Споделена история от На работното място

Давам 1000лв заплата и пак не се намират сериозни хора
Имам магазин в гр. Пловдив. Във фирмата работят няколко човека. Работата не е квалифицирана и след сравнително кратък период на адаптация, всеки може да работи тази работа. Масово заплатата в града за тази позиция е 800-1000лв. По моловете не знам как е, но в някои от магазините за мода може да се вземат и повече. Когато идват хора за интервю, се започват пазарлъци за 100-200лв повече. Май страната ни наистина се опразни. В момента всеки, който поиска може да има работа и да изкарва посочената заплата - около 1000лв. Съгласен съм, че може да не стигат за много неща, защото цените се покачиха, но и аз имам доста разходи. Накрая след плащане на заплати, осигуровки, данъци и тн., не ми стават кой знае колко. Понякога и на мен са ми оставали 1000лв чисто, понякога 2000, имало е и силни периоди. Когато наема човек, обикновено се задържа 2-3 месеца, след това си намира нещо друго и напуска.

Смятам, че ако работещите в България хипотетично се върнат, или ако не бяха заминавали, щеше да има повече произведена продукция във всяка една индустрия, съответно повече пари и повече потребление.

Коментари

51-74 от 74

54.   Щом е 1000 след данъци е добре, още повече че е в Пловдив. Извинявай, че те нарекох мръсен капиталист, мислех че е 1000 преди данък и то в София дето е скъпо всичко.

55.   Абсолютно съм съгласна с коментар номер 34, аз също съм студентка в София, уча редовно и работя едновременно и за да се хвана да работя на позицията, която предлагаш трябва да ми даваш минимум, минимум 1500 лв.

56.   Номер 42, това, че майка ти работи "като луда" и е мед. сестра, не значи, че 1000 лева за продавачка са много. Не, в София е тегаво с наеми и всичко останало. Минимална заплата, за да се оправят хората, би следвало да е най-малко 1200 лева чисто, макар и това да е малко. Просто майка ти взема много малко, а не, че 1000-та лева са много. Медицинска сестра под 1200-1400 не мисля, че е редно, да не говорим за доктор, учил 5 и повече години, за такава заплата. Пълна подигравка.

57.   Егати свестният и съвестен тип си!

Всеки си решава за себе си каква заплата го устройва, ти не можеш да знаеш на кой какви са му мераците и до къде е стигнал в живота.

Знаеш много добре какво предлагаш и очевидно го правиш добре.

Имаш си нива на работниците. Няма как напълно неподготвен човек да взима заплащането на експерт с дългогодишен опит.

За тази поазиция, за момента това са парите, на който не му харесва да се преквалифицира или да си отвори бизнес и да раздава хилядарки

Успех с начинанието и не им плащай толкова "данък" на работниците

58.   До всички:

За да взимате големи заплти трябва с вашият труд да изкарвате поне четри пъти по толкова.

Айде сега помислете, правите ли го или само имате претенции?

Е няма как да местиш кашони по цял ден и да иазкараш колкото ....примерно стоматлог, нали?

59.   До номер 2. Само с хора като теб може да се оправим тази кочина в която сме, браво.....

60.   До всички работодатели, вече не сте робовладелци! Залепете си го на челото! И го запомнете!

61.   Номер 42, защо да се е прецакало? Ако продавачката в мола вземаше 500 лв., парите, които изкарва майка ти сигурно щяха да ви стигат или тя щеше да се чувства по-удовлетворена и заплатена от работата си ли?

62.   Много се учудвам на добросъвестността на автора и културното му поведение спрямо някои от реакциите тук. Аз нямам такова търпение и искам да ви светна по няколко въпроса. Като продавачи работят само студенти, пенсионери или съкратени от специалността си поради напреднала възраст и останалите са.. извинявайте, ама кухи лейки. Студентите, каквото и да работят само ще ги гърбят за малко пари, така е навсякъде по света и аз самият съм минал през това. На тях им е твърде рано да се точат за кредити и да имат претенции. На пенсионерите съответно им е твърде късно. А кухите лейки, какво искате бе? Да взимате по 1500-2000 лв в България? Ами останалите категории дето са си пънкали мозъка, да не ги изброявам, по колко да взимат тогава? По 10 000 лв ли? Ами тогава вашите 1500 пак нищо няма да са, защото цените ще скочат. Нещо много криво си правите сметките, ама те хората са го казали - ум царува, ум робува, ум патки пасе.

63.   Искам да кажа за всички , които си мислят, че само в България като се работи се вършат 100 неща.
В Англия съм и също има работодатели ,които те карат да вършиш 2-3 неща наведнъж. Отношението е до възпитание.

