Споделена история от Други

За младите майки и вечните им изисквания
Темата ми е вдъхновена от писанията тук на една майка на 26, която не работи, но не само. Манталитета на младите жени, бременни или вече майки в България е ужасен. В университета имахме няколко такива, записали да взимат пари от държавата. Писаха им 6 на изпитите и това беше подигравка спрямо всички останали. В работата - майките винаги отсъстват поради някакви причини, свързани с децата и половината от тези пъти са измислени причини. Жена съм, но ми омръзна от наглостта на младите майки и когато стана майка ще се опитам това да не е част от моя манталитет. Това не е хейт, а критика. По мнение на много мои познати това, което твърдя по темата е истина, забелязват го и те.

Коментари

1-50 от 59

1.   Различни хора различни виждания и различни разсъждения. Гледай себе си и на теб да ти е добре.

2.   Тази пък... какво се бъркаш в на хората работите. Егати нахалните жени, такива като теб. Че и за пример се дава.

3.   Хаха, абе няма смисъл да ти пука толкова.
Само ще ти кажа, че не само младите майка са така, а като цяло повечето жени, които са станали майки. Поне тука в бг. Даже по мое наблюдения предните поколения са къде-къде по-отвратителни. Щял живот играят коза, че са родили и майчинствували - чрез това манипулират кой ли не, включително и мъжете си, та дори и децата си напред във времето.

4.   Звучиш точно като злобна, завистлива, самотна лелка :)

5.   Българките са нагли, арогантни и алчни. Те се мислят за красиви и много умни. Уви не е така, българките са много комплексирани и злобни, това личи и по отношението им по между им.

6.   Като те уволнят един ден след като обявиш, че си бременна ще квичиш и ще се тръшкаш от лошо отношение.

8.   Пожелавам ти да станеш майка и да ни открехнеш какво точно да правим с детето докато сме на работа, а то е болно и как наистина да не отидем на тържеството, което е в работно време и за което детето се е готвило няколко месеца и сме му шили костюма по нощите. Искам да ми разкажеш как точно си научила детето да ти благодари за това, че другите родители са били там и са ръкопляскали, а ти си си вършила работата, която ти е по-важна от детето. И най-добре ни прати и видео как раждаш между два имейла или направо в работна среща без да гъкнеш.

9.   Аз съм баща и само като станеш майка ще разбереш колко често се налага да се отсъства от работа. Дори една седмица в градината не ти е сигурно, че детето ще ходи здраво. Просто си нямаш никаква реална представа,за пример да ти кажа,че само от началото на тази година съм 10 дена отпуск за да гледам детето. През 2017 години имах 15 дена отпуска и 20 дена болнични само аз! Запиши си написаното от теб и го прочети като се върнеш на работа от майчинство.

10.   Като родиш и се сдобиеш с дете, друга песен ще запееш.

11.   Износи поне едно дете, отгледай го и го възпитай със същата категоричност и твърдост, с която сега съдиш и тогава се върни да видим колко ще се припокриват възгледите ти със сегашните.

12.   Мила, видно е, че не си майка. Като станеш майка и трябва да съчетаваш работата с гледането на малко дете ще разбереш за какво става дума. И как, като ти се обадят от яслата или от детската градина, че детето ти е с температура, ще тичаш и ще зарежеш и работа и колеги и всичко. И после ще ти е обидно когато колегите злословят по твой адрес, че "тая пак отсъства защото детето било болно." Да те видим тогава дали пак ще говориш за гадните майки. Колкото до майките студентки, а защо не се пробваш да учиш за изпити докато се скъсваш от повръщане? Да видиш ти колко е забавно всяка сутрин да ти се гади, а в същото време да си под стрес заради тежък изпит.

13.   Истината е, че жените ви излъгаха с "Еманципация" и Феминизъм, а мъжете евтино е продадоха!
Една жена НЕ трябва да работи, а да се грижи за семейството си!
Мъжът трябва да бъде възнаграден за труда си толкова, че да може да се грижи за семейството си.

КАК хиляди години, в робовладелство, при феодализъм е могло така и е имало щастие и любов, сега, когато уж технологии, уж прогрес, родителите трябва да работят до смърт, децата им да вървят в конвейра...
И ЗА КАКВО?!

