Споделена история от В чужбина

Англия - по-доброто бъдеще?! Може би..
Привет и от мен, хора. Радвам се, че този сайт съществува.

Сега. Искам да ми кажете каквото можете за тази държава. Мисля скоро да заминавам, много скоро. Нали тука от 1 януари 2014 г. пада забраните за работа, и ние може да намерим по-лесно работа. Та, моля ви, да ми кажете всичко, което знаете, ВСИЧКО, КОЕТО МОЖЕТЕ ДА МИ КАЖЕТЕ ЗА ТАЗИ ДЪРЖАВА. Как е животът там. Мисля да замина следващата година, но не знам по кое време. Мисля също да започна да уча интензивно английски, щото не го владея добре, а сигурно трябва много добър, нали? Мисля и да си събирам пари, колко пари ми трябват г/д отначало, и как може да се намери работа там, квартири и др.

И така, моля за помощ и съвети. Благодаря! :

Коментари

1-50 от 103

1.   Дамм това ако не е провокация... сещайте се защо не ни искат там...

2.   Аз ще заминавам сега на 9 декември, баща ми е там от 4 месеца и ще отида при него. Трябва да си намеря работа почти веднага, защото иначе няма как да ни издържа и двамата. Като цяло живота е много спокоен, хората са приятни и услужливи. Голям е да знаеш езика. Квартирите и транспорта са най-скъпи, всичко друго е поносимо. Квартирите варират, като най-евтиното е 70 паунда на седмица, включени сметки, а за транспорта 40-50 паунда на седмица, в зависимост за кои зони е. На 20г. съм аз, надявам се да успея да си намеря работа, за да не се налага да се връщам :)

4.   В Германия е не 100 пъти, а 1000 пъти по добре, защото е много по добре устроена като държава във всяо едно отношение. Има много повече работа, защото за разлика от Англия, там няма икономическа криза, а и заплатите са много по добри. Прибави към това че германците, като хора са много по-добри, а и не са лицемерни и злобни.

5.   Дойдох преди една седмица и вече ще се прибирам. Тук не е хубаво. Поне това е моето мнение.. не си мисли, че след 1. 1. 14 ще бъде мн различно.. същото ще е и даже по-трудно ще дават иншуранс на нас БГ-тата и на Румънците. Може и да има доволни.. Но аз от БГ по-хубаво място не познавам.

6.   Англия , Лондон - sucks. Живея в Германия вече повече от 2 години , посетих Англия преди година и до ден днешен съжалявам , че го направих. Не се залъгвайте от глупавата мода , снимките в нета които са пълни с photoschop и ефекти. Реалността е друга. Мога да я определя като...един стар квартал в центъра на София.

А за хората и езика (британския акцент) да не говорим. Повече от студени са хората , а езика дъвчат и го плюят. Също така... климата е ужасен както там така и в Белгия и Холандия. Мрачно , доста често вали и т.н. Плюс това Англия е островна държава и добива на всичко е малко по труден.

За работа ? Българите и румънците си ги разкарват като кученца и си правят каквото искат с тях.

7.   Ок, хора, значи и след нова година нещата няма да се оправят. Какво да правя, да събирам пари и да отида ли в Англия, или в Германия е по-добрия вариант. Имайте предвид, че нерви за учене на Английски ще имам, ама за немски - мани мани.. Пък и без език(немски) там надали ще те наемат някъде на работа.

Просто не издържам тук. Искам да замина, да пътувам, да изкарвам пари, искам по-добър живот, макар, че отначало може да е адски трудно.
Сега съм на 18 г., ще завърша даскало другата година, за следване не мисля, поради не толкова хубавите ми оценки и поради финансови причини.

Дайте ми съвет, какво да направя?
- Автора!

8.   От идващия Януари, огромната част от хората от Румъия и България които ще отидат в Англия, ще са циганите(ромите), защото там ако си мързелив и не ти се работи, ще ти дадът жилище в което ще живееш безплатно и седмични финансови помощи които са доста големи. За мангалите, ще е все едно че са в рая и веднъж като се настанят там, няма да могат да се оттърват от тях.

9.   №5 и №6 са прави. Въпрки че в Англия има повече пари, живота там е наистина смотан. Ако някой който има добро образование, добри квалифкации или пък някакъв талант, ще е много по добре ако отиде в Германия, където ще бъде оценен и няма да бъде третиран като буклук и като трета класа човек. В Англия ще е по добре, за ниско образовани, ниско квалифицирани хора, които няма да имат нищо против да работят в свинарници, краварници, кланници или по цял ден да пълзят на колене и да берат ягоди. Аз лично, никога не бих заменил България за Англия. По добре да съм си в къщата, отклкото да живея като скот в една стая с още десет човека.

10.   №5 и №6 са прави. Въпрки че в Англия има повече пари, живота там е наистина смотан. Ако някой който има добро образование, добри квалифкации или пък някакъв талант, ще е много по добре ако отиде в Германия, където ще бъде оценен и няма да бъде третиран като буклук и като трета класа човек. В Англия ще е по добре, за ниско образовани, ниско квалифицирани хора, които няма да имат нищо против да работят в свинарници, краварници, кланници или по цял ден да пълзят на колене и да берат ягоди. Аз лично, никога не бих заменил България за Англия. По добре да съм си в къщата, отклкото да живея като скот в една стая с още десет човека.

11.   АНглия не е стока. Там има повече поляци (в Лондон) отколкото англичани! Избери друго- Шотландия, Ирландия, Германия, Холандия. Ноо Англия не е добър избор!

12.   Не ви трябва Англия, защото англичаните не обичат хората от Източна Европа, и най вече тези от балканите. Нищо че като говорят с вас ви се усмихват.

13.   Живея тук от 2 години-в Англия! И мисля, че местенето ми тук беше голяма грешка. Както каза някой по-горе, живпта в Англия е наистина смотан и еднообразен! Лондон е хубаво само да идеш за не повече от 2 седмици на шопинг и да разгледаш. Реалният живот няма нищо общо със снимките в интернет! Решавай ти, но се залъгваш много, че тук ще ти е по-добре? ! Какво всички сте се побъркали да се местите насам.. вместо да помагате на България да се развива! Аз лично мисля да де върна!

16.   Какво стана? Премести ли се? Аз съм на 16 и съм в Англия със семейството ми от година и половина. И е ужасно!! На никой от нас не му харесва ,но ще остана колкото да завърша училище и като стигна до това да си вземам магистерската отиваме в Германия при братовчеда ми който направи същото. И той дойде в Англия каза,че е ужасна и замина след време за магистерска в Германия и е супер доволен. Ние цялато семейство знаем немски и вече сме били в Германия така че няма да е чак толкова трудно. Но просто Англия е голяма дупка, моя съвет е въобще да не ходиш там.

17.   Аз от година живея в Холандия и не съветвам никой да идва тук. Холандия е най-скучната и противната държава. Това което пишете тук за Англия важи с пълна сила и тук - времето е ужасно, почти постоянно вали и духа. Може би наистина Германия е най-добрия избор, но ако не знаете немски, няма смисъл да заминавате. Първо научете езика и после си пробвайте късмета там. Може би единственото предимство на Холандия пред Германия е, че почти всички холандци говорят английски, докато с немците нещата не стоят точно така.

18.   Повечето говорят само за Лондон. Е, знаете ли какво - Англия не се състои само от Лондон... xD

19.   Аз живея тук от 5 месеца и не е лошо накупих си доста неща пратих пари в БГ продължавам да живея тук и да се забавлявам. Смених 2 работи и като цяло има работа за който му се работи. Един път дойдеш ли може да си търсиш работа по агенциите. Има обяви в сайтовете който иска може да проверяви фирми да кандидатсва от БГ. Според мен е добре да си в някое по малко място където разстоянията не са много големи и квартитите не са скъпи. Аз дойдох с уредена работа и ми тряваха около 700 паунда до първа заплата за квартира, храна и транспорт. Билета е отделно, на агенция не съм плащал.

