Споделена история от На работното място

Наистина ли има хора готови да работят за толкова
Някой ще ми обясни ли защо заплатите са все още по 1000-3000 лв т. е 1000-1500 евро като цените на имотите не отговарят изобщо на доходите?
Какъв е смисълът да ходиш на работа, да си даваш времето и енергията по 8-12 часа и накрая да не можеш да си позволиш дом/храна/почивка?
Човек, който започва от нулата и тепърва трябва да събира за първоначална вноска на жилище на ипотека понеже няма наследство от мама и тати как може да живее нормално? Кой работи за тези пари? Пенсионери/новозавършили специалисти, които ги бутат мама и тати/хора, които не плащат наем понеже живеят в наследствен имот? Каква е тази сива икономика също не мога да си обясня.
Това всичко ме изнервя и отдавна напуснах тази кочина, където всичко е с краката нагоре. За 5 години на Запад си оправих живота с професията си, а в България още щях да се возя в ГТ и да живея под наем, хранейки реститути и внуците им.
Не мога да си обясня кой остава в България, как излизат сметките и откъде пари? С какво са повече от мен и от 3 милиона българи в чужбина?
Познатите ми, които останаха в БГ - ВСИЧКИТЕ са с имоти купени от техните, а те работят за по 1500-2000 лв. Други с наследствени бизнеси и постлан червен килим. Същите тези ако ги хвърлиш да се оправят сами в чужбина с един сак дрехи ще психясат 1-вия месец.

Коментари

1.   Точно вчера четох новина, че сме на първо място в Европа по процент на младежи, които нито учат, нито работят. Разирам ги предвид заплащането. Наблюденията ми са, че в България останаха само хора, които или тотално нищо не могат и няма как да се оправят в чужбина, или такива, които по някакви съображения (патриотични, близки и др. ) остават тук, или са от малкото, имали късмета да си намерят що-годе читав работодател с добро заплащане (като мен), или такива, които имат наследствен имот/помощ от родителите, на които горе-долу им излиза сметката. Казват си, по-добре да бачкам в бг за 1000 евро, отколкото за 2000 в чужбина, пък да давам половината за наем.

Неслучайно вече почти е невъзможно да намериш човек, който да ти ремонтира банята или олата примерно. Масово всички станахме монтьори, строители, лекари и какви ли не по принуда, защото иначе викаш някой, той те мотае 6 месеца, на края си оставя ръцете и нищо не е направил като хората, а ти е взел нереално висока цена. Дори една врата вече няма кой да ти смени като хората - предлагат се само хартиени врати, за които после всеки месец ставаш абонат, защото все нещо се чупи по нея и трябва да минаваш на пръсти покрай нея, защото да я пипнеш, е драска, а цената гони хилядарка.

Истината е, че вече почти не виждам човек с всичкия си в бг. Само някакви ганьовци, маргинали и тем подобни.

2.   Много ми е чудно как извади 600 000 паунда за къща в Англия примерно с 2000-3000 паунда заплата. :/ 500 000 евро за къща в Германия с 2500 евро заплата и т. н....

3.   Всичките ти разсъждения изхождат от някакво доста грешно убеждение, че системата е създадена с идеята да си добре. Системата е създадена, за да те смачка.

А като е толкова яко в чужбина, я кажи там къща купи ли си?

4.   Като човек е гладен и навсякъде му предлагат малко, се съгласява.
Не съм съгласна, че всички са много имотни. Мен няма кой да ме храни, ако не работя. Нито мъжа, нито родителите, а и не мога да чакам на тях. В чужбина не ми се ходи, не ми се изучава език, а и децата са най- добре тук

5.   Има хора, които работят за под 1000 лв. Аз ако вземах 3000 лв щеше да живея като цар.

6.   Аз за това реших да започна да развивам мой си бизнес. Да в началото изкарвах по 800лв., но поне сама съм си шеф. За жалост на 90% от местата заплатите са меко казано смешни и тук даже не става въпрос за "ама вие младите стаж нямате, умения нямате, а искате заплати от по 4-5 бона", ами не, просто с бъхливите 1000лв особено ако си и под наем и г*за не стигат да си обършеш.

