Споделена история от На работното място

Наистина ли програмистите взимат такива пари?
По принцип съм се чудил дали да не се пробвам като програмист, но тази статия на която попаднах случайно много ме амбицира:

https://www.varna24.bg/novini/varna/Varnenec-sred-desette-nai-dobri-IT-specialisti-884318

Наистина ли програмистите в България взимат по 15-20хил лева заплата?

Коментари

1.   Не много ясно, взимат такива пари мениджърите в такива фирми и то не всички, иначе те самите вземат от 3000 до 6-7000 и то в Софето, в другите градове делиш същите пари на 2, дори на 2, 5

2.   Напълно е възможно. Всичко зависи от това, как са се договори със работодателя. Ако са големи специалисти и работодателя може да си позволи такива заплати е логично да им ги даде, ако поискат.
Ако са големи специалисти и са по-скромни може и 2000 месечно да им е заплатата.

3.   Чак 15-20 бона взимат сигурно мениджъра в цяла България. Повечето с опит взимат около 3 и то в София. Една част взимат до към 4 и от там нагоре вече са малко, а такива над 5-6 вече са мениджъри или изключения.

4.   Пробвай, наистина ИТ сектора е много благодарен и то не само от към пари. Спокойна и престижна работа, доста бонуси и възможност да променяш света. 15-20 бона знам да взимат точно 2ма мои познати, но те вече са бивши програмисти с по 10-15 години опит и вече са се издигнали нагоре към "шефските" позиции. Най-добро е заплащането в София и има най-много фирми и съответно е най-лесно да си намериш работа там. Не съм съгласен че в другите градове заплащането е 2 и повече пъти по-малко, но да речем едни 30 дори 40 % по-малко е нормално. За заплатите много зависи твоето ниво и колко си добър. Имало е случаи, в които един джуниър (начален) програмист взима почти колкото един мид (средно ниво) програмист, ама те бяха изроди момчетата и доста бързо се издигнаха. Ако трябва да напиша заплатите които програмистите взимаме според някои достоверни източници и лично моите впечатления бих ги разпределил така, като обхващам всички градове, не само София. 800-2000лв взимат около 20% от програмистите предимно са Junior-и, 2000-4000 взимат около 35 - 40%, 4000-6000 около 25%%, от 6 бона нагоре са около 15%, като от тези 15% заплати над 10к взимат не повече от 5%. Тук говоря за програмисти и не намесвам по-високите позиции.

5.   Абе взимат, вярно е. Бившия ми взимаше към 10 бона средно ниво в София. Бях с него 5 месеца, запознах се и с приятелите му - всичките и те айтита. Няма такива смотаняци, всичките с едни дрешки от по 20 лв. , моя караше френска кошница Пежо за 15 бона, та чак ме беше срам да се качвам в тази кола. Не знам какво ги правеше тези пари, нито по заведения ме изкарваше, една почивка в Гърция и то в евтин хотел ме заведе. Затова и му набих шута. Да си ги пази кинтите за у гробищата лешпера му с лешпер

6.   пълна лъжа е статията.

7.   В листата всеки ма над 40 000 точки в "стацковръфлоу" (кървят ми очите!!!), като на първо място е някой е с 867 199 точки. Това не е много, това е ненормално много. Ако днес седнеш, почнеш да се учиш, станеш добър и 2 години киснеш по цял три часа на ден в stack-a,че да отговаряш на въпроси, пишеш бързо, че да не те изпреваря, даваш дори и разбираеми отговори, може би ще стигнеш 5000-10000. Това е ТИТАНИЧНО усилие.

Искам да ти кажа, че ако вече не си бил зарибен на макс с програмиране, технология и бизнес, едва ли някога ще стигнеш и на половината от нивото на тези хора.

Та на въпросът ти:
- Не, програмистите на изкарват такива суми. Изкарват ги 1 на 1000. Ако се надяваш над 4500 лева доходи, при това след 4 години обучение и поне 5 години стаж, то имаш нереалистични очаквание. Не, не е малко, но ако се надяваш на 15 000 лева заплата, ще минат 10-15 години от сега, много зор и ифлацията ще помогне доста.

И нещо друго - вероятно има хора с повече "доходи". След едно ниво не разчиташ на заплата, а на странични проекти, на акции, на какви ли не бонуси.

8.   "Абе взимат, вярно е. Бившия ми взимаше към 10 бона средно ниво в София. "

Значи от топ 10, 9 и 10 взимат "под 10 000 лева", ама твоят приятел взимал "към 10 бона седно ниво в София". Значи бившият ти е бил в от първите 8, но предполагам, че лъжеш брутално, гроздето е кисоло и трябва да наклепаш другите, че да "ги приземиш малко".
Радвай се на жалкия си животец, пиши често и знай, че такива като теб ни забавляват.

