Мъж без кола и апартамент
Здравейте,
Мъж на 32 години съм. Живея в София и изкарвам сравнително добри пари. Но в последните години установих, че се чувствам най-добре, когато живея "леко". Деля квартира с двама по-млади приятели, разбираме се и се чувствам добре с тях. Не е мизерия, не е и лукс - нормално, чисто жилище с прилични мебели. Нямам никакво желание да се набивам с огромен кредит за имот - банки, лихви, разправии с майстори, ремонти, обзавеждане. И да седя сам в него. Няма да влизам в спор по-добре ли е собствено жилище или под наем. Всеки си има мнение, но наемът ми сега е нисък и ми е изгодно.

Имуществото ми се събира в два куфара. Купувам си хубави дрехи, но само такива, които нося и без да се изхвърлям с марки. Имам кашон с книги, лаптоп и общо взето това е. Телевизия не гледам, нямам телевизор и не искам да имам.

Кола нямам. Имам книжка, но изобщо не ми се занимава да слугувам на едно парче желязо - време, пари, нерви. С метрото или с такси стигам, където искам. Единственото, за което ми липсва автомобил, са екскурзии извън града.

Не се стискам за заведения, ако ми се ходи, но не съм и фен на скъпарските мутренски места. Не ме влече просто нито обстановката, нито нищо. Когато ми се излиза на ресторант или бар с приятна компания, ходя и харча в рамките на нормалното. Същ на кино, театър, мач или някакво друго забавление. Но за мен това е забавления с готини хора, не статус къде ходя.

Този ми начин на живот ми позволява да спестявам доста пари - почти половината от заплатата ми без да изпитвам лишения. Което си има плюсове - част от тези пари ги инвестирам, за да постигна финансова независимост и пасивни доходи занапред. Заделям по нещо и за пътувания и екскурзии. Обичам да ходя по обучения и семинари. Давам и за благотворителност. Спокоен съм, че дори и да изгубя работата си, да се наложи да работя по-ниско платена, няма да ми падне значително стандартът, няма да се чудя как да си платя ипотеката, лизинга на колата и т. н. Просто ще спестявам по-малко временно.

Наскоро с един приятел влязохме в дискусия. Той е горе-долу от моята черга, изкарва с една трета отгоре да кажем. Но е в другата крайност - взе си луксозно жилище, нова скъпа кола на лизинг, маркови дрехи, очила за 1000 лв., телефон за 2000 - неща, които са ми по-скоро безсмислени. Но той ако остане без работа банката ще го съсипе. Начин на живот, подобен на неговия, ще ме кара да се чувствам като роб - не мога да мръдна от работа, понеже ме чакат вноски за всичко. А не дай си боже да се разболея по-сериозно.
Та, думите му бяха "Хайде, печелиш добре. Да живееш с тези двамата е все едно да живееш с вашите. Никоя жена няма да те приеме на сериозно".
Реално, ако с някое момиче нещата станат сериозно, не ми пречи да изляза с нея на квартира само двамата. Или да си купим заедно жилище, ако отидат нещата към семейство. Но докато съм необвързан, сегашният ми начин на живот ме устройва.
Може и да е прав приятелят ми, поне за някои жени. Дори да не е златотърсачка, ако жена види, че мъжът не показва стандарт на живот, това води до несигурност, особено за жени над 30. От друга страна изобщо не искам да се отказвам от начин на живот, който в момента ме устройва и от финансовите си цели, за да печеля одобрението на някоя жена. Животът и правилата са си мои.
Но колкото и да си ги казвам тези неща, част от мен ме човърка дали да не направя компромис и да стана като повечето хора - кола, жилище. Но повечето хора не са щастливи, нито финансите им са в ред. Така че струва ли си да правя като тях?

Интересно ми е, дамите в сайта да кажат - ако други неща в един мъж ви допаднат - визия, характер, общи интереси, но този мъж живее скромно, не демонстрира висок стандарт, не знаете колко изкарва, бихте ли му дали шанс, особено за по-сериозна връзка?
Към мъжете - доколко липсата на кола и жилище влияе на успехите ви с жените - по-скоро за сериозни връзки, не само за секс?

Коментари

201-212 от 212

213.   Браво на 208 към останалите балъци мъже се обръщам:
Ало вие дето нямате собствено мнение и сте оставили някакви жени да ви водят за носовете Добро утро криокамерите са ви изключени дишайте свободно вече .... Уви с маски ще е.
Мненията на жени ги изключвам въобще.
Какви жилища и ипотеки ви гонят? Не ви е мил живота, искате да гушнете букета по скоро?
Тия с под 3000 никъв шанс.
Цял живот робуване на банки и мафиоти.
Нали жените ви обичат. Обич не се припокрива с пари.
За истинската любов няма значение дали е под наем или на гости и кой печели повече.
Някога така е било питайте дядовците си.
Мога да се хвана на бас, че дори и всички да придобият собствени апартаменти пак няма да има повече деца и семейства ,защото вече всички сте едни фалшиви карикатури.
Колите и апартаментите не заместват волята, характера липсата на мъде в гащите!