7.   Само не казвай, че за 5 години на запад си си купил собствен имот там...

Относно заплатите - според мен даже ръстът през последните няколко години беше твърде голям и не отговаряше на проивзодителността. Всичко в България е на кредит, вкл. заплати на чиновници и пенсии се плащат с нов дълг... А банките раздават ипотеки наляво и надясно. Скоро това ще трябва да се плаща от някой... сещаш се от кого.

8.   Авторе, всичко си опира до индивидуалните качества, аз лично нищо не съм наследил, дошъл съм в София с дрехите на гърба си, но това не ми пречи към момента да имам 4 имота, от които два апартамента в столицата. И както можеш да се сетиш не работя за 2000 лева, а и не съм IT. Всички около теб били льохмани, ми то и ти си такъв щом се е наложило да бягаш в чужбина, че било по-лесно:) Животът е борба и нищо не се дава наготово, запомнете го най-накрая.

9.   А знаеш ли колко работят и за под 1000 лв. нето в провинцията.

10.   Така е, да само че проблемът е много по-сложен отколкото си представяш. Абсолютно за всичко съм съгласна с теб. Проблемът или по-скоро проблемите, които засягаш имат много дълбоки корени. На теб може да си се струват доста логични нещата, но едно е логика, друго е реалност.
Тук става въпрос за едно ментално отклонение. Нарича се робска психика. За жалост, дори да има един мислещ, като 99 са с робски манталитет, файда никаква. Дали този 1 ще е конкурентно съвместим с 99-те? Не, ще гърми първи. Всъщност парадоксът е че именно онзи, който се цени, няма да оцелее в такава среда. Така робите само си затвърждават, че са 'прави' в мисленето си. А самичкият просто има едно решение - терминал 2 и това е краят на историята. :)
Щом няма маса хора търсещи интересите си, и борещи се за правата си, ще има роби. Роби, роби, роби, робска психика, това е.

11.   Хората преди 100 години са работили повече за по-малко. Въпреки всички проблеми сега живеем в едни от най-добрите времена и всеки се справя както може. Аз също нямам нищо от нашите но щом човек е здрав с малко повече желание за работа и по-малко алчност живее спокойно. И аз работих в чужбина, събрах си пари, купих си апартамент и кола. Сега работя за 2500 лв и ми стигат за всичко, дори спестявам 20%.

12.   Защо не влизаш в чужди форуми, а пак идваш тук? На такива хвалипръцковци никой не вярва. Не го ли научихте? Живей си там лъскавия живот и не се занимавай с нас. Или ни завиждаш че се справяме тук? Защо всички емигранти уж все са много успели и щастливи, а са изтъкани от злоба? Защо толкова мразят нас които сме тук. Щастливият и успелият не мрази.

13.   Авторе, интересно ми е какво работиш в чужбина и какво образование имаш? Така ще помогнеш и на нас, които се борим с хауса да се спасим. Дай съвет какво да учим, каква работа да търсим и в коя държава да се оглеждаме за евентуална имиграция?

14.   Теб какво те бърка как живеят другите? Нали ти си си оправил живота, живей си и не се грижи за тях. Много обичам някой да отиде на запад и да започне да размахва пръст :-) А не мислиш ли, че някои успяват там, където ти не си, има млади образовани и интелигентни хора, които се справят с живота?

15.   Така... Без да съм психолог ще ти кажа следното - за да нападаш и обвиняваш сънародниците си, които са останали забележете в Родината си***, значи си всичко друго, но не и щастлив и доволен от живота човек. Щастливият и доволен човек е спокоен, дружелюбен, не злобее, не обвинява, не мрази :) Спокойно, оправяме се някак си. Материята е илюзия и е до време, тоест днес имаш, утре може и да нямаш :) също така колкото и да снимаш все няма да ти стига, ако имаш само материално мислене. Радвайте се на живота и уважавайте хората. Нормално е всеки да си е на мястото, тоест българите в България, защо за Бога това е странно? Странно ли е сърбите да са в Сърбия, или гърците в Гърция???? Ква е тая сбъркана мода да е ненормално да си българин, който си е останал в България? Айде по сериозно и със здраве.

