Споделена история от На работното място

Всичко ли е до късмет или до договорка
Живея в София, имам висше образование от чужбина и знам два чужди езика и ми казват "искай поне 2500 лева". И са прави, но досега сякаш никой не иска да ми ги даде. В същото време тук и в живота постоянно чувам истории как някакви хора с много по-малко опит, току-що се преместили в София и взимат 3000 лева чисто, а са завършили някакъв свободен университет примерно. Та те по-добре ли умеят да договарят или просто е чист късмет?

Коментари

1.   Още от въпросът ти си личи, че си от хората с опростенческо мислене... Естествено че е функция на много фактори:
- късмет какво има на пазара в момента
- умение да се договаряш
- умение да си представяш качествата
- какво можеш да представиш на хартия
- да имаш пари да изчакаш по-добра оферта, а не да се хвърляш на първото
- да имаш познати в тая сфера

2.   Какво чуваш не е важно.
Инвестираш в образование, в други източници за професионално развитие и след 5-10 години ще имаш успехи, но едва ли сега. И не може просто да говориш за пари, първо говори за професия, за това да се развиваш в садена област.
И ми е смешно, защото 20 години се развивам в дадена област, като повече от половината време съм учил, работел за жълти стотинки и въпреки това съм бачкал повече от необходимото с надеждата, че сектора ще се развие и един ден ще взимам добри пари.
И сега като кажа че взимам 7-10К на месец народа си вика е искам и аз, ама без да си дават зор, без да са изгладували образованието си, на готово искат.
Не става.

3.   Не знам защо ходите, да учите на запад и след това се връщате тук? Същата диплома ще я вземете и тук за смешни пари на семестър и никакви грижи. Аз под отиване на запад и получаване на образование там, разбирам перманентно оставане и развитие, а не връщане в нашата мизерия.

4.   Оставяме настрана връзкарите. Ако си без връзки трябват умения. Една, две, 100 дипломи НЕ СА умения. Висшето от чужбина има смисъл само, ако си научил нещо. Електроинженер ли си, химик ли си, фармацевт ли си или си учил философска лингвистика на океанската зоология?

Само с дипломите може да опиташ в държавната и общинска администрация. Без връзки обаче, ще те съдерат от работа.

5.   На никой в БГ не му пука, какво образование, какъв опит имаш и какви чужди езици знаеш. На хубава работа без връзки няма, как да се доредиш. Относно заплащането, къде ги видя тези заплати от 3000 лв. в България? Ако гледаш обявите в интернет, те не са верни. Като идеш на интервюто се оказва, че заплатата е 933 лв. (минималната за страната). В краен случай 1000 лв. И евентуално още 100 или 200 лв. под масата в плик. Това е положението

6.   Авторе, Учи за програмист и ще взимаш 58 000 лева заплата след 5 години в началото ще ти дават 5-6-7К щото си много голям капацитет. То и без това цялата държава са програмисти вече, само ти остана и още 2-3 човека които познавам... сега е модерно и да си учител, сульо и пульо избутаха по 2-3 семестъра педагогика и сега се радват на едни добри пари които постоянно се вдигат...

7.   3 аз съжалявам, че се върнах, определено България не е хубава за работа освен ако нямаш солидни връзки.

8.   Аз като се върнах с диплома от университет във Великобритания (част от Russell Group, които се водят много престижни) преди 4 години поисках 1200 лв. чисто за работа по специалността ми (биология) в София и си мислех, че съм се уредила добре. Нямах идея какви пари ще ми трябват, преди реално да поживея, мислех си, че това е много хубава заплата. Впоследствие съм сменила няколко позиции и съм взимала до тройно повече. Обаче не ми харесваше живота в София, много мръсен и пренаселен град е, нямах търпение да се махна. Сега живея в друг голям град в България, за да съм с приятеля ми, а той не иска да емигрираме. Абсурд да си намеря работа по специалността ми за над 1300 нето. Даже съществуващите позиции са малко на брой и не си струват и като условия, не само заплащане. Затова се преориентирах и сега развивам нови умения.
Благодарна съм за образованието ми, знанията, които съм придобила и преживяванията, свързани с него. Но те нямат стойност за намиране на работа на българския пазар. Да не ти казвам колко пъти (деликатно и индиректно) са ми казвали да си завра дипломата да не казвам къде. Ако бях учила в български университет и някой професор ме беше харесал, щях да имам по-добри шансове да си намеря работа, но едва ли щеше да си струва.

9.   има хубави заплати особено в София, но много зависи в кой бранш си, какъв ти е опитът, каква е фирмата...

10.   Заплатата е въпрос до договаряне, но за всяка позиция си има даден диапазон и трябва да проучиш какъв е той и да изтъкнеш, с какво ще допринесеш за фирмата и опита, който имаш.

12.   Късмет, среда и опит, комплексно е.

13.   До 5: Четох те и в другата тема, такова нещо като 933 с два чужди езика няма. 3000 лв с английски и още един (дори не рядък) език в "кол" център и то дори не може да се нарече кол, защото отговаряме единствено на имейли. Без никакво пазарене, а дори и да кажеш по-ниска сума на интервюто, пак ще ти дадат 3000, проверяват единствено да нямаш нереалистични очаквания за космически суми. И тея пари ги дават със супер занижени критерии за познание на езика, без никакви други изисквания. За да обясняваш такова неща на хората, явно си нямаш идея как стоят нещата. Или данните ти са за някое село, но там работа с езици не вярвам да се предлага.

