Споделена история от На работното място

Нормално е gen Z да не иска да работи
Много от днешните млади (от 18 до 27 години) нямаме никаква мотивация да работим и сме отчаяни. Много са безработни, защото осъзнават, че не печелят нищо. Заплатите са прекалено малки, за прекалено много работа и време, цените на всичко са много високи, това не е само в България, а навсякъде по света. Някога хората са работели нормална работа и са успявали със заплатата да живеят добре, жилищата са били постижими да се купят, имали са хубави коли. Един ден се очертава моето поколение дори да няма пенсии. Има вече и движение да нямаш деца по свой избор, защото хората просто нямат финансовата възможност да си ги позволят. Много хора живеят и пазаруват на кредит, но както знаете, това е зле.

Защо човек да работи като магаре, да си срине здравето, да няма време и да се стресира за стотинки, когато знае, че дори няма да може да си позволи да си купи жилище… дори и да имаме пенсия един ден тя ще бъде малка и не си струва, по-добре е да се спестяват пари цял живот и да се инвестират, колкото да не ги изяде инфлацията, отколкото да се разчита на държавната пенсия, просто тези пари, които здраво сте изработвали цял живот са реално супер много, а те дават някакви трохи. То и със заплатите е така де…

Ние просто нямаме никакви надежди, защото виждаме икономиката, затова и не си даваме зор, защото виждаме, че е напразно. Затова много от младите не работят, други се отдадоха на пътуване, други имат Онлифенс и друга подобна дейност или си хванаха богати гаджета. Колкото и да плюете, това са вече вариантите за хубав живот, не всеки може да има успешен собствен бизнес, вариантите останаха незаконните дейности или да се омъжиш по сметка. Аз като така или иначе няма един ден да имам пенсия, ми е все тая, като имам мъж и приятели, които ме издържат за да мога да живея всеки ден и си имам големи спестявания. Казвам го, защото много хора говорят как като не работиш ще имаш стаж и един ден пенсия, ми то и да работиш файда, важното сега е единствено да намериш начин всеки ден да живееш, не да мислиш за пенсия и стаж, а за сега, днешния ден. Звучи зле, но и да не ви харесва, и да мразите златотърсачките, това е най-смисленото нещо от всички, защото поне няма да сте уморени, а стандарта ще ви е същият, дори много по-висок. Или другият вариант, който също е смислен е да отидете да живеете на село да гледате градина и животни, което повечето хора не могат да го направят.

Коментари

1-50 от 60

1.   Хаха, аз съм на 24г, занимавам се със земеделие и животновъдство, за мен няма почивен ден. Всяка сутрин ставам в 5:00, даже сега почти нямам време и да спя, защото прибираме реколтата.
Нашите имат възможности и мога да не работя, но тогава трябва по цял ден да дишам балони, да вися в тик-ток и да лежа и пърдя, да тежкария с парите на нашите, . Е слава богу родителите ми са ме възпитали на труд.

2.   Ами ако мъжът ти те зареже? Няма да си вечно красавица. Родителите ти няма да са вечно с теб. Какво правиш тогава, , оставаш на улицата.

3.   Ами почвай Онлифенсът и ти, защото е по-лесно и не изисква никакво усилие. Сакън да не се преумориш. Да не ти се счупи маникюрът. Меркантилна работа.
Не е нормално. Мързеливо поколение, пристрастено към телефони, Инстаграм, Фейсбук. На работа пият кафета и се свалят, а не работят. Скатавки, но накрая най-много мърморят за заплати.
Тоя мъж няма да те издържа цял живот. Нито ще го прави, без да очаква от теб да си му вярна, да готвиш вкусно, да чистиш идеално, да се раздаваш на макс в леглото, да даваш навсякъде, да родиш 2-3-4 деца. Както и да си слаба, с прическа, с грим, с готини дрехи. Да не висиш само по кафенета, молове, салони за красота, а да го чакаш вкъщи с чехлите в ръка. Като искаш да си държанка, трябва да си традиционна жена. Ще трябва да не го ревнуваш. Да се конкурираш с другите златотърсачки и винаги може да те разкара за по-млада.
Пък тия приятели защо ще те издържат само не разбрах. От алтриузъм ли, от глупост ли?

4.   Аз пък веднага ще попитам, а нормално ли е да възприемате социокултурната рамка, за вътрешна употреба на един хегемон, създадена от зор, че да имат хорицата там подредба някаква и теми, и да се чудите защо тя лети като товарен влак към нас, заедно с всички нейни недо, да не кажа скодоумия?

