Споделена история от На работното място

Дискриминирани ли са младите хора на работното място?
Може ли да обясните защо е така, защо най-предпочитаната възраст за наемане на работа поне в България е 30-40 години?
Защо работодателите не взимат на сериозно младите хора? Конкуренцията ли ги плаши? То е ясно, че човек няма да има нужния стаж и опит за позицията като завърши средното си образование, но много хора, между 30-40 години работят на добре платени места, без да имат висше образование. Като пример ще дам брат ми, човека е на 38 и си намери работа преди 7 години с доста свободно време, и заплата от порядъка на 1400 лева, а преди това работеше като обикновен магазинер 8 години за има няма 400 лева.
Аз ли си внушавам, или на младите хора наистина не им се дава шанс да работят на високо ръководни позиции? Мисля, че млад човек има много по-голям потенциал от някакъв стар човек, поне аз се уча много бързо и решавам задачи с логичност и изобретателност.

Коментари

51-59 от 59

51.   Коментар №1, ти какво препоръчваш на младите хора :да се докажат хубаво около 10-15г., че са способни да живеят и работят като скотове без заплащане и тогава ще им излезе "добро" име и ще имат "препоръки" от неграмотните крадци работодатели и тогава ще постигнат мечтите си?? "Ако хората се оценяват според работата, то тогава конят струва повече от всеки човек" — Максим Горки. Хубаво е да не четат и да не учат също така, за да бъдат напълно експлоатирани и мисловно и физически нали...

52.   Номер 50 - интересен въпрос, но точно тази косачка хората бяха импортирали директно от САЩ. Работих за семейство-дипломати, които си бяха докарали практически цялото домакинство от там в контейнери. Самата косачка гореше страшно много бензин и трудно запалваше, но иначе си беше ОК, имаше и едно-две неща, които ? бяха развинтени, но аз си падам и майсторка. Имах дори една машинка специално за местата, които не хващаше косачката. Съветът ми към хората, които исат да са бързи в косенето е да го правят редовно. При много висока трева, каквато у нас често я оставяме, разбира се ти трябва цял ден.
Не знам в момента на пазара какво има, защото имам френска градина - т.е. без ливада, а с повече цветя, храсти и тем подобни, но ако ви е попаднала американска техника ще останете доволни.

Номер 51, съжалявам, че така си разбрал моят съвет, но не мога да ти помогна. Живей както си искаш и ако си щастлив без да работиш - това е добре така за теб, но мисля, че Авторът пит за работа.
Работата не изключва самоосъваршенстването и обучението. Точно обратното. Тя може да ти финансира едно обучение, но и може да ти даде много познания.
За съжаление няма иначе кой да ти плати, за да се самоосъвършенстваш и работиш над себе си. Всеки плаща, за да му бъде свършена работа

Номер 49, за съжаление си прав. У нас действително има гладуващи и затова е важно хора като моето семейство да се занимаваме с благотворителност, но е много трудно. Наскоро предложихме работа и жилище на едно бедстващо семейство, но те искаха направо пари и бяха агресивни, когато не ги получиха.
В момента правим много големи дарения за БЧК, които имат някаква структура, но процесите са бавни.
И все пак мисля, че тук хората искат съвети за работа, не за това как да оцеляват, защото стигне ли се до голото оцеляване е много трудно, но няма да се уморя да говоря, че става с работа.

53.   От №50 към №52 Интересно ми стана също за благотворителността, която казваш, че предлагате.
Предлагането на работа с осигурено жилище благотворителност ли е? Или аз имам грешна представа за благотворителност? За мен благотворителност е да дадеш нещо безвъзмездно, а не да търсиш облаги от това, че си дал!
Бедстващи ли са хората съгласни на работа с осигурено жилище? Най добре платените хора в Европа живеят в елитна сграда осигурена им от работодателя, без наем, това благотворителност от страна на работодателя ли е?
Един отделен въпрос: Работните дрехи благотворителност ли са?

54.   В България специално, разделението не е на "млади" и "стари", а на такива с връзки и всички останали. Не можете и да си представите колко кухи длъжности, с високи заплати има по всички държавни учреждения. Там никой не гледа на колко години си, а какви връзки имаш. Единственият минус е, че останалите около теб също са с връзки и започва едно правене на мръсотии досущ като във филмите. В малките и средни български фирми ситуацията е сходна. Масово се назначават братовчеди, лели, стринки и т.н., после собствениците се чудят защо бизнесът им не вървял. Ами няма да върви, те са дошли там да взимат заплати, не да работят. Да не говорим, че в 90% от случаите нямат нито нужното образование, нито пък опит.

55.   в държавната администрация са предимно стари лелки, но с големи връзки и са способни на всевъзможни мръсотии, за да те накарат да напуснеш, а иначе са некадърни, имам предвид в провинцията!

