опразни. В момента всеки, който поиска може да има работа и да изкарва посочената заплата - около 1000лв. Съгласен съм, че може да не стигат за много неща, защото цените се покачиха, но и аз имам доста разходи. Накрая след плащане на заплати, осигуровки, данъци и тн., не ми стават кой знае колко. Понякога и на мен са ми оставали 1000лв чисто, понякога 2000, имало е и силни периоди. Когато наема човек, обикновено се задържа 2-3 месеца, след това си намира нещо друго и напуска.

Смятам, че ако работещите в България хипотетично се върнат, или ако не бяха заминавали, щеше да има повече произведена продукция във всяка една индустрия, съответно повече пари и повече потребление.

Коментари

1-50 от 74

1.   И сериозно си вярваш, че това са много пари? Да не говорим, че не е само до заплата, а и до отношение. Ако гледаш на хората си като на "втора категория", караш ги да работят извънредно без заплащане, не им даваш да ползват отпуск когато поискат, крещиш за всеки болничен и изобщо правиш живота им черен и 2000 да даваш пак ще бягат! Те и за това много хора избягаха, не само парите, но цялостното отношение. Помисли за това. А и щом не ти остават пари за по-високи заплати, докато се стабилизираш, Ами работи си сам вместо да наемаш персонал и да го караш да работи за малко пари. Хората имат семейства, не могат да си губят времето и после да не могат и сметките да си платят. Съжалявам, ама или плащаш нормално и се отнасяш нормално или работи сам. Никой не е длъжен да лишава семейството си от елементарни неща, защото ти не се справяш.

2.   Ми сам каза, че човек за 1000лв може да си намери винаги. Т.е. този, който е съгласен да бачка за 1000 лв, вече си е намерил отдавна и защо да ти бачка на теб? Ако искаш служител, трябва да привлечеш от тези, които не са съгласни на 1000 лв.

А и замислял ли си се, че не само парите са важни? Трябва малко креативно мислене. Сега не е като едно време работниците сами да питат и ти да избираш. Сега трябва ти да мислиш как да ги привлечеш. Примерно аз не можех да привлека за 1000 лв и измислих 30 часова работна седмица - 2-3 дни седмично по 12 ч. Това никой друг работодател не може да им го предложи. Те на практика по 4-5 дни в седмицата са свободни. Е, как мислиш дали вече нямам желаещи да бачкат за по 1000, че и 900 лв? Има даже започнаха сами да идват да търсят, без да пускам обяви. Реално погледнато дали ще плащам 900 за 30 ч или 1200 за 40 е същия хуй, обаче ако пусна обява за 1200 пак няма да грабна вниманието по същия начин. Друго си е да кажа бачка се 2 дни седмично и заплатата е 900 лв. Направо се изцъклят като го чуят това. Мислят си, че нещо ги бъзикам.

Обмислям да направя и детска градина във фирмата. Примерно като родител знам какъв кур е да обикаляш всяка сутрин и всяка вечер половината град да носиш и взимаш детето и после да търчиш за работа. Помилси това каква загуба на време и пари е. А сега си представи каква багинка би било за един родител детето му да е на работата му и да си има специално помещение за деца, с храна, учителка и т.н. Ако има повечеко деца, разхода за едно дете няма да е супер голям, но пък какво ще спести това на родителите само. Как мислиш, такива родители дали няма да са склонни да работят и за малко по-малко пари?

Обмислям и промяна на работното време, фитнес на работа и т.н. Примерно нещо като сиеста, каквато има в Испания. Преди съм бил в Испания и там от 2 до 4 има сиеста. Нямаш си на идея колко е освежаващо, освобождаващо и антидепресиращо това нещо. Аз съм сигурен, че ако това се въведе тук, много служители ще благодарят за това. Само си представи как в разгара на работата и на стреса, казваш "айде колеги, спирайте кой до където е стигнал и подремнете или поблъскайте във фитнеса за 2 часа".

Има и такива пък, за които е супер да свършват пример в 16:00. Ами какъв е проблема? Нека почва в 8 сутринта и да кара без почивка. Има и такива, чиито биологичен часовник е като на бухал. Аз примерно ако стана преди 8 сутринта съм като маносан цял ден. Няма проблем - мога да започна в 9 и да работя до 7 вечерта с 2 часа почивка на ден. Ще бъда поне 3 пъти по-ползвотворен, отколкото ако започна в 8.

Замислял ли си се каква е задачата на бизнесмените? Да решат проблем/нужда, да измислиш ново решение на проблем. Ако ти не можеш да решиш проблем по нов начин, защо клиентите/служителите да изберат теб, след като те вече са направили избора си с друг, а ти не им предлагаш нищо по-различно.

Повечето бизнесмени в България разсъждават така - Пешо отворил магазин за дрехи на центъра и печели, защо да не отворя и аз магазин до неговия, да продавам и аз дрехи и аз да печеля колкото него? Е, да, ама Пешо го е отворил, когато е нямало магазин там, привлякъл е някакви клиенти и те пазаруват от него поради някакви причини, това е вече пазарна ниша, която е заета. Хората си купуват от него, защото примерно дрехите му са хубави и цените и обслужването добри. И изведнъж до него се изтърсва същия магазин, със същите дрехи, същите цени и обслужване, което тепърва трябва да се докаже във времето. Е, защо да си сменят магазина? Трябва да предложиш нещо по-добро, трябва да измислиш нещо, което да реши някакъв проблем. Но решението да не е очевидно и да не може Пешо лесно да го изкопира от теб. Ето тук е ключа за бараката - да решаваш проблема креативно, уникално. Иначе си просто един от многото бизнесмени и няма убедителна причина някой да предпочете теб. Ако разчиташ на едни случайни продажби, защото примерно някой минавал на близо и решил да се отбие, заеби тоя бизнес.

