Споделена история от На работното място

Какво научих от живота като бивш отличник
Не е много, но е много важно. Уви, разби ми надеждите и илюзиите.

1. Животът не е честен
2. Успява не този, който е бил отличник, а който се продаде най-добре или който е най-добре комбинативен.
3. Или който има връзки. С контакти всички врати се отварят. Затова е важно да се запишеш в специалност в университета, където се виждаш и където хората са с твоите интереси, защото е по-голяма вероятността да си паснете и от там да придобиеш ценни контакти и приятелства.
4. Ако можех да върна времето нямаше да го губя в учене и уроци по език, а щях да развивам конкретни умения - да уча китара, пиано, програмиране.
5. Езиковите гимназии са пълна глупост, излизаш с един гол език, който можеш да научиш по-добре на курс, без особени умения. По-добре да запишеш детето си в музикалното или математическа гимназия, според интереса и уменията.
6. Пълно е с парашутисти дори в западните фирми в София, те винаги се уреждат. Ако не си им роднина трябва да се хванеш с дъщерята на шефа за да се издигнеш.
7. Всяка офис среда е малко или много отровна.
8. Фирмите масово лъжат по интервютата, трябва да ги лъже и кандидата, те не искат истината, а красивата лъжа. Това поне ми е лесно, но досега гледах да казвам скучната истина и понеже е скучна запъвам и започвам да мънкав, а и просто не ми е приятна моята работна история. А като започна да си измислям едни неща и ахват. HR-ите масово мислят, че когато се запъваш и мънкаш лъжеш, а като говориш гладко казваш истината хаха, но при мен е обратното.
9. Жените имат по-малко възможности за кариера, но много от тях се издигат реално по-бързо защото повечето шефове все още са мъже.
10. Повечето от хората, които работят в офис са от типа роби на системата, кариеристи или злобари.

Коментари

1.   Малко неща са, но пак е нещо. Най-вече това, което научих, е че никой няма да дойде и да се погрижи за твоето добруване. Сам трябва да си се бориш и да натискаш в дадена посока. Оценките и образованието пари няма да ти изкарат сами, без много труд.

2.   А аз като бивш двойкар и тройкар научих, че оценките и нивото на образование нямат никакво отношение към способността на човек да се справя на работното си място, а всичко е до лични качества и акъл.

3.   Прекрасно казано! Отличник в училище и отличник в живота са две различни неща.
Затова, като бивша отличничка, вкл. и с магистратура, завършена с 6. 00, съм оперирана от болни родителски амбиции спрямо детето си. Много по-важни са средата, контактите, социалните умения. И може би дозата късмет да попаднеш на правилното място в правилното време с правилните хора.

4.   Въпросът е друг. Какво означава отлични при положение, че половината ученици са отличници. Класен ръководител съм. За миналата година имам 14 отличника от 26 ученика. Горе долу всеки, който не срича е отличник. Смях.

5.   Е зависи, ако искаш да учиш медицина, оценките и знанията са много важни. А след като завършиш, може да взимаш прилична заплата.
Иначе да, оценките нищо не означават

6.   Да видим:
1. Никъде не пише, че животът трябва да е честен и справедлив.
2. Отличниците също успяват, важно е да мислиш и да си с адекватен мироглед.
3. Не е задължително да си връзкар, аз не бях, за предпочитане е сам да се справяш.
4. На мен ми се наложи да уча език късно, щеше да е добре да е по- рано, но не съжалявам. Хобита- да, спорт, музикален инструмент или друго.
5. Да, езиковите гимназии са пълна загуба на време, по- добре е професионална гимназия.
6. Не ми пука за парашутистите, жалки са, отговарям за себе си.
7. Не е точно така, има и готини колективи.
8. Нито са ме лъгали, нито съм лъгала.
9. Изобщо не е вярно, поне не масово.
10. Това също не го приемам за вярно, но няма смисъл да обяснявам.
Та от твоят личен случай ти се опитваш да генерализираш. Всеки прави избори и си носи последствията. Най- важните избори се правят на младини, професия и избор на партньор. Изобщо няма значение отличник ли си, но е за предпочитане. Струва ми се, че доста теми си пускал тук, все се оплакваш, но това няма да върне времето назад. Измисли нещо, което ще е добре за теб. Гледай себе си, какъв си, какво искаш, според възможностите ти и пазарът на труда. Ясно, че певец в чужбина е невъзможно, все нещо друго ще измислиш. Разшири или смени социалната среда. Въобще- действай! Никога за нищо не съжалявай, не се оплаквай, не гледай другите, само себе си- по- добър, по- усмихнат, по- осъзнат. Успех!

7.   Успява този който не премисля нещата, а винаги предприема действие, било то грешно или правилно. Успелите хора са такива заради постоянното прескачане на границата на комфортната зона.

8.   Всичко е връзки бе, всичко друго е ала бала... няма значение какъв си бил в училище това са отминали неща... нали знаеш вица... тая година срещата на випуска ще е на яхтата на Васко 2-каджията... с извинение към Васковците...

9.   3 именно, уви не ми достигна късмета да попадна на правилните хора... дори в семейството ми нямаме нищо общо. Само аз се интересувам от изкуства и имам таланти в тях, но така и никога като дете не ме записаха на какъвто и да е урок, освен по езици...

10.   Всъщност най-важното е как изглеждаш и от какво семейство идваш.

11.   Успяват тези, които не са чувствителни и карат напред като танкове. От жените успяват красивите или "направени" да бъдат красиви или чрез богат мъж или чрез повишение от нищото.

12.   Аз от малък не вярвах на тия глупости чутовни за оценките.

Иначе можех да уча ама четях книги в час. Сигурно съм прочел 200 книги само в час.