А ти прави кариера, много щастлива ще останеш след 40-те, па ако ще и милионерка в шиб...та пустиня ДУМбай... :)

14.   Като станеш майка ще разбереш че трийсетте лева детски, които получават младите майки никак не стигат. И ти самата ще се чудиш в кой университет да се запишеш само и само да вземеш някой лев. И не.. не ми казвай "като са нямали пари защо раждат".. на човек никога не му достигат доходите когато има дете, камо ли две.

15.   Номер 13, никъде не е казано, че жената трябва да е вкъщи, а не мъжа. Но си прав за това, че когато единият е вкъщи (все едно мъжът или жената), животът в семейството е много по-хармоничен и децата са по-спокойни. В нашето семейство сме играли и двата филма и определено всички сме по-добре, когато само единият работи. Това, разбира се, ще е до време, децата като станат на 12 вече трябва да са научени да се гледат сами. Да си пуснат пералня, да я проснат, да си приготвят нещо лесно за хапване и т.н.

16.   Значи, стотици паразити, размножаващи се като хлебарки и смучещи маса помощи от същата тая държава не ти пречат толкова, колкото бъдещите български майки, които се записват да учат, за да вземат една от малкото им полагащи се прилични суми. Имаш ли представа колко български деца не получават детски, защото дохода на член от семейството е надвишен с едва няколко лева. От къде да знаеш...
Не ти пука и за това, че хиляди чиновници рязко се разболяват в дните около националните празници, което също си е точене на държавата, но видиш ли майките с малки деца са абсолютното зло с отсъствието си от работа. А дали е с основание или не, вярвай ми можеш само да гадаеш.
Не, че ти пожелавам да го преживееш, но в случай, че те достигне да не те взимат на работа, заради това, че си с малко дете, да те уволняват или карат насила да напуснеш по своя воля пак заради това, че вече си майка и детето ти е през седмица болно... та, когато ти се случи, не забравяй да влезеш отново тук и да си припомниш за тази тема.

17.   Добре де, ама ти не си работодател или преподавател. Какво те бърка как тези личности приемат младите майки? Гледай си твоя живот и не мисли за останалите.
Аз не съм майка, но около мен има доста такива и наистина не им е леко. Тръгнат ли на ясла/градина, децата започват да боледуват много често. Не са свикнали да бъдат в социална среда с повече деца и имунитета им не е достатъчно силен. Какво е виновна една майка, че друга е правила болнавото си дете на градина? Какво е виновна една майка, че учителката ѝ се е обадила да си прибере детето? Какво е виновна една майка, че има много спешни случай около детето и тя трябва да може да реагира, въпреки че си има и нейна работа?
И всъщност, много работодатели имат против да наемат майки. Ти си жена и аз съм жена, един ден и двете ще бъдем с бебе на ръце. Замисли се как ще се почувстваш, ако шефа ти те уволни или поиска да напуснеш, защото детето ти е с 40 градуса температура и се е наложило да го водиш по болници, та си отсъствала от работа. И такива истории съм чувала, изобщо не ми се струва готино. А за студентките майки, аз пък много им се радвам. Повръщат жените, движат се с големия корем по коридорите, ама продължават да учат и да се развиват. Евала за силата, аз не знам дали бих успяла, при положение, че и без бебе се изнервям около изпитите.

18.   8, Тези, които нямаме деца нямаме ли тържества? Или възрастни близки? Значи едни все да ги няма, а другите имат деца? Това и за тържествата и за болестите го знаем. Говори се за онези майки, а те са страшно много, които си отсъстват ей така. Всеки знае, че като има деца те боледуват и какво ли не. Само че ако ние отсъстваме за нещо, става ужас, а не знаем ли, че на майките децата боледуват. Знаем, както и те са знаели това, когато са раждали.

19.   Ами ако няма кой да ги изгледа тия деца, кой ще ти изработи пенсията на теб, замисляла ли си се? Може би не знаеш, но твоите вноски отиват за сегашните пенсионери. Не знам коя майка може да си позволи ей така да си отсъства, като и без друго се чуди кое по-напред. Ще отиде може би на козметик или фризьор и ще рискува да не я пуснат когато наистина се наложи, защото и без друго е на косъм. Ей ся.

