Споделена история от На работното място

Само аз ли имам такъв късмет с намирането на работа в София?
Уж в София имало хубава и добре платена работа, но трудно ми е да намеря такава, която ту да плаща добре, ту да е свястна. Кандидатствах за Човешки ресурси, те ми звънят и позицията била запълнена и ми предлагат работа като агент продажби по телефона, т. е. телефонист. Сякаш изобщо не се интересуват от образованието ми. Имам чувството, че повечето обяви в Джобса, с изключение на тези за програмисти са най-гадните или ако звучат хубаво ги пускат само като кукички.

Кандидатствах и в банка. И там така - не само скриха обявата от техния сайт веднага, ами на всичкото отгоре ми изгубиха времето да се явя на интервю, естествено за доста по-ниска позиция.

Друг път пък кандидатствах за маркетинг мениджър, а се оказа на място, че реално позицията е свързана с презентации и продажби на прахосмукачки.

Гледам и обявите от другите градове, там сякаш повече излизат по-добри позиции. В София сякаш всичко хубаво е заето от парашутисти и връзкари или аз просто нямам никакъв късмет в този град. Смятам да емигрирам в чужбина, там в бивша соц страна имах шанс да стана и тийм лидер, съжалявам, че се върнах в София. По-добре щеше да бъде да си извлека семейството там, вместо да се върна заради тях тук.

Коментари

1.   Звучи много наивно казаното. Аз пък от скъпоплатена работа не мога да се отърва. 20 години стаж по специалността, про и достатъчно високо образование. И тъй като бранша се познава, мога са работя където поискам, но пък никога не съм преценявал работата като свястна, с което вероятно искаш да кажеш, хем са не се напрягаш, хем да взимаш
пари. Има задачи свършени такива и точка.
Винаги ще има връзкари, но само с такива не може, трябва някой да е про и ако си скъсваш задника ставаш такъв и те ценят повече от връзкарите и думата ти е по-силна, но това само ако си скъсваш гъза от работа и си тих. Не да ми разправяш хуморески че никой не плащал или имала свястна работа. Оправдания с които виждам че няма да ти се получи.

2.   Айде бе. Първо толкова ли не можеш да прецениш къде да кандидатстваш? Търсиш големи, сериозни международни компании, на Адеко обади ли се? Те не работят с ЕТ Гошо и не с мултилевъл. маркетинг. Нямаш страгегия и всички са ти виновни. Не гледай само обявите, пращай директно във фирмите, отвори интернет топ 50 фирми в София, дори да нямат обяви изпрати си св-то, сигурна съм, че до седмица, две ще имаш предложение.

3.   В който и да е град, без връзки и без препоръчки добра работа не можеш да си намериш....

4.   Винаги отивай там, където ще се чувстваш уважаван И ценен. Недей да се буташ някъде само защото мястото е “престижно”, а да си последна дупка на кавала.

5.   Щом в банка не можеш да се уредиш даже, значи нещо кардинално ти куца

6.   Може би не се рекламираш добре или нямаш познати, които да те препоръчат. Фирми в София има много, позиции също. Нещо сякаш не правиш както трябва.

7.   Масовата практика е много фирми, да пускат обяви за работа с липсваща информация. Например пускат обява за рецепционист в хотел, но не пишат работното време и дали се работи на смени. Не се пише често и заплатата, която се предлага. Понякога на интервюто се разбира, че ще трябва да изпълняваш и други дейности, които не са били написани в обявата и не са свързани с позицията.
Отделно след, като си намерят служител по дадената обява, обявата не се закрива докато не изтече автоматично и така се заблуждават кандидатите.

8.   Може би това от пусто в празно е знак, че трябва да смениш града или държавата. Или може би да си офис планктон не е твоето. Все пак кой е по-успял - някакво си неизвестно директорче на банка или Асен Блатечки дето го знае цяла България? Не всичко е пари. Каква полза от тях, ако ще си някой неизвестен? А и по-добре да си актьор, известен в Търново, от колкото поредния офис плъх в София. Успех!

9.   Трудно е да си намериш работа без връзки/препоръки, но не е невъзможно! Просто бъди постоянен/на в търсенето и не се отказвай, ще минеш стотици интервюта, някой са просто фиктивни (вече някой е настанен, но са длъжни да пуснат обява), други са реални, но ще избират човек, който ще иска по-малко възнаграждение от твоето. Така че проучи пазара какви заплати са за дадена позиция и казвай нещо средно нито много ниска, нито много висока, ако нямаш опит за тази позиция трябва да си готов/а и за по-ниското възнаграждение да започнеш само и само да придобиеш някакъв опит.