16.   Така е, аз никога не бих се набутал с ипотека за коптор в София като за тези цени можеш да си купиш къща в Италия наморето.

17.   Аа па седи си в чужбина. Ние поне сме си вкъщи, а и парите на са всичко. Междудругото не познавам човек да не може да си позволи почивка

18.   Поредната измислена история на някой комплексар, който отказва да повярва, че много хора в България работят и живеят добре. Особено смешно ми стана като пише за наеми и реститути. По-голямата част от хората у нас имат собствени жилища за разлика от Запада. Сега ще опита да ни убеди, че НЕ живее в общежитие и НЕ разчита на социални помощи.

19.   Що за глупости?
С жена ми си купихме самостоятелно жилище още като бяхме под 30 и никой един лев не ни е дал от родителска страна... Изплатихме си го, родихме си и си отгледахме и изучихме децата изцяло с работа в България.
Човек се квалифицира и/или подхваща някакви частни инициативи - къде по-успешни, къде - не...
Нашите ми оставиха наследствено жилище, когато бях над 45 вече. Панелка, която продадохме и парите си поделихме със сестра ми.
Междувременно купих и обзаведох една гарсониерка за едното чедо (ако реши да се връща в България изобщо, понеже сега учи в Европа). Скоро ще финализирам още една такава и вече се надявам, че повече от 2 от 3 едва ли ще се върнат да живет тук. Пък ако стане - е, и те ще трябва да се потрудят малко.
Вила нямаме, но пък два автомобила си поддържаме и всяко лето сме били я по Испания, я по Гърция на почивка. Рядко в България, и то в малкото останало неокьопезени места...
Канили са ме 2-3 пъти да работя и в Европа, и в Щатите. Заплащеането е много добро, но след 1-2 месеца без семейството винаги съм се връщал... Вуйчо ми така си съсипа неговото, между другото, като изчезна за 3-4 години.
Та не знам как ги смяташ милионите българи вътере и извън България, но трябва да ти кажа, че и тука има доста хора, които се оправяме задоволително добре и без подаръци от съдбата! Аз пък бих ти казал - я ела ти на нашето място, да видим как ще се справиш, след като си толкова як?

20.   Такова е положението. Ако си добре в чужбина стой там и прави парички. Но ако мислиш да си идваш тук скоро или някой ден - еми разбирам те... Нормално да те дразнят тия неща...

21.   Заплатите в Бългрия винаги са били ниски в сравнение с другите държави от ЕС.
Ако за дадена работа има хора готови да работят за 1000 лева, то работодателя не вижда смисъл да дава повече.

22.   "Точно вчера четох новина, че сме на първо място в Европа по процент на младежи, които нито учат, нито работят. Разирам ги предвид заплащането. "
- 48% са роми, а колко раборят на черно, не се знае.

23.   22, не е това причината, защото на запад не са 40, а 60% мигрантите. А и в бг не са чак 48. 20 може, ама 48.

24.   2, може да не взима само 2-3, а може и да си е купил къщата преди 4-5 г., когато цените бяха по-ниски.

25.   3, защо се заяждаш с човека? Дори да не си е купил, това ли ти критерия за успех? Той може и на квартира да живее и пак да има 10 пъти по-висок стандарт от тебе, въпреки че живееш при майка си.

27.   И какво лошо има да се возиш в градския транспорт, освен тежките ти комплекси? Много мъка и завист прозират под това, което пишеш. Тези, които останахме тук сме добре, защото сме последователни в решенията си. За 5 години никъде не можеш да си оправиш живота, не е нужно да лъжеш. Но ние сме взели решение да останем да градим живота си тук и 10-15 години по-късно вече си живеем супер. Като в никакъв случай не може да се каже, че през това време сме се мъчили. Пак сиживяхме супер, просто с по-малко възможности. Мъчно ми е за теб и за всички като теб, но нищо не можем да ви помогнем. Това емигрантство вече тотално ви е изпило мозъка.

