Споделена история от На работното място

Астрофизика
Здравейте! На 27 години съм и винаги съм се интересувал от астрофизика, обаче са ми казвали, че да работиш като астрофизик не се печели много, а се печели по малко от минималната работна заплата. Мечта ми е, но реално съм чувал, че не се печелят никакви пари от това, за да пробвам. Някой има ли идея по колко се взима като астрофизик в България? Т. е. да стоиш цял ден на един компютър и да гледаш звездите, да описваш движенията им и защо се движат така.

Коментари

1.   Щом мислиш, че това е работата на астрофизика... не си за това, може би в някой склад да товариш- разтоварваш ще е по твоето...

2.   Тук такива професии не се ценят. По-добре стани инфлуенсър. Като гледам е много по-ценена професия...

3.   Преди време търсеха студенти да попълнят някакви празни позиции на Рожен. Около 600лв. Прави си сметката. Освен това се живее на място с месеци, щото явно си слуга и просто трябва да поддържаш някакви уреди на място. Така предполагам.
Общо взето и обявата беше написана по такъв начин че да ти стане ясно че трябва да се храниш от собствения си ентусиазъм и да не разчиташ особено на заплащането.
В чужбина сигурно е друго яче, но и там местата не са много за такива хора.

4.   До N1: Астрофизиката е общо понятие и има много различни сфери в тази област. Той обяснява в коя сфера на Астрофизиката иска да работи. Иначе да, в България не се печели от това.

5.   Ако парите са от значение за теб, астрофизиката на твоите години не е добър избор. Това са 5 години университет, и после докторантура и работа като асистент в някой университет или БАН. Като ги събереш са 10-на години с ниски доходи и не става да работиш нещо друго и да учиш. Иска си занимание. Трябвало е да запишеш още на 19г. Може да разпиташ колко изкарват асистентите. Иначе познавам един млад учен, който се занимава с това. Работи и в университет и в БАН и е много отдаден, сигурно има и дипломанти, като вероятно по този начин изкарва достатъчно пари за семейството си. Най-добре си го остави като хоби.
Относно 3-и коментар - става въпрос за съвсем различна работа и не се живее на място с месеци, а 10-на дни в месеца.