5.   Авторът не е написал една собствена дума. Не знам ген мен зен з, к, м, н и прочие небивалици, които се въртят в американското постнационално общество какво общо имат с неговия живот. За чий изобщо си въобразява авторът, че трябва да му е хубаво??? Кой му го е обещал? Да отиде да му потърси сметка на този, дето го е излъгал.

Целта на съществуването ти е да осигуриш оцеляването на наследниците си. Ако не ти изнася, ходи на друга планета.

6.   Като няма кой да ти дава, ще работиш, но няма да седиш гладен. Просто има кой да дава.
Аз имам мъж, но не мога да разчитам да ми купува храна, дрехи. Ако искам да си купя нещо, го купувам защото работя.
Не искам мъжа да ми брой стотинките и да се налага да ме издържа.
Живота е ежедневна борба.

7.   Днешните в България са следствие на морала на предишното поколение. Не им се работело вика, че ако нямаш пари, кой те пита. Отделно нормалните хора с нормални родители наблюдават кое е интересно на детето и за това има техникуми и след това висше образование и ставаш специалист. Днешните се мятате там, където изкарвате повече пари, което е грешка, че то няма как да сменяш професиите през година и да си добре на едни други години.

8.   Да, като тате носи, мама меси е така. Моят син е на 20 г. работи и учи, но от нас има подкрепа, но не и крива, токсична любов, която ви смачква. На 20 директор ли да си? Бачкане и с желание и до директор се стига. Над 100 000 нито работят, нито учат, малки заплати, а цоцат парите на мама, тати, пенсиите на бабите и дядовците си, с одобрението на цялата рода, за доброто на "детето".

9.   Не, просто живеете в България, където трудът не се цени изобщо. На Запад също е трудно, но там хората започнаха да усещат трудното чак сега и то основно тези на минималната или на близка заплата до нея. Ако работиш за нормална заплата пак се спестява и живее спокойно. И жилище се купува.

Проблемът е, че много хора от Gen Z искат да живеят или като богаташи или висока средна класа тук и сега, а математически това е невъзможно. Дори за не толкова “инстаграмски” живот трябва да се трудиш здраво поне 6-7 години за да стъпиш на някакво стъпало. Това е неприятната истина, която не ви казват разни Андрю Тейтовци, финансови коучове по ютюб и тем подобни, които обичате да слушате.

Познавам много хора на 26-27, които идват от бедни семейства и в момента са финансово стабилни и живеят комфортно. Някои си купиха жилища с ипотеки, коли, ходят на почивки, имат си заделени пари за няколко месеца напред в банката и тн. Общото между тях е, че имат търсени умения и добре заплатени работни позиции. Други са в чужбина. Нито се оплакват нито мрънкат в сподели.

Така че проблемът е във Вашия телевизор, Авторке. Съжалявам да ви разбия илюзиите, но не звучите на човек, за чиито умения някой работодател би платил повече от 1000 евро.

10.   То хубаво Onlyfans, богато гадже и т. н., ама няма да си вечно на 20... ще те питам какво ще правиш на 40 без работа и без пари.

11.   Приготви се всички гневни лели и чичковци да ти се нахвърлят сега. Всички предишни поколения ни хулят колко сме разглезени и безхарактерни, но не знам дали си дават сметка, че в момента от цялата човешка история ние сме подложени на най-много стимули и тригъри. Има проучване, че за един ден изживяваме стресовите ситуации, които преди векове хората са изживявали за цял живот. Като започнеш от семейната среда, технологии, социални мрежи, които ни набиват нереалистични представи за живота. Минаваш през огромна конкуренция за прием в добра гимназия, после уни, после работа. Убийствено високи изисквания за всяко нещо - работи, учи, бъди във форма, живей здравословно, имай социален живот, спестявания. Живеем на нечовешки обороти и жунглираме с десетки задачи и неща на ден, после що всеки втори от нашето поколение има депресия и anxiety.

12.   Мисля че ние поколението преди вас пропиляхме вашия живот, мислейки че се грижим за децата си, ви разглезихме и позволихме да останете без реално образование. Не създадохме хора, а пресметливи мързеливци. Сега нито сте научени да работите, нито можете да прецените колко струва трудът ви, нито пък ви стига акъла да осъзнаете до къде ще ви изведат решенията, които вземате.
Не авторе не само няма да имате пенсии, проблема е че няма да имате нищо. За сега има баби които мият чиниите по бг ресторантите, като измрът тези баби няма да има кой да мие чиниите, и така с всяко нещо, дори и да имаш пари, като няма на кого да платиш да ти свърши дадена дейност накрая или си я вършиш сам или лягаш да мреш от депресия, че няма кой да те обслужи.
Кога е това някога когато хората били живеели добре със заплатите си??? Живеели са добре само онези които са имали втора работа и са доработвали нещо освен основната работа в завода.
Колкото до жилището като не можеш да си купиш готово построй си.