20.   Здравей 19! Искам да те попитам при приятели ли замина или с някоя фирма от България? И ако е второто, ако може да споделиш - Коя е фирмата? Аз също се пригатвям да замина, но с една агенция. И да плащат се комисионни. Но от обявите в Интернет, как да разбера дали са "истински". Страх ме е да тръгна на сляпо. А и как става с документите? Моля, пиши, трябва да замина, но от агенцията се бавят и мисля, че трябва да търся друг начин!

21.   Интересува ме къде е по-добре да се насоча за работа - Германия, Белгия, Австрия или Англия?

22.   до 16
на майка ти оная работа е дупка. много сте смешни, които критикувате англия. лондон не ви е англия. и тва, че на теб не ти харесва времето, не значи, че на другите няма да им хареса. на мен пък жегите в бг не ми понасят и времето в англия ми е прекрасно. и живота изобщо не е толкоз лош, ама на българина му дай само да плюе и критикува.

23.   След време като всичките Българи избягат от тази родина където се ражда всичко и може да изхранва много хора за да слугуват на уж по вишите Англичани Шваби и други ще видите как самите Англичани и Немци ще дойдат да живеят тук. Нито Византия нито клането на Турците не ни унищожи а самият план Ран ън само за 25 години прогони 2 000 000 Българи от тази хубава родина. Бог да пази България

24.   Защо толкова злоба за Англия?
Значи Немците биле по добри?
С кое?
Вие не сте добре хора
БЪЛГАРИ

25.   Моя близка е там, но не в Лондон. Животът е много по-спокоен и уреден. С приятеля й заминаха с добри познания по езика и лесно си намериха работа. Той си намери работата още преди да заминат, тя - на място. Пълна лъжа е, че всички българи работят като чистачки, каквито коментари чувах често преди тя да замине. Ако знаеш езика, няма проблем да намериш работа с добро заплащане. И двамата ми близки нямат някакви специфични умения или образование, но не са и необходими. Каквото и да работиш там, ще си по-добре от тук. Работната седмица е 40 часа, работиш 5 дни в седмицата, имаш отпуски. Нека да попитам колко от работещите извън държавната администрация в България реално работят по 8 часа на ден, 5 дни в седмицата и ползват отпуска? Лесно е да плюеш и да коментираш, че изплювали езика. Това си е техният език, така че ние нямаме право на коментари за произношение.
След като те заминаха, започвам да се чудя дали и аз да не опитам късмета си там. Тук имам престижна работа, но какво от това? Взимам сравнително висока за България заплата (ок. 1000 лв. ), но нито почивката ми е почивка - шефът ми ми пише имейли и ми се обажда и в извънработно време, вкл. събота и неделя, нямам грам спокойствие дори по време на обяд, винаги трябва да си вдигам телефона.... по-добре да започна работа като фактуристка в Англия, да получавам 1200 паунда на месец (това работи моята близка), които да ми стигат за всичко, даже и да спестявам, отколкото да живея в стрес и мизерия в България.

26.   н 25 - ами ходи, защото най-малкото ще се сбогуваш с много илюзии. Аз съм учила и работила в чужбина общо 7 години и съм живяла сред бг. емигрантите в три държави. Проблемите са сходни при хората без образование и квалификация (не говоря за хората със Западно образование, език, лекари, IT специалисти и мед. сестри). Първият проблем е, че не се признават от работодателите дипломи и квалификация от България и то с право. Тоест ти ако отидеш и кандидатстваш за сходна позиция като в България, твоята кандидатура отива в коша за боклук.
Така например ти както си имаш офис работа у нас, в чужбина ще си най-долу (фабрика, полска работа, чистачка, гледане на старци или деца). Нашите хора често преди да отидат за Коледа в България си взимат с договор най-модерен телефон, а билетът за Коледа са си купили още Март месец, защото не могат да си позволят иначе или изобщо не се прибират всяка година - просто от липса на пари, но и много работят по празниците, за да изкарат пари допълнително. Отделно нито почивни дни има колкото у нас, нито отпуски в повечето държави.
Почивка в България при роднини или изобщо без, или ол инклузив в Турция, Испания или Гърция в много евтини и мизерни условия, но във фейсбука снимките са на 6 - това е максът, който може да си позволи бг. емигрантът без квалификация. Коли дори не могат да си позволят или са направо таратайки, а жилището им е нелегално ако е в голям град, в селата им дават жилища под наем и там живеят повечето нагъчкани като сардини.
В запалената къща в Германия например живяли 48 човека и не - не са цигани - така живеят повечето (асоциално!) работници в разните му кланници и фабрики - цели семейства, нагъчкани в 1 стая и не само заради липса на пари, но и защото никой не иска да им дава жилище под наем.
Отиди и ще се шашнеш. Няма нищо общо с това, което разказват в България.
Защо лъжат?
Ами от срам, но специално за неквалифицираните е вярно, че там живеят по-добре - една чистачка в Англия просто може да си позволи пълен хладилник, а и повечето взимат някаква малка социална помощ, но при КВАЛИФИЦИРАНИТЕ разликите в стандарта са нищожни и ти ги ядат големите данъци за добре печелещите хора и големите разходи за живот.
Затова и няма да видите масово изселване на бг. информатици да кажем на Запад, а лекарите ходят на специализация и или отиват в САЩ след това, Канада, или се прибират, но в Европа и особено в Англия с тази държавна здравна система, лекарите живеят често и по-зле от у нас. Мед. сестри са по-добре платени, но и те са на минимума, а да работите като икономист, инженер и така нататък на Запад е почти невъзможно, освен ако не сте работили в западна компания в София, която да ви прати в централата. Например в ABB и да ви пратят някъде на Запад, но от България да търсите квалифицирана работа с бг. образование - забравете.
Тоест падате от квалифициран човек в чистачка и тогава и стандартът ви ще падне значително.
У нас с 1000 лв. може човек да живее сносно, но на Запад с 800-900 паунда НЕТО каквито взимат нашите хора масово в Англия се живее под жизнения им минимален стандарт. Дори НЕТО да взима познатата ви 1200 паунда, тя плаща 400 паунда минимум само наем, идват транспорт, храна, дрехи, пътувания и е на 0 или макс спестяват такива хора 200 евро или паунда на месец, с което не можеш да постигнеш нищо, но живеят буквално асоциално и изолирано, навсякъде ги гледат накриво.
Лошото е и че докати вие в България ще правите кариера и доходът ви ще расте, те ще са така и след 10 години и най-лошото - при кризи и проблеми дори ще си загубят първи и работа, и жилище, а децата им са в най-лошите училища в гетата и буквално ги подготвят за следващото поколение white trash

Смятайте, но да - няма по-лошо от това човек да живее с идеята, че някъде има по-добър живот за него и той едва ли не е закрепостен - отивайте и вижте сами какъв е животът на емигранта.
Колкото до работата 8 часа на ден 5 дни в седмицата - това не важи за квалифицираните хора. Който работи на мениджърска позиция е 24/7 онлайн и на телефона си и тъй като са по-интернационални компаниите от у нас, можете да добавите още командировки и самолетни полети с прекачвания, хотелски стаи и практически това време никой не ви го плаща. Навсякъде в света е така, а ако искате работа 40 часа седмично станете продавачка, чистачка, работничка във фабрика и така нататък и у нас ще работите с такова работно време. В моята фирма имаме работници, които са от 8 до 17 ч. на работа и имат почивки в 10 ч. за кафе, в 12 ч. обедна, в 13 ч. за следобедно кафенце, но са работници на заплата и така е в цял свят при работниците с физически труд, защото иначе не се издържа, но който иска повече, иска кариера и добър стандарт - той няма работно време и то навсякъде по света като в Азия и Африка условията са още по-тежки.

