Споделена история от На работното място

Проблем с колежка
Пиша ви, защото буквално не знам какво да правя, не съм вярвала, че ще стигна дотук да пиша в такъв тип сайт, но явно нямам друг избор. Проблемът е следният, на 23 съм, работя в дрогерия от 2 години, като цяло имам още 3 колежки, едната която е на 22 , другите 2 са на 40 и няколко и шефката ми е горе-долу на толкова. Докато работех доста колежки се смениха единствено двете с въпросното момиче, което е по-малко от мен сме може би от най-дълго време, но проблемът е следният. Тя е почнала работа някъде 3-4 месеца преди да дойда, в началото се разбирахме доста добре, но в последните 3-4 месеца вече адски много почна да ме дразни, даже последните 2 пъти не си сдържах нервите, но затова ще споделя по-натам. Като цяло работим в дрогерия, както споменах и въпросната девойка се занимава с грим извън работно време, даже прави гримове и за балове и т.н., няма салон, но доколкото ми е казвала ходи по адреси и на някви хора, където и пишат, познати на нейни приятели и .т.н и тя ги гримира, взима им по 40-50 лева и да. Аз в началото като дойдох на работа дори не се гримирах, просто не ми се занимава, не ми е интересно и само гланц си слагах, колкото да не ми се напукват устните, обаче с времето тя ме научи да си слагам очна линия,спирала и червило и оттогава всеки ден така си ходя и се харесвам,смятам, че ми отива, докато тя си прави цялото лице, всичко слага,включително и мигли и някакви други неща. И ние като в дрогерия имаме таргети, почти винаги таргетите ни са свързани с някакви кремове, лосиони, спирали и така нататък, аз съм срамежлив човек и не ми се занимава да говоря с клиенти, срам ме е и нямам увереност, дори и не съм умряла както се вика за някоя спирала и т.н., ако го направят другите, направят го. И тази моя колежка всеки месец ми говори за таргетите, как само тя ги прави и накрая всички взимат, как не било честно, защото на нея и доставяло удоволствие , особено за гримовете, но при положение , че таргетите били общи и накрая всички взимат и материални награди и пари, не било честно спрямо нея. Еми никой не те кара. Като не искаш не ги прави. Как съм могла да отговарям така на клиентите, питал ме бил за фон дьо тена, не съм могла нищо да му кажа, ми като не разбирам какво да му кажа, тя ми вика че съм едва ли не длъжна, супер нахална е. Шефката не ми прави проблем , тя ще ми прави. Нормално е като клиент попита нещо, например този коректор хубав ли е , покрива ли добре и аз като не знам, да му кажа, че не знам. тя като знае да си говори, никой не е длъжен. Само се оплаква как едва ли не взимаме еднакви заплати, а само тя все едно вършела работата, много ме изнервя. А и с нейното самочувствие, тя е зодия Лъв, ако има някакво значение, типичен Лъв, как едва ли не като направи нещо всички трябва да я хвалим, само се гледа в някое огледало и казва колко била красива, просто не знам,говори си с клиентите все едно са и приятели, егати самочувствието, егати нещото... А оня ден това, което стана е , че ми се похвали , че е направила месечния таргет в последния момент, защото обслужила една клиентка и направила 345 лева сметка, което е вярно, ама аз вече се изнервих и бях като "Айде да спреш с тея таргети, не съм те питала" и тя ми отговори "Ти пък кво се наду, един клиент не можеш да обслужиш само не знам и не разбирам им отговаряш, ама ми отговаря,много си вдигна самочувствието, нали накрая ще си вземеш и ти парите на мой гръб, айде тихо" и оттогава не сме си говорили и сега ме гледа надменно. Не знам кво да правя, кой е прав според вас? Не знам вече...Дразня се....

Коментари

1.   Тя е права в такъв случай. Можеш да се освободиш от грубият и но прям език, откажи бонусите които и без това не си спечелила. Те са нейните, тя ги е заработила.