Искам да ти кажа, че самият факт, че ти не можеш да предложиш нищо различно на служителите и че не можеш да надмогнеш въможността да даваш заплата над 1000 лв говори, че нещо ти убягва и може и изобщо това да не е правилната работа за теб. Или някак трябва да оптимизираш нещата да не зависиш от служители, или да измислиш как да печелиш повече, че да можеш да си позволиш, или да измислиш нов канал за продажби, или нови продукти, или, или...

Не мислиш ли, че не е нормално да не можеш да привлечеш един служител? И ето веднага предполагаш, че те хора не останали, държава, космоса, не знам си какво. Нима в България няма хора, които го правят. Има. Значи може. Ама не знаеш как. Това, че не се сещаш, не означава, че е невъзможно.

3.   Не фукционират нещата точно както си го представяте. Ако за подобна позиция имаше по-голяма конкуренция и повече желаещи, щяхте веднага да намалите размера на предлаганата заплата.
Разбирам, че държавата по-никакъв начин не поощрява дребния и среден бизнес и е много трудно да се задържи човек на повърхността. Но и хората накрая на веригата не са виновни, че искат по-добър живот. Точно това е причината и много от по-предприемчивите да се изнесат и да потърсят реализация навън. Мерки трябва да се вземат централно.

4.   Аз работя за 1100 лв и почивам на всеки час по 20 минути, като не правя кой знае какво. Съобразяват се с университет и не е физически силна работа. Ако някой който работи при Вас се издържа сам тези пари няма да стигат.

5.   1000 лв е добра заплата за Пловдив. На мен в София не ми остават много след като платя наем, сметки, транспорт. Взимам 930 лв. и съм банков служител.
Не знам къде е причината. Явно младите не искат да са продавачи. Може би стоят непрекъснато прави , нямат обедна почивка? Или не могат да ползват отпуск, когато имат нужда.
Аз също съм работила като продавачка. Задържах се 1,7 м. По цял ден прав. Носиш тежко, колежките ти са простовати със самочувствие. Хвърлих си молбата и напуснах. Намерих си работа по специалността. Не бих се върнала в така среда. Човек никога не знае, но трябва за едните пари да ти минава живота вършейко нещо , което мразиш.

6.   Мръсен капиталист

7.   Напротив-ако всички работещи извън България се върнат надниците автоматично ще паднат сигурно на 10 лв. на ден.Добре че българския "работодател" страда от липса на работна ръка,та надниците да са по-височки.Ако бяха затворени границите повярвай ми за левче на ден щяхме да бачкаме точно като в Севрна Корея.

8.   Авторе , ти се намираш на пазара на труда в Европа(минимум). Не го забравяй.

Проблема е , че точно заплатите в бранша и региона са такива. Надявам се го разбираш това. Кое те прави по-различен от другите работодатели в града? Или по-различен от работодател в Лондон, например?

9.   Виж сега авторе, не те познавам, не знам какъв работодател си, може и да си свестен човек, не си дал достатъчно информация. Съответно няма да те нападам.
Ето моята гледна точка. Работя в чужбина от около 5 години, в Пловдив не съм живял, но имам роднини и приятели там. Смятам, че 1000лв. за този град не е съвсем достатъчно.
По колко часа работят хората за тези пари, при какви условия работят, имат ли достатъчно почивки, могат ли да смогват чисто физически и психически със самата работа.
Ако им плащаш 1000лв. за 12 часов работен ден, а от среща някой друг им предлага същите пари за 8 часов работен ден, много ясно, че хората ти ще бягат.
Ако на конкурентни места им предлагат със 100/200лв. отгоре, нормално е да не се задържат работниците до теб.
В България чорбаджиите имате много гаден манталитет. Наемате някого и очаквате от него да върши работа колкото за трима. Еми няма да стане така. Или наемаш повече хора и всеки да си знае работата, или ей така ще се чудиш защо хората бягат.
Първият път като заминах за чужбина, почвам работа. Клякам, ставам, потя се, помагам на тоя, събирам това-онова. По едно време идва мениджъра при мене и ми вика- Браво бе момче, ама успокой се малко, не е нужно да работиш като за трима.
Тогава схванах как в България те гърбят яко за без пари.
Така че пич, повишаваш заплатите, оправяш отношението (ако не е добро) набираш достатъчно персонал и хората няма да бягат.
За да получиш, трябва и да дадеш. Накрая ако трябва и с 500лв. ще оставаш, но работниците ти трябва да са задоволени за да работят качествено.

10.   Ако работата е тежка и трудна е нормално да напускат след няколко месеца. Не всеки може да издържи.
В някои фирми предлагат увеличение на заплатата след, като изкараш 6 месеца във фирмата. Може би трябва да въведеш и в твоята подобно правило.