215.   Да бе, той не може да се погрижи за себе си, камо ли за дете, пък мен трябвало да ме интересуват мъдете в гащите му...

216.   Житейски неудачници.... Имам собствен дом и автомобил за собствено самочуствие, не да впечатлявам жена.Но, ако я срещна искам тя да се чуства жена.

Ченгиз Хан

217.   Каква пенсия бе хахах. Ако вие разчитате на държавата, си е ваш приблем. Аз не смятам и се подготвям за това от сега. Има достатъчно видове ликвидни - пасивни или полу-пасивни инвестиции, с които да се "пенсионирам" преди 40. Недвижими имоти не е сред тях, с тези смешно ниски наеми, възвращаемостта не си заслужава.
Пък като станем на възраст, си има старчески домове.
Детето ми е осигурено дистатъчно и най-важното, ако получа тежка болест не искам да съм му в тежест и да ми сменя памперсите, както правят много дърти в днешно време.

218.   213-215 хахахаха
Затапи ме. Поне се посмях.
Не говорим чак за такава крайност.
Иначе за мъдете такъв е лафа просто.
Но пък има и не малко омъжени жени с деца, на които всичко им е ОК и се интересуват от мъдете в гащите ,но на чуждите мъже.
Съмнявам се и теб да не те интересуват съвсем, все пак с какво ще ти прави деца. Освен чеп трябват и мъде нали.
Тук става въпрос че апартамент вече е непосилна задача за повечето хора. Беднотия граничеща с комплекси за малоценност.
Но хайде обясни ми този парадокс:
Има свестни мъже с жилища и коли и не могат да си намерят жена.
Има бездарници без нищо и чукат жени наред, даже и цигани с българки.
Ти как би убедила повечето млади мъже да направят такава нечовешка саможертва, след като вече са свидетели на гореописаната картинка?

219.   Нима се опитваш да си припишеш заслуги за постиженията на шепа хора от пола ти, докато останалите са мъкнели тежки камъни под свистенето на камшици, за да построят гробовете им? Светът никога не е бил на мъжете, той е на богатите. А иначе и електричеството да си открил, пак ще си умреш девствен, ако не те бива с женските. За което разтеглянето на локуми за стойността им из интернет форуми няма да ти помогне. Който може, действа, който не може, си търси оправдания... и се опитва да убеди света, ще тиквата му е златна колесница.

220.   От автора на темата, гледам, пак има коментари.
Нека споделя какво се случи за тези три години. Инвестициите ми се оказаха успешни. Като си засека активи и заеми, чисто съм напред с 300 хиляди лева в активи. Не е много, но не е и малко. След като си покрия вноските по кредитите, чисто ми остават около 2000 приходи над заплатата. Не съжалявам, че преди три години не послушах хейтърите.
За имотното ми състояние - живея с приятелката си под наем. Не искам жилище засега. Парите от кредита, който банката би ми отпуснала, са инвестирани в различни бизнеси. Кола вече имам, хубава. Не ми е проблем да я поддържам с дохода си. Честно казано, не ме направи кой знае колко щастлив.
За съжаление изгубих част от приятелите си. И те едно време говореха като пишещите тук. А след като бизнесите, в които вложих, се оказаха успешни и дръпнах напред, ме намразиха. Не можаха да приемат, че не са били прави. Но пък намерих много нови приятели и съмишленици, с които развиваме определени дейности.
Моето мнение е, че когато човек има цели, трябва да си ги следва и щастието не е във вещите. Аз ще продължа да инвестирам, постепенно стандартът на живот ще дойде. Но има различни хора, различни мнения.

221.   Покупката на собствено жилище не е инвестиция и никога не е било, а е сигурност. Най-хубавото нещо за човек е да се прибере у дома. Това което е негово.
Когато плащате за такси, в цената също влизат ГО, винетки, поддръжка и т.н. всички разходи. Разликата е че че с такси не можете да идете където си искате и когато си искате, и ви се налага да зависите от онзи който кара.
И накрая....ако си нямате собствено жилище, ще се наложи сериозната си приятелка или жена да живее с вас и още двама по-млади приятели под един покрив. Може пък за нея да е по-добре, а ?