27.   Номер 26, много злоба лъха от коментара ти. Това, че ти си живяла зле в чужбина, не означава, че при други хора не е обратното. Може би не си знаела достатъчно добре езика, тъй като в работна атмосфера общуването е доста различно от чисто битовото. Имам молба към теб. Моля те, научи се да спазваш правописните и граматически правила на родния ти език, а чак след това обяснявай кой как живее в чужбина. Имам известни подозрения за резултата от следването ти. И там, както и в България, едни успяват, а други - не чак толкова.

29.   26, говориш пълни глупости и както ти е казано по-горе, много злоба лъха от теб. Има много хора, които работят в чужбина обикновена работа, но легална и си живеят повече от добре. Да, не карат S класа, но живеят доста по-нормално, отколкото тук. Имам доста познати навън, но никой не живее както го описваш. Почивките, които си изброила са си регламентирани и повярвай, в чужбина това се спазва много повече, отколкото тук. Офис служителите на Запад, също си работят на 8 часов работен ден и дори цепят секундата. Да не говорим, че на много места в Германия в петък се работи до обяд. Висшият мениджър наистина е на линия постоянно, но за това той получава много добро възнаграждение. Да не говорим, че някои позиции не са изобщо свързани с работа, както ние я разбираме, а с носене на отговорност. Остави хората да си живеят както и където поискат. Купували си телефони и ходели на "all inclusive", ами защо не? ! С 600-700 лева заплата, която за много региони е дори мечта, знаеш ли кога ще отидеш на такава почивка - точно никога.

30.   На 16 години съм, като цяло прочетох доста от коментарите и съм много объркан, защото имах планове да се махна от България и да заживея в Англия. Англиския ми е г/д добър и като завърша искам да отида в Англия да си събера пари за собствена къща, през това време да се издържам и най-вече да си намеря добре платена работа за да реализирам това. Възможно ли е това да стане, какво трябва да направя преди да тръгна за Англия и много ли пари ще ми трябват преди да тръгна ?

31.   Само искам да ви кажа че за 40 дни работа(бране на ябълки)на жена ми сестрата се прибра с 2200 паунда спестени пари.Вие си правете изводите от тук натам!!!!

32.   31 говори глупости. Не знам как са изкарани тези 2 к. паунда, но със сигурност не с бране на ябълки или ако е за 40 дни, то е за 40 работни дни - от сутрин до вечер 12 ч. на ден бъхтане. Може 2 к паунда да ви се струват много, но в Англия това не са пари, с които можеш да живееш сносно. Отиваш, береш ябълки и си харчиш парите у нас - това е единственият начин

33.   26, що не се опиташ да живееш у нас с 1000 лв, да пащаш наем, и да видим дали ще живееш добре и колко са 1000 лв в бг, а как ще те експлоатират в бг и как щеработиш по 10 часа, като разбира се, никой не ти плаща овъртайм, а може и да поработваш в събота или неделя - и това за 1000 лв

34.   Номер 33, то даже като изключим София, на много места 1 000 лева заплата са си направо мечта. Примерно, аз живея в областен град и имам приятел, който живее сам. Взима чисто 600 лева и понякога малко повече, но това е сравнително рядко. Наемът му е 120 лева, което даже е евтино, понеже живее в боксониера. За гарсониера са нужни минимум 150, но в лошо състояние. Накрая на месеца, като дръпне чертата си е на нула отвсякъде. Да не говорим, че не пуши, няма кола и излиза рядко, а за храна купува най-необходимото. Тези, които с 600 лева твърдят, че си живеят царски, нямат представа от реалният живот. Мама и татко са им купили жилището и поне една кола, поели са издръжката за детето, освен това продължават и да помагат. Е, тогава определено с 600 лева може да се живее царски. Познавам такива хора, те зор изобщо не си дават. Наистина работят за по 500-600 лева и дори, и да имат възможност да се развиват, те просто не искат. Защо да се напрягат и да поемат повече отговорности, след като и така им е добре.

35.   Номер 33, аз в момента живея в София и със заплата 1200 лв, мога да си позволя повече неща, отколкото с 1700 паунда в Англия. Прави си сметките...

36.   Номер 35, може и така да е, но едва ли плащаш квартира 500 лева, защото приличните са по толкова. Като прибавиш и останалите разходи не ми се вярва да си позволяваш кой знае какви неща. Не съм запознат със заплатите в Англия, но имам доста приятели там, които изкарват доста добри пари. Живеят си в самостоятелни апартаменти и не се лишават от нищо, а са най-обикновени работници.

37.   н 36 - ти да не мислиш, че само ти плащаш наем и хората в Англия не плащат наем? Нещо повече - там за 500 лв. не можеш да си платиш само тока и водата за месеца. Прав е н, 35 - мизерии в чужбина колкото искаш. И затова хората не ни искат - живеели добре - да бе, живеят асоциално - наблъскани по 3 човека в стая, на помощи, дори крадящи и правещи всякакви золуми.
Отиди им на гости ако не ми вярваш да видиш в каква мизерия може човек да живее в Англия. Богатата държава не ти гарантира сама по себе си богатство, а обикновените работници навсякъде са бедни. 800-900 паунда нето - ей това взимат и имат фикс разходи за квартири и глупости поне 500-550 и то за мизерно легло в някоя дупка
1700 паунда се взимат може би в Лондон, но там пък и наемите са различни. Освен това прави разлика между нетно и брутно възнаграждение. При 1700 паунда взимаш най-много нетно 1200, дай 700 за квартира и режийни и то ако имаш късмет и пак си мизерник, но там цените са различни и дори един зъболекар и фризьор не можеш да си позволиш

38.   37 Не лъжи хората! Вярно е че с минимална работна заплата в Англия не можеш да си позволиш луксозен живот, но за честно сравнение трябва да сравняваш живота на човек в България с минимална и човек в Англия с минимална. Реално в България с минимална заплата също не можеш да си позволиш стоматолог и фризьор достатъчно качествено и редовно.
Минималните заплати в България са 420 лева и чисти вземаш 330лв, в англия минималната е 1200 и чисто вземаш 820 паунда.
Режийните обикновено са включени в цената на квартирата в Англия, но не е вярно, че са над 500 лева, за около 300 лева в Англия ще харчиш ларж ток вода и газ. Водата на месец за тричленно семейство е около 20 паунда, тока и газта са ти най много 100 паунда или общо 300 лева.
Не лъжи и за цената на квартирите, за 550 паунда можеш да намериш добра квартира за двама в Лондон средно ниво на изисквания, вярно няма да си в центъра в 100кв метра апартамент, но квартирата ще е в сносен квартал с две стай и тези пари ще включват и режийните, тоест няма да плащаш отделно ток и вода. Когато живеете двама около 300 паунда ще вие храната с др покупки, а ако и двамата работите за минимална заплата и живеете на 500 паунда квартира реално ще може да спестявате по 300 паунда месечно. Сами си представете колко ще спестявате ако сте в България на минимална заплата, след като платите сносна квартира, режийни и храна, съжалявам но българската сметка ще ви излезе на минус, не само че няма да спестите ами и дългове ще натрупате и то само за оцеляване.
Двама души в Англия трябва да заплатят средно 40 в заведение от средно ниво за вечеря, в България цената на същото е около 60 лева. Говорим за по чаша сносно вино, предястие основно и десерт по две, тоест за двама.