64.   За простолюдието като мен съм доволен горе долу на 1000 лв, но отношението на работодателя и самата трудност на работата повече ме интересува. От много голямо значение е това как ми минават 8 часа на работа защото това е половината от деня. За 1000 лева може но трябва да е 8 часа и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО 2 почивки в седмицата. И в никакъв случай да не се започва работа преди 8 иначе няма как да се чувствам добре. Ранното ставане е изтезание. Никой не обича гърч. Не съм мързелив, но за малко пари и никакво отношение няма как да искаш от мен да работя все едно фирмата е на баща ми

65.   Нивото на много от коментиращите тук в този форум (в частност раздела за работа) а и не само, е наистина много зле, вина за което има и политическия елит, който няма интерес гражданите на тази държава да са добре запознати как функционира цялата система, понеже простите хора се командват по-лесно. Масата хора си няма тотално никаква представа как функционира икономиката, и най-вече в частта за работната заплата. Това не е нещо, което се определя от кефа на шефа, на мръсния капиталист, използвач и робовладелец. Работната заплата е функция от цената на крайния продукт, производителност на труда, други разходи и много други фактори. Също зависи и от пазарния принцип- когато за даден вид работа има много желаещи да я вършат е нормално заплата да бъде по-ниска от тази за друг вид работа, за която няма достатъчно желаещи, а има търсене на крайния продукт.
Т. е. един работник трябва да изкарва най-малко още толкова за фирмата си, за да може да получава такава заплата (в някои отрасли е нужно това отношение да бъде много по-голямо).
Ще го кажа с прости думи, та белким бъде разбрано. Когато не мога да изкарам адекватна печалба за дейността, която извършвам при изискваните разходи в това число и за труд, просто си спускам кепенците и заебавам дейността. За това работните заплати не могат да се вдигат до безкрай, това се случва по естествен път, а не с държавно решение или закон. Когато икономиката тръгне нагоре, произвеждания продукт - стока или услуга стане много търсена, фирмите започват да изпитват недостиг на работници заради завишеното производство, и съответно започват да вдигат заплатите в стремежа си да спечелят повече.
По този начин западните икономики са имали тази възможност в продължение на векове, за това са достигнали това ниво, докато при нас след началото на демократичните промени следват 2 фалита на държавата, хиперинфлация, ликвидация на почти всичко налично до момента като икономика и т. н. За това дори нивото, което имаме в момента е добро при тези дадености и е донякъде такова заради западните капитали, инвестирани у нас.

Към автора като съвет, опитай се да вдигнеш още малко заплатата, обикновено 100-200 лв стигат да се подобри положението с кадрите. Мисли как да намалиш други разходи или да го калкулираш в крайните цени. Успех!

66.   Щом при равни условия бягат от теб, значи причината не е в парите. Не казвам, че е в теб, но да притежаваш магазин и да управляваш персонал не е едно и също умение. Аз например разбирам от човешки ресурс, но не разбирам от доставчици, поръчки и счетоводство. Наеми си консултант да поседи една седмица при вас и да те посъветва какво може да се промени, за да не бягат хората.

69.   Ами предполагам, че авторът си търси натокана, млада мацка за магазина, а те са с повече претенции.
Мисля, че жени от възрастова група 45 биха харесали условията, които предлага. Все пак това е ниско квалифициран труд.
За Велико Търново това е доста висока заплата за тази позиция.

71.   Аз съм 35..
Авторе, сам виждаш реакцията на хората и може би вече си си отговорил на въпроса в заглавието. Не продължавай да спориш, няма смисъл. Всеки ти каза причината да не работи за теб.
Не ме разбирай погрешно. Ние също разбираме и твоите доводи и това, че не можеш да дадеш повече. Пак ще кажа - в тази ситуация или измисляш как да вдигнеш печалбата или спираш да се занимаваш с това. Спасявате се по единично. Не се тревожи. Никой от работниците и клиентите ти няма да ти се разсърди, че си фалирал. Толкова можеш, дотолкова позволяват условията.
Колкото до вдигането на печалбата, сигурен съм че има някакви решения, не изглежда си глупав, нито пък имаш страх от инвестиционни рискове. Щ

Лично моето мнение е, че наистина личи, че си съвестен. Може би и е удоволствие да се работи при тебе. Само че аз съм от ония работници дето си сменят работата на не по малко от 4 години и отношението ти е важно, но само с него няма как да живея и идвам на работа толкова дълго време.

Най добрия начин да разбереш дали си заслужава е, ако се запиташ сам себе си "аз бих ли работил тази работа за 1000лв? ".
Повярвай ми, ако говорим за дребен бизнес, почти всеки в България има капацитета да направи това което правиш ти. Българите не са глупави и са способни, също като теб.

Успех ти пожелавам!!!

72.   Пробвай с някоя леля на 50-55г. Или не искаш такава, а млада или мъж пак под 40? Като казваш, че ти остават 1000лв понякога - ти работиш ли в магазина или се чувстваш шеф, който само трябва да наглежда? Ако е така, замисли се по въпроса.