11.   Давам ти моята гледна точка.
Защо човек работи дадена работа? Според мен можем да изведем три основни причини - пари, удовлетворение, знания. Парите не са много, да кажем, че не са и толкова малко за неквалифициран труд. Но защо един млад човек на 20-25 години би работил като продавач в магазин? Какво ще му донесе?
Не е като да е работа, която е супер интересна.
А като перспективи ми се струва задънена улица. Да работиш за 800-1000 лв. като икономист, юрист, програмист в началото е ОК. Вземаш малко пари, но учиш занаят. И с времето ставаш добър, развиваш се, доходът ти расте. Човек за да стане продавач трябва или временно да работи само, или да е неамбициозен. А за да се навие човек на постоянна работа без развитие, трябва вече парите да са добри. Например 2000 лв., ще знае, че ще си кюта на толкова и това е.
Ако не ти остават достатъчно пари, може би е добре да си преосмислиш бизнеса - ценообразоване, разходи и т.н. Аз лично трудно бих работил като продавач. И за тези пари да е, ще търся по-смислена работа, от която да се уча на нещо.

12.   Каква е работата и в кой квартал на Пловдив се намира фирмата? Сериозно питам, трябва ми някой лев, че събирам за заминаване в Испания.

13.   Дя автора да каже къде се намира? За мъж подходяща ли е работата?
Номер 2 също сподели дали търсиш работници и в кой град и какви изисквания имаш.

14.   Сигурна съм, че се работи повече от 8 часа при непеална осигуровка.

15.   Автора

Добър ден на всички. Не, работата не е тежка. Работи се по 8 часа, но когато дойде стока, примерно отзад на рампата няма как служителя да я зареже, понеже работния му ден е свършил, нали така? Трябва да се приеме, да се опише и да се плати, което отнема не повече от 30-40мин върху работния им ден. Но ако се случи няколко пъти в месеца, го заплащам допълнително. Понякога аз съм там и върша тази работа. Не съм от типичните работодатели, които стоят в офиса и не правят нищо и обвиняват всички в некадърност, а искат да им се работи за без пари. Но и сега, когато съм от страната на работодателите знам колко е трудно и сложно да се прави бизнес.

А за ваше учудване, осигуровките са си реални. Тоест брутната заплата е около 1300лв, при удържане на осигуровки и данъци, остават около 1000лв чисто. Ако трябва да съм честен ми трябва още един човек, за да попълня състава и да е перфектен. И да не ми се налага на мен да ходя и да оставам до късно вечер. Абсолютно всичко от към документация и сметки е изрядно и реално при проверките не сме имали никакви проблеми. От време на време има такива. За това много държа всичко да е точно.

Имали сме разговори за увеличение и някои от служителите искат да ги осигурявам на минималната, а другото в плик, защото щели да вземат повече пари. Но при една проверка, нали се сещате кой ще го отнесе. За сега бюджета ми е ограничен и нямам възможност да вдигна заплатите. Разполагам с бюджет за още един човек, но ако пък с тези пари реша да ги разпределя и да вдигна заплатите на хората, ще е с много малко. За да ви се вдигне заплатата с 200лв, фирмата трябва да плати освен тези 200, още 200. Тоест чисти за вас 200, са общо 400 разход за фирмата. Обмислям увеличение на цените и в следствие на това може да има бонусна система при повече продажби. Обмислям и онлайн магазин, но за това се изисква огромна инвестиция. От порядъка на няколко десетки хиляди лева.

Това с пазарлъците е предимно от млади хора. Ако има такива, работят докато си завършат образованието. После повечето от тях си намират работа по специалността или ходят да си карат стажове. Някои от тях пък заминават за чужбина, защото такива като мен нямат възможност да плащат 2000 евро.

16.   Що народ тук се упражнява да дава акъл.
Явно частници няма.

Ясно е казано, работата явно не иска и образование даже.
На колко мислите започва един млад лекар, докато специализира?
Отговор, на две минимални заплати. И то след 6 годишен труд, четене, изпити издръжки.

Да, 1000 лева са малко, но и бизнес да въртиш в бедна държава е много трудно.
Сако колко задължения, че плащаш ток, вода, евентуално наем или заем за помещението, за счетоводител, колата разходи, за стока да идеш, изобщо организацията не е никак, ама никак лека. Разработване на бизнеса отделно.

А тук някои теоретици едни акъли, маллле, мале!

18.   Дотук повечето изказали се са работници, сега ще ти кажа мнение на такъв като тебе - "гнусен капиталист", както те нарекоха по-горе. Защото е пазар, братле. Защото е търсене и предлагане. А на един пазар или намираш начина или изхвърчаш. Никой не ти е длъжен и с пушка никого не можеш да накараш. За да дойде при теб и да остане, трябва да предложиш условия, които да го/я устройват. При това не само като заплата, но и като отношение, уважение, работна среда и т.н. Колко ще остане за тебе си е твой проблем.

19.   Едно време имаше търговски гимназии, днес дейността продавач "не е квалифицирана" и всеки можел да я върши, a oнези гимназии ги прекръстиха на "икономически техникум". Мисля че това ви е проблема на "бизнесмените", мислите че всеки става за продавач, давате му минималната за града заплатка и искате резултати е няма как.

20.   А работата която предлагаш авторе дали е по 40 часа седмично?

22.   Авторе, аз те разбирам и само ще ти дам съвет, понеже спомена че онлайн магазинът иска огромни инвестиции. Изобщо не е така, виж цените в superhosting.bg, можеш да започнеш с най-ниския план за хостинг и домейн. След това в хостинга можеш да инсталираш който искаш готов софтуер за онлайн магазин и да го ползваш. Ако не можеш сам, плати на някого да го направи.
Да, работа си е да се поддържа, но не иска особени инвестиции. Опитай и ще видиш
Успех!