39.   Здравейте, говоря от името на живеещ в Лондон, говорещ английски и немски и завършил висше образование в България- Международни отношения.
Първо да кажа, че не съм заминала, защото исках, а защото моят приятел живее тук и решихме, че е хубаво да натрупаме опит и средства и след това да се върнем в Бълагария.
Той е завършил висшето си образование в Лондон, за разлика от мен.
Живеем в квартала с бих казала най-голям брой българи в Лондон, така че мисля съм видяла голяма гама от съдби. Смея да твърдя, че реалността и това, което разказват в България почти нямат допирни точки. Масото заплатата на един българин е между 1100-1300 преди данъци. Разбира се има изключения, но те са хора, които живеят от много години тук /над 4-5/. За един човек в България 1100 паунда са много, но те не ги харчат там, а в Лондон. Минималната квартира на седмица е 90-100 паунда, метрото на месец е между 120-160 паунда. Хайде сега да дръпнем чертата...
С тези пари трябва да живеете с минимум 4-5 човека в тая къща, дали познати, дали непознати, дали роднини, но не могат двама души да си живеят сами, защото апартамент с една спалня е около 1000-1200 зависи в кой квартал. Значи единия плаща наема, а с парите на другия- сметки, транспорт за двамата и храна. Евентуално се спестяват някакви 50-60 паунда, пак обърнати в левове са много, но дефакто са нищо.
Почти не познвам хора, които да живеят само двама, минимума е 3. Даже хора с бебенца живеят с поне 2 непознати, освен ако не кандидастват за общинско жилище, а тези жилища са в едни от крайните квартали пълни с пакистанци, индийци, иранци и африканци.
Не искам да се впускам да разказвам за хора, които знам, че ядоха препечени филийки месец -два, за да могат да си купят кола в България и да се фукат. Няма да коментирам, че масово храната се купува на промоция и е пълен боклук. Всяка жена почти, която познавам след като дойде, ако не внимава качва 3-6 кг. Имайки впредвид, че аз внимавах и не си купувах най- евтината храна, даже си поръчвах специална, качих 4 кг и се подух. Евтина е да, ама боклуците са евтини.
За работните позиции- нека бъдем реалисти. Познавам сигурно около 200, 300 души и масово жените са чистачки или детегледачки, а мъжете по обекти. Няма срамна работа, но нека не си говорим, че работят в офис. Дори на мен ми е трудно да си намеря работа, а смея да твърдя говоря английски на отлично ниво. Това не са само хора на 40-50, познавам и много млади девойки на по 20-25.
Хората, които са имали пари в България тук започват бизнес, но не са дошли ей така голи, те са имали капитал.

Мога да говоря още много с факти, не с празни приказки, но на хората не им харесва да им се казва истината, не им харесва да разбивам илюзията. Никой не иска да си признае, че той е в това число. Аз не се срамувам да кажа, че също деля къща с още 3 души и приятеля ми. Но сега се местим. Пак, че е той, печели по- добре от мен и можем да си го позволим. Но той си плаща и заема от университета.

Аз съветвам всеки да отиде да види, може да му хареса, аз не мога да го понасям този начин на живот. Скотски, без социални контакти почти, студено ми е на душата.

40.   И аз не харесвам Англия за живеене. Хората са много лицемерни и неприятни, особено като разберат, че си Българин, има и свестни хора, но повечето са от други нации, самите англичани са студени и високомерни. Не съм била в Лондон, но въпреки всичко все още искам да отида като туристка там. Била съм на остров Ман в Дъглас, за мен града не е нищо особено или впечатляващо, просто приятен пристанищен град. Харесвам английската природа, но спрямо тази в България може да ти се стори еднообразна... А, за английския... аз си мислех, че говоря добре английски преди да отида там.
От местата на които съм била ще препоръчам Австрия за живеене. Била съм в Линц, Грац и Виена, за живеене бих предпочела първите два, но това е лично мнение Виена също е прекрасна, но за моя вкус е твърде голяма и пренаселена. Била съм по около няколко месеца и на трите места и нямам оплаквания от хората или климата, даже тази есен във Виена беше по-топло.
Била съм в Кьолн преди години, но сега не бих отишла там особено след случилото се по нова година, а и като се има предвид, че съм сама жена... за момента не бих отишла никъде в Германия.
Ако, нямаш сигурна и хубава работа навсякъде ще ти е трудно. От опита ми повечето хора в Австрия говорят добре Английски, но не можеш поне без малко основен немски, ако работиш с хора.
Като цяло нямам познат който да е недоволен от Австрия.
За Холандия-не съм била, но близък приятел живя там много време и се оплакваше доста.

41.   37, аз лично не плащам наем, но това не променя нещата. С 1 200 лева в София наистина може да се живее, но в никакъв случай няма да стигат за много неща. Никой от моите приятели в чужбина не живее в дупки. Всички са си самостоятелни и работят нормална работа. Ти искаш да кажеш, че един работник в Англия и въобще на запад живее по-зле от колегите си България!? Нямаше да е лошо да сме толкова напред, но за жалост не сме. Лошо живеят в чужбина онези, които нямат постоянна работа и не се стараят особено да си намерят. Познавам и такива, които наистина поживяха известно време навън в квартири по няколко души, но пък за отрицателно време си купиха жилища без никакви заеми и сега не мислят дали до пенсия ще са си изплатили кредите. Пробвай със заплата от 1 200 лева в София, дори и без да плащаш наем, за колко години ще събереш пари за нормално жилище.

42.   Пак старата песен на нов глас. Има 1 милион подобни теми и резултата винаги е един и същ - живеещите в България плюят тези в чужбина, а тези навън плюят България. Да, наистина в чужбина е по-добре, НО само за хората без образование. Чистачки, строители и т. н, са по-добре платени. Ако обаче не сте завършили висше в съответната държава, с българска диплома можете да забравите за добре платена работа поне през първите няколко. Да, след 3-4 години може да се реализирате, но за това време и в България можете да натрупате стаж, да си изградите име и съответно заплатата ви да се увеличи, а освен това, ще сте си вкъщи и няма да се чувствате като нежелан емигрант и аутсайдер. Европа просто не си заслужава вече. В САЩ, Канада, Австралия да, но там не се отива току-така. Подкрепям тезата, че всеки трябва да отиде и да види каква е реалността, а тя е доста по-различна от тази, която се опитват да ни представят медиите. Радвам се, че го има този сайт, за да могат хората да виждат истински истории на тези, които вече са били там. Отидете и пробвайте. Мен именно годините в чужбина ме накараха да оценя България.

44.   39, нещо не разбрах. Ако минималната квартира е 100 паунда на седмица, това прави 400 на месец. Хайде, да ги сложим 600, както ги е написал номер 37. Като прибавим факта, че в тази цена са включени и режийните, аз мисля, че нещата изобщо не са толкова зле. Освен това ми се струва, че тук говорим за най-нископлатената работа, без договори, осигуровки и т. н. Колкото до храната, да не си мислиш, че в България ядем супер качествени неща. Тук дори и уж скъпите храни могат да се окажат боклуци, понеже няма абсолютно никакъв контрол.

45.   До № 44 от № 39

Така, минималната наистина е 90-100, в 4 зона. Който е бил в Лондон знае, че там има зони. 1 зона е център и нагоре с увеличаване на номера се отдалечаваш от центъра. Тоест и цената на метрото се увеличава. Пример: 1-2 зона метрото е 33 паунда. 1-4 (където са повечето българи) е 47 на седмица. Да кажем квартира 500 на месец, метро 188, трябват ти за храна разбира се и ако излизаш някъде. Средно един мъж на обект работи от 8 до 4, плаща се на час в зависимост от работата, която извършва може и на свършена работа. Повечето са self-employed, тоест ти си внасяш осигуровки, ти плащаш на счетоводител да ти прави сметките в края на годината, така че не можем да говорим за не плащане на осигуровки и без договор. Рядко има такива, защото тук по обектите се правят проверки на работниците. Чистачките и детегледачките пак сами си плащат осигуровки, заплаща им се времето в къщите/с децата. Тоест ти може час да пътуваш до там в посока, но тези два часа не заплащат. Средно една чистачка работи на 7 паунда на час, някои детегледачки са на 7. 50-8 паунда, а ако си от много години (5-6) можеш да пробваш и 9 паунда на час. Седмичната им заплата около 1200-1300 без да работиш събота. Пак говоря за преди данъци. Аз лично съм помагала в изчисляването на заплати на момичета за месец и долу горе имам представа.