Днешният ви начин на живот без да работите се дължи само на това че има кой да ви нахрани и да ви купи какво да облечете. Но този някой не ви казва че ще дойде ден в който няма да има кой да ви сготви, нито ще има кой да ушие дрехи, нито кой да ви поправя автомобилите и т. н.

13.   Я виж циганите във вашата възрастова група и ми кажи, защо те имат по 10 деца, след като "нямат финансовата да си ги позволят"?
Въобще цялата тази глупост е една огромна смес от глезотия, пропаганда, малоумие и някакъв вид пораженческо мислене, което някой отнякъде ви внушава и натрапва, или пък вие сами си го измисляте, предвате и поддържате!
Трябва да ти кажа, че в исторически план ЖИВОТЪТ НИКОГА НЕ Е БИЛ ТОЛКОВА ЛЕСЕН, а човешките възможност на индивидуалния човек никога не са били толкова големи, колкото сега... Примери - Средновековието, войните, индустриализацията...
И защо няма да имате пенсии? Защото не раждате деца, които да работят ли? Дори и това не е вярно - тогава роботите ще работят, вместо хората...
Какви заплати искате? Никой не е стартирал с висока заплата! Имаш ли си на представа аз за какви пари съм работил (и то години наред)? По едно време бях пресметнал, че с тая заплата, ако я спестявам всичката, евентуално след 100 години ще мога да си купя жилище! Не голямо и хубава, а каквото и да е... Но това изпбщо не ме е спирало! През цялото време съм си мислел за бизнеси, комбинации, пробвал съм това и онова, според възможностите си. В живота или успяваш, или умираш! А не да седнеш и да чакаш някой друг да ти нареди картите, пък ти да се оплакваш, че заплатата ти малко, че жените не ти връзват и т. н. и т. н.

14.   Авторке, ти не си нищо повече от един мрънкач с манталитет на жертва. На кривата ракета космосът й е крив е казал народът.

15.   Напротив, просто сте мързеливи и безсрамни. Няма как да завършиш училище и да искаш 5000 лв стартова. На база какво? Нагли и безсрамни сте. Неведнъж съм виждала млади, здрави и прави жени и мъже да питат за "стотинки за храна" случайни минувачи. Или да ми притягат чашка за кафе. Пред голям хранителен хипермаркет в Пловдив редовно има една 25/26 годишна кифла, която търси левчета от хората. После се кача в колата на някакъв лешпар. Друга част лежите и чакате на мама и тати. Как не ви е срам възрастните ви родители да стават рано и да отиват на работа, а вие да лежите и пърдите до обяд? Като няма пари тук - заминавайте другаде. Богатия ти мъж утре може да ти бие шута. А голрмите ти спестявания да се изпарят. И за метачка няма да те вземат. Падането ти един ден ще е много болезнено. Не ни мисли нас работещите - ние можем всичко. Един ден ще цивриш като Мара отварачката когато някакъв тъпкач й беше всем всичко и я остави без стотинка. Куха лейка тръгнала да поучава. "Трябва да е незаконно, иначе няма да има никакви приходи" - мотото на лузъра.

16.   За Авторката важи една много хубава китайска поговорка:

“Този, който обвинява другите, има да извърви дълъг път. Този, който обвинява себе си, е изминал половината път. Този, който не обвинява никого, е пристигнал. ”

Не я обиждайте или хулете. Още е доста незряла и наивна.

17.   Права си, но и аз искам да си намеря богата жена. Писна ми да работя. Съсипах си здравето.

18.   Една позната от другия блок стана тази година на 48-годишна възраст и не е работила никога досега, дори и в сивата икономика. Каза, че няма смисъл да работи, особено щом възрастната й майка плаща сметките в апартамента, живейки си обаче на село, както и че се люби със старци, които й купуват по една кутия цигари и два кренвирша всеки ден.
Аз работя на хубава позиция за минималната заплата, но само на половин работен ден по 5 дни в седмицата и ме устройва напълно. Изобщо не ме интересува дали ще взимам пенсия някой ден. За какво ми е? И без това докато навърша 60-годишна възраст, изискуемата такава за пенсия ще е станала сигурно 80 години. Друг е въпросът че даже не съм сигурен дали ще доживея 60-те си години. Я по-добре да си живея на максимум живота и да не ми дреме за нищо!
До връстниците ми, най-вече наборите 00 / 01 / 02 и 03 : Никога не се съгласявайте да работите за жълти стотинки! Преди да намеря сегашната си работа, попадах на доста кофти предложения като например това да съм рецепционист в хотел за надница 35 лева на ден, срещу които трябва да работя 6 дни в седмицата по 12 часа от 7:00 до 19:00 ч. , но освен на рецепцията, трябва също така да съм и сервитьор в ресторанта на хотела от 7:00 до 16:00 понеже главната сервитьорка идва в 16:00 ч. както и да приготвям сутрин закуската на нощуващите. Е айде няма нужда, мерси съм.

