Споделена история от На работното място

Какъв е смисълът да се чака до 30 число на следващия месец за заплата?
Имам буквално 4, 50 в момента. От поне седмица си чакам заплатата и не мога да разбера, как разсъждава бай Ганьо. Че бави на макс парите знам защо е (за да се застрахова от напускащи без предизвестие), но да плащаш в последния ден на следващия месец, не го разбирам. Даже аванс няма. По-добре е да направиш така, че хората да са доволни и никой да не си помисля да сменя работата, отколкото да чакат по два месеца докато видят пари. Това за досмачкване на психиката на човека ли е или просто бай Ганьо си е спец робовладелец?
Който иска да напуска, си го прави, без значение от датата на плащане. По-добре да прежалиш някакви пари и време, отколкото нерви, безсъние и съжителство с изроди. После нямало персонал и никой не искал да работи. Напротив, всеки иска, но иска също пари, добро отношение, коректност. Все неща, които Ганьо не иска да дава.

Коментари

1.   Хубаво е да има аванс, преди заплата, да може човек да има някакви пари до заплата, защото са необходими.

2.   Само в България ще ти каже работодател: ее, още не си започнал/а да работиш и вече за заплата питаш.
Започва едно усукване--ще идим кааакво и колко можеш, пък тогава ще говорим за пари. В началото така, пък после може да качваш...
За това преди години се зааклех пред себе и, че никога няма даа работя за българи.
А сега като не работя вече въобще за други, но понякога Със други в някой проект, надуша ли българи наоколо--без мен!
Главната ми причина да не искам да се връщам в Бг- има българи.

3.   Не е виновен Ганьото, че подписваш трудов договор без да го четеш и разбираш. Трудовия договор е договор между работник и работодател, ти като страна по този договор можеш да искаш да се променят точки и да предлагаш нови, преди да подпишеш, по закон имаш и право на 7 дневен срок, преди да подпишеш какъвто и да било документ предложен от работодателя. Тоест кандидатстваш за дадената позиция дават ти трудовия договор за подпис ти го вземаш у вас четеш и имаш 7 дни да обмислиш какво да предложиш да промените по договора и дали въобще да подпишеш. Държавата ти е дала и права като работник, ако в договора ти пише дата за заплата, а тя закъснее дори с един ден, по закон можеш да напуснеш без предизвестие, независимо колко предизвестие пише в договора ти. Отделно по дело за неполучена заплата имаш право на безплатен адвокат и дело срещу работодател без заплащане на такси към съда.

Отделен е въпроса с пресмятането на личните ти разходи така че да имаш спестявания и да не оставаш с 4, 50лв дни наред. Разбирам че ако човек работи за минимална заплата се налага да живее мизерно, но всичко в този живот е в твоите ръце, ти си този който може да научи занаят така че да не работи за минимална заплата. Не казвам всички да станем висшисти, но един бояджия или заварчик не са на минимална заплата.

4.   Какво се научихте с това ганьо да го повтаряте като папагали. Не е Ганьо в случая, навсякъде е така. Това, че ти не можеш да си управляваш парите и да си правиш сметката си е твой проблем.

5.   Това месечно изплащане на заплати го има само в България. В момента работодателя има полза заплатата да се изплаща до 30-то число на следващия месец понеже често той няма пари да ти плати на първо число на месеца или ако има ги харчи за негови лични неща.
В трудовия договор се пише че заплатата се изплаща до 30-то число на следващия месец и така може да ти бавят дълго заплатата.

7.   Навсякъде по света е така - плаща се един път в месеца. Какво значи бави? Не ти е платил на датата, на която пише в договора ти ли? Както работодателя не е незаменим за теб, така и ти не си незаменим за него. Вече се "внасят" работници по обектите от Турция, скоро и на други длъжности ще има чужденци. Никой не ти в виновен че не можеш да си разпределиш финансите така че да ти стигнат. Масово хората нямат никаква финансова куптура. Харчи по кръчми и за хазарт после рИве че работодателят му е виновен. Щом другите ти колеги не са се вдигнали на бунт проблемът е в теб.

8.   Никога не съм работил във фирма която чака чак 30-ти на следващия месец...

9.   В края на месеца ти се плаща за дните, в които си работил.

30 или 31 число е края на месеца.
Застраховат се срещу такива като теб, които всеки ден мислят само, кога ще дойде края на месеца, за да вземат ЗАПЛАТАТА.
И НЕУСЕТНО ИДВА ПЕНСИЯ!