23.   Човек, аз съм в София и се навивам за 700-800лв на месец И ПАК не ми се обаждат! :/

24.   Ти луд ли си, 1000 лв., заплата в Пловдив. Това е подигравка, връщаш ни 10 години назад. Аз съм готвач, вземам 2200 чисто, приятелката ми е продавачка в мола, взема 1500 лв. чисто. Имаме едно дете, ходи на градина. Изплащаме ипотека по 530 лв. месечно, имаме един автомобил, който поддържаме, позволяваме си лятна почивка на море, в рамките на 7 дни. И всеки месец го приключваме на 0. Не знам, как човек с 1000 лв. може да оцелее в голям град. Трябва да се храни с картофи и ориз, да не боледува, да не мисли за семейство и деца. На всички работодатели,

25.   Кажи ни къде да дойдем за интервю, съвсем съм сериозен.

26.   Дълги години работодателите откровено злоупотребяваха с работниците си(извънреден труд, не те пускат в отпуска, осигуряват на минимума и тн), резултатът над 2 млн. българи в чужбина. Безработицата е под 4%, тоест на практика я няма. Ако не може да си позволиш по-голяма заплата трябва да приложиш нещо креативно, например да вземеш двама студента на по 4 часа, както каза колегата да даваш 1000 лв, но за по-малко часове, да даваш повече отпуски, да осигуриш храна и(или) транспорт или нещо друго. Българите и етническите българи в чужбина ги зарежи, никога няма да се върнат.

28.   Ебаси претенциите, ебаси чудото! 1000лв за продавач били малко! Че за това не се иска образование бе! За един квалифициран тогава по колко да се дават, по 8000 ли? Хайде стига, вие задминахте германците по претенции! Едно време и аз бях работодател и се ядосвах на простите некадърници с претенции. Е, разреших си проблема. Свих бизнеса и сега сме само аз и баща ми. Вече няма кой да ме краде, да ми цапа, не ме тормозят от инспекцията по труда, не си водя отчет за складови наличности, не правя ревизии - абе преродих се! Прав е бил Сталин - няма човек, няма проблем! Сега съм един щастлив бизнесмен без работници и живея като човек.

29.   24 значи в Пловдив плащат повече - аз на предната взимах 900 чисто, на сегашната 1300 чисто, а съм в София и имам образование от чужбина. Време да си търся работа в чужбина!

30.   Автора

До Номер 24, айде да ни кажеш къде работиш, а? Дето ще вземаш 2200 чисто като обикновен готвач? Щото тия пари дори в София за обикновен готвач са много. За да вземаш 2200 чисто, то трябва брутната ти да е 2900. Смея да кажа, че познавам пазара на труда и такива пари няма кой да ти предложи. Струва ми се, че лъжеш! Въпреки, че в днешно време с цялата липса на кадри, заплатата е въпрос на договорки. Вземате ги тия пари с твоята жена, но в бруто. В който и да е мол в Пловдив такива заплати няма. Уверявам те. На управител да, но при 1500 чисто, брутната е близо 2000лв. Уж при чистия ви доход от почти 4000лв не знам какво правите, та да не ви остават никакви пари. Дори и само по ресторанти да се храните, което силно ме съмнява, защото имате малко дете и яденето ви се готви вкъщи. Не знам какъв балък трябва да си, за да изпукваш 4000лв чисти на месец. За двама души с малко детенце са перфектни. Трябва да си много много некадърен с разпределянето на финансите. За да не ви остават ниаквки.

Номер 22, хостинга е ясен, но да се направи, поддържа и да има човек в онлайн търговията на заплата се искат не малко пари. Проучил съм. Не е едни 100лв за хост и 200лв за сайт. Трябват си финанси.

31.   Браво бе, големи индивиди се извъдихте! 1000лв били малко за Пловдив- не, не са малко, Пловдив не е толкова скъп град, да не говорим, че сравнение с други градове е евтин.
Авторе, спри да наемаш млад персонал.Или хора, които учат висше. Всеки, който мине през университет, после почва да търси едни хиляди левове възнаграждение, само щото има диплома.Пък какво знае и колко е наистина квалифициран е съвсем друг въпрос.
Била съм и от двете страни.Това с набирането на читва персонал е много тегава работа.
Аз работя за 700лв. Но условията ми на работа на толкова перфектни, че не мърдам от тук за нищо на света.
Споделям ти ги чисто информативно - работя от 8.00 до 16.30. Седнала съм през цялото време.Като нямам работа вися у фейса. Мога да изляза, ако имам ангажимент.Само трябва да се обадя.Отпуската ми е 20 дена.Всички почивни дни и национални празници са мои.Пред национален празник работим до обяд.
Кафето и цигарите са ми на бюрото.
Чак не виждам кой би ми предложил по-добри условия?
Не всичко е пари, все пак.
До мен има един завод - на норма работят - цял ден прави, две почивки по 15 минути и обедната е час.За да направят 1200-1300лв заплата се бъхтят като луди да си изпълнят бройките, а някои си вземат и за вкъщи, да си доработят.

32.   Авторе
не повече от 30-40мин върху работния им ден. Но ако се случи няколко пъти в месеца, го заплащам допълнително.

Ето ги първият проблем, не смесвай работата с приятелството. Ти си типичния бг работодател. Плащашфвсичко, което е извън работния ден, а не ако си в настроетие са го платиш. Затова по света има чекиране кога и колко работиш, излизаш да пушиш, говориш от това НЕ Е ПЛАТЕНО, но ПЛАЩАШ когато някой ти работи 30 мин. повече.

Второ искам да е перфектен. Няма перфектно. Това също е притеснително в поста ти.