19.   Съгласен съм. Щом времената и обстоятелствата го позволяват, нормално да се случва. Стандарта на живот е много по-висок от преди 10 или 20 години.

20.   Колко много приказки, за да кажеш "Кой ще ни даде пари" :-)) Разбрахме, че си мързелива и искаш някой да те дундурка. Добрата новина е, че чат-пат се намират такива, лошата е, че е временно, винаги ще дойдат по-млади и по-хубави от теб. Тогава какво ще правиш?

21.   Вашето поколение е мързеливо и вечно мрънка, че няма пари. Ще кажеш, че ние взимаме милиарди. Научете се да работите и тогава искайте пари.

22.   Няма как да има пенсия като не се отглеждат деца които да работят. А с тея заплати никой вече не ражда деца. Модерно робство. Дам.

23.   Първо, винаги може да се махнеш от България и второ, не работи за феодали, а за международни компании. Нормално е да не искаш за робовладелец да бачкаш в мизерна, грозна, пропита от чалга страна. Не е нормално да седиш в помията и да я плюеш. Аз съм си в чужбина. И съм доволен.

24.   И моят мъж изкарваше 5000. 00 лв, а аз работех за 780. 00, и преди четири години като го отнесе ковида, да видиш как бързо влезнах в час, мързи ви да си бръкнете в носа и чакате на мама и тате, ами ако имаш деца, не се ли грижиш и ти за тях, после ще искаш те да те издържат...

25.   Много хора и от други поколения са преминали и преминават през депресивни състояния, здравословни проблеми, лични неудачи, безработица, безпаричие и какво ли още не. Това е нормално и тук не виждам повод за оплакване на даден човек колко е несправедлива Съдбата и как няма смисъл да се живее.

Обаче мързелът да се представя за "Няма смисъл да се работи, те заплатите са ниски, системата такава зла, няма перспектива и по принцип и най-добре са златотърсачките" няма как да го приема, разбера и уважавам. Е, как ще се издържа пълнолетен човек, ако не работи? И как заплатата да расте, като нямаш стаж и опит, защото "заплатата е ниска и няма смисъл"? Какво очакваш - да ти предложат огромна заплата, за да имаш да харчиш? Споменаваш пътувания, жилища - е, как ги имаш без доходи, без желание да работиш, да си самостоятелен и да се развиваш?

А тези глупости за богатите гаджета, Онлифенса и прочие просто ги забравете! Не знам как въобще ви хрумват такива идеи и вместо да си вдигнете мързеливия задник от дивана да свършите нещо, едва ли не си мечтаете за точно такава "кариера".. Остави моралната страна - на теб не ти ли се иска, макар и скромно, да живееш като човешко същество, а считаш себе си за парче месо с цена за консумация? Ти стока от магазина ли си, или личност? Работата изхабявала и затова... дай да се продаваме на всеки с пари - това точно как съхраняват психиката, здравето и красотата, не думай! А какво ще правиш на по-късни години, когато без трудови навици богатите спонсори вече не ти дават, защото си амортизиран предсрочно, а на "пазара" има други гладни, мързеливи, обаче - млади и свежи?

Работиш, човек, това е. Дали в офис, дали физически труд, дали за себе си, а много хора - и това, и някакъв вид земеделие. До живот, ако може. Пенсионната система е зле наистина, но и 50-60-годишните не са, каквито бяха едно време. Така се оцелява в живота. Уморяваш се, разбира се, обаче почтеният труд носи наслада, каквато няма да се получи никога от уж лесните пари.

Никой не е длъжен ей така да ти дава пари, особено пък за охолен живот, защото не искаш да се умориш или изцапаш. Каквото си направиш за себе си - това ще е. Детството свърши, а има и деца, които поработват и имат свои доходи.

А нормалните хора във връзки са партньори, помагат си, грижат се един за друг. Не са на абонамент.

26.   " Живеем на нечовешки обороти и жунглираме с десетки задачи и неща на ден, после що всеки втори от нашето поколение има депресия и anxiety. " - Слааааааб!!!

27.   11 пишеш глупости. Какъв стрес, че някоя си не те е лайканал ли? Айде молят се. Знаеш ли какво е било преди векове, жестока мизерия и оцеляване, борба за къшей. Я в такива условия застане и няма и 5 мин. да оцелееш. Нямало е лечение, смърт, средна продължителност на живота 40 г.