Ти майка не си ли имала, не си ли боледувала? Има едни хора, които се раждат, благодарят любезно на майка си за усилието и я питат с какво могат да са ѝ полезни. Не боледуват и сами си сменят пелените, перат си дрехите от двегодишни и понеже още са деца и са по-свободни, отменят майка си в къщната работа и пишат петиции да им разрешат да карат кола от малки, че да могат и да я взимат след работа. В самолет те винаги услужливо питат околните дали имат нещо против да седят до деца, след което заспиват и се събуждат след като всички са слезли, за да не пречат. Е ти сигурно си от тях.

20.   19 - Пенсиите си ги изработваме ние с труда си и не ги ни изработва някой друг. Пенсионерите не получават пенсии от нашите заплати, а от труда си. Моята майка е човек, много отговорен към работата си. По наше време и децата не бяха толкова глезени и майките толкова изискващи.

21.   А дали не ти липсва майчина грижа и любов, щом майка ти е предпочитала работата си пред теб? Децата са ни първата отговорност, след това всичко друго. Просто защото другото може да се оправи и без нас, а те - не.

За 2018 г. разходите за пенсии са двойно по-високи от приходите от осигурителни вноски. Това означава, че твоите вноски не стигат и за сегашните пенсии, камо ли от тях да остава нещо за твоята един ден. Помисли пак кой ще попълва фонда след 40 години.

22.   Знам, че маминките тук ще ме разкъсат, но напълно подкрепям авторката. Даже се учудвам, че толково спокойно споделя наблюденията си. Аз се вбесявам от тези млади кокошки, измътили скъпоценното пиле. Наглостта им няма предели. Даже по погледа мога да позная една жена наскоро ли е родила или не - по принцип въпросните мами излъчват някакъв особен вид арогантност, който сякаш говори: "Аз пръкнах бебе, пукнете се от яд! Това ме прави велика, издига ме над вас и всички вие сте длъжни да ми слугувате, заради извънземния ми подвиг! " Ненавиждам тази поза! На какво ли не ставам свидетел всеки ден: хлапета, които с обувките стъпват по седалките в метрото, а мама ги държи за ръчичка; сополиви момченца пикаят насред тротоара под ласкавия поглед на мама; винаги те имат предимство, винаги всички трябва да им се притичват на помощ, винаги те са привилегировани... а нас кучета ни яли, защото не сме заслужили високата чест да изакаме по едно отроче. В работата: майките са с предимство за отпуски, защото "детето трябва да иде на море", а ние блъскаме в жегите, понеже "нямаме деца". Ако има съкращения, естествено се измъкват именно майките, понеже "тя има дете", а ти - дето си учила и работила три пъти повече от тях - се озоваваш на улицата. Ако аз закъснея за работа, ще има санкции, докато гордата майка може и цял ден да не се яви с аргумента, че "детето кашля" и шефовете си затварят очите. Коледни премии се дават приоритетно на жените с деца, като че ние нямаме нужда от почивка или пък да се погрижим за близките си, които не е задължително да са бебета. Чувствам се дискриминирана от тези жени! Не, това е доста меко казано... Всъщност съм бясна на тези жени! Не може това, че някоя е реализирала определен свой инстинкт, да ангажира всички около нея. Дали ще се размножаваш или не, е личен избор, който не бива да поставя никой в неравностойна социална ситуация, както става на практика. Ако от мен зависеше, нямаше да им плащам и стотинка майчински. Като иска дете, да подсигури издръжката му, защо аз трябва да отделям пари за това? !

23.   22, аз не съм майка,не съм и жена дори, но не знам къде си видяла да раздават бонуси на майки, да ги взимат приоритетно на работа, да ги пускат в отпуск приоритетно и да им търпя закъсненията. Странно, но моите наблюдения са точно обратни - на интервюта винаги се питат дали имат деца или плануват такива, познай защо. Защото всеки работодател си мисли "щом има дете, значи то ще боледува и тя ще отсъства често, а и няма да може да остава извънредно" или "щом планува да има дете, утре ще излезе в майчинство и само дето ще съм си губил времето да я обучавам". Напротив майките са дискриминивани масово и на никого не могат да се оплачат. В САЩ например ако някой си позволи да дискриминира майка, такъв съд ще отнесе, че свят ще му се завие. Знам за много такива случаи. Точно затова там наемат масово майки/бременни от страх да не ги съдят. Значи там ако бременна си търси работа, ти гарантирам, че още на първото интервю ще я наемат. И там по би имало резон да мрънкат хората, но тук категорично не.