28.   Авторе кои цени на кои имоти не отговарят на доходите? Вчера говорих с приятел в Англия, казва заплатите са по 12 паунда на час за барман, едно скромно жилище 2 стаи струва 400 000 паунда. В България ниските заплати са 6 лв на час цената на средно статистическо жилище 200 000 лв тоест положението в България е малко по добро с нискоквалифициран труд, имаме самочувствието да се целим в средно статистическо жилище, а не в скромно такова!!!
В България скромно жилище струва много по малко, има и за по 30 хил лева къщи на 20км от град, а ако не ти стиска да теглиш кредит има вариант да си построиш някаде извън града, хващаш се и всеки свободен момент влагаш в строеж, ако родители и роднини ти помогнат с труда си ще се справиш доста по бързо.
Ние за последните 20 години изплатихме апартамент в града, обзаведохме го луксозно, построихме вила на 8 км от града и нея обзаведохме и отгледахме дете, което вече е на 22г, като нямаме висше образование, ти по келяв ли си от нас???
За щастие наследства все още не съм наследил, и двамата ми родители са живи, но са болнави и не могат да помагат освен с присъствие и акъл, да отворят на доставчика да стовари строителни материали докато аз съм на работа, за мен е голяма помощ.

Съвсем друг е казуса с заслугите които описваш, да работиш за близка до минималната заплата и да си мислиш че заслужаваш "нормален живот" (дом храна и почивка) има нещо сбъркано в разбиранията ти за нормалност. Интересно разделяш ли хората на ниска, средна и висока класа и коя класа за теб е нормалното живеене? Нима искаш да приравниш ниската класа, онези на минимална заплата, метачките по улиците -933ле заплата, с високата класа и притежанието на две коли в семейството? Нима твърдиш че метачката по улиците заслужава да си позволи ежегодно почивка на гръцки острови?
Хубаво е да се научиш да разделяш класите и да осъзнаеш кое е нормално за всяка от тях. Онези които са се съгласили да работят за около 1000лв са ниска класа, те за толкова са учили, и няма причина да мечтаят за собствен автообил или почивка в чужбина и ще се задоволят със скромно жилище до 50кв в краен мизерен квартал.
Онези между 2 и 3 хил лева заплата ще имат средно статистичеки апартамент в комплексите, собствен автомобил и понякога ще ходят на евтините почивки в чужбина.
Онези над 5 хил лева заплата вече са друга бира те ще имат жилище, отделно вила, два семейни автомобила и ще ходят редовно на почивка.
Онези с над 50 хил месечен доход ще имат луксозно малко имение, скъпа марка автомобил, а някой от тях и собствена яхта.
Нали разбираш че онези на 1000лв заплата няма как да кажеш че е нормално за тях да имат яхта???

29.   От Авторът,
Веднага отговарям на въпросите:
1) Работя в сферата на медицината, магистър лекар
2) Разбира се, че не съм извадил 1 милион лева кеш, имотите в Англия са скъпи - mortgage с 20% downpayment за къща понеже апартаментите им са lease hold и не си струва. В България нямаше да събера за първоначалната вноска само.
3) Възможностите за новозавършили лекари в България няма да ги изброявам понеже са трагични. Едно известно лице - Наум Шопов - син с причина се отказа от медицината и стана “инфлуенсър”.
4) Причината според мен за по-големия брой хора без имоти тук е, че хора от цял свят искат да живеят тук и идват без нищо буквално на лодки както и че доста инвеститори паркират пари, което допълнително усложнява нещата с имотния пазар, а България бежанците я преминават като мантинела и остават само хванатите и/или депортираните от Германия и ЕС като цяло. Отделно хора без гръб от родители и без имоти просто напускат. ОТКЪДЕ иначе ще ти падне този имот ако си без наследство? Не ги раздават като хляб тези апартаменти.
5) Помогнал съм на 3 двойки - лекари/фармацевти и на още няколко човека със средно образование с документи и статут в Англия понеже и те нямат перспективи в БГ. А не съм агенция и не си промотирам услугите в тази сфера. Просто се разчува и хората сами се свързват за помощ/съвети за имиграция така че явно теорията ми се оказва вярна.