28.   Аз като човек от поколението Z не мога да разбера защо възрастните хора се задоволяват с мизерната си работа и мизерните си заплати. Всички карат стари коли, всички ходят в неподдържани 3 звездни хотели на почивка, всички си купуват най-големите боклуци от магазините дето се чупят след 6 месеца. Аз за такъв живот не съм си мечтал и нямам намерение да се съгласявам. Не разбирам защо възрастните изискват от нас да се смирим да бачкаме за стотинки.

29.   1, родителите ти са някакви зърнари с майбахове и поршета, които очевидно живеят на субсидии. Не всички имаме такива родители и на нас ни се налагаме да бачкаме за някакви си мизерни 1000 лева на месец. Е не благодаря. И не се прави на много трудолюбив, добре че са мама и тати да ти помогат. Мама меси, тати носи.

30.   До N5 как да осигури оцеляването на наследниците си като в днешно време едвам със собственото си оцеляване се справят хората. Ей това много го обичам от едно време '" Дай да изтръцкаме едно чаве нищо, че ще си броим стотинкити, ама нали ме си хвърлили семето" пълна простотия. С бачксне тука рядко да стане нещо, всичко е шуробаджанащина. Какво щяло да стане като станеш на 40 и те зареже богатото гадже, е много просто ще гледаш до тогава да го обработиш и да ти е създал и подарил бизнес който да работи за теб. Българина много го е яд ато ходи да бъхта, а някой друг се издържа с онлифенс или от богато гадже.

31.   Права си, но ние родените 1988-1990 ни е най-тежко. НЕ само имахме тежко детство сред бедността на 90-те. Аз лично не съм я усетил, заради родителите ми почти нищо не ми е липсвало, но сега виждам как сме се задоволявали с малко и как турските Холидейки бяха нещо като луксозен десерт за нас... после точно когато бяхме в университета удари световната криза. После когато бяхме на по около 22-25 и започвахме първите си сериозни работи кризата не беше свършила. Аз работих няколко години, но после се върнах в университета да уча за магистър и като завърших 2017-та и се върнах в България вече ме намират за много стар и ми предлагат мизерни заплати. В чужбина също, защото се подлъгах да работя в аутсорсинга, но не в кол център. В кол център плащат доста по-добре, но каква полза като работата е тормоз?

Та ние, родените около 1989-та година сме имали най-тежката съдба от всички поколения, родени от 1945-та досега мисля. Аз като бях малък нямаше глезотии от рода на детски парти центрове, сладкарниците бяха малко и не правеха торти по поръчки, мутрите бяха издигнати в култ.

Радвам се, че за разлика от нас не прекланяте глави, но ако няма кой да ти плаща и ти ще клекнеш. Да не мислиш, че с два чужди езика и Висше от чужбина ми се работи за 1500 лева? Ама има сметки да се плащат. И на мен единствената ми надежда е да си намеря богата жена, иначе не виждам как да се измъкна от капана на кофти работа. На хубавите места в София повечето са връзкари.

32.   Аз пък съм горда че на 35 съм работила в 3 коренно различни сфери. И спокойно мога да кажа че мога да работя всичко. Няма да умра нито от глад, нито от жажда. Продължавам да уча и надграждам. Ти какво друго можеш освен да си отваряш краката? Колко дълго мислиш че можеш да се изхранваш с това? Сигурна съм че нямаш нито спестявония нито богат мъж. Жените като теб станаха твърде много. А балъците малко Просто търсиш подкрепа и утеха че не си единствената безделница.. Като гледам се задава и ново поколение златотърсачи. Конкурентно способна ли си на 17-18 годишните и докога? Скоро ще си амартизирана без ден трудов стаж женица

33.   " Уморяваш се, разбира се, обаче почтеният труд носи наслада, каквато няма да се получи никога от уж лесните пари. " - От личен опити ти го казвам. Това са мега глупости, дето ги твърдиш.

34.   Казваш колкото и да плюете.. Виж, аз с кеф ше ти се изплюя на пелото, не си прави илюзии за това. Но може би само за теб възможностите са онлифенс и брал с чичко паричко. Не всички са слаби и без воля, като теб. Това е факт :)

35.   Напълно съм съгласен с автора. И бих искал да добавя, че масово се внушава американска пропаганда, че трябва да работиш веднага като станеш на 18, вместо да учиш и се развиваш.

