Споделена история от На работното място

Нормално е gen Z да не иска да работи
Много от днешните млади (от 18 до 27 години) нямаме никаква мотивация да работим и сме отчаяни. Много са безработни, защото осъзнават, че не печелят нищо. Заплатите са прекалено малки, за прекалено много работа и време, цените на всичко са много високи, това не е само в България, а навсякъде по света. Някога хората са работели нормална работа и са успявали със заплатата да живеят добре, жилищата са били постижими да се купят, имали са хубави коли. Един ден се очертава моето поколение дори да няма пенсии. Има вече и движение да нямаш деца по свой избор, защото хората просто нямат финансовата възможност да си ги позволят. Много хора живеят и пазаруват на кредит, но както знаете, това е зле.

Защо човек да работи като магаре, да си срине здравето, да няма време и да се стресира за стотинки, когато знае, че дори няма да може да си позволи да си купи жилище… дори и да имаме пенсия един ден тя ще бъде малка и не си струва, по-добре е да се спестяват пари цял живот и да се инвестират, колкото да не ги изяде инфлацията, отколкото да се разчита на държавната пенсия, просто тези пари, които здраво сте изработвали цял живот са реално супер много, а те дават някакви трохи. То и със заплатите е така де…

Ние просто нямаме никакви надежди, защото виждаме икономиката, затова и не си даваме зор, защото виждаме, че е напразно. Затова много от младите не работят, други се отдадоха на пътуване, други имат Онлифенс и друга подобна дейност или си хванаха богати гаджета. Колкото и да плюете, това са вече вариантите за хубав живот, не всеки може да има успешен собствен бизнес, вариантите останаха незаконните дейности или да се омъжиш по сметка. Аз като така или иначе няма един ден да имам пенсия, ми е все тая, като имам мъж и приятели, които ме издържат за да мога да живея всеки ден и си имам големи спестявания. Казвам го, защото много хора говорят как като не работиш ще имаш стаж и един ден пенсия, ми то и да работиш файда, важното сега е единствено да намериш начин всеки ден да живееш, не да мислиш за пенсия и стаж, а за сега, днешния ден. Звучи зле, но и да не ви харесва, и да мразите златотърсачките, това е най-смисленото нещо от всички, защото поне няма да сте уморени, а стандарта ще ви е същият, дори много по-висок. Или другият вариант, който също е смислен е да отидете да живеете на село да гледате градина и животни, което повечето хора не могат да го направят.

Коментари

51-60 от 60

53.   Били сме на 20, но и трудови навици сме имали. И не сме си въобразявали, че нашата депресия и проблеми са най-страшните и нечувани в цялата история.

Човек трябва и възпитание, и малко срам да има.

От какво точно се е уморил и от какво се е депресирал толкова съвременният млад човек?

54.   До 53 - От това, че е учил 15 години, за да започне неплатен стаж и му се казва, че трябва да работи 6 месеца за без пари, за да мине после почасово на минмална... а и да - 1000 лева вече не те орпавят за квартира.

55.   54, а ти да не искаш да започнеш директно с 5000 заплата и мениджърска позиция? Да не мислиш, че всички с добри заплати и позиции сме ги получили наготово? Започнала съм от ниска заплата и постепенно съм вървяла нагоре. Нищо не пада от небето, приеми го.

58.   До Номер 55, ти да не мислиш че твойто време е същото като сега. В момента цените са Х5 на тогава и само квартирата ти е 800-1000лв. Не можеш да очакваш че по твойта логика щом ти си била с 1000лв тогава и сега ще е същото и някой ще започне радушно на толкова пари. Ама тогава когато ти си била на 1000лв заплата, квартирата беше 300лв. Вмомента дори един бизнес да може да си позволи да дава 2000-3000лв, не иска да го прави, защото все от някъде ще намерят някой балък за без пари. Така кадърния и нахъсания се изнася от България и вижда и човешко отношение, което е най-минималното, което може да направи един шеф и колкото повече работиш, толкова повече вземаш. А тук не е така. После шефовете в България реват, че нямало хора. Като имаше, не се ценяха и такива като теб ръсеха логика като на някой не му харесва да си ходи. Пълни безумия.

Все едно някой комунист на 60 да ти обяснява как проблема в момента с тия скъпи жилища си е твой, щото видиш ли той едно време бил изплатил неговото през соца за 7-8 години. Той няма да те разбере, както и ти няма да разбереш какво им е на младежите в момента с тия ниски заплати и огромни разходи.

В момента за един млад човек без семейство и без деца на квартира ще му трябват поне 2000-2500лв.

59.   Според мен липсата на желание за работа стои в това, че всичко се е извратило. Буквално. Правят се всякакви поразии. Създават се изкуствени и некачествени продукти. Накрая няма никаква идеология. Данъците не отиват за обществото. Тоест липса на идеология и смисъл за какво се работи.

