Споделена история от На работното място

Въпрос към електротехниците (и не само)
Здравейте
Отскоро се замислям да сменя радикално професионалните си занимания и да се пробвам да изкарвам пари от едно от хобитата си. Досега съм работил различни неща, но нищо свързано с техниката. Нямам и техническо образование, имам висше, което е в съвсем друга сфера.
В областта на електротехниката и електрониката съм самоук, но в днешно време нещата не са като преди 40 години, имам предвид от интернет страшно много може да се научи, имам и голяма библиотека от книги от навремето, която използвам и попълвам. Правя уточнението за старите техници от техникумите, ако случайно някой от тях прочете. Останал съм с впечатлението, че са доста ревниви към занаята си, колкото и да са малко май днес вече практикуващите.
Държа да направя уточнението – електроизграждането на инсталации (макар и до голяма степен да ми е ясно) е вън от интересите ми, а иначе знам, че от всичкото „Електро”, то е най-доходоносното. Но то все пак си е доста тежка физическа дейност, свързана с работа по строежи и обекти, а аз не съм нито от най-младите, нито от най-издръжливите.
Имам опит, повтарям като хоби, с ремонта на бяла и черна домакинска техника, преди всичко телевизори, плеъри, аудио техника, но също и печки, перални, малки битови уреди най-различни и подобни. Знам, че техниката вече е евтина и работата не е като навремето, за масовия потребител е далеч по-изгодно да купи нов уред, отколкото да се занимава с ремонти, тя и сегашната техника до голяма степен вече е такава – еднократна. И все пак, все още има (макар и малко) сервизи и отделно работещи техници за различни неща.
Въпросът е доколко е реалистично начинанието да се занимава човек самостоятелно с ремонтна дейност. Че няма да е особено доходоносно е ясно. Да ме вземат на работа за нещо подобно е нереално без подходящо образование, стаж по специалността и връзки в тия среди (поне едно от трите:)). Иначе имам регистрирана фирма и ако има някаква работа, не е проблем да е и легално, правя уточнението за пуританите и случайно блуждаещи нападжии.
Знам, че въпросът е специфичен, но той все пак не е само към техниците, всеки също е и евентуален клиент, а и всеки има някакви наблюдения.
Благодаря предварително

Коментари

1.   Според мен винаги има нужда от Ел. Техник. Пробвай. Нищо не губиш. В началото ще е по-слабо търсенето, но ако са доволни ще те препоръчват на други и постепенно клиентската ти база може да се разрасне.

2.   Ами, хм... проблемът е в това, че трудът стана доста скъп, а същевременно техниката - много евтина. Например - една пералня, или миялна, микровълнова печка струват между 100 и 1000 лв., като редно - някъде около 300. Ти за поправката на уред за 300, колко можеш да му вземеш за ремонт? Едва ли повече от 50 материалите, за да има смисъл за клиента.
От друга страна, ако с тази работа изкарваш под 100 лв. на ден, и то всеки ден, ще ти е доста тегаво...
Иначе е чудесно, като идея, стига да можеш да се издържаш по този начин.
В София/Мусагеница последният майстор като тебе затвори преди 10-ина години (за последно ми е поправял преди 15 години един преносим касетофон-CD-плейът, като му избърса лещичката с клечка за уши... От тогава вече знам как става и сам съм си го оправял :) )

3.   С техникум "електроника" съм. Ремонтирането на телевизори като хоби ми беше страхотно изживяване. Това реди 40 години. Още тогава проумявах, че няма пари в този занаят. Днес - още по-малко. Е, някои ги устройва. Въпрос на личен избор. Днес образованието не се цени особено. Рядко питат изобщо какво си завършил. Достатъчно е да си навит да работиш за малко пари. Та - пробвай се. Изобщо не е изключено да те вземат в някой сервиз. Днес ремонтите изобщо не се базират на кой знае какви знания и разсъждения. Има достатъчно софтуер за това. Трябва само да се справяш с него...
От монтажите в строителството се изкарват пари, но основно от собствениците на фирми. Ако си тарикат, наемай работници и си щракай с пръсти. Така го казвам само, де. Трябват едни специални качества...