9.   Средни месечни нетни заплати за София (за друг град делим на 2):
1500-2000 - стартови позиции.
2000-3000 средна ръка програмисти
3000-4000 хора със сериозен опит и умения
4000-7000 най-добрите, опитни и дефицитни кадри с дългогодишен опит и ключови умения. Не повече от 5% от масата. Голяма част от тази група са и мениджъри средно ниво ( но не е задължително).
7000-10000 Тук е групата на по-висшите ръководители, с големи екипи и бюджет.
Над 10000 е нивото на управителите и най-висшите ръководители. Оттук нагоре рейнджът е отворен - има и такива с 12000, има и със 100к . Като цяло обаче всичко над 15к е абсолютно изключение (примерно шефката на VMWare и подобен ранг фирми).

Ако тепърва ще ставаш програмист, ще ти се наложи да почнеш от най-долното стъпало и постепенно да се издигаш. Ако стигнеш заплата от 4000 и нагоре значи си вече доста над средното ниво. Нагоре е трудно.

10.   Варна и заплати - смехория. В София не са много с 15-20 хиляди, а във Варна сигурно има 2-3 с подобен доход и то защото са съдружници или синове на собствениците.

11.   Каро старши специалист или мениджър екип в голяма фирма в София е нормално да вземаш 4-6 хилки, плюс други бонуси като допълнителна здравна застраховка, допълнително пенсионно осигуряване, мултиспорт карта, разни бонуси а понякога и 13 заплата, опции за закупуване на акции на фирмата на ниски цени. Ако си на ниво Директор или продуктов мениджър, вече започваме от 6-8 хиляди нагоре, плюс директно ти дават акции от фирмата. Оттам нататък, ако си много добър, може заплатата да е над това ниво, но това са супер изключения и хора с по над 10-15 години опит в бизнеса.

12.   До 10

Статията беше, имало еинд от Варна в топ 10 ...

13.   Не само че не взимат, ами изобщо не си намират работа. Заради наивни митове като тези в тази тема всичко живо се е юрнало да става програмист, въпреки че НЕ Е ЗА ВСЕКИ. Следствие: пазарът напълно се затвори за хора без опит, увери се сам, като потърсиш в jobs.bg и сложиш филтър „Подходящо за кандидати с малък или без опит”. Най-много тук-таме да се появи някой безплатен стаж, за който трябва да минеш през иглени уши, за да се класираш.

16.   А заплатите на системните администратори колко са? Питам за София и по конкретно за булсатком и виваком?

17.   Аз съм програмист и взимам 7хил лева заплата.
Познавам програмисти на заплата които взимат по около 10.

Хора които сами си търсят проекти стигат 20 и нагоре.

18.   Това са най-най-добрите програмисти в България както пише в статията.
Може и повече да взимат.

В България масовият програмист взима 700-800лв заплата.

19.   Не, програмистите 95% не вземат такива пари. Това като цяло са измислици на медиите, и митове и легенди от улицата за разлайване на кучетата.
Тези с големите заплати са на ръководни позиции и не се занимават с програмиране. Те управляват фирмата.

За да вземаш чисто 5000лв заплата и нагоре като програмист в България трябва да си наистина много добър. Обикновено такива хора започват да програмират още в училище докато са на 11-12 години. и са много добри и поначало са самородни таланти в математиката и решаването на сложни логически задачи. Това не е работа за всеки. Да, може с много труд на научиш някой неща но никога няма станеш топ програмист и винаги ще си останеш на ниско ниво.

За да стигнеш до големите пари трябва да си иноватор а не изпълнител.
Трябва да си истински инженер, и да имаш супер креативност да измисляш нови продукти и решения на сложни проблеми които никой друг във фирмата не може да реши или не му е дошло на ума. Тоест ти трябва да си софтуерен архитект и да водиш екипа в някаква посока.

Иначе може да си намериш работа най много на посредствено ниво. Там ще си изпълнител и ще изпълняваш задачи поставени от баш програмистите които описах отгоре. Те ще те юркат напред назад и те ще си им като момче за всичко. С такава позиция може да стигнеш до към 3000-4000лв заплата като натрупаш опит и ако постоянно учиш нови неща....

Но тука въпроса е не колко пари ще вземеш и дали ще ти дават примерно 3000лв. Тука нещата са по различни от другите бизнеси.
Въпросът е дали ти можеш да свършиш работа за толкова и то в кратък срок.
Защото програмирането във фирма е екипна работа и никой няма да чака да се моткаш. Ако не можеш да свършиш нещо работата ще я прехвърлят на друг за да върви процеса а на теб ще ти намалят заплатата и при първа възможност ще те сменят с някой по добър. Затова има постоянно търсене на кадри в ИТ сферата. Защото повече не се задържат. Конкуренцията е огромна.

Програмирането е работа за млад човек. Минеш ли 40 вече е зле и единствения път е да се развиваш е към управленски кадър. Ако това е невъзможно и няма качества или връзки по добре да смениш професията защото конкуренцията е жестока. Постоянно идват млади, нахъснани момчета, на които ума им сече като бръснач и са готови да работят за по малко пари теб. В един момент се оказва че си най дъртия в екипа, всичките ти колеги са 25-35 и просто разбираш че не ти е там мястото.

Но тези неща никой няма да ви ги каже както ви ги казвам аз. Даже се чудя защо ви споделям такива неща от кухнята....

