Споделена история от На работното място

Да си купя ли багер?
Аз съм на 22г така и не мога да си намеря читава работа. Имам книжка за категории Б,Ц,Т,Б+е. Опитвам се да си намеря работа, ама винаги много мизерни условия. Сега мои познати занимаващи се със строителство ми викат, че щяло да има много работа за мини багерчета и ако съм си купил такова викат че ми гарантират бачкане за следващите 6-7 месеца поне по 20 дни. Сега чакам да стане една далавера и да изкарам 20-тина бона за такова багерче. Никога не съм карал багерче, ама казват че са 3-4 дни съм щял да се науча. Искам да почна нормална работа и мисля, че това ми е шанса - така няма да имам и шеф, а това е супер щото не мога да понасям идиоти. Какво мислите има ли пари в тоя бизнес?

Коментари

1.   зависи дали си в голям или малък град - това е най-малкото условие което ще ти гарантира до някаква степен дали ще имаш поръчки!

2.   препоръчвам ти да закупиш втора употреба багер
дори да не се получи работата след няколко месеца го продаваш и така ще си върнеш по-голяма част от вложените пари

3.   ох, завалийката....

4.   Купи си!

5.   За закупуването на каквато и да е техника за работа, за каквато и работа да става въпрос, първо трябва да имаш сигурни клиенти. В бизнеса най-важния фактор са клиентите.
Като шофьор е все едно дали ще си купиш бус, багер, тир или трактор, важно е после да можеш да намериш клиенти. Без сигурни клиенти и с най-скъпият багер не се печели нищо, защото само гние и се амортизира там където си го паркирал.
Мой познат така по акъла на приятели купи бус и то с кредит, после се наложи да го продаде и то на загуба и още плаща кредита. Причината беше, че тези му приятели имаха нужда да наемат бус лятото на седмицата по веднъж в уикенда, но той други клиенти нямаше, приятелите му бяха само на далавера, че хем им вземаше по евтино, като на приятели, хем падаше още от цената заради липса на други клиенти. Отчаяно си беше пуснал обяви във вестници за 50ст на километър и пак нямаше клиенти.
Обмисли всичко преди да вложиш толкова много пари. За багер е важно в какъв район живееш, ако си в близко до голям град село е най-добре, защото е вероятно то да се развива, а и в града можеш да намериш евентуална работа за багер, но най-вече на село. Хората в развиващо се село имат най-голяма нужда от багер.

6.   Зависи дали ще има работа. Една машиносмяна т. е. един ден работа струва около 300 - 400 лева, ако чистата печалба ти е 100 лева на смяна значи за 200 смени (или около 1 година при добро натоварване) си избил парите за багера и започваш да трупаш чиста печалба. Това обаче както казах е при добра натовареност. Ако нямаш поръчки или са за по 2 - 3 смени в месеца тогава става тегаво. Също така имай предвид че зимата е мъртав сезон, а и на читав обектр няма да те допуснат ако нямаш изрядни документи, т. е. да си правоспособен да работиш с багера.

7.   №2 е абсолютно прав/а! Не се набутвай да изпукаш сватбарската кинтите, защото с много голяма вероятност можеш да съжаляваш горчиво!
№1 също има право. Имам роднини с трактор и пълен комплект оборудване към него, които живеят в малко село и обслужават съседните 2 села. Умрели са от мизерия, и само поддръжката на инвентара, който стои на улицата, им изяжда всичко припечелено от работа с него. Добре че се познават долу-горе с циганите наоколо, а и те не са се овълчили от глад, иначе и без това щяха да останат.

8.   В старозагорско ми се наложи на два пъти да търся багер за копаене на септична яма. Голям проблем беше намирането на свободен човек, повечето бяха ангажирани седмици напред.
Но това, че за 3-4 дни ще се научиш да го "караш", не означава, че ще можеш да работиш. Майсторите си личат, некадърниците си личат още повече.

9.   Малък багер ще купувам, за такъв има работа. От София съм. Цената на старо варира между 13 и 20 бона зависи от състоянието. Другата седмица с един познат който разбира ще ходим да гледаме 4-5 от обяви. Дори да не тръгне бизнеса, ако го реша да го продам загубата ми не би трябвало да е голяма.

