Споделена история от На работното място

Пусти пари
Привет на всички читатели, почитатели и така нататък. От известно време се чудя как да кажа на шефа да ми увеличи заплатата... Знам, че това е болна тема за повечето началници, но аз си мисля, че имам основание да искам това увеличение. Първо поради стечение на обстоятелствата започвам работа 30 мин. по-рано, рядко използвам пълната си обедна почивка, за мен няма празници, като Велик ден, Коледа, Нова година, 3 Март и други подобни с червено отбелязани в календара и не получавам нито лев за това, че съм на работа по време на празниците. Работя в CHANGE повече от година и заплатата ми не е мърдала както започнах си е така, а и нали има 6м изпитателен срок преминах го и попитах началника нещо променя ли се в договора. На този въпрос ми каза - какво да се променя.... всичко си остава по старо му договора ти автоматично става постоянен и така. Той лично ми е споменавал, че е доволен от работата ми и няма забележки и офиса е на печалба 500-600 на месец, като изключим наема тока и заплатата която ми дава това си е една добра печалба, а и не е само 1 офиса... По-принцип той сам трябва да ми го каже, но силно се съмнявам, че това ще се случи. В добри отношения съм с него и като се видим 2-3 пъти седмично служебно удряме някои и друг лаф.
Ще ми е интересно да чуя вашите мнения и предложения, за това как да му сервирам намеренията си.
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Покани го на вечеря някъде на заведение да излезете по мъжки, да пиинете две ракии и тогава го питай дали има щанс да се случи, ако се съгласи гледай да не е баш пиян, за да не забрави, ако откаже не се ядосвай, за да не се сбиете.. кажи му здраве да е и това е. Ако толкова са ти нужни тези пари да са повече, продавачките в магазинте взимат по 700 лева, така че стани един продавач.

2.   Преди да помислиш за повишение на заплата първо провери някой неща които са много по важни за теб.
1. провери в НОИ дали имаш платени пенсионни осигуровки, осъмни ме фактът, че не си подписала нов договор след като онзи шест месечния е изтекъл. Не познавам такова нещо, като автоматично подписващ се договор.
2. Огледай заплатите на конкуренцията, не пишеш каква заплата ти дава шефът ти и не можем да преценим нормална ли е тя за длъжността касиер на обменно бюро.
3. Имай предвид, че работата ти не е кой знае колко квалифицирана и за шефът ти не е проблем да наеме безработен кадър на твоето място. А има доста безработни поназнайващи няколко думи на чужди езици.
4. Печалба от 500-600лв не е кой знае каква и много зависи дали шефът ти може направо да се лиши дори от удоволствието да има чейндж на местото където работиш точно ти. Може би даже го поддържа с надежда някога да се развие бизнеса там. 20лв печалба са нищо на ден за който и да е бизнес, той шефа само за да дойде да нагледа бизнеса 2-3 пъти седмично дава 10лв всеки път за горива на автомобила си и може би плаща синя зона.

3.   Директно разбирасе, аз директно си посках и ми отказаха но постоянни си искам иначе никой няма да се сети да ми вдигне заплатата.

4.   Ей така му го кажи както си го написал. Ако те цени ще те стимулира. Ако не поне да си опитал и ако решиш търсиш друг работодател.

5.   забрави, какво увеличение на заплатата? Да ти я вдигне с 50 лева и да му падне печалбата с 10% ? Това е нереално, всичко под 2-3% е по-възможно.

6.   той на това разчита-да не се обаждаш и да си послушен

7.   Неквалифициран труд в чейндж бюро? Защо да ти вдига заплатата, или оставаш на тия си пари, или си биеш шута и идва нов като теб за същите пари.

8.   Аз съм в търговията от 8 години, немога да разбера, защо все трябва да се смята печалбата на другия или на жаргон казано много обичаме да гледаме в на другия паницата.
Та на въпросът ти, ако не питаш няма как да разбереш. Според мен, ако не те е страх, че след въпросът ти може да останеш без работа питай.
Отговорът на шефа ти според мен ще е отрицателен. Няма как да имаш печалба 500-600 лв печалба и да казваш добре. А предполагам, че като разход изваждаш заплата, осигуровки, ток и сметки. А за данъци и различни разходи по фирмата, с която работи замислял ли си се? ! Според мен няма никаква печалба или доходите са от друго място. А на 1 год работник е твърде рано за повишение. Но ти искаше нашите мнения и ги даваме. Ти решаваш...

9.   Номер 5 ти май си някой скръндзав началник

10.   Велик ден-Щом така изписваш Великден, още мнооооооого ще работиш у ЧЕЙНЧ.