56.   Не знам дали си прав №54. Така или иначе всеки работник работи за заплата, не ходи на работа от любов, към работодател или бизнеса му. Дори циганките не метат улиците от любов към чистотата или към собственика на фирма Титан.
Не отричам, че е възможно в държавната администрация да има кухи длъжности, но не получаваме ли българите това, което си плащаме?
Плащаш 11лв годишен общински данък на полото, получаваш общински улици с дупки, стари плочки и тук там липсващи капаци на шахти.
Плащаш здравни осигуровки на минимална заплата 13, 23лв месечно по трудовия си договор, който си подписал на минимална, а другото вземаш "под масата", получаваш грешна диагноза, или закъсняващи линейки, или що годе лечение на настинката си, два зъба да си поправиш годишно, като бонус и безплатно лечение на деца, пенсионери и т. н.
Плащаш годишен данък смет на общината 30-50лв за апартамента си и дори получаваш изчистени контейнери срещу тази смешна сума, та това са по малко от левче седмично и въпреки това ти метат спирките, чистят ти снега по булевардите, и ти изхвърлят редовно контейнерите. Не забравяй и факта, че снегорините харчат, тъй като са по старички малко повечко гориво от колкото европейските и горивото им е на европейски цени. Аз също не забравям и това, че българският шофьор евентуално пооткрадва малко повече гориво от европейския.
Разглеждайки какво даваме българите и какво получаваме си давам сметка, че получаваме доста добро ниво срещу това което даваме. Представи си само ако общинският данък на полото беше, като в германия 250 евра, та ние тогава върху златни плочки щяхме да ходим. При тея немски данъци те ходят върху нормални плочки, значи при тях или се краде повече или има повече кухи длъжности, щом не са обявили, че им остават милиарди общински пари. Като имаш предвид че градовете им са по пренаселени от нашите. Едно е да събереш общинския данък на 2 милиона софийски жители, друго е да събереш общински данък от 10 мил жители, по пренаселените градове имат повече данъкоплатци на по малка площ, тоест имаш повече плащащи за поддръжката на една улица.
Ако пък плащахме 80-450 евра месечни здравни осигуровки, на всеки 10 българина щеше да има зачислена линейка с персонал. Щом сега за смешните 6-7 евра месечно, всеки българин получава линейка закъсняваща с 10-тина минути.

57.   Виж сега 56, в известна степен си прав/а, но в много други-не си. Първо, в държавните учреждения има наистина много кухи длъжности и още повече връзкари. Познавам цели отдели, които са събрани по този начин и които сами си казват, че нищо не вършат по цял ден, а дори и да имат желание, просто не могат да го свършат, защото не са квалифицирани. И да, попаднали са там с връзки и то дебели. Второ, аз лично се осигурявам върху максималният осигурителен доход и единствено докато бях студент съм работил на морето за малко повече пари, отколкото онези върху, които са ме осигурявали. Разликата обаче беше ако не се лъжа около 60 лева. Данък за колата си плащам близо 200 лева на година и сам си поемам ремонтите заради идиотските пътища, за винетка също си плащам. Трето, това че много хора работят на черно и не плащат данъци и осигуровки е проблем на същата тази държавна система, която в момента оплювам. Четвърто, държавата ни няма пари не само заради ниските данъци и слабата икономика, а и заради това, че много се краде. Никога случайни фирми не печелят държавни поръчки. Почистването пък е особено апетитно, всички знаем за далаверите около Титан и Волф. Това, че автопаркът им е зле не е от нямане на пари, а защото колкото и работа да свършат пак ще вземат едни и същи пари. И не, в моя град не ми чистят снега по булевардите, още по-малко пък спирките. Обикновено излизат за малко, когато вече колите са го поотъпкали и е започнал да се топи. Колкото до кражбите, това си е проблем на фирмата. Като не могат да си контролират служителите, много ясно, че ще ги крадат. Да не си мислите, че на запад хората са много по-честни от тук. Не, просто контролът е строг и гражданското обществото е много по-силно. За пример може да вземем Гърция, там за най-малкото нещо стотици хиляди са на улицата. Тук в България само псуваме на масата и си пием ракийката със салатка. Еми няма да стане така, не ще ни крадат, направо голи ще ни съблекат!

59.   От 33 до 34:

Много си ядосана, защото явно прибягваш до нещата, от които се оплаках. Имах къде да живея, но града е малък и всички имат наследствени жилища или къщи, така че това перо отпада. И майка ми не ме е хранила, защото мизерната заплата все пак стигаше поне за някаква храна. Но не в това е проблемът. Проблемът е, че в една фирма или учреждение хората са нужни, за да вършат дадена работа. И ако не могат да я вършат много добре, започват да се подмазват, а някои дори да обслужват сексуално шефове и шефчета, за да не им изстине местенцето. Което е нечестно и неморално. Защото началника ще прежали някой служител, дори и той да си върши работата, но ще предпочете да запази любовницата си. Или пък някой подмазвач, който му е станал симпатичен с безкрайното си подмазване. Ако за теб това означава "да се бориш за хляб" то явно си некадърна да го правиш по нормален начин.

И никой не е гледал добронамерено на мен от старите колеги, за щастие вече бивши. Напротив, като усетиха, че нямам връзки и контакти в институцията, видяха лесна възможност да се отърват от конкуренция. Имах една пряка началничка (една от няколко), която направи писмено оплакване, че съм обиждал клиентите и съм нарушавал реномето на институцията. Ама нищо конкретно, само в стил "един човек на пазара ми каза" или "според мен е така". В желанието си да ме злепостави изгуби всякаква мярка. Говореше се, че е любовница на... когото трябва. Е, напуснах защото не исках да ме уволнят по такъв долен начин. Както казваш ти, тя се пребори за хляба си. Останаха само разни среднисти, които няма как да и застрашат мястото. А след две седмици, аз си намерих нова и по-добра работа. Само, че докато не дойде някой да се пребори по този начин за ТВОЕТО място няма да ме разбереш.

60.   Здравейте! Интересна тема, съответно много коментари, които успях да прехвърля набързо. Стана ми интересно - дамата с експеримента относно похарчването на 2000 лева за една седмица, какво по-точно цели да покаже с този експеримент? Наистина очаквам обяснение, защото не ми стана ясно. Ако и е трудно да ги харчи и това е причината да споделя, за да получи идеи от нас, има достатъчно благотворителни организации, щом има в излишък, може да се насочи натам. :)

51-59 от 59