10.   Проблемът на такива като теб е, че искате да си клатите краката за 3000 лв нето стартова заплата. Аз започнах на 700 лв с два чужди езика - немски и английски, в кол център. Давах всякакви смени, включително и нощни, за да мога да ходя на лекции и да завърша университет. Едва сега, почти 15 години по-късно имам добре платена работа без много стрес, сам си разпределям задачите и имам достатъчно лично време. И не, не навсякъде е пълно с парашутисти и връзкари, това ви служи за удобно оправдание, че не сте достатъчно квалифицирани.

11.   Или нямаш добра визия. Най-вече в лицето, но и в тялото. Фитнес всеки ден за теб. Визията променя кардинално отношението на хората около теб. Нека не забрявяме обаче и лицето, което зависи от костната ти структура по рождение - ако там си много зле, си аут в живота като цяло. Поне тялото подобри. На красивите хора им пишат по-добри оценки в училище и университета, а в живота получават добрите работни места лесно и живота им е в пъти по-лек. Много глупаци неглижират това, и си мислят че живота е само до учене, умения и отговорности. Не, драги, най-важното е да бъдеш ХАРЕСВАН. Ето защо елитът на обществото не си мърда пръста, а получава най-много.

12.   Хората в коментарите що се правят на луди не мога да разбера... Все едно в София е пълно с високоплатени работни места. Има много - факт, но не навсякъде. И в София сред софийските бизнесмени е пълно с алчни и агресивни селяци, които не искат да плащат. И правят всякакви схеми само и само да минат метър. И това не са само мой наблюдения. Познавам лично няколко кореняци, които също са брали ядове.

13.   Номер 4, топ коментар.

14.   Пожелавам ти успех в търсенето на подходяща работа, животът е да си щастлив.

15.   11 или просто живея в грешния град/държава? Аз отидох да поработя малко в чужбина, пак голяма фирма, в каквито работя и тук в София. Ами там толкова ме харесаха, че от 6 ми съкратиха изпитателния срок на 4 месеца и ми дадоха да подпиша договор. И бях над средната заплата за страната, тук в София само веднъж се доближих до нея, но беше в кол център и беше голям гърч. Определено смятам, че София не е моето място за живот и успех, само си губя времето тук.

16.   Изключително точен коментар на номер 11. Нужна е топ физика, за да имаш шанс. Т. е. стреми се да изградиш брутално тяло, направи си татуировки, засечи брада и т. н.

17.   Работодателите не са алчни и агресивни и ала бала... всеки си има бизнес план... работодателя иска също да изкарва пари, не може ти да му произведеш 2000 лева и да искаш 5000... защо не се разбира това?
.... пазара е свободен всеки може да си регистрира фирма и да започне бизнес и да дава по 5000-6000 лева заплати... защо тези които мрънкат не го правят... ето бе регистрирайте си фирма 2 лева капитал ви трябва.... след 1 седмица ще имате фирма, зпаочнете дейност и давайте 3000 лева стартови заплати... как ще стане това?

18.   А моя бизнес план е да емигрирам в чужбина. Вече изобщо няма да се занимавам с тези лъжливи софийски фирми. Въпреки, че повечето са уж чуждестранни, но нали ги управляват и човешките ресурси са българи, няма как Ганьо да не си развява коня дори в чужда фирма.

19.   От jobs. bg обикновенна позиция, след 7 г. търговски директор, вече съм в чужбина ВСИЧКО без връзки. Работя в топ компания и ме питат как съм се уредила. Мързи ви да гледате, избирате посредствени фирми и после ревете. Само като видя фасадата на сградата и обстановката вътре и ми става ясно нивото, в чужбина направих за кратко компромис със семейна фирма и всички простотии, нищо, че е в чужбина. Който си живее съм времето на социализма с връзки, уреждане далече не стига, като някой ме покани чрез познат някъде за работа не отивам, един опит имам и осъзнах, че разсъжденията са ми правилти и връзкарите парашутисти, най-болезнено падат, особено, като някой ги дондурка и са си повярвали.

20.   Н19, може ли да споделиш на каква позиция си започнала за да стигнеш до тук и какви квалификации имаш? Какво би посъветвала младите за да стигнат твоето положение? Благодаря предварително!