14.   Сами по себе си дипломите и сертификатите нищо не показват и доказват. Работодателите се интересуват от това какъв опит и какви умения можеш да им предложиш, а не от бройката и качеството на дипломите ти. Моите преки впечатления са, че точно тези, които си веят тапиите като парадно знаме, идват с едни изключително завишени претенции, а като качество не могат да дадат нищо повече от средностатистическия служител; даже обикновено им трябва един сравнително дълъг период на адаптация, в който да се отърсят от отвлечените тъпотии, с които са ги обременили в университета, и да превключат на практически режим.

Тъй че докажи се първо в работата и тогава скачай на големите заплати. Не те ли удовлетворяват условията - сменяй. Ако си наистина добър кадър, ще има кой да те оцени и лапне, спокойно.

15.   13, зависи от кол центъра. С два чужди и по телефона масово на обяви дават 1200-500-700 и то масово. Имаш и късмет, парите са по-малко.

17.   България няма реална икономика. Освен аутсорсинг компаниите, които що годе плащат, не може да очакваш от бг работодател добра заплата.

Бъкано е с фиктивни фирми. Всички привидно мн работят. Държавата оперира на други принципи, държавата е овладяна от мафията, все пак хората трябва нещо да работят, и се назначават във фирми, които уж отчитат някоя и друга дейност. Част от фирмите са пране на пари, и така.

Няма как от правова държава с реално образование да идеш в мафиотска република, и да очакваш други резултати. Това е като да си завършил Кеймбридж, да идеш у село Х (да не обидя някое село), и да искаш да те назначат в бакалията като ядрен физик. Такова нещо не съществува.

Моят съвет е да се върнеш там, където си учил (а и щом си с два езика, значи предполагам опциите ти са две), и колкото и да ти е трудно да се преустановиш, да го направиш.

Имай предвид че това че с 2 езика в София уж ще си намериш добра работа с добра заплата, не е точно така. Защото това не е работа, която можеш да работиш до живот. Това са тъпи дейности, без реална перспектива и те устройва за максимум 5 години. И какво ще правиш после? Това е работа, подходяща за хора между 20-30 и след това е неподходяща, българите го работят от нямане на избор, защото тези, които са в България, все нещо трябва да работят.

Не отчиташ едно от основните неща относно въпросите ти. За да си ти този, който ще взима голямата заплата, трябва да имаш контактите, които ти нямаш и няма и да имаш. В България не се цени реалният ти потенциал, а се повишава човек с връзки, или любовница, или някой, който непрекъснато се мазни на шефа. Тук не действат нормални бизнес правила, защото няма и реален бизнес. А, понякога да, има един такъв кадърен, който е назначен, за да работи за 5ма и му плащат, това е човека без връзки, останалите си клатят краката. Бизнес логиката им е - този е клиент на фирмата, ще назнача племенницата му, а онзи ще го назнача да работи като за 3ма.

Махай се от тази пародия на държава, както ще направя и аз между другото, и както са направили над 2 милиона българи, разочаровани от БГ действителността! Нямаш място сред хора, които не само ще те подценяват и тъпчат, избиват комплексите си върху теб, а и ще те мачкат нарочно, защото са изгнили отвътре, мръсници по душа, и повече не ми се пише, защото просто темата е толкова обширна, че ако продължа, ще стане цял ферман.

19.   Виж сега, авторе, късмет е турска дума и означава сляпа случайност в благоприятна за теб посока.

Но, късмет в живота НЯМА! Случайности - СЪЩО!

Всичко в живота ни се движи от Божия промисъл, което означава, че Бог се грижи и промисля за всеки един човек, и Бог винаги изпраща на човека най-доброто ЗА СПАСЕНИЕТО НА ДУШАТА МУ, но съобразно постоянните решения и действия на самия човек и към какво той се скланя.

Имай предвид, че "най-доброто ЗА СПАСЕНИЕТО НА ДУШАТА МУ" по-често са трудности, изпитания, болки, скърби, за да може човек да не се привързва към земното(материалното - което е тленно), а да търси Бога и духовното(което е нетленно).

Относно професията и професионалното развитие на човека много важни са труда, усилията, постоянния стремеж към усъвършенстване в професията на самия човек - от една страна и вярата му и упованието му в Бога - от друга страна.

Тоест тук е валидна поговорката: "Помогни си сам, за да ти помогне и Бог! "

В случая други съвети няма да ти давам, защото ти написах най-важното! Прочети многократно коментара ми и го осмисли!

Относно конкретни практически действия:
- в коментар 1 - като махнеш думата късмет(която е неправилна), човекът много добре ти е изброил основните практически фактори в момента.
- в коментар 2 - човекът много добре ти е показал, че парите не са най-важните, а важното е да се утвърдиш в професията си и да станеш добър специалист, а съответно тогава ще има и материално съответствие.
- коментар 4 - също е добър и подобен на 2

Въобще хората са ти написали достатъчно добри практически съвети в коментарите, така, че не мъдрувай повече, а действай!