36.   Късно разбрах, че в България има два типа хора - нещастници и тарикати. Нещастниците изкарват пари на тарикатите.
Бях в Нидерландия за 3 месеца. Преродих се. След това се прибрах тук. Две години по късно, изтощен и изключително депресиран. Новите поколение поне ще научат тарикатите, че евтин робски труд няма.
Смятам да напусна перманентно. България в историята.
Нека живее Светлото бъдеще!

37.   11, хахахаха, от много жУнглиране, правописът ви е изпаднал някъде....

А НИЕ, "лелките" и "чичковците" не сме ли подложени на СЪЩИЯ живот сега!??? И се справяме, освен, че сме се справяли и при предишния!?

Как така БЕЗ никаква семейна или друга финансова подкрепа, освен собсвено спечелени стипендии за успех и после работа съм успяла да си купя КЕШ апартамент в София и друг - в столица в Западна Европа (сегашната стойност 800 бона в Евро, преди 10 години - 350 бона)!?
Как ли!??? С образование до 30 (докторантура) и много работа после!

От една "лелка" на 50

38.   Всички тези дето те оплюха, да бяха създали друга България и друга икономическа среда, за да:

- работиш и купиш жилище с макс 10-годишен кредит
- да имаш сигурност че работното ти място ще е налично, и вероятност да се пенсионираш на същото място, както са правили те, а не да сменяш на всеки две години

- да имаш възможност да отгледаш 2-3 деца, които имат налични места в детските градини

- да имаш здравеопазване за теб и твоето семейство

И мога да продължавам така наред.

Разсъжденията ти са абсолютно точни
. Не се подвеждай по глупотата на хората. Единствено ще те
коригирам в едно - не ставай златотърсачка. Хубаво си разбрала че робският труд е глупота. Но това не значи че другата крайност е правилната. Просто още не си разбрала че може да се работи умно, което означава не по правилата на баба Пена и Гена и техните архаични разбирания. За тяхното си време може да са били правилни, сега не са.

В бъдеще повечето хора ще работят самостоятелно. Идва дигиталната ера, изкуственият интелект, във формата на реални ходеши роботи. Ерата, в която офисите ще останат в
миналото. Ше се търси креативност в работата.

40.   И аз смятам, че днешната система е адски експлоататорска, повечето хора свързват работата с нерви, главоболия, и загуба на свободно време. Това е защото в основата на всичко е принудата, експлоатацията, алчността, а човек най много мрази да се чувства принуден! Духовните учители, а също и психолозите казват, че здравословната дневна доза труд трябва да е между 3 и 4 часа, а къде го има това днес?

42.   Ако те мързи да работиш по принцип, всяка работа, по всяко време и в която и да е държава, ще ти се струва експлоатация. Ако имаш някакви трудови навици и трудът сам по себе си за теб е ценност, то няма как да ти тежи.

Ето, това дразни при много хора, и далеч не е само от едно поколение - един велик мързел, желание да е лесно и интересно винаги, парите да падат леко и приятно и ако може - без отговорности.

И това за стреса, който понася сегашното младо поколение, е такъв смях, че нямам думи. Това го кажете на преживелите или преживяващи войни, смяната на режими, кризи, хиперинфлации, глад, болести и т. н. и чакайте реакция. Стресирани били.. От какво - че поредната снимка в социалните мрежи няма достатъчно "лайкове"? Че бившето гадже вече не те "следва"? Че приятелката ти ходи по почивки и има по-скъпи дрехи? Че ти се счупи нокът и развали прическата, а даде много пари за тях?

Нищо не знаете за живота още и нищо истинско не сте губили. Вие сега сте "стресирани", а при истински проблеми сигурно направо ще се самоубиете..

43.   Много плюене по авторката... Била мързелива, разглезена, не знам си какво. Младите искали по 5000лв заплата... Аз ще кажа, че се гордея с моето поколение (18-27) поне за това, че се отстоява пред българските работодатели-робовладелци и си търси правата. Може би точно това поколение ще успее да ги принуди да заделят по-голям процент от печалбата си за заплати и по-малко за спортни коли, силикон, и пета почивка на Малдивите. Нещо, което старите "трудолюбиви" поколения, тотално са се провалили и резултата е видим - България е стабилно най-бедната държава в ЕС. Нека феодалите изгонят и най-младите в чужбина, все пак границите са отворени, и тогава ще търсят работници за БГ не от Индия и Бангладеш, а в джунглите ще търсят от отчаяние. Я да видим при заплата 2000 евро дали младите няма да станат бързо "трудолюбиви".

44.   43- каза ли им го. Именно.
На тези, които защитават обратната теза -
Като давате крайни примери (войни, катаклизми и прочие), не опровергавате нищо. Човек не е стресиран само по време на война, а самата несигурност (например липсата на възможности), на намиране на сигурна работа, живеене в неведение, липса на перспектива, схващате ли?

