Споделена история от На работното място

трудова дискриминация
Здравейте мина доста време ,но не мога да забравя обидата и тормоза която ми нанесоха в държавно предприятие.
Работех на ТД от 2015 до 2018г
за позицията се получаваше от 470-810лв - (после 880лв ,така мисля може и да греша )
бях назначен на 470,а колегите бяха 810
една и съща длъжност и позиция
след (изтичането на изп.срок 6 мес. ми вдигаха по стотина лв
до 2 г . стаж стигнах до 880 и напуснах. Много почнаха да ме унижават и тормозът и напуснах работата.
Проблема,че искам да ги съдя за трудова дискриминация
пред Комисията за защита на дискриминацията,не мога да се обърна
тъй като са минали 3 г.
Дали мога да се обърна пред районен съд по (чл. 71, ал. 1, т. 3 ЗЗДискр.) не виждам да има срок на давност не знам дали не съм го изпуснал или просто не е предвиден краен срок ,а се мина 4 год. от напускането ми?
Някой мъдър човек или добър адвокат по трудова дискриминация да даде съвет, моля ?

Коментари

1.   Не се занимавай защото някой мъдър адвокат ще ти вземе парите и няма да стане нищо, защото това е България а не Америка и в крайна сметка ще платиш на адвокат, съдебни такси и накрая най много да те омотаят с някакви съдебни дела срещу теб и да влезеш в омагьосан кръг от който излизането е трудно. Търси си работа и начин да печелиш пари, а не да очакваш че държавата ще осъди работодател за да угоди на един човек. Не бъди наивен.

2.   Не знам дали е било правилно или не, но мисля, че само ще си скъсаш нервите, обещетение никакво няма да получиш, а може и да плащаш разноски по делото, делото ще се точи с години. Ти вече 4- 5 г. не можеш да излезеш от този случай и кроиш ялови планове как ще им го върнеш тъпкано, така ще ти минат и следващите години. Има ли смисъл? Аз виждам само негативи.

3.   За съжаление това не може да се каже трудова дискриминация. Във всяка фирма в България е почти така на една и съща длъжност едни получават повече от други и за жалост в повечето случаи не зависи от знанията, образованието и опита, а уговорката с шефа, дали си на някой човек и дали умееш да се подмазваш. Единственото условие задължение на частника е да не те осигурява под минималната работна заплата за страната. И аз съм в момента в подобна ситуация, аз съм с най-високото образование за длъжността, имам и опит, показала съм, че мога и затова ме товарят с още и още задачи, но аз не мога да се мазня и не съм човек на никой във фирмата, затова взимам по-малката заплата от колежката, която е на същата длъжност като моята. Тя изпълнява само две задачи, макар да има почти 30 години стаж, освен двете задачи, които изпълнява от друго не разбира, умее да се мазне, за разлика от мен. В фирмата съм от 3 година показала съм, че мога, прекия ми ръководител ме хвали, естествено само пред мен, защото върша част от нейните задачи, които естествено тя си преписва, че ги е свършила. За пръв път се дразня и то много, не от това, че някой взима по-голяма заплата от мен, а от това, че колежката не е натоварена като мен и няма и на половината знания като моите, а взима повече. Единствено ме спира ковид кризата и войната в Украйна. Но почнах да оглеждам обявите в други фирми и ако ме удовлетворява нещо ще напусна. Не съм от хората, които си искат сами увеличение, от това може би страдам цял живот. В предишни фирми, които съм работила също е имало колеги, които са взимали повече от мен, но никога не съм се дразнила така, както сега, защото съм разбирала, че тези колеги имат знанията, дори повече от моите и работят наравно с мен, а не си клатят краката и да обясняват колкото много работа са свършили за дадения месец, а на практика тази работа, която вършат най-много е за една седмица и получат по-голяма заплата от моята.