Те искам да приемаш, като нападани. Напротив с най-зле чувства ти пиша това.
Сложи ясен регламент с часовете. Гъвкавото работно време е много важно, днес си тръгни и на обяд ако имаш ангажименти, утре стой 2 часа повече, защото има работа. Хората ще са доволни. Не толерирай интриги и ушенца, издигне се над това. И ти ще си по-спокоен и бизнеса ще ти върви.Никакви 5 мин. за цигара. Ваучери 60 лв. на месец за храна са задължителни, 50 лв. За гориво, плюс заплатата и хората ще са ти благодарна и ще те уважават. Разбира се работни дрехи, обувки....т.е. обезпечи хората да се чувстват добре. То ако искаш перфектност и някой просто ей така да остане 40 мин. след работа, защото си много готин не очаквай.
Работех в една фирма останах след работа редовно естествено неплатено, сутринта отивам 15 минути по късно и работодателя ми се прави на интересен. Значи едното вижда, другото не. Така виждаш и ти повярвай ми. Не търси проблема и не бъде мръкнало, а се опитай да крадеш позитивно атмосфера и хората да искат да работят при теб. Утре да кажат, ние имаме такива и такива социални придобивки. Един път в седмицата оцяда от теб, но всяка седмица. Хората го оценяват повярвай ми.

33.   Всички тук недоволстват от ниските заплати в България. Все пак човек трябва да се замисли, че животът е просто театър и всеки се стреми да изиграе най-добре ролята си или да я смени, ако това е възможно. Я се поставете на негово място ! Човекът ви казва, че някой месец му остават чисто толкова, колкото дава на продавача. Ама продавача стои 8 часа и си чопли носа и не му дреме какво ще стане с магазина. Той ще отиде или на борсата или на друго място. А всичко е за сметка на собственика - и инвестициите, и риска и нервите. Обаче вие си мислите, че 1000 лв били малко пари за тая работа, щото сте си купили апартамент на кредит. Ваша си работа, ама защо решихте, че един продавач трябва да има собствен апартамент ??? Авторе, за твоя проблем има две решения. Първото е да уволниш всички и да правиш всичко сам или с членове на семейството. Така няма да имаш свободно време и ще си ограничен до колко може да се разрасне бизнеса, но явно той и сега не е кой знае какво. Вторият е да направиш към магазина някаква пристройка, в която да може да се живее и да си намериш подходящ продавач - някой по-хамав и с малки амбиции от селата, някой който няма къде да живее в града и ще се радва да живее в магазина или някой пенсионер над 60 години, който гледа да изкара някой лев. Важното е само да не крадат и ако има физическа работа, да са в състояние да я вършат. И заплатата я намали на 500 лв. Трябва да намериш такъв, който да държиш на синджир като куче и той сам да вие от радост, че е намерил такова място. В страната е пълно с охранители работещи за по 500 лв, как пък не може да се намери продавач за 1000 лв ???

34.   Искам да ти кажа аз като студентка, че на днешно време 1000 лева не са пари. Затова и хората не се задържат. Аз съм от София и уча и работя. Определено тази сума не би ме оправила лично мен. Значи квартирите едностаен започват от 650 лева месечно. Обаче в този едностаен ти е кухня, хол, спалня в една стая, а да готвя и да спя на миризми, не е приятно. Затова живея в двустаен за 800 лева. Сметни сега ако взимам твоите 1000 лева как ще живея аз? Зимата сметките са ми 300 лева за вода, ток, телефон и интернет. Станаха 1100 лева. В университета за година давам 600 лева за обучение, отделно аз трябва и да ям което ми е около 300 лева ядене месечно. Ако сметнем, че ще имам нужда от нови обувки или яке или нещо друго сложи го още 150 лева за дрехи, гримове, дамски неща като цяло. Еми накрая удря 2000 лева за нормален живот, подчертавам нормален, не луксозен. Вчера ходих в мола викам да си купя нова чанта, те цените са все едно съм в Америка, в който и магазин да вляза най-ниската цена беше 80 лева, а имаше и по 200 лева чанти. Търсех нещо до 40, но нямаше никъде. В тези молове цените са все едно сме със супер висок стандарт. Просто 1000 лева не стигат мой човек. Също така и аз като другите съм убедена, че не ги осигуряваш хората на толкова, а на минималната. Аз също имам този проблем. Реших да тегля кредит за апартамент и мен ме осигуряват на минималната и ми отказаха, а това че взимам 2000 лева никой не го брои. Разбирам те, че имаш да плащаш данъци и прочие, но ти ако си на мое място и имаш тези харчове които имам аз и оцелееш с 1000 лева на месец, аз ти обещавам да дойда да работя един месец безплатно за теб. Обаче знам, че като платиш квартирата и сметките и като не ти останат за храна, ще видиш какво е. Ако си млада студентка и мама и тате не ти пратят поне 500 лева.

35.   Авторе, наистина трябва преосмислиш целия си бизнес. Спрял си.
От 5 години насам инфлацията ги е изяла тия 1000 лева. Вече хората вземат по 1500 и нагоре, само за да могат да си поддържат масрафа.

Ако си намериш някой за 1000 ще е точно някой несериозен.
За жалост ти и частниците, като теб не го проумяват това. Мислите си, че като направите веднъж бизнеса и всичко спира там. Влизате си в една комфортна зона и кретате с години така, без развитие.

Ето например онлайн магазина е добра идея, въпреки че си позъкаснял дори с нея. Имаш ли някакво оправдание защо досега не си го направил? Дай 1000 лв на някоя девелопър, ще ти го спретне за седмица, ако ти сам неможеш или нямаш време. Несериозно е да кажеш, че е голяма инвестиция и тук но. 22 е прав.