Това е като уж да имаш храна на масата, ама всичко е прилично, по-малко, днес имаш, утре не се знае какво ще е.
Такъв тип живот е именно стресиращ. Млади хора дори не могат да си плануват брак, сватба, деца, взимане на жилище в такива несигурни условия. България е най-бедната в ЕС, и това че има определено звено хора, които са добре, по причини, които няма да изброявам, не означава че тази държава има каквато и да е социална политика.

Колкото и да се опитвате да тръбите каквито и приумици да ви идват, фактите с 2. 5-3-те милиона българи, които НЕ са намерили възможност за препитание в страната, и са навън, тези факти крещят, проумейте го.

Ако не желаете да се вслушвате в гласа на младия човек, именно това, което номер 43 ви казва, ще стане. И те ще си тръгнат. И честно да ви кажа, много назадничав манталитет е българският, вместо да се вслуша в мирогледа на младия, и да види обективността на гледната точка, директно се напада.

Пак обяснявам - защо мнението на този млад човек е абсолютно резонно. Защото този млад човек е осъзнал, че за необходимия труд, който трябва да положи, няма да има реципрочност.

Правите ли разликата? Давам хипотетични примери:
Ако работиш за 2000 евро, имаш възможност да направиш сватба, да отгледаш дете, да си купиш жилище на цена, която е реално съпоставима с тези доходи, да, ти ще живееш един приличен живот.
Друг пример - ако вместо за 2000 евро, ти работиш за 2000 лева, живееш ПОД наем, не можеш да си позволиш сватба, нито дете, нито жилище, каква по-точно ще ти е мотивацията да работиш???? Не искам да ви обиждам, но така да го кажа, глуповати ли сте че да не осъзнавате за какво иде реч?
Това си е чисто модерно робство. Индивидът си плаща за минималното - подслон и храна, няма особена разлика от слугите преди няколко века, които са живеели при господарите си, и са получавали храна и подслон.

Ако човек работи, трябва да има смисъл за самия него, каквато и да е работа. Ако е ангажиран 40 часа на седмица, или повече, то той трябва да може да си позволи нещо повече от храна на промоция и жилище, което не е негово, а наето.

Този дисбаланс между това, което се предлага и това, което хората нормално търсят накара 2. 5-3 милиона българи да избягат от страната. Работодателите изобщо не могат и не искат да осъзнаят този факт, а искат за минимално плащане, максимален труд. Това несъответствие между това те какво искат и какво искат хората води до крайния резултат - напускане на страната. Тези бизнеси са и полуфиктивни, защото реална производителност и икономика в България няма. При липса на реална политика, няма и какво да се предложи на хората, които не са с връзки, в сивата икономика и тн, т. е. няма какво да се предложи на нормалния обикновен човек, който не е решил да прави свой бизнес. Този нормален обикновен човек е извън България.
Тази държава не желае и няма политика да тръгне към развитието, а се управлява от каста банда мафиоти, а тях няма кой да ги махне, защото за съжаление липсва такава будна прослойка хора, която да ги разкара.

Абсолютно всеки млад що годе буден човек ще ги види всички тези работи, и при положение че те са израснали СЪС социалните медии, за разлика от вас, те знаят как е от другата страна. Нито един нормален млад човек няма да иска да работи за жълти стотинки, да не говорим ако това прословуто евро вземе че наистина влезе догодина или по-догодина.

Плюс това, те дори и да са съгласни да го направят, ще почнат работа някъде за месец-два, след което бързо ще установят че са на МИНУС, защото цялата им заплата ще литне за наем и сметки.

По принцип, другото, което АЗ лично бих предложила като решение, което смятам че тея 'политици' трябва да направят, е или да увеличат заплатите драстично, или ако наистина няма никаква икономика в тази държава и това все още не може да се случи, да се намалят драстично всички наеми, така че ДА отговарят на заплатите. Проста математика! Не може заплатата да е 1500лв, а наема 1000. Всичко накрая се свежда до чиста алчност и трябва да има държавни РЕГУЛАЦИИ, така че да има пропорционалност, която е в разумни граници.