Значи ти имаш само 700 паунда разход без храна и никакви излизания. Средно ако взимаш 1300 на месец грубо преди данък след данък си някъде на 1150. Храна да я сложим 50 паунда на седмица, което е малко според мен, пада се по 7 паунда на ден. И накрая дърпаш чертата и какво стана 200 700 = 900, и ти оставаш с 250 паунда и ако пушиш не те виждам.

Нека да кажа, че масово работят по обекти, не казвам Всички, но около 70-80% са така. Ако си в малък град е друго, но там почти навсякъде плащат минималното, което е 6, 50 на час. Но квартирите са по евтини.
Освен това масово хората са на помощи, на общински жилища в крайни квартали или живеят по 4-5-6, а съм чувала хора в метрото да говорят, че в къщата са 10 човека. Да, лично от тях го чух. За тоя наем от 100 на седмица живееш с поне 3-4 други хора, много често с една баня и тоалетна и кухня.

Разбира се има хора, които не са така, но много често те се занимават с нелегален бизнес като продажба на цигари или са дошли с наличен капитал и са започнали бизнес. Ако си завършил в чужбина също е различно, тогава говорим за различни суми.
Пример мои познати работят в банковата сфера, добре печелят но работят по 15 часа понякога на ден, понякога и събота по цял ден... Добри пари са, но не са милиони както бихте си помислили. Нямат време за социални контакти, почивка веднъж в годината, няма време. Но това са едва сигурно 10-15%.

Често виждате ваши познати с дрехи известни марки, спокойно купуват ги от магазин на име TKmaxx, на намаление, там са стари колекции, нa ниски цени. Не ги обиждам, и аз съм купувала, но не защото печеля много пари, а защото са на ниски цени. Купуват си Iphone, спокойно често е или на изплащане или благодарение на кредитната карта... След почивките си в България, на които харчат много пари, след това се връщат на нула, искат отсрочки за наема или взимат назаем :) Купуват си коли... ооо това винаги най-ме забавлява, понякога спестяват от храна, почти гладуват, за да могат да си купят някаква за 1000 паунда.

Та това от мен, ако мислите, че лъжа задайте ми въпроси, ще ви отговоря, защото не си измислям :)

Да добавя за дете еднократната помощ е 500 паунда, на седмица за първо е 20, 70, за второ е 13, 70.
Имаш право на 52 седмици за гледане на дете, 39 седмици се плащат от тях 6 е на 90% от заплатата ти преди, след това или 140 паунда на седмица или 90% от заплатата в зависимост кое е по ниско! 6- те седмици започват да текат от момента, в който си оставаш вкъщи. Няма като в България, отпуска, ама лежах болницата, сега месец платен отпуск. Е разбира се, ако си на помощи така или иначе... А те гледат да направят детето едно след друго, за да им се даде къща в някой краен квартал и си живеят така сред африканците и пакистанците, които се колят в метрото, напушват се по улиците и така...

46.   Номер 44, ти сама казваш, че с най-ниско платената работа в Англия ти остават 250 паунда на месец, при това, ако си сам. Ако сте двойка, нещата стават още по-лесни. Нека сега да направим сметката в България. Нека да я направим и за София, понеже уж стандартът е най-висок. Няма да взема най-ниската заплата, че ще стане страшно, ще взема малко по-висока. Мой приятел работи като заместник управител на магазин, част от голяма верига, за тази работа получава 950 лева нето. Така, слагаме квартира 500 лева на месец, ток и вода-още 100, станаха 600 лева. За транспорт ще сложа едни 50 лева, макар че са страшно малко. И останахме с 300 лева за храна. Така, в единия случай оставаш с 250 паунда в джоба, а в другия трябва да се вместиш в едни 300 лева за храна. За тия пари ще ядеш не евтина храна в България, а пълни боклуци. Не е необходимо да казвам, че почивка на море ще видиш през крив макарон, да не говорим за възможността да изхарчиш много пари. Iphone ще ти е само мечта, заедно с марковите дрехи. И като говорим за дрехите, не виждам нищо лошо да вземеш някаква стока на намаление. Лично на мен изобщо не ми пука от коя колекция е дадена дреха, напротив, ако знам, че след 5 месеца ще я намалят, ще си я взема тогава и не, защото нямам пари, а защото няма смисъл. Познавам чужденци на много високи позиции, които процедират по същият начин. Правят си сметката до най-малкият детайл.

47.   До номер 45.
Здравей, по начина по който структурираш и изразяваш мисълта си личи, че си доста умно и интелигентно момиче/жена. Повечето коментари в раздел чужбина са от хора, които са меко казано неграмотни. При теб има силна доза обоснованост, което ме кара да ти вярвам. Казваш, че за тези които са си взели образованието там, положението е различно. Повечето ми познати, които учиха там, се върнаха. Доста от тях обаче са учили в университети след 80то място в класацията, а до колкото знам са общо 126. Момиче съм от София, кандидатствах през интеграл и съм приета в 4 университета, всичките се нареждат след 80та позиция. Към момента съм се насочила към Birmingham City University(BCU). Какво ти е мнението за града и за университета. Наясно съм, че като чужденка, след завършване винаги биха предпочели местен пред мен, тоест трябва да съм едно ниво над другите за да ме вземат. Каква ще бъде стойността на тази диплома за работодателите там? Кандидатствах и за общежитие, ако ме приемат ще излиза някъде около 400 паунда на месец. Знам, че легално мога да работа 20 часа на седмица, ще ми стигат ли тези пари за да живея що годе нормално? Доста въпроси станаха, просто съм много объркана и не знам как да постъпя. Като прочетох коментарите ти ми се прииска да те познавам лично, изглеждаш като човек, който е видял как стоят нещата и не се притеснява от това да разкаже как всъщност е, каква всъщност е истината. Повечето биха си изкарали скотския живот там като едва ли не рай, и разбира се, нали трябва някой да им завижда, да си мислят, че и те са постигнали нещо. Много малко са хората като теб, да представят реалната ситуация такава, каквато си е в действителност.