В общо линии имаш две решения.
1. Намираш по-добри доходи, за да вдигнеш заплатите.
2. Разтурваш си бизнеса и почваш да работиш за някой на заплата, щом не можеш да се справиш.

Няма вариант, в който да не даваш пари, а ти да продължаваш по същия начин.

36.   1000 били пари? Наскоро четох една статия, че за Пловдив са нужни 700-800 лв за нормален живот, като това е без наема, поддръжка на кола евентуално и почивки. Говорим само за храна, сметки, дрехи, обувки и общо взето неща от първа необходимост, без които не може.

Ако е някой, който няма кола, има собствено жилище от родители или живее направо при тях, не е семеен, няма деца, няма кола, тези пари биха го оправяли идеално. Обаче ако не е от града или просто няма готово собствено жилище, тези пари няма да му стигат и ще трябва да се лиши от нещо от първа необходимост. А ако реши да има и деца, кола и недай Боже да иска да прескочи до лайноморието - о, ужас, трябва да спре да яде.

Освен автора да наеме някоя пенсионерка или някой пубер живеещ още с техните, не виждам кой ще се хване за тия пари. Трябва да си невероятен наглец, за да си мислиш, че 1000 са пари.

Ако пък той самия като бизнесмен изкарва толкова, значи толкова е и бизнесмен. Най мразя "бизнесмени", които виждат, че не стават за такива и пак драпат ли драпат, готови са да карат хората да бачкат по 1000 часа за без пари и да реват колко алчни били, само и само да не се откажат. Ами като не ставаш, откажи се и се хвани на работа като нормален човек. Ако си опрял да гърбиш хората, че да излезеш на дребна печалба, какъв бизнесмен си изобщо. Като не става, поне се откажи с достойнство, вместо да се превръщаш в поредния дребен тарикат. То звучи смешно бизнесмен да остава с пари колкото заплата на чистачка. Ако си в самото начало е разбираемо, ама ако караш така от няколко години, ами или измисли нещо, или се откажи с достойнство, щом не ставаш. Няма как да си направиш печалбата на гърба на един работник.

Не можеш да ревеш, че хората искат да имат нормален доход, който да им позволява да си плащат наема и да имат дете примерно.

Направете една бегла сметка пример 4-членно семейство колко трябва да получава, за да живее нормално. По 750 лв на човек, това са 3000 лв. Сложи още 600 лв за нормалан квартира, сложи още поне 200 лв за поддръжка на кола и сложи да заделят по 200 лв а море. Ами че те двамата родители трябва да бачкат поне за по 2 бона. И това говоря за абсолютния минимум за нормален живот, не говоря за някакви луксове, нови коли и дори закупуване на собствено жилище. Т.е. 2 бона трябва да е абсолютния минимум като заплата за Бг. Айде ако е нещо там чистачка или мияч на чинии, тогава примерно да взима 1500 и да не може да ходи на море, да не може да има деца и да няма кола, но поне да може да си плаща храната, сметките и квартирата и да си купува дрехи и обувки и каквото там му е неоходимо. Така е в белите страни, това е нормално и така трябва да бъде. Това, че някои хора са принудени да бачкат и за 1000, не означава, че това е нормално. Изобщо не е нормално. Както не е нормално и сервитьорка да взима 2 пъти повече лекар специализант, учил 6-10 г. Но туке абсурдистан все пак.

37.   35, дори няма нужда някой да пише онлайн магазина, има достатъчно готови решения, които направо да инсталира и да използва. Е, да, искат настройки, въвеждане на данните, поддръжка, но няма печалба без работа :-) Не може сам да си работи :-)
36 май забравя, че заплатата се дава не според потребностите, а според производителността. За да ти плаща някой 1500 примерно, ти трябва да му изкарваш поне 2500, за да си струва да те наеме изобщо. Сам/а си направи сметката така ли е и колко всъщност струваш. Както обикновено, истината е някъде по средата. И не забравяй, че ако дребните бизнесмени като автора затворят бизнеса, това няма да се отрази добре на никого.
А 31 си клати краката в държавната администрация, няма как да е другаде
от номер 22

38.   "Браво бе, големи индивиди се извъдихте! 1000лв били малко за Пловдив- не, не са малко"

Каманизамът привърши, тавариш болшевишки!

До 35

Вариант 3 - Продаваш бизнеса, инвестираш парите в някой фонд или в диверсифицирано портфолио и си гледаш живота.

39.   "08.01.2020
Архитектурен техник, Beyazov and Son Ltd.
Месторабота София; Постоянна работа; Пълно работно време; Непълно работно време; Подходяща и за студенти; Подходяща и за кандидати с малък или без опит; Заплата от 400 до 600 BGN (Бруто); Езици: Английски" :О

https://www.jobs.bg/job/5180119

40.   Абе вие всички с големите претенции, знаете ли колко хора работят за по 720 бруто? И на тях не им стигат, но се трудят. Все се почва отнякъде. За продавачи искате 2000, колкото един лекар в държавна болница? Сервитьори си докарват по 1500 с бакшишите! Ега ти държавата! Нискоквалифицираните кадри искате по 5000 да взимат, а медицинските сестри с нощни смени 800 кинта?! Опомнете се малко!!!