Тук нали знаете, че всичко е наобратно - продавачите колкото по-зле се държат с клиентите, толкова повече клиенти имат, същото важи за мъже-жени, майките се дискриминират, най-корумпираните политици са най-избирани, първо се купува ай фон и тогава се мисли за ядене, колкото по-прост си, толкова по-супешен и уважаван си, всичко наобратно.

24.   22 много точно го каза.

25.   Трудно е. Работех като управител на малък магазин, бяхме общо трима човека и се редувахме на смени. Едната колежка се беше върнала тъкмо от майчинство и реално беше постоянно в болничен. И двама блъскахме като за четирима (четвъртата бройка беше незаета). Наистина ни се разказваше играта от работа.
Проявявахме разбиране, няма как детето да остане болно. Даже се застъпих за колежката пред регионалния, който ѝ беше вдигнал мерника. Но беше все по-трудно. Поговорих сериозно с нея, обясних ѝ колко ни е трудно само двама, помолих я да потърси решение. Деликатно ѝ намекнах, че честите отсъствия ще окажат влияние върху разпределението на бонусите. И трябва да призная, че намери начин. Разбра се с мъжа си и с майка си да се редуват за болничен, когато се налага. И декември, когато беше пик на оборота, остави болното дете на бабата. Начини има, но жената наистина беше разбрана. Така че, разбирам и авторката, наистина се работи трудно с млади майки. Но сме хора и трябва да си помагаме. Децата все пак са бъдещето на България.

26.   22, доста си набрала. Ами, "изакай" и ти 1-2 и проблемът ти е решен. Милата тя - дискриминирана, ощетена, недооценена...

една "маминка"

27.   22, да не се окаже при теб онази приказка за киселото грозде.... Щото като гледам колко злоба извира от теб спрямо тези жени, да не излезе, че ти се иска да си на тяхно място, ама няма кой...

28.   До 22: Аз пък съм свидетел, как в нашата компания жени с деца са нежелани служители точно по описаните от теб причини. За моя отдел си бях харесал 2 такива мацки - супер подходящи за позициите. Като им дадох профила на моя шеф CEOто (крайното одобрение прави той) ми каза да наема някой младеж на 25, щото бачкали като за двама. За жена с дете не иска и да чува (а той е всъщност швед, където уж са най-еманципирани жените и подобно поведение го тълкуват като дискриминация).
Иначе и аз се дразня, но най-вече от джендърското поведение на подобни млади родители. Какво ще стане, ако отрочето им не се закара с кола до училище например, а отиде с рейса? Живея до училище и такива майки правят огромно задръстване сутрин, да не говорим и че са некадърни шофьорки. Трябва да излизам с час по-рано, за да мина по улицата преди тях.

29.   А на теб кой ти е крив, че нямаш деца? Да отгледаш дете е труд, който е полезен за цялото общество, затова и обществото подпомага децата и родителите им. Иначе училищата, градините, детските площадки щяха да са само частни, нямаше да има платено майчинство и намаления навсякъде за деца. Просто още не си го разбрала, затова се нервираш. Но и ти имаш полза от тези деца, които не си родила (питай само няколко жени, да видиш колко супер лесно се носи и ражда) и не отглеждаш (питай и за това: колко струва като време, енергия, пари).

30.   29 - децата са си само твой проблем и бенефит. Аз нищо няма да спечеля от тях. Пенсионната система отдавна не работи и ще имаме голям късмет дори да вземем и социални пенсии. Детето ти най-много да изплаща майчински на онези от махалата. Така че никой не е длъжен да ви търпи. Всички имат равни права и задължения.
Ти си тази, която не е разбрала, че децата в днешно време са лукс, който не всеки може да си позволи. Ние не сме подписали договор да хрантутим "работещи" майки.

31.   Че кой тук твърди, че гледането на деца е лесна работа? Точно защото е трудна, не всеки се решава да я поеме като отговорност. Но изборът е личен, както и раждането, грижите, енергията, парите и прочее. Докато едни жени гледат бебета, втори вършат други неща, които също са "полезни за цялото общество", но не бият барабана пред строя и не очакват всички да им козируват. Младите майки се държат като кокошки-носачки, току-що снесли яйце, което трябва да окрякат така че и глухите да чуят. Дори само това, че се обединихте около позицията, че жена, която не е раждала, е един вид второ качество човек и тайно завижда на богоизбраните, чиито яйцеклетки са били надлеждно оплодени, говори достатъчно.