Трябва да си олигофрен, с извинение, за да не се чатнеш че днес са те взели на работа за 1500 лв, ама имаш да плащаш наем 1000, и на всичкото отгоре шефа ти слага куп задължения, плюс други, които не са ти в длъжностната характеристика, и да не разбереш, че сделката не е добра.
То нередности вярно има навсякъде по света, ама нашето е много екстремно, и после се чудят ЗАЩО няма хора, да им работят? !?
Ако наистина не разбирате, дайте да фиксираме числа, да ги предложим в законодателството и да се спазват, такива каквито са черно на бяло, а именно: наемът на заето работещо лице да НЕ надвишава 20-25% от месечния му доход. Тогава няма да има разбрали и неразбрали.
Отделно, да се пускат жилища на цени, които са правопропорционални на РЕАЛНИТЕ заплати на хората, и честно да ви кажа на мен такава нормална цена ми се струва в порядъка на 40000-50000 ЛЕВА за двустаен апартамент в столицата. Повече от това НЕ отговаря на реално придобитото и е абсолютна спекулация.
Да има закон, който гарантира на хората, че след изпитателен срок те НЕ могат да бъдат уволнени освен поради крайно сериозни причини (например компрометиране на компаниите, в които работят), а не за щяло и нещяло, както се случва в момента. Или пък другия начин да ги принуждават САМИ да напускат, особено ако са майки с деца.
Все проблеми, които се отнасят към ПРАВОВА държава.

Младите хора ЩЕ си търсят правата, и НЯМА да са будали, както ви се иска на вас. Даже не споменах и неудобството, което им създадохте благодарение на некадърното управление на държавата, да се налага да имигрират, да почват наново, да се сбогуват и прочие.
Не стига всички останали негативи, ами и това че трябва да се нагаждат към нови животи в други държави. Абсолютен срам и позор за българската нация! А наглостта да ги наричате мързели, при положение че сте им оставили ТАЗИ държава, в такова състояние, е покъртителна.
От един милениал в подкрепа на генерация Z!

(нас ни оставихте в още по-окаяно състояние, имаше даже един коментар по-горе, но стана много дълго и няма да коментирам повече)

45.   А, спокойно. Мама и тате няма да са вечно до вас до плащат всичко и тогава ще разберете какво значи да работиш за да живееш.

46.   Номер 43 и най-вече 44, поклон и адмирации!

47.   Чакайте малко. Къде е записано (в закон или нормативна уредба), че всичко трябва да е лесно в живота. Че всеки трябва да взима много пари ако може от по няколко места, без знамение от образование, квалификация, опит, стаж и т. н. Къде пише, че цените на стоки/услуги трябва да отговорят на доходите на масовия българин? Живеем в пазарна икономика, което значи, че търсенето/предлагането на стока/услуга определя цената, а не доходите на хората. Това не е социализъм всички да са равни (еднакво медни) и да има за всички по малко. Ами за някои няма да има, кой каквото си е постлал - това. Българите в чужбина да не мислите, че са цъфнали и вързали - масово са по квартири и работят нискоквалифициран труд. Аз на 35 години успях 2 жилища да си купя, паркомясто и нова кола и това без да се лишавам от повечето неща, като и жена и дете имам. Значи можело. Човек трябва да се стреми да се развива и квалифицира и да достигне стандарта за да живее добре.

48.   До номер 47- да не мислиш, че всички само си клатят краката? Хората се развиват и образоват и пак живеят зле, защото живеем в капитализъм. Мой близък учи около 6 години, пълен отличник, бакалавър инженер и сега чак на 35 живее сравнително добър живот като средна класа и въпреки това пак не мога да кажа, че има страхотен живот, нормален човек е. Да, но това е постигнато за 15 години, в които влизат много учене, финанси, здрав труд и упоритост, изобщо не е лесно. И какъв е резултата за 15 години? Аз ако работя 15 години здраво и уча ще очаквам да съм ако не милионер, то поне да не живея като нормален човек, а да имам страхотен живот. Смисъл… това са 15 години.
Просто не си струва.

49.   Магистър инженер, имах предвид съжалявам

50.   Като не ти се работи за малка заплата учи и работи за голяма. В цял свят се търсят специалисти във фарамцията и науката и заплатите са големи.
От друга страна като не работиш койнти плаща сметките?

51.   До номер 40:

Именно на това разчитат българските работодатели, които аз наричам "унищожители на съдби" или "робовладелци".
Една такава фирма се намира в Добричка област и се развива в областта на туризма. Започва с буквата "А".

52.   Нормално. Всички сме били на 20 и сме си вярвали, че сме нещо уникално, невероятно (щото мама така ни е казвала като сме били малки) и целият свят ни е длъжен, защото ние, о йееее, сме завършили някакво образование и вече сме супер и заслужаваме купища пари и екскурзии в Дубай и скъпа кола и...
Обаче, после животът здраво те шамаросва и доста бързо те сваля на земята. Така, че не им се сърдете на децата, още си витаят из облаците и се чудят за хората с деца не ходят на скъпи почивки и карат стари коли. Няма нужда да им обяснявате. Той животът ще им го обясни и то доста категорично.

1-50 от 60