41.   1000 лева не били пари за продавач, а ? Добре бе, хайде дайте ми ги тогава вие на мен. Открийте фирма, осигурявайте себе си и мен в НОИ, купувайте стока, плащайте наеми за търговска площ и ви ставам продавач за 1000 лв. Или май се насрахте ? Дайте пример как да оправим България. Станете по-добри работодатели от вашите собствени, какво ви спира ?

42.   Хайде не се правете, аз да се оплаквам, че майка ми работи като луда за едни 760 лева като мед. сестра, или пък че баща ми взима едва 600 лева пенсия. 4 човека сме вкъщи, не е лесно. Обаче 1000 лева за някаква продавачка в МОЛ са си перфектно даже. А майка работи като луда, а тая ми продава в мола и взима повече от нея. Ебаси, без извенение и без да обиждам никого. Всичко се прецака.

43.   Номер 36 би ли направил по-подробна разбивка на тези 750 лева на човек на месец. На мене ми се виждат много при положение, че не се включва жилището в тях. По 15 лв. на ден да е храната (което е леко завишено ако се готви у дома) - това прави 450 лв на месец. Според тебе излиза, че с останалите 250 трябва да се купуват дрехи и обувки. Защото слагам 50 лева за лекарства и лекари (дай Боже да няма нужда) и тетрадки за децата. Но това означава, че даваш по 3 000 лева на година (всяка година) за дрехи. Според мене това перо може да се намали значително - повече от 100 лв. на месец за тези неща си е разхищение. И не, не съм бизнесмен и аз работя за заплата, но гледам да харчя според чергата си, т.е. разумно. И аз съм съгласен, че заплатите трябва да се вдигат, най-малкото да трябва да следват тепма на инфлацията. Но да бъдем и реалисти няма смисъл да се сравнямваме с Австрия, Холандия и Германия. Реалистично е да гледаме Хърватия, Чехия, Литва, Латвия и Румъния, но за съжаление изоставаме значително и от тях.

44.   1000 лева бяха пари преди 10 години.
Сега са нищо... животът поскъпна, просто се огледай....

1000 лева, при положение, че:
За да дойда на работа - на ден имам поне 2 лв. пътни, слагаме ги грубо 50 на месец; останаха 950
Ядене: поне 10 на ден - още 250, останаха 700
Ако искаш да пиеш по 1 кафе на ден - още 100 да кажем, остават 600;
все ще излезе и някой друг разход, свързан с работата (животът не е само ядене и кафе), да кажем - още 100-тина тип "други"; останаха 500
от тези 500 вече - това са ни "чистите", с тях следва:

Разходи - ток, вода, телефон, интернет - поне 200; т.е. останаха 300.
От тези 300 - трябва и да се храним (вкъщи, тук не влизат 10-те на ден за ядене по време на работа) - ако е за един чоерк, ще дойде поне 200 лева месец за някакви мизерни манджи, купени на готово от Кауфланда, Била и т.н.

И остават едни 100 лева, които може и да не останат.... ама да предположим, че оставят - е те това са 1000 лева заплата.
100 лева за забавления :)

45.   Какъв Ви е магазинът? Ако стоката е бавнооборотна и в повечето време се скучае за това
няма навити. Ако е с хранителни стоки пак не е добра идея за повечето кандидат работници . Сега съм в чужбина , но съм работила като продавач в книжарница , после в хранителен, после в Зоомагазин , после пак в хранителен заплата преди 3 години беше 620-700 лв в Пловдив . Тези 1000 по това време звучат като 650 за преди 3 год. Измисли някаква схема за бонуси , хем ще се стараят повече служителите , хем и ти ще си по-доволен . Иначе поздравления , че плащаш реални осигуровки , твоите служители не се замислят и не го оценят в момента , но ще дойде ден и ще осъзнаят че е за тяхно добро . ами все пак недай си боже я си счупи крак или ръка и си стои вкъщи цял месец , работодателя е длъжен да му плаща 90% заплата от парите на които е осигуряван . Добре , добре мислиш . Он-лайн магазин хммм и за реклама трябва да помислиш и платиш и нещо като оферти , които ние потребителите да си закупим от Грабо , не е само годишна такса за домейн . Един от шефовете ми имаше онлайн магазин . Първоначално плати около 1000 лв за преди 5 години да му го направят и после информацията да се напълни с продукцията описание , снимки и т. н задача на персонала ... гратис . Но нямаше време , но нямаше реклама и най-вече не беше конкуретен , държа го 2 години като плащаше годишна такса и го спря понеже нямаше файда .

46.   С тази заплата, която предлагаш се ориентирай към пенсионерите. На тях ще им стигат. Чета коментирали те и се хващам за главата. Бива ли такива овце и примирени хора, затова и няма да ви уважават, защото вие не се уважавате сами. За всички написали, че 1000 лева с а нормална заплата, желая цял живот да работят з а толкова.

47.   37, производителността зависи и от бизнесмена. Той ако не може да привлече клиенти и няма адекватен маркетинг, служителя и факир да е няма как да има производителност. Отделно всеки нормален човек иска доход колкото да може да си плаща нормалните разходи. Ако един не може да му ги даде, защото е некадърен бизнесмен, има и други бизнесмени, има и чужбина. Така че да зависи от потребностите, то иначе няма логика да работиш и пак да не можеш да ги задоволиш. Нали това е идеята на работенето. Ти в магазина защо не плащаш за стока, която не задоволява потребностите ти?

41, ми като не ставаш за бизнесмен и не можеш да ги даваш, няма да ги даваш, ами ще си бачкаш на заплата. Ама като си решил да ставаш бизнесмен, ще мислиш решения и няма да ми се оплакваш, че хората искат нормална заплата.

