Споделена история от На работното място

Работа в държавна администрация
Здравейте, имам желание да кандидатствам за работа в държавни институции и по точно в НАП, Митница, МВР, или някоя общинска администрация. Искам да Ви попитам след допускането на кандидатите по документи имало тест, може ли повече информация относно теста, оценяването, провеждането му и подготовката? Има ли някакви учебници, сборници където мога да решавам тези тестове и да съм добре подготвен?

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Влизаш в сайта на всяка държавна администрация, която те интересува. На съответната страница търсиш секцията с обявените конкурси. Там подробно се описва всичко за всяка позиция по отделно - какви документи се изискват за кандидатстване, къде и в какъв срок трябва да бъдат предадени (обикновено опциите за това винаги са две - лично или чрез упълномощено лице), какви функции ще се изпълняват на работно място, каква е минималната заплата, която може да се получава, по какъв начин се провежда самия конкурс и върху какво трябва да се готви всеки кандидат. Обикновено подготовката е върху конкретни закони и/или наредби като те са написани, за да знаеш какво точно да търсиш. Класическите конкурси се състоят от тест върху някакви закони, наредби и устройствени правилници на всяко ведомство (администрация), както и устно събеседване.

От опит те съветвам да избягваш общинските администрации, защото заплатите на голяма част от служителите са под 1300 лв чисто. Ако искаш в общинска администрация цели се към Столична община.

Разгледай следния сайт - https://iisda. government. bg/competitions/competitions_list/for_settlement/68134. Тук се публикуват всякакви конкурси в държавната администрация.

И НАЙ-ВАЖНОТО!! ВИНАГИ ИМАЙ ЕДНО НАУМ, ЧЕ НЯКОИ ОТ ТЕЗИ КОНКУРСИ Е ПОЧТИ ВЪЗМОЖНО ДА СА НАГЛАСЕНИ ЗА КОНКРЕТЕН ЧОВЕК! ВСЕ ПАК ГОВОРИМ ЗА ДЪРЖАВНА АДМИНИСТРАЦИЯ!

Успех!

2.   Хаха ти сериозно ли? Още ли има наивници да вярват, че имат там шанс без връзки? Не връзки, а корабни въжета ти трябват, мой човек. Ако ги имаше нямаше да питаш. Ами на Верчето, Ленчето или на кмета дечицата какво ще "работят"? От личен опит ти казвам.

3.   Не разбрах точно за какво тестове става въпрос?

НАП/Митниците и МВР са доста различни. За МВР се кара специална школа, има и физически нормативи.

За НАП предполагам, че ти трябва някакво образование счетоводител/ финанси и връзки.

Т. Т.

4.   Здрасти. Аз работя в държавната администрация, но в друга агенция. Точно в тези структури, включително общинските, няма шанс за хубави длъжности без ходатайство. Ако желаеш да си черноработник, на гише и да се занимаваш по цял ден с граждани, евентуално може и да те вземат, тъй като тези постове редовно остават без хора, поради ниското заплащане.

5.   От автора:

до номер 1 - благодаря ти много за поясненията, в момента работиш държавна работа или си ходил на доста конкурси и имаш наблюдения, тъй като ми е интересно относно самият подбор и резултати.

до номер 2 - познавам хора в държавна администрация и без връзки, така, че човек има ли желание има и начин.

до номер 3 - имах предвид дали има някакви сборници и учебници с подобни тестове за решаване като тренировка преди конкурсите?

Благодаря Ви предварително на всички!

6.   Няма такова нещо хора без връзки да работят в държавна илин общинска администрация. Даже и охраната във фоайето е с връзки. Да, гишетата ги изключвам и други натоварени позиции за малко пари. Иначе, нали не си мислите, че някой ще си признае, че е влязал с връзки. Всички са там с "конкурси".

7.   Човече, не се залъгвай. Работил съм в общинска администрация, в малък град, и това беше може би най-лошото нещо, което ми се е случвало. Заплатата ми беше 500 лв. бруто преди десетина години, а съм с висше образование. Сега може би заплащането е по-високо, но едва ли ще е адекватно на цените и инфлацията. Веднъж един човек ми каза "че тя сигурно чистачката взема с 50 лв. по-малко от теб". Извадих късмет да започна, но без връзки ще си вечно на ниско ниво и с ниска заплата. Но това не е най-лошото. Другите връзкари и натегачи, когато разберат, че не си човек на някого, само ще те мачкат и ще ти пречат. Накрая това стана и причината да напусна. Съжалявам не, че напуснах, а че изобщо отидох там.

8.   В МВР е най-голяма вероятността да влезнеш от изброените администрации. Имай предвид, че там има сериозна цедилка-физически изпит, преди това медицинско освидетелстване, после психотестове и накрая интервю. Зависи като какъв искаш да работиш там, де. Като цяло няма особено голям наплив за там и взимат всеки, стига да се представиш добре на конкурсните кръгове. За НАП и особено Митниците ще трябва някой да те побутне, там тия тестове и интервюта за проформа. Имай предвид, че и за там изискват сериозни знания, отлично познаване на данъчните и финансовите закони, то ще те вкарат връзки да речем, ама ако нямаш познания за какво си им тогава? ! В МВР и да не блестиш с интелект ще караш, ама за НАП специално си трябва познания и то сериозни по счетоводство, финанси и право. Помисли си. Да не стане така да влезеш някак си и после да излезеш след седмица, не за друго, а от незнание.