48.   Истината е следната - за да започнеш от нулата в нова държава се иска едно единствено нещо - задник да устискаш. Защото никъде не е лесно. Проблемът идва главно от фактът, че всички живеят с някаква илюзия, че в момента в който пристигнат в Англия парите просто ще завалят ей така от небето... Да, евентуално и това ще стане, но просто всеки трябва да реши за себе си дали е готов да жертва няколко години от живота си за да изгради едно по-добро бъдеще за себе си и евентуално за семейството си. Просто съм ужасена от всички коментари, които прочетох... Англия е чудесна държава, която дава възможности за които в България можеш само да мечтаеш. Хората не са лицемерни, а възпитани. Говоря за англичаните от средната класа, не за хората от ниската социална прослойка, емигранти и т. н. - само някой да ми даде пример за възпитан цинагин или някой типичен бъргарски селски бек? Простаци има навсякъде и от всякаква националност, така че престанете да слагате глупави етикети! Живея в Англия над 10 години и не съжалявам нито за секунда, че промених живота си в тази посока. Да, беше ужасно трудно. Да, едвам устисках да не се върна в България. Да, стресът е уникален и понякога се чудя как въобще устисках. Да, почваш от нулата и се ограничаваш, и работиш твърде много, и се чудиш "в какво се забърках!!! " Но си заслужава. Имам висше икономическо образование завършено в България - дипломите от БГ СЕ ПРИЗНАВАТ В АНГЛИЯ, стига да можеш да говориш езика - на никой не му трябва никакъв специалист ако не знае дума на английски. Езикът си мислех че го знам преди да дойда, груба грешка, език се учи само на място и ми отне години, но в момента смея да твърдя че граматиката и езиковото ми познание е по-добро от средностатистическия англичанин. Работя в една от най-големите на световно ниво копмании в сферата на маркетинга. Мъжът ми също работи в компания на световно ниво. Живеем в собстев дом - да, на изплащане, но месечният ни доход не просто позволява такъв разход, не се налага никакви ограничения от други месечни разходи. Дедето ми учи в престижно училище и за нищо на света не бих го върнала в България - не ме разбирайте погрешно - детето ми знае от къде е и говори прекрасен български език, горд е че е различен и говори два езика с тенденция да станат 3, въпреки че е едва на 5 години - той ще има този шанс, който никой от нас е нямал просто защото е на правилното място в правилната среда. Сигурна съм, че ще се изсипят злобни коментари относно горе-казаното, но фактът е факт - Англия е прекрасна държава за тези, които знаят какво искат и са готови да работят независимо какво за да го постигнат. И аз и мъжът ми сме започнали от нулата, оставяйки сравнително добри работи в БГ - чистачи, сервитьори, телефонисти и какво ли още не. Всичко това ти дава безценен опит, но никой от нашего брата не оценява това. Другото нещо, което забелязвам е, че българите, поне болшинството, не искат да работят, мръщят се "аз няма да работя за еди колко си на час! " - много ми е интересно колко очакваш да получиваш при положение, че не занеш една дума на английски, нямаш никакъв опит и на всичкото отгоре дори не си и вършиш работата както трябва? !? !? ! Отплеснах се... съвсем случайно попаднах на дискусията и обикновено никога не бих си правила труда да поствам каквото и да било, но се издразних много и не се въздържах. За тези, които се чудят дали да идват в Англия - ДА, идвайте, но се пригответе за трудности и то много, въобще и не очаквайте нещата да се наредят просто ей така. За тези които, които казват, че Англия е ужасна и ви съветват да не идвате - нямат задник да издържат на натоварването, което всяко едно начало изисква и понеже е срамно човек да признае, че проблемът е в него, за това винят дъжават, климата, социалният живот, ниското заплащане, ужасната храна и какво ли още не. Това е от мен, успех желая на всички.

49.   От номер 45 до номер 46

Първо искам да уточним сега значи Вие не работите щом с неговата заплата и квартира и храна и транспорт? Ако вие работите нещата са различни... Нека не бъркаме ситуацията, ако двамата влагат. Аз коментирам квартира за сам човек в стая, ако сте двама наема може да е 125-150 на седмица. Така, че се качва и разхода. Освен това транспорта е за един човек на месец, не двама. Вие ми говорите, че вие двамата сте с неговата заплата, а аз говоря за разходите на сам човек с тази заплата, ако са двама транспорта се увеличава, квартирата и храната двойно също. Така, че сметката става съвсем друга, не може да говорим за такива неща. Защото ако вие поне 500 нето изкарвате ситуацията се променя нали? А за 500 лева наем живеете сами предполагам или с един човек още, не с 3-4? Виждате ли къде е тънката разлика в сметките? Ако сте в Англия и само единия работи да не мислите, че 250 ще ви остават, наема ако ви е 150 на седмица се качва на 600, храната ви се качва на поне 70-80 паунда на седмица... Знаете ли колко е килограм домати в Лондон между 2, 30-2, 60 паунда, лятото пада на 1, 70-1, 90, а бг доматите, които внасят са 2, 70-2, 90 лятото. Едно бурканче лютеница е колкото лева само, че в паунди с 50 пенса отгоре. Тоест ако в бг е 2 лева, в Англия е 2, 5 паунда. Месото е по евтино има кайма 500 грама за 2 паунда, но няма да ви кажа колко е ужасна тая дето я продават тука за 250 грама за 1 лев е по -хубава. Хубавата е поне 5, 50-6, 00 паунда и нагоре.
Но най-вече искам да обърна внимание, че говорим за различни неща, вие ми давате сметка с една заплата двама души, а аз за разходите на един човек с една заплата. Освен това аз ви говоря за една идея по - високо отколкото взимат. Защото масово по обектите работата е от 8 до 4- тоест 8 часа на ден, 5 дни в седмицата- 40 часа. 40 часа по 7 паунда, въпреки че масово се плаща 6, 50. Но да кажем, че са 7 паунда на час, което е 1120 на месец, след данъци стават 980. Ето ви реалната сума, да толкова е, сега сметнете отново как е с разходите. Освен това има квартири в София, като човек живял там, където за 650 могат да живеят 3 души, а тук за 100-150 на седмица ще делите баня, тоалетна и кухня с поне 3-4!!!
Това не могат да разбера повечето хора вкопчват се в едни суми и това е... Но ето вие примерно ми говорите за разходите на двама души с една заплата, а аз говоря само и единствено за един човек. Хайде попитайте в три агенции за почистване колко ще ви дават на час, повече от 7, 25 едва ли!

Така сега към номер 48
Абсолютно сте права, че е възможно, както виждате и аз казвам, че може, но това са много малко проценти от българите! Не масата, защото масата са на общински жилища и на помощи! Във връзка с българската диплома, вашата такава ли е? Легализират се без проблем, но за жалост напоследък за младите хора с бг диплома е много трудно, тя се признава, но хората си искат чуждестранна по възможност. Ако вашата е българска ви поздравявам. Аз лично знам два езика, завършила съм езикова гимназия с Английски и Немски, Международни отношения с Английски, но в колкото и компании да пробвам просто не ми звънят. Имам и стаж в компания в Лондон, но има нещо, което явно ме дърпа назад.
А за чудесната държава- извинете, но тук не съм съгласна! Кое им е чудесното-масово не се къпят, не си перат дрехите, не си сменят пижамите, напиват се до несвяст всеки петък и събота. Аз лично съм ги виждала посред бял ден да се бият с полицаи, защото са пияни като мотики, а да не говорим за припадналите и жените с вдигнати рокли и поли всеки петък в Сохо! Да, ще ти помогнат ако попиташ, но са ужасно лицемерни, нож няма да ти забият в гърба, но виж с погледа си ти казват колко смятат че си смотан.
Но иначе, които иска да заповяда от пробата няма по-добър начин. Явно на хората масово им харесва да живеят така. Но вижте всички мои познати и приятели, които завършиха в Англия се върнаха в България. Имам сигурно има 2-3- ма, които останаха, но гледам, че и те започнаха да търсят начин за преместване, ако не в България, в друга държава.