48.   По света се започва някакъв биснес с идеята да си полезен на хората, да направиш нещо за тях и обществото, а парите идат в последствие на свършената работа. В България е обратното-да направим някакъв бизнес, за да станем милионери. Ако може вчера. Ако може нищо да не инвестираме, ей така да преметнем хората, да им вземем парите и да станем милионери. Да не плащаме на работниците, защото те са лентяи, комунисти и заплатаджии. Българския работодател е единствения в света, който е в състояние да съсипе собствения си печеливш бизнес.
Той дори не осъзнава, че най-големия шеф е клиента, който нито ти се кара, нито те бие, нито те заплашва-просто спира да идва при теб.
От българина чорбаджия не става, поне от повечето.

49.   “ По света се започва някакъв биснес с идеята да си полезен на хората, да направиш нещо за тях и обществото, а парите идат в последствие на свършената работа.”

Хахахаххахахаххаххахах!
Добре бе, мъжки! В цял свят бизнеса се прави за да прави печалба. Това, че е полезен и има кой да плаща не е основната му цел, просто така е най-лесно да съществува.

50.   Автора

Искате ли всички без значение от коя страна на монетата сме, да спазваме нормалния тон като нормални хора и да не се обиждаме? До сега няма нито една обида или нападателен тон, с който да съм подходил към вас.

Да, има работодатели, които все още искат да им се работи за 600лв на месец, но това на всички ни е ясно, че няма как да стане. При наемането ми на последните двама служители преди около година, на въпроса ми каква заплата очакват, те казаха 800лв чисто, при което аз ги стимулирах и им казах, че това, което фирмата предлага е 900лв. Изражението на човек в такъв момент си заслужава да се види. Наистина се почувстваха стимулирани и работеха много повече от хора, които преди това си бъркаха в носа и се е налагало да ги освобождавам. След изтичане на предизвестието им, им вдигнах заплатите с още 100лв. И така сега вземат 1000лв чисто. Та въпросните двама служители са доволни и бяха доволни. Сега след увеличението на цените през Есента и скоро, след 1 януари 2020, наистина ги разбирам и им влизам в положение, че по-трудно си разпределят разходите, но цените на нашите продукти и услуги не са увеличавани от около 2 години, а както по-горе казах, това се предвижда и ако има приходи или се измисли бонус система, ще вземат повече пари. Така разбира се ще има и повече печалба и за мен.

Нека не се нападаме. Както казах има изродени работодатели, очакващи да им се работи и за без пари, но аз съм наясно, че си има елементарни човешки нужди, които една заплата от 600лв не покрива. Ума ми не побира как някой може да се съгласи на 600лв при положение,че вече само храната и сметките са толкова. За това подобно заплащане отдавна не е имало. Всичко е гравитира около 1000лв, но не по-малко.

Съгласен съм и с това "закривай бизнеса". Аз ще го закрия, но тогава ще оставя няколко души на улицата без работа. Това по-редно ли е според вас? Не мога просто така да затворя фирмата, защото тя и на мен ми е единственото препитание. Плащам данъците си до стотинка, заявявам всеки изкаран лев. Не рядко им помагам с работата в магазина, но през деня се случва да отсъствам по задачи.

Един от малкото ми варианти е да вдигна цените. Имаме клиенти като цяло. Не можем да се оплачем, но не знам дали това няма да рефлектира върху тях.

Темата не е за това, че българина е мързелив и некадърен. Има много мързеливи и некадърни хора, но такива аз не търся. Подхождам към вас с разбирателство.

51.   Авнора обеснява, че той би искал да плати по-висока заплата, но в моментното състояние не може да си го позволи, защото има моменти в които самият той след покриване на разходите остава с печалба около 1000лв., имало силни момевни в които е взимал около 2000лв.ОК да кажем, че човекът средно годишно взима по 1500лв на месец, за които работи 24/7. Не че продава в магазина мисли, пранува, поръчва, сравнява цени с други магазини, сметки, плаща на счетоводител и т.н. Носиш огромна отговорност и си подложен на голям стрес, и авторът търси съвет, а в голяма част от постовете го нападат. Сега друг е въпроса дали ако аз получавам примерно за цялата тази организацьонна работа и отговорности около 1000лв в един момен не бих затворила магазина и не бих предпочела да бъда наета, като продавачка за 1000лв някъде и друг да мисли вместо мен.
Не смятам, че миграцията е единствена причина за липсата на работна ръка в България. В цяла Европа има отрицателен приръст на населението и голяма част от него е в края на своя жизнен и работен цикъл. В България всеки, който иска да следва в университет може да го направи и аз не познавъм, човек, който да не е завършил, университетите също имат интерес от това да има повече следващи и в един момент се получава така, че всички сме високо квалифицирана работна ръка и не искаме да работим в магазини, химически чистения, ресторанти и т.н.
Защо аз не останах в България ли? Бях социален работник и да заплатата ми в чужбина за същата работа е 8 пъти по-висока от колкото в България, сега доста трудно някой би ме накарал да се прибера, но когато заминах го направих заради отношението на хората. Някак си в България се сблъсквах ежедневно с много тъжни съдби и с безизходност и безнадежнос. Много често казвайки с какво се занимавам хората се подсмихваха, защото соцялен статус в обществото е смързан и с професия, по-скоро с възнаграждението и.

52.   Хах ... овчедушие рулз, все още! Добре е да се знае!

53.   За продавачка са добре и за София! Аз почнах на 500 лева на ръка хем работих продажби на хардуер в София.

1-50 от 74