2.   Виж сега, като работиш в такъв тип магазин, предполагам, че още като си подавала кандидатура си била наясно, че ще работиш с клиенти, нали? Имам приятелка в дрогерия, която работи и да, наистина се вършат и други неща, смяна на цени, работа на каса, срокове някакви се гледат, но трябва да се обръща и внимание на клиентите, те са приоритет. Няма как да я обвиняваш, че си върши работата, в крайна сметка като си вземеш наградите, даваш ли и ги? Не, нали.. Тогава за какво те дразни, а това със срамежливостта, ако не можеш да го преглътнеш, намери си друга работа, където само на каса ще работиш и няма да ти се налага да консултираш, друго не знам какво да кажа, но не си права, определено.

3.   Ами женска злоба нали знаеш,може да е решила че и взимаш хляба и да иска да ти прави сечено нарочно ей така от проклетия дет се вика,не и обръщай внимание,гледай си работата а тази мома като види че не я отразяваш сама ще спре да се заяжда с теб ще видиш ;)

4.   Не,че нещо, ама май се водите продавач - консултанти, ти ако не можеш да консултираш, няма логика да ти е такава длъжността, отделно и продажбите най-често стават с консултация, то на каса всеки може да седи и да си зарежда стока, право е момичето според мен, на теб като не ти харесва, работи някъде, където няма гримове, например? А и това със самочувствието, нека има, логично е, че като предлага продукт, един клиент ще повярва на нея, тъй като е уверена и знае какво прави, а не на човек, който не знае кой продукт за какво е, нали така?

5.   Не стига, че изкарва заплатите на целия магазин въпросната девойка, ами и проблеми имаш с нея, ти чуваш ли се? Като не ти харесва, ходи в някой магазин за хранителни стоки, вместо да се оплакваш. В магазин за козметика какво очакваш да се предлага, хляб и сол ли? Нормално е като работиш там и влезне клиент да предположи, че разбираш и можеш да му помогнеш, както би трябвало да е. Момичето си върши работата, помисли ти какво правиш.

6.   Направи я на нищо. Заяждай се постоянно, прави и гадно, казвай и неща от сорта на днес изглеждаш уморена, тази рокля май ти е малко тясна, разрошила си се, размазан ти е гримът и тн. Трябва да и сринеш самочувствието и да я научиш на ред. Още от началото зле си я научила и са и пораснали крила. Отрежи ги.

7.   Аз пък като клиент много се дразня да попитам за често използван продукт в дрогерия (скоро ми се случи) и човекът, който консултира, да вдигне рамене и да каже: "не знам". Защо е там този човек, той трябва да е запознат добре с продуктите, независимо дали са му интересни или не. Аз съм била продавач и често виждам как хората не се справят с клиентите. Бях се погрижила да познавам много добре и да обяснявам за всичко, което трябва да продам. Имах по-възрастна колежка не искаше да знае какво продава и беше безразлична към клиента. Имахме процент от оборота, взимах много повече пари от нея, а със собственика на бизнеса още сме приятели и то след доста години. Напуснах за работа по специалността и вече работя за себе си, но смятам ,че човек трябва да познава отлично това, което ще продава и да иска истински да помогне на клиента.Това се усеща от човека, който ще купи.

9.   Ти си била много нагла и нахална.Ами ходи да пасеш овцете на село....момичето знае всичко за гримовете,ми научи малко и ти....чак и ще се цупи....а като вземеш бонуси,ти е добре........

10.   Тя си е права. Грешката е на шефката, че е направила бонусите общи. Общите бонуси винаги с пердпоставка за караници, той комунизма затова се разпадна. Говорете с нея да минете на индивидуални. Тогава който му се бачка да си бачка и да си взима бонуси, а който не му дреме за клиента и не иска да научи повече за продуктите и си му е добре да му е спокойно и на минимална заплата да си взима основната заплата и това е.