Мен ме интересуват къде дават добри пари. И дават в чужбина, та там съм сега ама засега.
В България едно бай уй ми вика 220 лв чакат много хора... баси мамата да чакат. Миналата седмица след таксите ще взема малко рекордче. 3500 лв за една седмица.

13.   Авторе, много материалистично и елементарно гледаш на нещата.

В живота духовните неща са много по-важни и ценни от материалните, защото са вечни и непреходни, а не временни и тленни като материалните!

"Успял в живота" за всеки е различно понятие.

За мен примерно "успял в живота" значи да си достигнал до Бога - тоест да си повярвал в Него от цялата си душа и сърце и да водиш православен църковен и духовен живот, като се стараеш да живееш Богоугодно и да спасиш душата си!

А ако визираш - да успееш професионално в живота - оценките ти в училище нямат никакво значение за това!
(Освен това човек обикновено е добър и му се отдава едно(две) нещо, примерно, ако си добър математик - рядко ще може и да рисуваш и пееш добре. Аз също имам успех над 5 в дипломата си, някои години съм имал и над 5 и 50, но примерно на мен ми се спореше математиката и донякъде литературата, но бях зле по пеене, рисуване, биология, химия... )

Успял в професионално отношение човек означава - човек, който работи това, което му доставя удоволствие и му е приятно, и се стреми да напредва и да се развива в него!

Успял в житейско отношение човек означава - човек, който си е създал добро, сговорно, задружно и сплотено семейство!

А тези твои точки са НЕЛЕПИ и НЕВЕРНИ!

14.   13 духовните неща се развиват след като си сит и си си платил сметките. Когато си броиш стотинките и се чудиш от какво до се лишиш, че да си заделиш за сметки духовното няма как да остане на заден план.

15.   Учен, не значи умен. Познавам човек завършил физика на университетско ниво и бачка като производчик на найлонови чанти в едно предприятие и взима колкото един общак. Каквито и знание да имаш, ако не знаеш как да ги пласираш, живота ще те държи на дъното.

17.   Много точен коментар от номер 7 и 11.

Факт, аз мисля прекалено много, обичам да съм сигурна в решенията си. Донякъде е хубаво, но има ситуации, в които пречи и забавя хода на нещата, които са правилни.

За чувствителността подкрепям с две ръце. Както и желанието постоянно да помагаш на хората, води до проблеми с нервната система. Губи или се разсейва енергия, която е нужна да вървиш напред. Никой не го оценява, а ти си изтощен и нямаш сили за твоите неща.

Всеки ден се боря с мисленето и чувствителността.

18.   Човек успява, където има подходяща среда. Отличник в България, не означава много, но отличник в САЩ, отваря много врати. Защо средата в България не е подходяща е дълга тема.

20.   "Затова, като бивша отличничка, вкл. и с магистратура, завършена с 6. 00" Как подяволите си "бивша"? Ти си отличничка! Това е чест и показва, че си над средното и то с МНОГО!

21.   Езиковите не са пълна глупост, а на курс никога един език не може да се научи в същата дълбочина.
Езиковите за излишни за хора, които няма какво да правят с този език, хора, които изначално са за занаят, за работа с техника.

Не всичко е връзки. И аз така мислех до скоро, но успях да си намеря много добра работа без връзки.
Има хора, които успяват със собствени сили и знания. Това е факт. Връзките са за посредствените.

22.   До 17 - за чувствителността съм напълно съгласен. По-скоро пречи във всичко, въпреки че много хора твърдят, че това било дар. Личи дори и да не го показваш и танкистите знаят как да го използват срещу теб. Желанието за справедливост, лично мен ме бута много и отклонява от целта, в много случаи.
До автора - извинавяй, ако прозвучи грубо, но не си и виждал колко може да е несправедлив живота. Хленченето и мрънкането не помагат за нищо и повярвай никой не харесва и толерира мрънкачите. Ако това е цялостната ти настройка към живота и нещата, то никога няма да успееш. Внасянето на негативизъм и постоянното съмнение в успеха (на фирмата в която работиш или лично твоя) не завършват с повишение или някакво издигане. Виж лоялност, мотивация, позитивно мислене могат. Но това са лично мой наблюдения и може да са напълно грешни.
Успех и един съвет - направи такъв списък, но позитивен. Дори и с 5 точки само, ще видиш разликата.

24.   Какво общо има справедливост с отличните оценки в училище? Всяко едно знание е полезно за човека. Училището дава знания, а вече от човек зависи какво и как иска да постигне. Никой не е длъжен на никого. Докато някои работят, други се оплакват. Има много тежко болни хора, кое е справедливо за тях?

25.   И аз бях отличничка, просто защото ми беше интересно да уча. Не съжалявам за ученето, то ми правеше и продължава да ми прави живота интересен. Пътят, който съм си избрала, ми е отварял врати, без да се налага да лъжа.
Действително, обаче, не съм способна да създавам приятели и да ги задържам, защото нямам търпение да се занимавам с хора и съм доста директна, което не се харесва. Това ми е източник на всички проблеми в живота. Нямам едно работно място, на което да не съм се изпокарала с почти всички колеги и шефове. Не се гордея с това. Нямам приятелки, само приятел.
С времето започна да ми става все по-трудно да се реализирам професионално, а и имам все по-малко желание да се занимавам с каквото и да е.
Определено, социалните умения и емоционалната интелигентност са доста по-важни за изграждането на щастие, успех в кариерата, любовта и всеки един друг аспект на живота, отколкото това какви знания и технически умения имаш или къде си завършил.

26.   До № 18:

Българската идеалогия е на принцип:

"Роди ме мамо тарикат, па ме фърли пред КАТ"