Споделена история от На работното място

Да напусна ли работа!
Здравейте аз съм на 26год и имам дилема!

Работя като инженер технолог в една компания вече 2 години. Освен заплатата, нищо не получавам от тази работа, научих каквото бе нужно и сега просто повтарям едни и същи действия без развитие! Работата е лека, но заплатата е ниска(1000лв нето) за този бранш!

Имам възможност да замина в Гърция(знам че там е криза, но като наща няма никъде), където имам възможност да оглавя собствен сервиз за техника в градче с около 10 хил жители. Градът няма подобен сервиз и има нужда от подобно нещо!
Там дълги години живеят родителите, създали са свои голям дом и мога да живея временно при тях, да им помагам и с техният бизнес(кафене)!
Опцията са сервиза ми дава повече свобода на действията и мисълта че е възможно да постигна повече от колкото сега!

Да остана на сигурното или да се хвърлям и да рискувам? Какво ще ме посъветвате?
Благодаря Ви

Коментари

1.   Който не е рискувал не е спечелил! А щом шансовете за развитие там са по-добри отивай и пробвай. Някой ден когато си вече на 40 примерно ще си кажеш "имах възможност, а още работя за 1000 лв.. сега можеше да съм успяла"

2.   Щом си спрял да се развиваш и не ти е интересно, няма какво да му мислиш. Стига да си сигурен, че няма да съжаляваш после, или да останеш без работа и без пари. Това със сервиза си е сериозно предизвикателство - може да ти донесе голям успех, може и да се провалиш. Все пак в живота трябва да се рискува, прецени какви са ти шансовете. Ако наистина го искаш - направи го.

Заплатата наистина е ниска за този бранш. Инженер, а взимаш една средна софийска заплата (добре, малко по-висока от средна). Няма какво толкова да изгубиш.

3.   Първо си направи правилно плановете. Сервиз за каква техника? Домакински електроуреди? Бяла? Черна? Авто? Тези 10 хил. души са пребиваващи в района, ала де факто ти не разполагаш с толкова потенциални клиенти. Единственият тип бизнес, при който населението = пот. клиенти, е погребално бюро. Проучи района, населението, връзките, логистиката, потребностите, преди да си инвестираш ресурсите там.

Помниш ли как инвеститорите построиха 10 мола в Русе, понеже забиха пергела на картата, направиха един кръг и оповестиха: на радиус 60 км от града има население 2, 5 млн (хванаха и Букурещ), да действаме?

И не на последно място - отговори си на въпроса в коя страна искаш да живееш. Ако само професионалната неудовлетвореност те гнети - можеш да намериш развитие и в България. Разполагаш и с добър времеви ресурс. Ако от друга страна те блазни да емигрираш - това вече е различен въпрос.

Успех!

4.   Към човек който има възможност да отиде в чужбина, особено не като чистач, селски работник или прислужница единствения съвет който мога да дам е - Какво още търсиш тук? . Гърция е много по-цивилизована и хубава страна от България. Ако имаш възможност да си при родителите си и да си работиш легално, ще свикнеш и с езика и ще живееш в нормална страна, бе човек. Там повече от половината градове са курорти, плажове, история, забележителности, красива държава, много по-висок стандарт изобщо - Какво още търсиш тук?

5.   Според мен напусни, криза, криза, но в Гърция винаги ще е по - добре от нас. Дори да нямаш дългосрочен успех там, ще придобиеш безценен опит. А тук просто ще си креташ, колкото повече време нямаш развитие, толкова повече нямаш смелост и годините си минават.

М28 с 5-годишен стаж в държавната администрация!

6.   Рискувай. Млад си здрав си.

7.   Ти луд ли си? В Гърция в момента е много по-зле от България. За кой град иде реч, ако не е тайна? Аз също живея в Гърция от 20 години.

8.   Тук не е въпроса дали да рискуваш или не... послушай сърцето си, ако го искаш ще го направиш...

10.   Рискувай! Може и да не успееш там, но тръгнеш ли веднъж да си търсиш щастието, ти се отварят врати. А тук винаги можеш да се прибереш и все ще изкочи работа, подобна на тази, която работиш в момента.
Имаш и друг плюс, доколкото разбирам - нямаш мъж и дете все още (или поне не споменаваш) - свободна си, иди и си търси щастието! Успех!

11.   Aбе, хората взимат по 300 лв за такава работа и мълчат. аман от такива акто теб!!!