До номер 47

Не се тревожи за статута на университета, моя приятел е завършил също в университет след 80 място и не е проблем. Важното е да си позитивен, комуникативен, да работиш лесно в екип, да си с добри оценки от унито. Мила, за университета в Бирмингам съм чувала хубави неща основно, градът много се харесва на студентите от България. Но не познавам чак толкова хора завършили там, може би 5 човека и са доволни, и си работят, едните в България, и две момчета в Англия стажуват в момента. Мисля, че може би е най-близкото до българския студентски живот. За работата много зависи, да имаш право на 20 часа, сега да не те лъжа някои правят и по 30 ако могат да съчетаят с лекциите, но много зависи за какви пари ще работиш. Пример ако взимаш по 8 на час и работиш 20 часа е около 640 на месец. След наема ще ти остават 240, трудно ще ти е ако не получаваш стипендия или примерно родителите ти да ти пращат. Все пак ще имаш разходи като евентуално транспорт, ако не си наблизо и учебници също. Смятам, че ще ти се наложи или поне 30 часа или стипендия или помощ от родител :) Зависи транспорт трябва ли ти, как харчиш и дали учебниците ти са скъпи. Ако нямаш транспорт ще е по-лесно. Проучи тези неща. Да не те лъжа един приятел учи в Лондон и е на общежитие, наема му е 400, той ползва намаление като отговорник на общежитието. Ходи пеш до унито, защото е на 10 мин от него. Живее добре, харчи само за храна и ако излиза.
Съветвам те да имаш някой лев, защото в началото докато намериш работа, да ти е спокойно.
Не се тревожи за след завършването, ако си изкарвала добри проценти и не си била слаба ученичка, няма да е проблем да си намериш хубава работа. Да, има делене, но при завършване тук нещата стоят по различен начин. Не можем да говорим за ниска заплата.
Дано съм ти помогнала.

Искам само да споделя, че аз гледам нещата през моята призма. Тоест да отговаря на моя начин на мислене и очакване за живота. Аз не съм човек, който харчи много и няма нужда от много. Наясно съм, че ипотека ще изплащам 25 -30 години, ако искам да имам къща тук. Освен това, затегнаха много нещата със заемите и отпускането на кредит за ипотека.

50.   Здравейте, хубава дискусия, но не сме ние хората, които трябва да измислят топлата вода - всичко вече е казано и измислено от икономисти, социолози, статистици.

НЕЗАВИСИМО КЪДЕ живее един човек е важно не абсолютния му доход (800 лв., 3000 паунда, 2000000 динара), а е важно СРАВНИТЕЛНИЯТ му доход да е среден за държавата, в която живее.

Действително като цяло доходите в България са несравнимо по-ниски от тези в развитите държави, но това не значи, че вие в България ще живеете на по-висок или по-нисък стандарт от човек в Англия и особено от емигрант. Всичко зависи най-вече от вас самите и вашия сравнителен доход, но не с България, а с останалите хора в Англия, Германия и така нататък!

Важно е да имате СРЕДЕН за страната СИ доход!!! Напускайки България вие вече трябва да се сравнявате не с бг. дохода, а за този в страната, в която сте емигрирали!

Запомнете това, защото само ако сте средна класа някъде (от Австралия до Зимбабве важи това), то само тогава имате достъп до социален живот, култура, здравеопазване, образование и РАВНИ шансове в обществото, в което живеете!!!

Винаги ще има ПРОДУКТИ като коли, техника, които действително в Англия и България ще са на една и съща цена и съответно по-трудни за постигане в България, но не това са важните неща за стандарта на един човек и за СОЦИАЛИЯ МУ ЖИВОТ, а най-вече достъпът до услуги, до образование, здравеопазване, кредит, култура, възможност за собствено жилище, средна пенсия и т.н.

Това, че в Англия печелиш 900 паунда изобщо не значи, че ти живееш по-добре от човека, който у нас има 900 лв. заплата, защото за разлика от него, който е средна класа човек в България, ти в Англия си просто беден и нямаш достъп до много от услугите, просто защото другите хора взимат двойно и тройно на теб и изобщо не е случайно, че нашите емигранти като се приберат на почивка гледат първо да отидат на фризьор, после да отидат на зъболекар и на добър лекар, просто защото те нямат достъп до тези услуги в страните си или поне на нивото, което са можели да си позволят като средна класа у нас. (и да, знам за „безплатното“ здравеопазване във Великобритания, което осигурява ТРИ ПЪТИ по-висока смъртност при родилките в сравнение със най-бедната страна в ЕС - Shame! FAIL за една индустриална държава - и не е случайно, че дори английските туристи идват у нас да се лекуват в държавни болници) MEGA FAIL.

Не могат нашите емигранти с по-нисък доход от средния за страната, в която живеят примерно да ядат в ресторант навън, да празнуват сватба или рожден ден като хората там, да си купят някога собствено жилище, хубави дрехи, защото нямат достъп до кредити и дори кола втора ръка, защото не могат да си позволят данъци и застраховки докато човекът с 900 лв. заплата (средна заплата у нас! ) в България си кара колата, ходи си на фирзьор без да се замисли и така нататък, а най-важното - децата му ходят в местното добро училище, после ако са ученолюбиви в елитна гимназия и в университет, докато децата на емигрантите са обикновено в лоши училища в лошите квартали, а за елитни гимназии можем да забравим, защото често струват повече от месечния им доход x 2!

Така че вие абсолютно погледнато в Англия, Германия и co. можете двойно и тройно да печелите повече от средния човек у нас, но винаги този среден човек в България ще живее по-добре от бедния човек в Германия/Англия/и co, като ЧАСТ ОТ ОБЩЕСТВОТО СИ и най-важното - ще има по-добра перспектива за увеличаване на дохода и просперитет от вас най-малкото, защото има достъп до образование, владее езика, признато му е образованието и така нататък.

Общо взето 2 фактора са важни преди да решите да емигрирате

А. Ще взимате ли СРЕДНАТА ЗА СТРАНАТА заплата?
ДА - отивайте
НЕ- НЕ ОТИВАЙТЕ

В. Ще имате ли перспектива за повече, а ако имате деца - до какви учебни заведения ще имат достъп те

Толкова е просто!

И не гледайте кой какви 200 лв. пестял - с 250 паунда спестявания месечно при живот на минимум няма да можете да промените живота си, особено не ако сте отрязали достъпа на децата си до нормални и елитни учебни заведения за тези мизерни с извинение парички. След 10 г. ще можете да си купите една панелка и то в България с мизерните си спестявания, докато всеки среден човек у нас може да вземе кредит и на ниски цени тук и сега да си купи ново жилище и да плаща по-малко за кредит от месечно от средния наем в района си да придобие имота накрая, докато вие ще плащате винаги скъп наем без да придобивате собственост, просто защото никой нормален човек не дава на пазарна цена жилище на българи, но това е друга тема, нали - това не го казвате на роднините си в България, нали? Не казвате също по колко калпака живеете в едно жилище и не казвате също, че живеете в жилище за социално слаби и дори в дом за бездомни хора.

И не, не е случайно, когато един средна класа човек у нас с 900 лв. заплата успява за 10 г. да си купи жилище, кола, да си отгледа две деца и дори да ходи на скромна почивка, докато масата наши емигранти висят за социални помощи, защото не могат да покрият дори социалния минимум, камо ли да отгледат семейство или да си купят собствен дом.
В гр. Берлин 76% от българите имат право на социални помощи - тоест не само не са стигнали до средния доход, но са под дохода, изчизлен за преживяване в тази страна, а той е от около 300-400 евро на член от домакинството. shame on you!

И не, не е по-добре да си чистачка в Англия с „пълен хладилник“, защото и чистачката у нас има пълен хладилник, било то и от произведеното от село и със зимнина. Вие подкопавате бъдещето си и това на децата си бидейки чистачки в Англия, докато детето на чистачката у нас ходи в местната елитна гимназия и утре ще е съдя, учител, лекар и дори може да стане премиер или президент. Президентът Първанов е роден в колиба примерно, докато в Англия да видим кога вашите деца ще станат каквото и да е било чистачката в България си докарва едни 650 лв., а на летище може и 850 лв. да взима - тоест е средна класа човек и не е социално изолирана и ако иска може всяка седмица да ходи на театър за 3-4 лв. билетчето, докато вие в Англия ще сте просто един нежелан емигрант в повече, а театър ще сънувате през крив макарон, защото надхвърля седмичния ви доход цената на билетчето.
Чистачката в България е такава, защото няма друга квалификация, а вие ще чистите просто, защото сте българи и каквато и квалификация да имате няма да бъде оценена и призната.
Тоест не се сравнявайте с чистачката в България, а с хората с вашата квалификация, останали в България!
Средният доход у нас е нарастнал с 30% в последните 8 години. Колко емигранта увеличиха дохода си с 30% и спестяванията си двойно и тройно в последните години?