10.   Абе приятелите са едно, но бизнесът и парите трябва да са съвсем друго!

Днес може да са много ентусиазирани да те наемат с мини-багера, но утре кой знае каква врътка може да намерят и да те оставят на сухо.
Най-добре е, според мен, да проучиш дали нещата не са подобни на ситуацията, описана от коментар 8. Прозвъни на телефони, обаждай се на багеристи и фирми и се направи на потенциален клиент - да разбереш дали и доколко са заети, както и колко пари взимат, та да си направиш по-добра сметка. Защото 20 хилядарки хич не са малко пари, особено за човек, който все още търси достойна работа за препитание.

11.   Не си заслужава. По-добре си купи трамвай.

12.   Авторе, здравей! Мъжът ми е в този бизнес от доста години, но не живеем в България, така че не знам дали и там важи същото. Преди години, мъжът ми изгърмя с огромна сума на борсата. Намерихме се на "червено" финансово. Трябваше спешно да намери работа, от която да печели достатъчно. Започна като помощник-багерист в една строителна компания. След една година стаж като помощник, имаше правото да се яви на изпит, за да вземе книжка. В България не е ли необходима такава??? Сега вече има над 15 негови машини, вкл. и дъмпер, които дава под наем на обекти на строителни фирми. НО НЕ СТАВА БЕЗ КНИЖКА. За всяка категория си е необходима и съответната книжка. Тук дори и за електрокар се изисква свидетелство. Иначе, работа има. Поддръжките са скъпи, но с всекидневна работа, поне 6 дни в седмицата, една машинка (и то не багерче) оставя едни 90Е надница, чисти. Малките, към които си се насочил, се използват по-скоро за битови нужди (септични ями, ровове и т. н. ), и за помощни дейности, за които няма гаранция, че ще са постоянни. Помисли добре и не рискувай.

13.   Абе ти хубаво ще си купиш, ама имаш ли гаранция, че ще имаш работа? Не, нали. Да не се окаже накрая, че си пръснал много пари за багер, хич не са евтини, а не можеш да си върнеш и половината влошени пари, защото големият бум на строителството попремина и вече не се печели талкова много от това както преди. Така, че добре си направи сметката, че накрая да не си на загуба. Защото те приятелите ти са казали, че ще ти осигурят работа само за кратък период от време, ама после? После ще си паркираш багера и ще си го гледаш.

15.   Не си купувай! В българия нищо не върви. Западните бизнесмени вече се изнесоха от страната ни, а там ги учат на предприемачество още от малки!!

16.   Багера вече е на лице. Закупен, регистриран и обслужен. Излезна ми 18 000 накрая. От 6 дни е на обект в Банкя, изкарал е първите си 1000лв. За сега го кара мой роднина, който има опит и е свободен в момента. Вечер ходя за по час да тренирам. Книжката за строителни машини я имам, но не съм работил на багер. Предполагам от началото на юни ще започна аз да работя. Струва ми се доста лесно и ми се получават нещата, но все пак ще продължа уча тънкостите още поне 20 дни.

17.   Какво стана с бизнеса? Напиши два реда, как се развиха нещата с багерчето.

18.   Годината е много добра. Вече работя сам на багера, научих си и съм доста добър. За първите 10 месеца на годината имам 208 работни дни. Закрепих се към една от големите фирми в София, които ме наемат на машиносмена. На месец чистата печалба ми е около 1800-2300лв, което ме устройва. Сега търся търся да закупя и камионче самосвал до 3, 5т, имам бюджет до 12 хиляди лева.

22.   Бих искал да намеря контакт с автора на темата. Но не разбирам защо не е възможно.

23.   Поздеавления !! Аз ги имам двете машини и за 10 месеца съм направил 500 часа но все пак е първа година един бизнес да се разработи са му нужни поне 6 месеца

24.   В момента обмислям също да си купя но комбиниран багер. Някой има ли информация каква е средната печалба какви са разходите? Ще си го карам аз имам документите и възможност да.