32.   31, отърви се от това ЛИЧНО ТВОЕ схващане за себе си, че не струваш. Като че ли има някакъв натиск върху теб, може би от стринка, майка и по-голяма сестра, не знам. Гледай си живота, ТУК със сигурност никой не ти се бърка. Пренасяш нещо от реалния живот във виртуалния. Не са нито майките, нито децата това, с което се бориш. Кажи на родата, че няма да имаш деца, да свикват и да си затварят устите. Бори се с истинските си проблеми, иначе ще тъпчеш на едно място.

33.   Феминизма в действие

34.   Според мен 32 може и да е права за 31, но 31 със сигурност е права за всичко, което казва.
Както и коментар3 е супер точен!

35.   Точно така,
майките получават специално отношение, защото рискуват тялото си, здравето си и професионалното си развитие за да продължи да съществува обществото и държавата, в която живееш.
Ние като общество отчитаме, че не получават достатъчно официална подкрепа и сме съгласни да ги компенсираме по неофициални начини в знак на благорадност.

И сега една тангента:
винаги ще има по-красиви, по-добри, по-учени, по-секси, по-успешни, по-привлекателни и т. н и т. н хора от теб. Вместо да хабиш ментална енергия да завижаш, пардон "критикуваш" всяка група и индивидуално гордей се и сияй с някое твое лични постижение?

36.   На 65 Дама, работещ СЕО, 2 порастнали деца и внуци. PhD. Завистта към другите е лошо чувство, не носи позитиви. Предпочитам при равни други усповия жени с деца, особено самотна майка. Много по-креативни, отговорни и работоспособни. Не хленчат, не се оплакват, свикнaли са да работят под напрежение. Не вземам стари моми, характерът е неподходящ за екипна работа, кариеристки без покритие, без желание за поемане на отговорности. А и всяка от тях тайно се надява на принца и т. н.
Защо завиждате на студентките бременни и майки? Вашите пари или позиции заеха? Децата и внуците са радост и трудност, щастие и грижа. Не съм гледала внуците, плащах на пенсионирана учителка за помощница, но гледам доста възрастни хора помагат за внуците.

37.   Госпожа, естествено и логично е, че ще взимаш тези, които са най на зор за заплащането, което предлагате ;-)
Хайде няма да обяснявам защо, а и сигурно на всеки му е ясно.

А ние Креативните работим за себе си и/или за/в чужбина :-)

38.   36 - няма такова нещо като СЕО в ретроградна България. Предполагам си комунистическо протеже, без никакви управленски умения, затова нека те наречем накратко "другарката-надзирател".
Ако беше истинска СЕО щеше поне да си чела Закона за защита от дискриминация, Чл. 4. (1) и да знаеш, че дискриминация, основана на семейно положение е подсъдна.
Тъй като аз от 22 години съм СОО (само че в чужбина, където това дали дядо ми е имал членство в БКП няма абсолютно никакво значение), мога да ти кажа, че е незаконно дори да питаш на интервю дали човекът е семеен и дали има деца. Може би в България все още никой не си търси правата и това обяснява как успяваш да "отцедиш" така наречените "стари моми".
Лично за мен няма никакво значение дали човек е сам, семеен, разведен, с 1 или сто деца. Важно е да може да върши работата, за която е нает и да спазва законите, етиката и вътрешните правила на фирмата.
До 35 - последното нещо, за което са мислили бъдещите майки, когато са правили опити за зачеване, е благото на обществото и държавата, така че коментарът ти е манипулативен. Рискувала си тялото си по собствени егоистични причини и изобщо - това дали имаш деца не би трябвало да влияе на работните ти задължения. Самият факт, че очакваш по-специално отношение показва, че мислиш, че някой ти е длъжен. Силно се надявам да не възпиташ и детето си в подобни "ценности".

39.   Като се замисля, 36 не е никаква дама, а един дядо, дето само пуска разни тъпи теми в раздел семейство, представяйки се за разни жени:
Тема за семейството - до всички над 50-60г.
Неочаквана бременност. Очаквам 3то дете.
Защо им са толкова много деца ?
Да родя ли второ дете
Иначе относно изказването му в 36, ами всяка незадоволена се надява да срещне принца независимо дали е майка или не.
Освен това всяка хленчи там, където ѝ минава номера, независимо дали е майка или не.
Това е моето обективно женско мнение.