20.   "Заради наивни митове като тези в тази тема всичко живо се е юрнало да става програмист, въпреки че НЕ Е ЗА ВСЕКИ. Следствие: пазарът напълно се затвори за хора без опит, "

Кога е имало отворен пазар за хора без опит? Не и в последните 10 години, в които аз работя, това е сигурно.

21.   Не разбирам що са идиотски критерий е да се гледат точките в stackoverflow и да се правят изводи кой какъв специалист е. За да вдигнеш точките там трябва да висиш по цял ден и да отговаряш, коригираш мнения и т.н. Няма нищо общо колко си велик и каква заплата вземаш.

22.   19, имаш поне 2 грешки. Едната е, че голямата заплата не значи че си талант. Както навсякъде може да вземаш много пари и да си убитак, а може и да си много добър и да вземаш малко. Ако фирмата е платежоспособна и иска да плаща - големи пари всемат всякакви Сульовци. Ако не може или не иска да плаща, тогава и най-добрият им програмист може да е на 2500лв. Втората грешка: "и никой няма да чака да се моткаш" - в голяма част от софтуерните фирми моткането е масово ежедневие. Това, че добре се прикрива и се симулира бързане е друг въпрос. Много често моткането е резултат от неопитност - човека се напъва да работи, ама е некадърен или много зелен и за тъпи неща губи дни и седмици. Така че недей да заблуждаваш хората.

23.   На работа имам контакти с програмисти и знам каква е заплатата им по договор, защото попълват документи при мен, в които са длъжни да отбележат трудовото си възнаграждение. По-висока заплата от 5 500 лв. не съм видяла, масово варират около 2 500 лв., има някои и 610 лв., но подозирам че не се оригуряват на реалната. На държавна работа имам познати програмисти, там взимат 1500 лв.

24.   Нека да помислим. Има много кандидати за малко места. Това автоматично изключва шанса заплатите да са много високи. Елементарна икономика приятели, търсене и предлагане. Предлагането (на работната сила) е много голямо, куцо и сакато тръгна да програмира, следователно търсенето намалява и заплатите падат. Аз не съм програмист, а икономист и вземам същите пари като програмиста - 3 бона в София и не мисля, че работя повече. Цаката е да работиш това, което обичаш, а не това, което майка ти е чула, че е най-доходоносно и те е ръчнала с остена. Ще вървиш със стадото, ще се дипломираш и ще си останеш на най-ниското ниво, разочарован. Ще ви дам пример какво е доходоносна професия. ТИР-аджия. Смешно ли ви е? Чакайте малко да ви кажа заплатата - 8 000 лв. Моя брат я работи. Масово се търси, няма кой да кара камионите, ей! Вика под 6000-7000 лв. няма оферта (в евро е всичко, 3000-3500 евро, защото карат навън, но в левове така идва). Да, вика ми, въртя геврека, ама за 8 бона. Отиват, карат из Белгия, Холандия, Германия, прибира се, доволен е. Ако целта ви са парите не се хвърляйте на професии в които предлагането на кадри е огромно - IT-та, икономисти, адвокати. Помислете какви няма, защото България е малко крива икономика, но законите на тази наука се саморегулират - търсените специалисти и липсата им просто ще изстрелят заплатите нагоре, когато вече няма кадри и обратно - наличието на много кадри ще задуши заплатите. Освен всичкото тази работа е за родени таланти, дайте да не се лъжем - нужна е инженерна мисъл и от 10 човека само 1 я има. Огледайте се около вас, ремонтират някоя улица, 10 човека седят над дупката и се чешат по врата отляво ли да я почват сега, отдясно ли, че дойде един, обясни им и почват - ето това е инженерната мисъл, за нея се плаща, другите са заменими лесно. На тоя ще дадем 7 бона, а на другите 9 по 800 лв, (общ разход 14 200 лв), варианта с 10 човека по 6 000 лв (16 000 общо) не е рентабилен - слушайте ме за това, защото аз правя анализите откъм финансите. Важен е мозъка, него ще го финансираш, другите ще седят ниско, ще напуснат, ще вземем други, мозъка ще си ги командва, те не са от значение.

25.   Погледни в glassdoor - там служители анонимно си споделят заплати и мнения за фирми и т. н.

Според данните там средната месечна заплата в софиа за програмист е 3, 500 лева.
Не е ясно колко са свежи данните там тъй като ИТ-то е един малкото сектори в България където средната заплата нараства с почти редовни темпове през годините - средно около 5%.

Според мен средната заплата за програмист се движи около 4000лв. в момента.

2013-2014 може би беше най-големият скок в заплатите - тогава едновременно се появиха в България Луксофт и Епам стъпиха в България и имаха много агресивна политика за наемане на хора.
Имаше и някои по-леки скокове когато се появиха няколко компании които съшо агресивно наемаха хора и целяха персонал от над 150 души.

За разлика от преди 10 години вече е много по-трудно човек без опит да пробие в сектора.
Също така ИТ-то е балон който не е ясно кога ще се спука - може да е след 1 година, може да е след 10.