11.   Тоест ти не можеш да си вършиш работата, не знаеш нищо и за един продукт, не можеш да водиш и един елементарен диалог, момичето ти изкарва заплатата и сега плюеш и злобееш?! Че те и държат на работа. Кой остава неадекватен работник, който дефакто не може да си върши работата?! Та и се изцепили няколко некадърни смръдли като нея да се била заяждала с момичето, което й изкарва заплатата. И какво изобщо търсиш на такава длъжност щом си асоциална?! Иначе не си срамежлива да стоиш най-нагло на работата си като декорация, други хоеа да ти изкарват парите и накрая да си позволяваш да им софлираш. След като за една продавачка не ставаш май само чистачка ще можеш да си в тоя живот. Колко сакат прост народ имало. Това кадърно момиче трябва да се спасява от там.

12.   Наистина, си много нагла. Продавачка, но не й се занимава да говори с клиентите. Срамежлива. Може би е най-добре, да бършеш рафтовете и да лепиш етикети. То, и това само правиш, де.

13.   Не си права авторке. Можеш да си отваряш устата, само тогава, когато признаваш, че тя върши работата, и спреш да прибираш бонусите, които получаваш на нейн гръб. Като не разбираш нищо, защо си там? Да не говорим, че клиентите ще са недоволни от обслужването, когато човека който е сложен точно за да им обясни, не може да го направи.

14.   Момичето си е право, особено при общи бонуси един човек да прави всичко, еми не е редно съжалалявям, като те е срам работи от вкъщи и се захвани с нещо, което разбираш, момичето не ти е виновно.

15.   И какъв по-точно е проблема, че не схващам? Че тя си върши задълженията, а ти не можеш? Не мога да схвана, наистина... Просто вместо да взимаш пример от нея се заяждаш, какво целиш и ти не знаеш? Заслужаваш да спре да прави таргети и да не вземе никоя от вас бонус

16.   Ех, ако всички имахме като твоите "проблеми" щеше да е много добре. Според мен момичето си върши работата страхотно и единственото нещо, което трябва да направиш в тая ситуация е да вземеш пример от нея, вместо да я обвиняваш и да се заяждаш. В крайна сметка ти си избрала какво да работиш, никой не те е карал на сила, предполагам? И не случайно затова си в този магазин, ако ти не знаеш какво продаваш, то кой.

17.   Много ми е любопитно дали всички, които така смело защитават авторката като отидат в подобен магазин и отсреща получат такова некомпетентно обслужване, дали после биха се върнали обратно? Не случайно в задълженията на въпросните служители обслужването на клиенти също е важно.

18.   За разлика от повечето коментиращи не смятам, че авторката е нагла и я разбирам. За мен не е проблем, когато питам нещо и продавачът не знае. Все пак не е длъжен, а и няма как да е запознат с хиляди продукти на стотици марки. Аз си имам достатъчно информация преди да отида да купя нещо и винаги мога да потърся допълнителна информация в интернет. Колежката на авторката е натегачка, която заслужава да бъде поставена на място, въпреки търговските й умения. Кой знае как лъже и баламосва клиентите да си дават парите за ненужни неща. Единственото, което бих направила на мястото на авторката, е да се откажа от този допълнителен бонус. Без значение дали става въпрос за 10 или за 100 лв., не бих продължила да взимам тези пари след като се е превърнало в такъв проблем. Може лично да говориш с шефката, че се отказваш от парите в полза на колежката, която ги е изкарала. Наистина компетентните продавачи са единици, а все някой трябва да се наема на работа. И щом шефовете са преценили, че авторката е подходяща за позицията, значи няма защо да си сменя работата. Просто не всеки има търговски (манипулаторски) умения. Предпочитам 100 пъти някой да ми каже, че не знае нещо, отколкото да почне с изсмукани от пръстите хвалби да ми пробутва някакъв продукт. Който е отишъл да пазарува, трябва да е добре подготвен, а не да чака да му сдъвчат и изплюят цялата информация.

19.   Като си срамежлив човек и не ти се говори с клиенти, си намери работа, в която няма да ти се налага да работиш с хора. В момента част от работата ти е да консултираш хората, а ти се скатаваш, че и се дразниш на момичето, което си върши работата.
Като не разбираш от гримове или се постарай да научиш, или иди да продаваш нещо друго, например зеленчуци.

