Споделена история от На работното място

Пропускане на фирмено събиране и проблем, в следствие на това
Здравейте, трябва ми съвет. Тези дни ще има събиране с колегите. Аз още не работя в тази фирма, но ги познавам, и предстои да бъда назначена. Като ме поканиха, шефа подчерта, че ще е добре да присъствам, щом ще ставам част от екипа, направо в моите уши беше сякаш е задължително да отида. Обаче аз от 1 месец не съм работила, защото през семестъра почивам, задочно съм и ходя на лекциите и съответно нямам заплата, приятелят ми ме издържа и ми звъннаха от старата ми работа, която напуснах преди месец да ме помолят за взема 1 смяна, щото го били закъсали, а то се оцели точно в деня на събирането, казаха, че ще ми платят паркинга, понеже е в друг обект, а не в този, в който си работех до напускането ми и надник по 1. 5, т. е към 100-120лв ще взема и ми се ще да ида, обаче приятелят ми и майка ми ми обясняват, че щяло да се направи много лошо впечатление, аз казах, че нямам планове, пък сега да се откажа от събирането. Ами следвам си интереса, шефа и той ме е въртял, следвайки си неговия интерес, примерно петък ми казва, че трябва да отида в неделя да ударя едно рамо, в събота пише "Отпадна, няма да се наложи да идваш! ". Ами това не е ли размотаване. Ама аз съм била нова, аз ще почвам там, трябвало да отида и да направя добро впечатление. А, btw желателно е и финансово да участвам! Тука какво смятате, че е редно? Вие как бихте постъпили?

Коментари

1.   Това е парти, никой няма да забележи че те няма, затова иди и си изработи пари.

2.   Аз бих отишла на събирането с новите колеги и работодател. Първо, защото веднъж си казала, че нямаш ангажименти и ще отидеш и второ, защото това е знак, че искаш да се приобщиш към този колектив. И да, определено майка ти и приятелят ти имат право, че ако не отидеш ще направиш лошо впечатление.
И какво значи, че е желателно да участваш финансово? Нормално е по такива събирания всеки служител да си плаща някакъв куверт, освен, ако не го организира и плаща самия работодател, естествено.

3.   Шефа, че ти е писал, че нещо отпада си е работа, не смесвай нещата и не търси проблем. Отиваш на събирането, , звъниш в старата работа казваш, че не можеш този ден и имай следващите дни имат ли нужда. С това събиране си "постилаж" новото поражение.

4.   Най-добре е за теб да отидеш на фирменото парти дори и да не ти се ходи. Във фирмата в която работя има таково парти преди коледните празници и ходя въпреки, че не ми се ходи. Ако не отидеш на партито ще създадеш лошо впечатление.

5.   Отивай на фирменото събрание! На старата фирма нищо не дължиш. Ако те пита стария шеф, защо не можеш да им помогнеш, кажи че си заета в новата работа. В никакъв случай не споменавай че ще е купон, само кажи че е спешна работа и тъй като си нова не можеш да откажеш. Такива събирания са много ценни за опознаване на колегите в извънработна среда. Това ще ти помогне да знаеш как да се отнасяш с тях на работа, към кого да имаш едно на ум, кой търпи на бъзик и т. н. Не пропускай тази златна възможност. Купонът си е купон, храната ще е безплатна (предполагам), така че ще спестиш една вечеря. Не се вталясвай за 150 лв.

6.   Аз бих си потърсил друга фирма.
Има фирми, където е "традиция" да правят гадни номера на новите колеги - неприятно е, но за съжаление света е пълен с гадняри :(

7.   Мисля че му казваш, че не можеш, имаш друг ангажимент. Не е зле да потърсиш друга компания с малко по друг манталитет.

8.   Всеки шеф гледа да те размотава, за да спечели. Иска да отидеш, за да има млади жени на партито му или пък просто, за да те изкомандва, а не да ти дава свободен избор. Човек трябва да е съобразителен и хитър, в противен случай винаги ще е на загуба. Според мен, тия фирмени партита са абсолютна тъпня. Пред цялото време повечето хора в офиса се мразят и гледат да си правят мизерии, обаче на партито трябва да се забавляваме заедно. Измисли си някакво оправдание.

9.   Ти просто се оставяш да те манипулират. Научи се да се отстояваш. Направи това, което ти смяташ, че е в твой интерес, а не на шефа или Аврам бакалина. Един ден когато вече нямат нужда от теб или намерят по-добър твой заместил ще те изхвърлят на пътя без да им мигне окото.

На последната ми работа всеки петък след работа колегите се събираха в офиса на бира и картофки. Аз отказвах, защото предпочитах този час час и поливна да прекарвам със семейството ми, а пък техните муцуни ми беше достатъчно да ги гледам всеки ден по 8 часа. До като имаха интерес от мен нямаше проблем, че не сядам в петък след работа с тях да пия. Когато нямаха вече интерес го изтъкнаха като причина за моето освобождаване. За това вече не бачкам за началници, а си почнах мой бизнес и си имам самоуважението.

10.   За едни сто лева да си провалиш бъдещето? Аз ако бях на бившите въобще нямаше да им вдигна телефона.

11.   6, какви номера примерно?

12.   Какво ти е по-важно, новата работа или 100 лв и то от хора с които вече нямаш нищо общо? Аз изобщо не знам що за нагляр е бившият ти шеф, че да иска такива услуги от теб. Ма ти си знаеш. За мен бъдещето ми, т. е. новата работа е по-важна, но твои си е изборът.

13.   На бившият си шеф не държиш нищо. Ма една смяна, ама две смени-ти не работиш вече там! Да се спасяват.
Отиди на събирането за 1-2 часа и си тръгни.