40.   Защото като си тъпа, разкрачила се на 19, без перспектива следващите 2 десетилетия, то светът ти е длъжен. Това поне си въобразяват мамчетата.

41.   Баси колко злоба събрана на едно място.... Някой от тук много знаещите дава ли си сметка какво е положението на една майка с малко дете/деца? Има ли представа какво е за нея в едни напълно нормални ежедневни ситуации в градския транспорт например, на улицата или сред тълпата в някой хипермаркет или мол? Наясно ли е, че само миг невнимание може да коства живота на детето и. Да не говорим в едни опасни ситуации при природни бедствия като наводнения, пожар и др. или война. Една майка с малко дете/деца е трудно подвижна, не може да избяга, не може да плува, не може да се защитава или дори трудно би се скрила. Оставена сама в такава ситуация е напълно беззащитна и обикновено избора пред нея е да изостави децата си или да умре заедно с тях.
За това от както свят светува е било дълг на всеки мъж да защитава жените и децата- неговите или тези в общността му с цената на живота си ако е НЕОБХОДИМО.
Примерите са без брой, цели армии са водили напълно самоубийствени битки, за да осигурят време и коридор на цивилните (т. е основно жените и децата) да се измъкнат, пилоти са разбивали самолетите си във вражески бомбардировачи само да не им позволят да си пуснат бомбите над техните градове. За това и до ден днешен отношението на цялото общество към тези майки с малки деца е такова, колкото и да ви е непонятно на вас "модерните от 21-ви век хора", които си мислите, че всичко започва и завършва със вашите скъпоценните безценни задници.
Разбрахме, че не искате деца поради "философските си възгледи", обаче продължавате да ни натрапвате изкривените си разбирания, за които на никой не му пука...

42.   41 - ние не натрапваме разбиранията си. Ние очакваме, обаче, всички да бъдат третирани еднакво по отношение на изискванията на работното място.
Не ме интересува какво рискуват майките всеки ден. Ние не сме ви карали да раждате, това си е ваше решение и рисковете не сме длъжни да ги поемаме ние. Вие сте разглезени и нахални. Прабабите ни едно време не стига, че са гледали по няколко бебета и малки деца, а и са работили наравно с мъжете, че и цялата къща е тежала на техните ръце.
Сега, разбираш ли, е много опасно майките дори да пътуват в градския транспорт или да отидат до мола, защото могат да бъдат стъпкани от тълпата, и понеже те поемат толкова големи рискове, ние сме длъжни да им вършим работата в офиса, а те само да си гледат децата и да взимат пари. Логично.

43.   Ок, скъпа, преставаме да раждаме, нямаме нужда от такива критики и ще си ги спестим. А сега кажи ми, през 2069 година, когато те хване сърцето, кой ще кара линейката или таксито до болницата? Може би други бабчики като теб? Щото като не родим ние (за какво да се мъчим да ги гледаме, че и да ни плюят на работа), ще останете бабички и тук таме някой дядо. Пък и да се телепортираш до интензивното, там кой ще те приеме? Някоя дърта сестричка може би. Хляба кой ще ви пече? Сами? Кой ще ви оре нивите, кой ще ви дои кравите, кой ще ви прави протезите?

Сигурно си права, че нямате никаква полза от НАШИТЕ деца.

49.   н.42, защо реши, че съм жена? Аз също работя и плащам данъци, които предпочитам да отиват именно за подпомагане на младите майки, от колкото за разни цигани, безработни лентяи и подобни. Според мен помощта при раждане на първо дете трябва да е не само за майките-студентки, а и за всички жени завършили минимум средно образование.
Сега да речем, че сте прави, глупост е да се раждат деца, няма смисъл и така нататък. Всички стигат до този извод и да приемем, че след вашето единствено и неповторимо пръкване на този свят вече никой не иска да създава повече деца. Какво следва- след 20-30 години когато днешните малки деца ще са активни работещи просто няма да има кой да работи. Вашите скъпоценни безценни и неповторими задници ще са одъртели безвъзвратно, вече дори и да имате всичките пари на света, няма да има какво да си купите и кой да работи срещу тях. След още 10-20 години ще сте останали само запуснати и вмирисани старци, разкапани без изобщо да има кой да ви погледне. Умален модел на такова общество може да видите в кое да е западащо село из далечните краища на страната.
Така, че драги умници, ваша си работа е дали ще имате или нямате деца, но поне се научете да уважавате тези, заради които обществото ще продължи да функционира, защото вие също ще се възползвате от това дори да не го осъзнавате към момента.
от 41