20.   Абе много нагли тези коментиращите
. Авторката била длъжна да ги обслужва и да им обеснява за продуктите. От къде на къде? Та тя работи в обикновена дрогерия, сигурно за не кой знае какви пари, не вярвам въобще работодателите им да ги карат да минават нужните обучения, за да могат да продават продуктите. Авторката може да ви консултира къде се намират кремовете за лице ако не може да се ориентирате, ама да тръгне да ви препоръчва и продава не е нейна работа. Като толкова държите на висок клас обслужване отивате в хай енд бутикови козметични магазини, където персонала е добре обучен и с удоволствие ще ви продава крем чета за 100 и повече лева. Но да отидеш в Лили и да очакваш подобен тип обслужване от продавачите там е меко казано нелепо.

21.   20

ми като не е длъжна да си дава бонуса на колежката и проблемът е решен. От къде на къде друг ще ѝ изкарва бонусите?

22.   Поискай от шефката бонусите да са според индивидуалното представяне и проблема ще се реши.
Ако тази работа и честия контакт с клиенти ти тежи, съветът ми е да започнеш да си търсиш работа, която няма да е свързана контакт с хора и с нужда да ги "омайваш".
По характер и аз съм по-скоро интроверт и не обичам особено да контактувам с много различни хора по цял ден. Преди много години работех за малко на каса на натоварена бензиностанция и много добре знам какво е напрежението да гониш таргети, и да комуникираш със стотици хора на ден. Търговията с крайни клиенти не е за всеки.

23.   И защо да си дава бонуса? Аз не вярвам, че 100% от продажбите са благодарение на колежката и. Хората си купуват неща и без някой изрично да им ги е препоръчал. Очевидно по-добре за колежката и е да си търси друго място, където търговските и умения ще са ценени по-високо, вместо да недоволства и да се опитва да променя колежките си.

24.   23, със сигурност не 100% от продажбите ги прави колежката, но със сигурност ги подпомага, за разлика от авторката. Очевидно тя добре се справя с работата, пак за разлика от авторката и не тя е човекът, който е по-добре да си търси друга работа.
За да си търговец, трябва поне малко да разбираш от това, което продаваш, иначе за какво си там?

25.   Ей такива като авторката са ми любими, работя в подобна сфера и имам колежка, която е на 67 години, би трябвало да си седи вкъщи и да взима пенсия, но уви, кисне на един стол, не прави нищо, не могат да я изгонят, незнайно защо и взима 1200 на месец, докато целия останал персонал прави всичко останало, пуфка, офка, само се оплаква, изнемогвала, а ние всичко правим и сме супер, нали... Просто докато има балъци, ще има и тарикати, в случая аз съм първото.. И останалите 4 момичета

26.   Не знам за вас, но не вярвам, че е направила 345 лв оборот, че в тая дрогерия да не продават фондьотени, спирали и червила за по 80-100 лв? Хахахх

27.   Зависи какво е купила, аз самата обичам да си купувам повече неща наведнъж, за да знам,че имам, особено, ако в момента са на промоция и също съм правила високи сметки от рода на 200 лева, много зависи какво купуваш.

28.   Това ми прилича на женска свада. Не знам кой е прав в случая. Може би тя има право с това, че изкарва бонусите на останалите служители, защото прави реклама на продуктите. Но все пак тя разбира от грим и козметика, защото просто и е хоби. Никои от останалите служители не е виновен за това..... А и според мен след като дрогерията иска служителите да правят таргети, трябва да ви обучават за тези неща. Не всеки разбира от козметика и може да каже на клиентите кое е по-хубаво и кое по-лошо. Аз лично също съм човек дето ползва единствено поддържаща козметика и грам не разбирам от декоративна козметика. Като всеки човек имам просто топ продукти от определена марка. А в случая да си представим, че на вашето място работи момче, то какво ще разбира от козметика? Тва са глупости, за което се карате....
А по отношение навзаимоотношениятас колежката не мисля, че трябва да изпадате в крайни противоречия и дрязги. Да си разваляте колегиалните отношения. В такива случаи трябва да се подхожда по зряло и адектватно.По принцип е трудно с колеги на работното място. Трябва да гледаш от подобни ситуации да излизаш без противореция. Имаш късмет, че си с млади хора в Дрогерията. Аз лично съм на 25 и работя в администрацията, където 90 процента от колегите ми са над 50 годинишна възраст. Това е заради институцията, в която се намирам разбира се. Нямам търпение да напусна сегашната си работа и да си намеря нещо по-добре платено и с динамична работна среда, че и моето не работа в момента.

