Споделена история от На работното място

Дали постъпих правилно?
Здравейте! Имам нужда от съвет или поне мнение! Ето и какво се случи.

Снощи, тъкмо излизах за един ангажимент, който бях поел и телефона ми звънна. Колегата ме молеше да отида на работа (веднага), защото няма кой да поеме смяната, а другите колеги са заети. Единия не бил в града ( аз също вече бях на път ), другите и те нещо били заети и само аз можех да заема поста. Отказах! Не можех да пренебрегна ангажимента си. При което един от колегите ми се обади, че съм постъпвал зле, не можело да се разчита на мен, постъпката ми била един огромен минус за мен.. такива някакви. Казах, че ми създават проблеми в момента, а колегата каза "да не те храни тоз, който ти създава проблемите? "

Как мислите длъжен ли бях да за*ба всичко? Все пак не мога да съм 24 часа на разположение, ако се беше установило по рано, че няма кой да работи, щех да отменя ангажимента си и да отида да работя, нищо че по график почивам. Как мислите, зле ли постъпих? И за вас кое е по-важно личния живот или работата?

Да не казвам, че заплатата е толкова мижава, че ме е срам да ви кажа колко работя и колко взимам. По рано не беше така, иначе нямаше изобщо да се захващам на тази длъжност. Идват ми някакви факсове да напускам. Писна ми колегите да ми правят забележки за неща, който те самите никога не вършат. Да ме връткат... ела днес, ела утре. По всяко време не мога, предната вечер бях нощна. През деня не бях спал и как вечерта пак да карам нощна?? Да не съм робот?

Коментари

1.   Да, съвсем правилно си постъпил :))
Познато ми е това, и аз съм го преживявала. И в момента, в който реших, че ще уважавам и отстоявам себе си и започнах да го правя, започнах да се чувствам по-добре. Вече не ми пукаше особено кой какво мисли, и какво прави, дори и да ме уволнят :).
Много добре си направил, така е трябвало да постъпиш дори и да си нямал никакъв ангажимент и да си си лежал да си почиваш. Страха е лош съветник, от опит ти го казвам. Колкото повече им се подлагаш и им угаждаш, по-зле за тебе. Уважавай себе си, дръж си за правата, и за това, което ТИ смяташ за правилно и редно. На тия гадове /работодателите/ все повече ще им се налага да виждат, че колкото НИЕ зависим от тях, толкова и ТЕ от нас.
И да не ти излизат с номера, че НЯМА КОЙ, това не е твой проблем.
Казвам ти, нещата се обръщат, колкото и да не е за вярване - все повече ще става те на нас да ни се молят, а ние ще казваме: ще си помисля...

2.   И аз мисля като номер 1.

3.   не си търси оправдание, не си виновен и аз бих постъпила така. Прекалено си съвестен изглежда и си личи и сега те чукат в слабото място, като те карат да се чувстваш виновен..

4.   Подкрепям изцяло номер 1, нямам какво да добавя, освен че те съветвам да си търсиш някаква друга работа. Бъди мобилен и бъди готов да напуснеш населеното си място, дори страната, защото си личи, че си млад човек - сега ти е моментът да се доказваш и реализираш, а в тази среда няма как да стане

Лаура

5.   Естествено, че правилно си постъпил. Кви са тия, ела сега веднага на работа? !? Както каза 1, дори да си лежал да гледаш телевизия, не си длъжен по всяко време от сега за веднага да си на разположение. Разбирам да ти кажат 1 седмица предварително, тогава ако нямаш ангажименти най-малкото не е колегиално да отказваш, защото и на теб може да ти се наложи, но пак си ДЛЪЖЕН! Тва което ти прилагат, са евтини психологически атаки, не се връзвай на тях!

На въпроса кое е по-важно работата или личния живот - за мен конкретно личния живот, но има и хора, които живеят за работата си (викат им работохолици). Като цяло най-важен е баланса между двете - няма универсален такъв, всеки както го усеща.

Само че в твоя случай изобщо не е въпроса кое е по-важно, а чисто и просто те баламосват!

Кубрат

6.   Номер 1 е абсолютно права. Същото и аз бих ти казал. Една препоръка. Аз не бих им казал, че ми създават проблеми, защото звучи като обвинение към тях. Бих им казал "в момента не мога да дойда. " Ако не разбират, пак повтаряш същите думи.
Много добре си постъпил като си отказал, въобще не си затормозявай съзнанието с какво точно си казал и затова, че си отказал. В края на краищата не говорим за някаква работа от която да правиш кариера. А ония друг път може и да не посмеят да те притесняват повече. Гледай си напред.

7.   В номер 5 имам предвид "... , но пак НЕ си длъжен".

Кубрат

8.   И аз съм съгласна с 1.

Леле авторе, това нищо не е. Аз съм работила в чужбина кажи речи 24 часово за мижаво заплащане. Върших работа за 3ма служители и когато веднъж направих като теб, всички ме намразиха и станах лоша, мързелива, несериозна и какво ли още не. Но сама съм си виновна, че го позволих всичко това. Беше ми първата работа, а ме беше страх да не ме изгонят, защото много трудно си намерих работа. Чак последният месец разбрах, че са ме използвали през цялото време и са се подигравали с мен. Говорих с бившата служителка и разбрах, че тя е правила половината от работата, която върша, работила е 8ч. работен ден и е получавала по-голямо заплащане и е напуснала, защото не е достатъчно. Чак тогава прогледнах. Много ми стана унизително всичко това. Даваха ми непосилна работа, гледаха как се мъча, как плача, разболях се и чак се подхилкваха, не ми даваха и почивен ден. Пълна подигравка, не го пожелавам на никой. Но както казах сама съм си виновна.

9.   Браво само така!

10.   Правилно си постъпил. Всички били заети с нещо, а ти нямаш ли ангажименти?? !! Не ги учи, че си им винаги на разположение, защото после все теб ще търсят и ако 1 път кажеш "не" ще си само ти виновен, нищо, че има още 10, които обаче винаги ще са основателно много ангажирани. Аз съм преживяла това - все аз съм била свободна и трябвало да остана след работа, щото съм нямала деца - та явно и на личен живот нямах право тогава. Е, справих се със ситуацията.