Споделена история от На работното място

ОК ли е да мълча по цял ден
Не обичам да контактувам с хора и да говоря. Не искам да се забърквам в интриги, отношения, приятелства, нищо. Ще почвам работа и искам само да работя и с никого да не говоря и да не се запознавам. Не искам нито "добро утро" да казвам, нито "чао". Дори да ме питат нещо, няма да отговарям. "Как си" да ме попитат, ще мълча, все едно никой нищо не ме е питал. Единствено само кратко, точно и ясно, каквото е за целите на работата и нищо повече. Нито лични въпроси, нищо. Дори да работя с още хора в една стая, не искам какъвто и да е разговор с никого и ако трябва по 8 ч ще си мълчим всеки Божи ден. Даже не искам да пускат разни радиа, клипчета в обедната почивка и т.н. Искам да е пълна тишина от сутрин до вечер. Просто искам само да работя и да върша това, за което съм отишла и нищо повече. Това ОК ли е според вас, при положение че няма да преча на работния процес? Нормално ли е? Хората биха ли били ОК с това? Аз все пак не съм там, за да забавлявам някого, да водя разговори или да говоря за личния си живот, а да работя и искам с това да се огранича.

Коментари

51-61 от 61

52.   Ами и аз мълча, защото съм млад мъж, а работя в офис който са почти 99 процента жени, повечето по-възрастни. Какви общи теми имам с лелките или те с мен?

53.   Още на втория ден се скарах с колегата. Стана следното. Когато наближи края на работното време, колегата в стаята отиде до тоалетна, за да се изпикае и приготви за тръгване. Аз също отидох до тоалетна след него, докато го нямаше. И се връщам, а вратата заключена и той си заминал. И нещата ми останаха вътре и не мога да си тръгна. Издирих му телефона през шефката и му се развиках защо заключва. А той ми каза, че в стаята има каса и е длъжен да заключи и е нямало как да знае дали съм си тръгнала. Решил е, че съм си тръгнала. Нямала съм сливи в устата, така че можело да кажа, че все още не си тръгвам, за да знае дали да заключи. Побеснях.

54.   Никой не е казал да ставаш първа дружка с колегите си и от ден първи да им разказваш за любимата си учителка или за хобито на майка си, но да не кажеш сутрин "добро утро", вече говори много зле за теб от към възпитание. Така, че има няколко изречения, които е крайно желателно да използваш, като "добро утро", "благодаря", особено когато по-опитен колега ти помогне, "приятна вечер" и подобни.
Между това да си мълчалива и да изглеждаш като психо все пак има разлика нали?
Не искаш бързо да си загубиш работата, защото колегите ти те смятат за, меко казано, странна.
А ако толкова не понасяш хората, намери си работа, която да вършиш вкъщи.

55.   Ами то и аз си мълча защото работя с жени по-стари от мен и като млад мъж съм малцинство, но това твоето е странно. Човекът си е бил прав, трябваше да му се обадиш, хората не четат нашите мисли. И аз съм срамежлив, повярвай ми донякъде те разбирам, но в случая и ти имаш вина.

От 52 до 53

56.   Хората сме социални същества. Работата в екип изисква социализиране. Но не е казано да се забъркваш в клюки и интриги, а просто да се сближиш с хората по някакъв начин. Едно ,,Здравейте,, да поговориш с тях за общи неща времето, какво се случва по света, общи неща. Може да кажеш някои общи неща от личния си живот, но трябва да знаеш кога да поставиш граници, за да не ставаш тема за обсъждане, да тръгнат слухове и това да започне да те изнервя до там, че да започнеш да се ядосваш и да ходиш с нежелание на работа, до като стане конфликт, и ако другите са по-стари те ще се защитават, ти ще станеш черната овца, тоест аутсайдер, а това е много уязвима позиция. Има голяма вероятност да ти бъде и съботирана работата и ще се принудиш сама да напуснеш.

57.   От 16. Въобще не ме интересува какви взаимни чувства има човек, който на живо не може да върже едно сложно изречение, ок? Просто ти казвам, че имаш проблем и ако темерут те обижда:
-Първо не знаеш значението на думата, съветвам да те проучиш и да се припознаеш.
-Второ се обиждаш от това, което си, което е странно.

58.   Аз съм човек, който не поддържа приятелства, освен ако нямам полза от хората, иначе се сприятелявам лесно по един или друг начин, макар че вътрешно си знам, че тези хора не ме вълнуват, но и знам, че в работната среда, ще е много по-лесно за мен ако съм в "приятелски" отношения с колеги, и шефове. Всичко минава по-лесно ако те харесват, макар че не всички ще те харесват, но е добре повечето да те харесват.

59.   Авторке, явно нямаш никакъв трудов стаж.
Има едно базово ниво на възпитание. Да кажеш на човек "добър ден" и "довиждане" се изисква. Също така почти на всяка работа се бачка в екип. С колегите ти щеш не щеш, трябва да разговаряш по служебни въпроси.
Не е нужно да споделяш лични неща, клюки и каквото и да било. Имам колеги, с които си говорим приятелски. Има и такива, които не харесвам особено или са по-затворени. За тях нямам никаква представа за хобита, интереси, семеен статус или каквото и да било и не ме итнересува. Но имам идея от естеството на работата им и пак си говорим, когато трябва да свършим нещо заедно, да се координираме. И спазваме нормалната учтивост да се поздравим.
Щом не искаш да навлизаш в лични теми и да създаваш приятелства, недей. Отклонявай учтиво личните въпроси, отдръпвай се от разговори. Но се дръж добре с хората. Най-малкото чисто човешки. И поддържай базови комуникативни умения, колкото да си вършиш работата нормално.

60.   В БГ по един или друг начин ще бъдете излъгани, така че не се чувствайте зле за такива решения, просто се уверете, че се придържате към тишина, освен ако не изпитвате нужда да говорите, когато ви е скучно

61.   Да нормално е. Някои хора не обичат да слушат всички болежки на колеги, непрестано бърборене какво е ял, как е спал и на кой какво му е дошло на акъла да го каже.

62.   И аз съм от по-мълчаливите. Но сутрин влизайки в офиса е редно все пак да се каже "Добро утро! Как сте/" Иначе ще те набедят за темерут, бурсук и не знам още какво.
От друга страна мразя някой постоянно да дрънка. Имам такава колежкка. Изобщо не се усеща колко е натоварваща целия офис да й слуша вълненията. Та понякога след като изкаже каквото има го повтаря, като латерна Понякога имитира как плачели внуците й и офисът кънти от нейния вой. Като няма какво да говори си измисля някакви глупости. Какво ли не чухме от нейната уста как щяло да има режим на тока, как идвала нова пандемия, още по-страшна, как инфлацията ще стане 30% до края на годината и още куп измишльотини. С каква цел - не знам. Но е излишно да казвам че нищо не се е случило от нейните твърдения. Иначе й го казвали "хора в управлението". :D Дали че вече минава 50-така или заради друго, но е хахо отвсякъде. Иначе в нейната глава е "пруфисиуналист" в работата. Но много малко хора биха я изтърпяли. Останалите сме на по 30г и дори не й вярваме на монолозите. Та препочитам колежка като теб. Отколкото като моята.

51-61 от 61