29.   Нямаш проблем с колежката, а ТЯ има с теб.
Имам две висши образования. Първата ми работа беше в магазин за евтини стоки. Работих три дни. Възрастната баба която трябваше да ме обучи реши ,че съм заплахаза нейното място. Нормално , аз бях на 19, а тя на 50 г.
Не отричам , че женският колектив е абсолютен змиярник. Много съм ревала от такива колективи. Напускала съм заради злобата и зависистта на колежки.
А ти имаш два проблема. Първият е,че не знаеш нищо за продуктите. Като не знаеш питай!? Ако не се интересуваш никой няма да ти налее информация с фуния. Второ, усещам, че не ти ае работи тази работа. Не се мъчи . Не мъчи и колегите си.
Намери това, което ще ти харесва.
Наистина в случая не си права. Дано го разбереш.
Аз също съм давала 100'% от работата си и ми ставало изключително неприятно как колежките си клатят краката и бавничко цъкат на компютъра, докато при мен се редят клиенти един след друг и поемам по-големия човешки поток.
Колежката голям философ - клиентите ще чакали. Ами не няма да чакат . И затова я псуваха. :)
Аз напуснах, а тя още си крета там, защото нямала избор. :)
Ти поне си млада ,търси ,учи ,интересувай се. Сега му е времето да се учиш.
Но никой насила не може да те научи.

30.   Според мен като си започнала такава работа си длъжна да си изпълняваш задълженията, а ако не разбираш, попитай въпросната си колежка, тя щом толкова се хвали, че разбира, нека ти обясни, но съм съгласна с нея, че не е длъжна само тя да прави таргети.

32.   Фактът, че има няколко коментара, които защитават авторката, показва, че няма да се оправим... Ако има някой виновен в цялата ситуация, това е 100% шефката във фирмата. Да имаш лентяй и да не забележиш, и да не го изгониш същия ден, е престъпление в бизнеса.

33.   Авторке, ако наистина не ти е до таргети и не искаш скандали, имаш два варианта:

1. говориш с шефката и я агитираш да направи таргетите индивидуални, обяснявайки, че не се чувстваш ОК да вземаш пари, които не си изработила. Ако не е съгласна, заявяваш, че не искаш да получаваш твоя дял от таргета и го отстъпваш на колежката си. Едва ли на шефката ѝ ще ѝ е толкова важно на кого превежда/дава парите - на теб или на нея.

2. по-добрият вариант - намери си работа, която е за теб! Знам, че е трудно човек да си намери работа в наши дни, но ти заемаш място за някоя с по-добри познания в сферата на грима и по-екстровертна. Интроверт продавач? Трудно! Интроверт с нулев афинитет или познания за грим да продава грим - това бие на мисия невъзможна. Все едно аз да продавам дамски превръзки - а като мъж нищо не знам по темата, ама абсолютно нищо! Един въпрос да ми зададат и съм дотам!

Ще продадеш нещо, то е ясно, но нито можеш да консултираш хората при нужда, нито си за такава работа. Продаването не е работа за интроверти и срамежливи! Все едно дали ще укротиш колежката си или не, ти имаш по-сериозен проблем от нея и таргетите! Според мен това е по-добрият ти вариант - намери си работа за теб и с по-малко напрежение! По-добре в смесен колектив, защото от познати знам, че там, където работят предимно жени, е змийско гнездо. Да не ти обяснявам какви неща съм чувал! То бива конкуренция, бива конфликти... направо не е за разказване!