Споделена история от На работното място

Как мога да стана програмист?
Здравейте. Тази година завърших "Информатика". Не разбирам много от програмиране а искам да се занимавам с програмиране. За момента искам с програмиране да се пробвам в реална работна среда.
Какво трябва да направя за да ме вземе някоя фирма на работа, като програмист?

Коментари

1.   Не знам дали знаеш някакви програмни езици, но най добре си взимай един самоучител за джава скрипт и като го научиш, чак тогава вече може да мислиш за работа. И един съвет, най добрия начин ще е да работиш сам за себе си.

2.   О, Боже! Ами трябва да завършиш висше образование по програмиране! Например софтуерно инженерство...

3.   С акъл. Извинявай, но ако не ставаш за програмист, няма да се получи. Много съм далеч от тази сфера, но от мой познат, учил това, знам, че е свързано с много задачи на много високо ниво. С една дума ако не те бива в езиците няма как да станеш преводач в ООН, нали така. Пробвай се, но ако не се получаява един, втори, трети път бъди наясно, че просто нямаш качества.

4.   Олелеле боже. Ами трябва първо да игнорираш мнението Номер1 и после да започнеш да си търсиш уроци в интернет, които ще ти напиша от къде да изтеглиш.

Но знай... в университетите в тази специалност се учи висша матемстика на поразия... мисля че около 4 висши.... истината е, че всичката е излишна и няма да ти трябва въобще! Има хора, които са супер добри програмисти и грам не знаят математика. Такъв е Иван Ванков - гатака. Човек, кой си има профил в youtue и има няколко стотин клипа на тази тема. Потърси го, гледай клиповете му, купи си няколко книги на тази тема и отдели 3-4 години.

Успех, и се вслушай в мен! Остави ги тези смешници, коити ти говорят за висше. За програмирането не искат висше. Ако погледнеш обявите в нета ще видиш, че всеки иска да владееш еди си колко си еизика и никой не иска висше образование. програмист в България мисля че по голямата част са без висше образование.

Поздрави, Узунов

5.   не трябва да завършваш каквото и да е било!
Когато идеш на интервю ще ти дадат задача - ако я решиш - започваш.
Никой няма да те пита какво и къде си учил!
причината е, че Училище за програмисти няма!
Всъщност скоро ще има (и той вече съществува) Софтуерен Университет София - SoftUni.

Намери уроци в интернет и започвай да учиш. Ще ти трябва време и след това ще може да започнеш в някоя фирма като младши програмист

6.   Ти самият, трябва да направиш сам една програма. Ако не можеш да направиш дори и сайт чрез програмиране, значи си далеч и ти трябва курс. Има такива -> Teleric, софт уни ( google.bg ).

7.   Номер 2 това е пълна глупост. Прочети някой самоучител, разцъкай някой език за програмиране и тогава се оглеждай за стажове. В университета ще ти вземат времето, парите и ще ти скъсат нервите за нищо. Уни-тата отдавна нямат връзка с реалния бизнес.

8.   Първото основно нещо, без което не се става програмист е да разбираш много добре математиката. Не просто добре, а много добре, защото не особенно добрите математици стават много калпави програмисти. Ако чаткаш математиката и имаш въображение можеш да станеш добър програмист и да искарваш наистина добри пари от това. Успех!

9.   "О, Боже! ", Номер2, не четеш ли или не разбираш онова, което е написано от автора и пишеш ти самият. Какво "софтуерно инженерство"? Та авторът е написал "Завърших ИНФОРМАТИКА"!
НЯМА по-истинска специално за бъдещия програмист! Само, че... тук изниква въпрос към автора - как така завърши информатика (и може би къде), а от програмиране не разбираш?
Виж, това не е за всяка глава и щом след пет годишен курс на обучение в университета не можеш да програмираш или нивото в този ВУЗ е било под всяка критика, или това не е за твоята глава (прости ми, не искам да те обидя! Просто като програмист към бъдещ колега). Ако си във вариант 1 - проблема е във ВУЗ-а, не се отчайвай. Хващай каквото и да е ръководство за Web ориентирано програмиране и действай. Ако съвсем ти липсват нещата изкарай един курс в добра фирма (имаме такива, вече ти е посочено по-горе) за да ти дадат основите!
Ако си в позиция 2 - не се коси! Успокой се, че много от добрите неща вече са написани (не е съвсем така, но много "компютърни специалисти" се оправдават така), ОБАЧЕ... има нужда от хора, които да инсталират и поддържат тези вече написани продукти и... действай - преориентирай се и пак ще има добра и доходна работа в IT сектора и за теб.
В крайна сметка и добрите програмисти накрая се преориентираме към системна поддръжка, администриране, мрежи и обучение... НЕ МОЖЕ цял живот да си програмист!

10.   Номер 9 - може може...

12.   С труд.

13.   Здравей,

За да започнеш работа като програмист без да имаш добър опит с програмирането ще ти е трудно. Най - добре се насочи към стажове в по-малки фирми, ако искаш да започнеш веднага. Иначе можеш да направиш следното:

1. Купи си или си свали някоя книга за програмиране за интересен за теб език (C#, Java, JavaScript, ASP. NET или др. )

2. Намери безплатен курс за програмиране и си свали материали свързани с езика ("Telerik Academy", "Soft Uni").

3. Ако имаш възможност запиши един курс. Обикновено са с продължителност 3-6 месеца. На някои курсове при добър успех дават и сертификат.

4. Направи си проект с технологията/езика който си избрал, независимо дали си записал курс или не.

5. Ако си записал курс и го вземеш - помоли преподавателите за препоръка (може и директно да ти намерят работа).

6. С опит 3-6 месеца проект сертификат ще ти е далеч по-лесно да почнеш работа. Даже може и да те вземат директно като Junior програмист, без да караш стажове.

Поздрави!

14.   Ми то темата е на над 1 година - какво продължавате да спамите. Пак ми лъха на някакви рекламки...