31.   В България трудът не е добре заплатен. Донякъде, защото нямаме голямо и конкурентно производство, а от друга страна и добро законодателство. Ето, последното увеличение на минималната заплата беше направо смешка. Да сравнение в някои високо индустриални държави минималната е над 2000 евро нето. Нормално в такъв случай работодателя, независимо кой е, да не дава на работници и служители високи заплати. Не е вярно, че има недостиг толкова много на работна ръка в печеливши компании. Друг е въпросът дали изобщо тези печеливши компании са свободни на свободен пазар, а не са зависими от корумпирани политици, които налагат техните правила.
По въпросът защо хората работят - не всеки има добър вариант за чужбина. Не всеки иска да се продава и живее в чужди държави. Не всеки може. Много специалисти включително не ги приемат в чужбина на равно. Хората искат да са близо до семействата им и не искат да рискуват. Това е факта и поради който са свикнали да са роби. Не ходят да гласуват. Не ги интересува нищо. Мразят и завиждат, опитват се да спечелят пари в сивата икономика. Тоест в България до голяма степен оцелеят по приспособимите към корупция.

32.   10 пъти написа мама и тати, завистта човешка няма граници. Ти на твоите деца на би ли помогнало бе говедо? Да не даваме на децата си, за да не им завиждат на балъците децата, че се грижим за тях. Евала, бачкай си там заплатаджия на другия край на континента.

33.   Брат ти си заплатаджия, реалността за теб е друга. Доста хора в БГ живеят доста по-добре от теб без да прескачат себе си и да заебат животите си тук. Не завиждай, щото поста ти много лъха на тежка завист и някакво чувство за несправедливост.

34.   Авторе и номер 29. Напълно си прав, но си губиш времето да пишеш теми и коментари. Хора, на които им е паднало наготово всичко и мама и тати им ходят подир гъза до 30-40-годишна възраст, какъвто е масовият случай в България, няма да те разберат.
Дори не става въпрос за семейства с кой знае какви възможности – това просто си ни е част от балканската и южноевропейска култура. Независимо дали бедни или богати, родителите в Южна Европа продължават да дават пари на вече възрастните си деца буквално до последния си дъх, неосъзнавайки че им правят мечешка услуга. Малко по-надолу ще обясня защо.
“Познатите ми, които останаха в БГ - ВСИЧКИТЕ са с имоти купени от техните, а те работят за по 1500-2000 лв. Други с наследствени бизнеси и постлан червен килим. Същите тези ако ги хвърлиш да се оправят сами в чужбина с един сак дрехи ще психясат 1-вия месец. ” - това все едно аз съм го писала, абсолютно същото мога да споделя от личен опит. Тъй като съм от малък град и почти всички се познаваме, прибирам се от чужбина 1 път в годината и срещам съученици постоянно, всеки иска да се похвали с нещо и всичките това споделят, как си били “купили” апартамент я в нашия град, я във Варна, я в София. И аз смеейки се им казвам “Браво, значи си много добър/добра в спестяването, аз съм в чужбина и не мога да си позволя да си купя жилище в Бг. ”
- Ааа, не, то нашите ми го изплащат.
Е нямаше нужда от уточнението, то е ясно, че за 2-3 години откакто сме завършили гимназия и бедни студенти, нищо не си събрал/а за жилище, а само вашите са ти тикали отзад.
На такива им пожелавам да са им живи и здрави още дълго родителите, защото без тях ще умрат прави..
Относно последната ти 5-та точка - и аз преди помагах на българи, но спрях да го правя, защото малко от тях го заслужават, повечето са пълни неблагодарници. Аз не искам да ми се кланят, че съм ги “оправила” в чужбина, а просто да поддържаме добри отношения и да не ме плюят зад гърба, а те точно това правят, след като си им помогнал.
Имаше един конкретен, няма как да го забравя :))) който е на 30-35, от малко село, бедно семейство, но въпреки това техните и бабите му продължаваха да го издържат финансово, нищо, че той работеше, защото вземал бил миличкия много ниска заплата и нямало как, бабите всеки месец му давали от пенсията си, родителите му му плащаха сметките. Обаче големи приказки как искал да промени това и затова искал да дойде в чужбина, за да не бъдел в тежест на техните. Дойде и буквално психяса на първия месец, без да преувеличавам, влезе в психиатрията тук, после като се пооправи малко, с първия самолет се върна за България и не спря да плюе по Запада. Видял какво било на Запад, предпочитал бабите му да продължават да го издържат. Темпото на работа на Запад било невъзможно бързо. А той работи като пазач и спи по цял ден или цяла нощ за 500 лв чисти на месец.

