Споделена история от На работното място

София или Пловдив бихте избрали?
Привет, група. Провокиран от една тема за бедност и безработица, се реших и аз да повдигна този въпрос. София или Пловдив бихте избрали? На мнение съм, че там има най-много възможности от към работа. В момента живея в средно голям град и нещата са малко над плачевни. Моля, да не дълбаем толкова на дълбоко с въпроси за образование. Най-учтиво и любезно моля за накякви съвети.

Коментари

1.   Индивидуално е къде да живееш, това е твое решение, мненията тук нямат значение, животът е твой, решаваш сам, така е правилно.

2.   Чужбина, но ако нямам избор ще избера София.

3.   И двата града ми. харесват и Пловдив и София. Аз съм от София. Не бих я сменил по простата причина, че съм свикнал тук, другият голям минус с Пловдив е, че е по на юг, в Горнотракийската низина и температури от 40-42 ф градуса не са за мен лятото.

Ако питаш за заплати - в София май са по-високи, ама тук и наемите са високи така че май като теглиш черта се изравняват двата града като стандарт?

Е, естествено в София има сигурно 10 000 човека, които работят за над 5000 лева на месец, но те не са представителна извадка

4.   Варна и пред двата. Пловдив е по-красив от София поне в старата част и има голяма река. Но кварталите са по-зле и от софийските. София има интересни кварталчета и повече работа, но е претъпкана, мръсна и няма особено хубав център, нито големи реки. Варна има и вода, и интересни квартали, и що годе по-добъл център от София.

5.   В София определено има повече възможности за реализация, но ти си решаваш. Пловдив, Варна, Бургас... да по-добре е от малките населени места, но ако трябва да си под наем, а не живееш примерно в град на 20 км и не ти е проблем да пътуваш, по-добре избери София, възможностите са доста повече.

6.   София си е София! Това е истината! Мразя софиянци, тъпи са и надменни, но столицата е номер едно за развитие в това отношение.

7.   За живеене - Пловдив - не толкова пренаселен и мръсен. Наемите и цените на жилищата са по-ниски, така че, както са ти писали по-горе, нещата с по-ниската заплата се компенсират.

Ж.

8.   Пловдив разбира се. Това е най-хубавите град според мен, от Айтос съм, но от 4 години вече се устроих тук. Заплатата в София е по-голяма, но не всичко са парите спокойствието, приветливите хора. Не си "от провинцията" няма проблем, че не говоря шопски и всичко е 6

9.   Не виждам Пловдив да е по-красив от Русе, Любляна, Виена например.

10.   От двата града бих избрала чужбина.
Сега по-сериозно – преместих се от средно голям град в София. Нищо кой знае какво повече, само повече трафик, шум и хора на главата, а дори бях на минус с парите, защото в София не дават кой знае колко по-високи заплати от тези в провинцията, едни и същи са, за сметка на това обаче имаш и наем, който е луди пари за някакъв панелен коптор. И заминах за чужбина. В чужбина има реализация за абсолютно всичко.
Ж24

11.   Живея от години в Пловдив и отдавна не го харесвам, но нямам много избор. Мръсен въздух, презастроен - като Слънчев бряг е станал, пренаселен, задръствания, заплатите трудно минават 1500-1600 освен ако не работиш извънредно или на 2 места. Наемите вече стигат дори софийските 1200-1700, без да преувеличавам, заради чужденците и украинците. Хората арогантни или вманиачени по промоции, намаления и "далавери". Много са щастливи ако могат да те прецакат, а ако не могат поне да те ядосат. Подмазват ти се ако имаш пари, а зад гърба ти те мразят. Мога да пиша много за тях, но донякъде ги разбирам. Изкушенията тук са много, а малко могат да си позволяват редовно. Който не е живял тук не знае за какво става въпрос. Видял една Главна улица и Античния и уау Пловдив та Пловдив. Разходи се из грозните панелни квартали, които са съвсем близо до центъра, по разбитите вечно в ремонт улици. Навсякъде просяци или предлагащи крадени парфюмчета " продавачи" или "едно хубаво те чака, душа, ела да ти. гледам" хаха. Забравете, че имало "много" работа, ако искате приятна работа в офис или държавна службичка, има много работа в производството, ресторанти, супери и прочие бачкаторска работа, която никой не иска, но няма как трябва да живее от нещо. Който се е уредил на по-приятна работа така се е "окопал", че не дава да припариш до топлото му местенце. От личен опит.

12.   11, абсолютно вярно е всичко, но това важи за цяла България. Навсякъде е така. У нас реален бизнес почти няма, съответно качествени кадри не се търсят много. Най-важното е да си подлизурко, доносник и винаги готов да прецакаш дори и най-близките си хора.