10.   Не разбрах какво значи "30-то число на следващия месец". При нас заплатата се получава в последния работен ден на месеца за същия месец, не за предишен. Понякога дори не сме си изработили всички дни, а заплатата вече е дошла. Веднъж в месеца.

11.   Кой ти е крив, че си все на червено и до заплата караш на фотосинтеза? Виж си харчовете. Нямаш финансова култура.

12.   И при нас е така, но плащат около 25 ти, но за да вземеш заплата трябва да направиш 2 м, ако нямаш пари през това време какво правиш? Според мен трябва на две седмици да се плаща.
А, защо да няма незаменими, при нас не могат да намерят персонал. Работя в болница, повечето са пенсионери и е много зле положението.

13.   Ами прочети закона. Заплати се изплащат до края на следващия месец. Обикновено в договора ако е упоменато друго, се спазва, но дори и тогава ако фирмата е затруднена, законът е с преимущество оред договора.
Вече ако до края на следващия месец не са ти платили, може да напуснеш без предизвестие и да го съдиш.
По въпроса ти защо? Напускането без предизвестие не е особена причина. Ако го направиш, фирмата може са те уволни дисциплинарно и да те осъди да върнеш последната заплата плюс да покриеш съдебни разходи.
Основно е, защото така си качват оборотния капитал. Примерно месечно за заплати има 100 000, може да ги ползва за стока и за месец да докарат 2000 лева горница, след което да ви ги даде.
Редно е да си предвиждаме пари занапред, понеже всичко става. Помисли над това. Болест, съкращения, фалити.
Сега, ако по договор трябва да ми плащат на 10 а ги бавят до 30, не бих бил ок, освен по изключение и да ме предупредят. Вече при фирма, която ги бави повече от месец, не бих се хванал. Това е нестабилен бизнес. Я платят, я не.

14.   И при нас е така, аз съм намерила решение. Не искам да звучи като реклама, но преди години съм взимала стоки на изплащане и тази фирма ми издаде кредитна карта с лимит няколко хиляди. В началото не я ползвах, но започнаха да излизат непредвидени разходи и започнах да плащам с нея или да тегля, ако ги върнеш до 40 дни няма лихва. Разбрах, че и в банката в която си получавам заплатата имам такава, но никога не съм я ползвала. Общо взето, ако остана без пари плащам с кредитната и като получа заплата ги връщам веднага.

15.   Нормално е парите да се взимат в края на месеца. Лошото е, че обикновено са малко и недостатъчно за преживяване. Все пак трябва да имаш финансова култура и дисциплина, за да не оставаш без никакви пари.

16.   14. Ходи си рекламирай кредитите някъде другаде. Свършиха ли баламите?

17.   Номер 14, точен коментар.

18.   Трябва да си правиш разчети на парите и ще ти стигат за целия месец. Аз съм израснала в бедно семейство, но никога не сме оставали без пари. Проблемът е в теб.

19.   Аз може ли да ходя до магазина всеки ден и да излизам с пълни торби, но да платя след 2 месеца? Същата работа и работата на бай Ганьо робовладелеца.

21.   "Не разбрах какво значи "30-то число на следващия месец". "

Ако започнеш работа на 1-винаприл, ще си видиш априлската зпалта чак на 30-ти май. Това значи.

22.   Има още по-лошо и абсурдно. Да започнеш февруари и да очакваш заплата в средата на май. Пуснала съм тема в същия раздел...

23.   Приятелче, у нас не е много нормално, защото това не е стандартът у нас. Но в други западни страни няма нищо особено. Изпращаш фактура, която може да бъде заплатена до края на следващия месец. У нас обаче с това плащане под масата, без договор, може да е схема, за да те прецакат с една заплата ако решиш да си тръгнеш. Българите са големи тарикати, за да прецакат някого.

24.   Нормалното е заплатата за предходния месец да се вземе след 10-то число на този.

Това е при положение, че работиш в нормална фирма - защото до 10 то число счетоводителката подава документите за предния месец - и няма как по-рано да се дават заплати!

Сега, на 30-то число принципно е късно, не е е нормално да има такова задържане чак 3 седмици.
Но, ако такива са условията в тази фирма и държиш на работата си там - ще ги приемеш!

А как да изкараш дотогава:

1. Ако си спестелива - ще си ползваш спестяванията
2. Ако нямаш спестявания - ще вземеш назаем от близки хора като им обясниш ситуацията
А и би трябвало малко по-рано да можеш да вземеш аванс от работа
3. Ако нямаш и близки, които да могат да ти дадат - ще говориш с шефа си и ще му обясниш положението си, и ще го помолиш за един по-ранен аванс
4. Продай нещо, което можеш