35.   "Нормално в такъв случай работодателя, независимо кой е, да не дава на работници и служители високи заплати. " - Да, ако е лош човек.

36.   Аз останах, защото обичам професията си, която не бих могла да упражнявам другаде - трябва да знам езика като майчин. Не съжалявам, че избрах тази професия, обичам това, което правя и то ми носи удовлетворение. Родителите ми нямаха възможности да ме издържат в западен университет и трябваше директно да започна да работя, докато учех. А не искам да съм барманка или сервитьорка, или продавачка в мол

37.   36 а какво работиш сега?

38.   Н34 какво работиш в чужбина и в коя държава си? Дай съвет за такива като нас от малките градове. Английският ми е на Ц2.

39.   Ми, съгласни са, защото у нас всеки, който има някаква амбиция и поне малко желание да се развива в някаква област, веднага напуска това блато, пропито от корупция и схеми. Останали са максимум 20% нормални хора, които си налягат парцалите и няма как да ги видиш, защото са отвратени от всичко наоколо. Останалите са кой уреден по шуробаджанашка линия, кой лежи на гърба на родители, кой и двете. Номер 34 е напълно права. Няма никакъв смисъл да се занимавате да спорите с хора, които работа през живота си никога не са си намирали сами, да не говорим за нещо друго. Живея в провинцията в областен град и от цялото ми обкръжение аз и един приятел сме единствените, които сме си купили жилища със собствени пари. Той работеше в чужбина. Аз останах тук, но работя за чужди компании. Всички останали познати жилищата им ги купиха родителите, колите също, че и работа те им намериха. Даже ми се чудеха защо толкова съм искал да се развивам и постоянно си търся по-добри възможности, защото според тях още първата ми работа след университета била перфектна и парите стигали за всичко. Това съм го чувал от не един. Даже преди време бях посъветвал една позната да си пусне CV в една от чуждите компании в района, които изобщо не са много и особено тогава такива възможности бяха рядкост. Одобриха я, започна и издържа около месец. Родителите й и тези на приятеля й веднага пуснаха разни връзки и я уредиха във фирма на местен ГЕРБ феодал. Още си стои там на някаква куха позиция и не е мръднала изобщо в професионален план. По нейните думи взима сравнително малка заплата, но изобщо не я интересува. Родителите и от двете страни не спират да помагат. Приятелят й е по абсолютно същата схема. Бях помогнал и на познат, който до 30 години нямаше никакъв стаж. Беше стоял година-две при роднини в чужбина, но и там нищо. Върна се тук, намерих му много добра работа с много добро възнаграждение. Провали се. Тая работа не била за него. Отново му намерих работа, този път специалността. Имаше уникална възможност да се изстреля професионално за отрицателно време. Този път беше чутовен провал. Още се червя заради него. Други две познати от семейства с възможности. Спокойно са можели да учат дори в чужбина - почти същата работа. На по 30 са, че и малко отгоре. Работят на половин ден някакви неангажиращи неща. Децата им ги гледат баби и дядовци и им е супер. Едната не знам даже дали работи в момента. Другата работи, но не си дава никакъв зор. Ако трябва сама да се оправя - абсурд. Подобни примери само около мен са десетки.