Замислете се малко съвсем обективно - сравнете се дори с близките ви в България, но моля, не с чистачките, а със своите съученици, състуденти и хората от вашата черга, отидете в един МОЛ у нас и вижте как хората живеят нормално, пазаруват, хапват навън, а доста и всеки ден хапват навън и то не в Макдоналдс.
Колко пъти вие сте ходили на ресторант или фризьор в Англия?

Ей такива въпроси си задавайте, не кой какъв хладилник имал. Човек може да яде ограничено количество храна и да гледа 1 телевизор, да кара 1 кола, но ПЕРСПЕКТИВИТЕ за бъдещето на масата наши емигранти е плачевно да стоиш и висиш за социални помощи не е достоен начин на живот, сори!

Живяла съм и съм учила в 4 различни развити държави, но преди имаше много стриктен подбор и хората взимаха отчасти решение вместо теб - не се допускаха примерно хора без език, без квалификация, без хигиенни и всякакви други цивилизовани навици.
От 2007 г. насам и особено в последните 2 г. такъв човешки материал се изсели на Запад, в такава мизерия живеят тези хора, че вече действително да те е срам да се наречеш българин. Бай Ганьо ряпа да яде - човекът поне имал бизнес, имал някакво препитание. Тези хора масово не могат да покрият естествените си нужди от покрив над главата, храна, здравни осигуровки. Shame!

От 2009 г. живея и работя за международна компания в София и не можете да си представите с какви очаквания идват чуждите ни партньори у нас -едва ли не очакват нещо като Сомалия, а повечето само като слезнат от летището и не могат да повярват, че са в България и специално летищата у нас са по-модерни и по-чисти, приветливи дори от тези на Запад. Случва се азиатци да кацат във Варна и да казват „Оле, не мога да повярвам просто!“.
Защото хората гледат, че страната ни е с нисък доход, НО не мислят, че това значи, че всичко е и по-евтино, най-вече работната ръка е достъпна, което значи, че можем да строим красоти, да създаваме красоти за само 1/10 от средствата, които трябват на Запад и най-важното - да живеем добре, да излизаме, да се храним навън, да ходим на театър и на почивка.
И така докато българите в България създаваме красоти и работим всеки ден за по-добро бъдеще, перспектива, то по-голямата част от емигрантите или тъпчат на едно място от години, или просто оцеляват и не са забелязали, че между временно у нас не само хладилникът се е напълнил, но и колата е станала нова, жилището е изплатено, децата са в университет и телефонът е най-нова серия!

Затова мислете - мислете в перспектива, мислете за бъдещето си, не само с червата и задника си с извинение. Мислете за социалния си живот, за достъпа до култура, защото животът не е само ядене и сране, поне не човешкия живот..., а за живота на прасетата ще говирм в друга тема.

51.   Номер 50, не можах да прочета целият ти коментар, но ако ми обясниш как една чистачка в България може да има пълен хладилник, ще ти бъда много благодарен. Също ми е супер интересно как с 900 лева заплата ще си купиш собствено жилище за 10 години ( не да го изплащаш ), кола, ще отгледаш две деца и ще ходиш и по почивки. Уточнявам, че говорим за сам човек и за живот в София, понеже 900 лева за провинцията са си висока заплата, не средна. Дори и двамата да получават по 900 лева нето сметката ще излезе доста трудно. Защото, ако приемем, че цената на жилището в София е 100 000 лева, за да ги съберат и съответно платят за 10 години двамата трябва да спестяват по 833 лева на месец. Ако плащат 500 лева наем, много ми е интересно как ще стане това. С 500 лева месечно да се хранят двама души и две деца, да се купи и поддържа кола, да се ходи на почивка и да се плащат сметки. Ако пък имаш ипотека с намерението след 10 години да я изплатиш, лихвите ще ти надуят крайната цена.
Номер 49, чакай сега. Номер 38 е казал, че за 550 паунда можеш да намериш прилична квартира за двама. това значи по 275 паунда на човек. Ако всеки си покрива сам всички останали разходи, по твоята сметка означава, че ще биха му оставали 250 275=525 паунда на месец. Това са твоите цифри. Ако са семейство ще спестяват 1 000 паунда на месец. Хайде, някой да ми подскаже българско семейство на минимални заплати, живеещо под наем, колко лева може да спести за месец.

52.   Някой изобщо замисля ли се, че само преди по-малко от 100 години най-развитите държави в Европа са били почти напълно унищожени след войната? Само че тогава германци, англичани и тем подобни не са емигрирали, ами са запретнали ръкави и са започнали да градят всичко на ново. Така че бягството е най-лесния избор, но не и най-правилния. :)

53.   Абсолютно съм съгласен с коментар 50. Най-после адекватно изказване в тази тема.

54.   От номер 49 до номер 51
Аз квартира с две стаи за 550 не съм виждала. Комшиите ни плащат 1100 на месец и живеят с детето си. Тоест една стая за тях и една за детето и кухня. Да сметките са включени, но малко ли е 1100? Мой приятел плащаше 90 на седмица и стаята беше само за един. В същата къща имаше двойка и те плащаха на седмица 150. Да има за двама но минимума е 600. Хайде пак сметката. Ако двама печелят чисто 1900-600=1300-380 за метро за двама = 920- 4х100 паунда за храна= 520. Ако пушат? Ако имат дете? И това ако работят 40 часа на седмица като за една чистачка е трудно повече от 6 часа платена работа на ден. Защото се пътува и не можеш да чистиш до полунощ. А ако имаш дете до 11 г. Възраст някой трябва да го води и взима от училище, тоест единия ще работи по- малко. Но да кажем пестите ощо 500 паунда, въпрекиче 100 на седмица за двама е малко, ако искате що годе нормална храна. Ние с моя приятел поне 500-550 харчим, като не пием безалкохоли и сокове и сладки неща като Баунти и т. н. Не пушим, а масово пушат поне единия. Но за тези пари живееш с поне 3-4 други хора, не сам!!!! Ако искаш сам 950-1000 паунда не ти мърдат на месец.

55.   Добре, номер 54, нека не спорим относно цените на наемите. Номер 38 е казал, че за 500-600 паунда се намира свястна квартира за двама, ти казваш, че за такава трябват около 1 000. Пак ще взема твоите цифри, не ми се занимава да проверявам цени на наеми в Лондон. Казваш, че с най-нископлатената имигрантска работа двама човека спестяват около 500 паунда месечно. При по-ниски или да речем еднакви цени на дрехи, техника и др. неща, които ние наричаме глезотии, но на запад са си нещо нормално, не виждам кое му е лошото. Това означава, че за половин година можеш да се обзаведеш с всякаква качествена техника, да си купиш хубави дрехи, а не китайски боклуци и то без никакъв заем. Минималната брутна заплата в България в момента е 420 лева, от нея чисто се вземат около 329 лева чисто. Е, ако направим същата сметка при нашите условия, семейство с минимална заплата е обречено на мизерия в пълният и истинският смисъл на думата! доста работещи хора в чужбина познавам и всички работят нормална работа с договори и осигуровки. Последно мой приятел замина точно за Англия преди няма и две години. Отначало наистина работеше във ферма и живееше в каравана, но за няма и година си намери работа във фабрика и стана дори нещо като началник смяна.

1-50 от 103