50.   43 - до 2069 година всичко ще е роботизирано и нито шофьора на линейката, нито лекарят ще бъдат човеци. Ти за мен не се притеснявай.
49 - хайде да не ми слагаш думи в устата. Аз лично нямам нищо против децата. Който иска да си ги ражда. Но не виждам защо аз трябва да свалям шапка на майките, че са задоволили един от инстинктите си. Изобщо не им пука за обществото, решението да имаш деца идва най-вече от натиска на семейството или страх от самота (безпомощност). Лицемерие до шия.

51.   Добре, тогава ще възпитам децата си да кажат "не сме се подписвали да издържаме безполезни старци" и да си искат изработеното, а не да им удържат за пенсии и здравеопазване, от което най-много старите се ползват.
Ти си много по-скъпа на данъкоплатеца от всеки работещ родител и от всеки учещ родител. В сравнение с тях за нас ти си инвестиция без възвръщаемост. Не знам само кой ще ги измисли, проектира и реализира тия роботи. Но съм сигурна, че и техните претенции ще те дразнят :)

52.   И едно време бяха същите майките, да не ми се оправдават с времената. Няма да забравя големите опашки за банани на които аз чаках, а отпред великите майки си предаваха една на друга ЕДНО И СЪЩО МОМЧЕНЦЕ и се пререждаха и вземаха. Дори и не се криеха, можеха да минат навън зад ъгъла и там да си прехвърлят момченцето, поне ние чакащите да не видим. Ама не не, защо ще се крият, те са МАЙКИ. Майки бе хора, земята се цепи под тях като вървят, ей, това не е шега работа.

53.   50, ами това "роботизирано"нали хората го правят. :)
42, това, че не те третират както трябва на работа, не са виновни младите(и не толкова младите)майки с малки деца. Защо се сърдите на тях?
По принцип в Бг трудовото законодателство(както и много други) не е от най-спазваното. Работодателят гледа да наеме 5 човека, да му вършат работа като 50, а вие вините майките! Логика-0.
Има фирми и отпуска на служителите си не дават и за това ли са виновни майките... Да не говоря за по-големи злоупотреби, за сивата икономика, за незаконните уволнения, за увеличеното работно време(незаконно, разбира се)и т. н.
То така като се е започнало-утре очаквам и тема за работниците с процент инвалидност... защото и те в някои отношения са облагодетелствани от закона(АКО СЕ СПАЗВА)
И ако ти липсва "едно време"-раждай ти по синорите, увивай си бебето в престилката и се моли да оцелее(смъртността на бебетата, както и на родилките е била в пъти по-голяма, а медицината не до там развита).

54.   До №38
№35 тук, нито съм правил опити за зачеване, нито съм си рискувал тялото поради простата причина, че съм мъж. Така, че и по-специално отношение не очаквам, а го ДАВАМ.

№41 правилно е изтъкнал/а еволюционното предимство да се защитават жените и децата в племето с цената на всичко, един мъж е достатъчен да възстанови популацията. А ти продължавай да се бориш за наградата "Дарвин".

55.   " и когато стана майка ще се опитам това да не е част от моя манталитет." - отрано те е обзел егоизма, младите майки трябва да бъдат обгрижвани, иначе няма да я има България! И това обгрижване трябва да е от държавата, трябва всичко да им се предостави, за да са спокойни те и децата им. За майките пари няма, а за безполезни хвърчащи тенекии ще наринат милиарди!? Кого ще пазят с тези самолети, когато в България не останаха хора? Вместо държавата да прави безплатни детски заведения, те харчат пари за тенекии, затова младите бягат!

56.   №20, а кой ще работи за да ти създава условия за живот? Явно сте още зелени и не познавате социалната осигурителна система. Точно работещи млади трябва да има, за да имате пенсии след време. На такива не може да се обясни, защото сте още с неразвито мислене!

1-50 от 59