40.   Н39 аз съм от тези 20% малцинство хора и съм абсолютно съгласен с написаното от теб. Налегнал съм си парцалите и съм отвратен от абсолютно всичко в този хаус на тази територия. Нямам среда, приятелите ми са или в чужбина или в София и са сами като мен и те без среда. Всичко до момента съм постигнал без връзки и ми се разказа играта и продължава, а мои състуденти благодарение на връзките на родителите си направо почнаха с 2 години преднина от мен и сега не мога да ги стига, а ми се къса дупето от работа. И какво като примерно съм по компетентен от въпросните уредени мои връстници? Те взимат по добри пари от мен, по малко си дават зор, даже бих казал, че знанията им са по малки от моите, имат си партньор като в повечето случаи е като тях уреден от родителите си. Ходят по почивки, живеят си добре, родителите са им харизали едно жилище и ги дондуркат до 40 с пари. Аз се чувствам като пълен олигофрен ако трябва да съм честен и се замислям дали въобще да не имигрирам. Дали в БГ ще съм самотник или в чужбина няма особено значение. Поне там има култура. Най-забавните от това, което написа е че и моето обкръжение съм само аз и един приятел като мен изолирани. Същите примери ги виждам и при мен с деца на родители дето ги дондуркат до преклонна възраст. С тези хора не знам какъв материал ще остане в БГ като родителите им починат. Положението е много зле. Май верно конспирациите, че България ще остане резерват за западни пенсионери ще се окажат верни.

41.   40, моят съвет е да не се товариш, като мислиш връзкарите. Те винаги ще бъдат добре и трудно могат да бъдат стигнати. Някои могат, но винаги пред теб ще има други по-големи. Концентрирай се върху това какво искаш ти за себе си. Аз още в университета знаех какво искам, въпреки че тогава ми изглеждаше повече като недостижима мечта, гледайки какви заплати получаваха младите специалисти. Исках прото да имам нормално собствено жилище, някаква нормална кола и да не мисля как да си платя сметките в края на месеца. Господ обаче ми даде много повече от това, което бях мечтал! Ако някой ми беше казал преди, че ще имам толкова добра професионална кариера и то толкова бързо, щях просто да си помисля, че се майтапи. Не, че и сега няма връзкари около мен, които взимат няколко пъти повече, без изобщо да идват дори на работа, но честно казано не ми пука. Покрай тях се научих да си ценя труда и времето. Преди движех най-различни неща, за които никога не ми е плащано, нито пък някой ги оценяваше. Работех извънредно и т. н. Сега свърши ли ми работният ден - приключвам. Даже придобих умението, което си мислех, че никога няма да имам, а то е да не се товаря с мисли за работа докато почивам. Направо се изключвам и ми е супер леко. Целта ми е просто да предпазя колкото хора мога от погрешни очаквания, защото съм минал по тоя път.
От 39

42.   До Н41 от Н40, добре как успяваш да живееш в такава среда и как човек въобще може да си намери партньор и да има семейство? Мен ми се струва като трудна мисия защото буквално трябва да избираш от изброените по-горе от теб защото тези като нас са невидими.

43.   А вие не бихте ли искали да помагате на децата си в подобна държава и да им осигурите подходящ старт? Не мисля, че с връзки се постига нещо повече от обикновена работа. В крайна сметка, човек ако не си дава зор и не се развива постоянно - няма как да се задържи. Според мен от страни човек вижда много повече недостатъците на другите и винаги ще има недоволство от вида "кой е по-добър.

44.   Гледай си интереса и си следвай интересите. Не си давай зор на работата, защото няма да получиш медал, а само болести. Търси си работа в чужбина или в София за повече пари. И създавай контакти с влиятелни хора.