60.   Аз съм на 36 и за разлика от другите на моята възраст мисля като поколението Z. Бизнесмените са иззедници и използваци. Експлоататори. Работил съм в малки фирми и там експлоатацията ако не си роднина или приятел на шефа е на макс. Но дори и в големите международни компании се управлява по ганьовски и се издигат нагаждачи, любовници, приятели и т. н. Всички мениджъри им желая да им секне Виаграта, защото без нея не го вдигат.

63.   "54, а ти да не искаш да започнеш директно с 5000 заплата и мениджърска позиция? " - Искам да започна със заплата, с която да мога, да си позволя поне СОБСТВЕНА стая и нещо по-различно от картофи, паста и най-базовите и най-евтните преоценени стоки.

"Да не мислиш, че всички с добри заплати и позиции сме ги получили наготово? " - Кажи ми, кара ли 7 години в стая с две други момичета, докато трябва да гладиш риза за офиса, а вкъщи да правиш отчети и да гледаш като гладен чакал едно зимно яке за 90 лева, защото знаеш, че ако ги дадеш, после тоя месец ще е "слаб".

65.   63, не, не съм. Като студентка съм живяла с 1 или 2 момичета по различно време. Когато завърших, живеех при нашите, защото нямаше как да си позволя квартира, започнах веднаха работа на ниска заплата. Имаше периоди с добра заплата, както и периоди с ниска, но постепенно нещата се подобриха. Иначе сме имали тежки периоди, разбира се. Когато например бях бременна с второто дете, мъжът ми - в неплатена, беше тежичко. Но премина, оправихме се и сега не се оплакваме без да сме богати.
Не знам какво работиш и какви умения имаш, за да съм по-конкретна.

66.   До 65 - Точно! Не си! Имала си къде да се върнеш след ученето. Кажи ми - работи ли 6 месеца БЕЗ ПАРИ, вързана с някакви договори, дето ти казват "Не можеш, да си на друг трудов или граждански договор"? Защото това е вече почти стандарт. Не знам при теб, но вече квартирите масово искат депозити и гаранции, оотделно съотношениеето доходи/цена на наем, става все по-лошо. Кажи речи, на всеки 2-3 години, става все по-трудно и по-трудно за младите хора.

И точно за това аз казвам, какво е положението. А ти тръгна да ми опонираш с глупсоти за високи заплати и позиции, за които повечето хора изобщо не могат и да си мечтаят, все едно имаш някаква битка да печелиш. Това, че ти си се оправил и сега не ти е лошо, не значи нищо! Говорим за СЕГА!

Навсякъде гледаш стартови заплати, след стаж - 1100 лева в София. После се чудим, защо всичко младо пие супер евтин алкохол, гледа трева на терасата и има такъв върл и гаден непукизъм! Какво да е друго? Условията ми мязат вече по-скоро на нещо от 1924та, отколтко от 2024-та. Виж изиксванията за жилище - без 50-60 бона, направо няма смисъл дори и да питаш в банката. 80% от населението е ПРЕЦАКАНО

67.   Работа има много, просто не е мечтаната за един млад и образован човек. Аз откакто съм завършила се затруднявам да си намеря работа точно по специалността (биология), но съм била на различни позиции, на които съм си използвала знанията донякъде. Заплатата ми също е варирала доста и общо взето на местата, където са ми плащали най-малко, съм работила най-здраво и съм създавала най-много стойност. На позицията, на която ми плащаха най-много работих по вътрешен експериментален проект на софтуерна компания, който в крайна сметка се провали, защото бяхме подценили способността на компанията да го реализира и инвестициите, които ще са нужни. Тогава си мислех, че да изкарваш много пари е лесно. След фалита на компанията и след като работих за още един стартъп, който се издържа от инвеститори, стигнах до извода, че високата заплата не означава непременно, че създаваш висока стойност. Означава единствено, че си успял да убедиш някого да ти дава пари. С какво си по-добър от Онлифенска в този смисъл?

Позициите за биолози в България, които създават стойност за обществото, са преподавателските и в клинична лаборатория. Това са позиции, на които заплащането е под средното за страната. Но без тях обществото не може да функционира. Хората, които работят за малко пари крепят цялата икономика, здравеопазване, образование. Но всеки иска да е тарикат и се мисли за достоен с малко труд да получава много. Няколко месеца се мъчех да създам собствен бизнес и започнах да осъзнавам колко е трудно реално да произведеш нещо стойностно и да го продадеш. Независимо какви умения и знания имаш, ти трябват много усилия и време, за да изградиш нещо сам. В добър екип можеш да започнеш да създаваш стойност по-скоро, но без екипа си нищо.

Благодарна съм, че имам покрив над главата и някакви възможности за доход. Има репортажи от Китай, в които обясняват, че масово млади хора с висше образование не могат да си намерят работа, дори във фабрика. Спят по спирките, защото нямат пари за наем. Буквално няма работа за тях, не само по специалността им, а изобщо. Тук сме си много добре.

51-60 от 60