73.   63, така и така вършиш 2 - 3 (100) неща, защо си не стоя тука да ги вършиш за 1000 лева? Там за 1000 лева ли ги вършиш?
Истината е, че един работник блъска за прекалено много хрантутници у нас. По тази причина не може да се развива и почтен бизнес у нас. Всички бизнесмени я карат по ръба на закона.
Някой спомена зъболекарите. Някой някога да е получавал касова бележка от зъболекар?
И колко е добра заплата от 1000 лева у нас? Толкова, че даже мигрантите не щат и да чуят за оставане у нас. А уж бягат от много по-лошо...

74.   Имам причина(приятелка) да живея в Пловдив, още не съм защото заплатата ме спира. Но квартира сметки възлизат на 500лв. С 1000лв заплата ще ми останат чисти 500. Работодателя това не го интересува разбира се де, че не съм тамошен и трябва квартира.

Това означава да не пръскам на ден повече от 15лв. Аз няма да мога да събера един лев за нищичко. Примерно карам една морга, става трудно да и се доверя да ме закара от точка А до точка Б, и бях искал да работа и да я сменя. Но да, предполагам за човек без образование толкова му се полага.

Малко между чука и наковалнята съм така.

75.   Номер 74, така ще е като финансирането на жилищата става само на кредит. Това са нереални пари, с които хората не би трябвало да разполагат и които само изкривяват пазара. Банките ги отпускат защото така им е най-лесно. Само че като имаш бизнес и разчиташ да ти вървят продажбите, не можеш да разчиташ че клиентите ти ще вземат кредит за да ти купят стоката. Потребителските кредити са с много по-високи лихви и не са толкова масови. Т.е там си притиснат от реалната покупателна способност на хората. А цените на жилищата продължават да растат, хората се трупат в големите градове и съответно инвестиралите в жилища гледат да ви одерат кожите колкото се може повече за да имат възвръщаемост. Накрая ще се стигне дотам да работите само за наема или да се връщате по села и паланки.

76.   "Смятам, че ако работещите в България хипотетично се върнат, или ако не бяха заминавали, щеше да има повече произведена продукция във всяка една индустрия, съответно повече пари и повече потребление."

Хубаво мислиш, но за съжаление просто индустрия нямаше. Отне ни 10 години в ЕС, както и това, "децата на прехода" (мисли тея родени след 85-а) да станат поне на поне 30 години, че да започнем "наново", въпреки че 1/3 от управляващите ни още са си бившите БКП-та и агенти. Имаме поне още 15 години, преди да се "съвземем", ако преди това не извършим поредната колосана глупост, от рода на "да влезем 3 воийни за 5 години", "да се присъединим към нацистите и да обявим война на САЩ и СССР", "да приватизираме цялата държава без никакъв план и контрол", "да изберем бивш аристократ, имащ проблеми с хазарта за демократичен лидер" и прочие. Тъжнато е, че не съм сигурен, че някога ще се справим с това.

78.   Когато работник не се справя с работата, какво правиш? Ами уволняваш го. А когато работодателят не се справя, какво става? Работниците напускат и никой не иска да работи при него. Съжалявам, но щом не ти стигат парите явно не се справяш и имаш два избора. Работи сам докато се научиш и почнеш да печелиш или закрий бизнеса и започни работа при някой друг. Просто е. Щом хората ти бягат и нямаш желаещи, грешката е в теб. Потърси я и реши какво да правиш.

79.   Авторе даваш 1000лв. ама за колко часа на ден, 8-12...? Събота и неделя караш ли ги да работят? Заяждаш ли се, държиш ли им висок тон?? От хубавото никой не бяга!!!

80.   Да ти кажа 1000лв. за Пловдив вече са почти нищо. Работодател, който дава такава заплата може да очаква в най-добрия случай работника да няма никакви специални умения, да идва навреме на работа и да върши само каквото му е зададено като задължения, само ако те са някви елементарни. За тея пари е несериозно да се изисква нещо повече. За повечето професии в Пловдив където заплащането е такова работата е тип "може да се работи от всеки", за съжаление за 1200-1500 изискванията, очакванията и напрежението е в пъти по-голямо от това за 1000. После за кво повечето хора просто не си дават зор.

81.   Раздели работата на двама или трима служители почасово.
Опитай да наемеш жени с деца, които имат съвестно отношение. Една майка има за приоритет да нахрани детето си и да не се изтощава физически, ако си толкова добър колкото твърдиш ще се задържат. Мои колежки родители съм виждала да работят цял ден и в петък и събота да вземат смени в бар за да си помогнат със сметките, обикновено се държат на ниво, не са деца да им хрумне днес едно, утре друго.
Жени след тридесет и пет, те също имат нужда да работят и оценяват добрите работодатели, научили са си урока и е рядкост да излязат в болничен, а да се върнат с тен.

51-74 от 74