222.   Номер 221, тези оправдания с какво било включено в сумата, която плащаме при наемане на такси, са смехотворни. В годината хващам такси няколко пъти и общо сигурно давам под 20 лева за целта. Ако имах кола средна хубост на няколко години, щях да плащам поне 3000 лева са автокаско и застраховка още една камара пари за поддръжка, за паркиране из града (в последните години въвеждат и месечни абонаментни такси за паркиране пред блока), за гориво, смяна на гуми и т. н. Това са хиляди левове на година. Сравни ги сега с десетките левове, които съм дал аз на година. Ще ти дам пример и за предишни години, когато на два пъти наемах такси за междуградко пътуване от-до летище Бургас и летище София, като първото ми струваше 180 лева, а второто 90 лева (общо 270 лева). И добавяме към това още 20-ина лева за няколко други градски пътувания с таксита. Както и да го смятам, не съм надвишил 300 лева. Ако имах собствена кола, къде щях да я оставя, след като замина със самолета за чужбина от Бургас? И кой щеше да ми я докара до летището в София, когато се завърнах няколко месеца по-късно със самолета от чужбина? Ако нямам приятел, който да кара моята кола и в двата случая, тогава какво правим? Пък и не забравяй, че тези 4 курса с междуградското пътуване с лична кола също включват гориво, винетки, похабяване и т. н.

Иначе си прав за неудобството да чакаш по 3-5 минути след поръчване по телефона на такси до избран адрес. На няколко пъти през живота ми ми се е случвало да викам такси с цел светкавично закарване на мой роднина до спешното отделение, като таксиметровите водачи са действали бързо и спокойно, докато на задната седалка съм успокоявал и поддържал да не падне моя роднина. Ако аз трябваше да шофирам, щях да съм под стрес и това можеше да се отрази на шофирането ми; а също и нямаше да има кой да поддържа моя роднина. Два пъти ми се е случвало такси да не дойде в такива моменти, но това ме е научили после винаги да се обаждам на таксита от 2-3 различни фирми, така че който дойде пръв, печели. Също не забравяй и това, че понякога може колата ти да не запали или да има нужда от почистване на сняг или да има друга причина, поради която да не можеш да я използваш на момента "когато си искаш", както ти се изрази.

Колата е удобство, ако искаш с жената/приятелката си да отидете до някоя хижа, да се поразходите извън града за удоволствие или просто за пазаруване на някакви по-тежки предмети или техника. Само дето на мен сметките пак не ми излизат, защото в такива случаи съм плащал по 5-6 лева за такси или в най-много 20 лева за превозване на гардероби с микробус. И това се е случвало веднъж на няколко години, защото телевизори или твърда мебел не се купува постоянно. Всъщност, гардероб не може да се превози и с лична кола, освен ако нямаш багажник на покрива и не ти се рискува да се изсули оттам при превозването, така че и тогава вероятно ти също би прибегнал до наемане на бус.

Относно отиването на море с кола... Тази година 5 човека се возехме с колата на приятелско семейство до Несебър и докато бяхме там, колата струваше по 10 лева на ден за престой на платен паркинг. За седмица приятелят ми плати 70 лева за това. В нито един от дните не я използваше, защото се разхождахме пеша из Несебър и Слънчев бряг. Колата би помогнала на морето, ако някой реши да обикаля из различните морски курорти, само че повечето хора изобщо не правят това.
Месеци преди това също бяхме с няколко други приятели на море, но тогава пътувахме с автобус и всеки от нас заплати астрономическата сума от 18 лева за билет. Ти да видиш! :)

Аз догодина планирам да се сдобия с кола, но не каква да е, а точно определен модел, който съм си набелязал от известно време и е доста скъп. В момента мога да си позволя голяма част от нормалните градски коли, но аз предпочитам един скъп и мощен модел и затова събирам пари за него. Ще си го взема просто с цел шофиране за удоволствие, а не заради нуждата от возило на 4 колела. Когато дойде време да имам дете/деца, вероятно ще си купя и някаква по-обширна семейна кола, но със сигурност да е нов модел с висока оценка за безопасност, а не някакъв внесен от Западна Европа втора ръка таралясник на 15 години.

Що се касае за жилището, то и за него събирам пари и ще го платя в брой, защото това ще ми струва доста по-малко, отколкото да се заробя към банка и 10-20 години да съм на тръни, че докато не бъде изплатено изцяло, то е собственост на банката. Като аз не се стремя към малко жилище, а доста удобно и в хубав, чист и спокоен квартал. От 14 години насам живея по квартири и това хем ми е спестило много пари в сравнение с банковите вноски за жилище, които мнозина изплащат, хем и ми е позволило да живея и работя в различни български и чуждестранни градове. Ако трябваше едновременно да изплащам жилище и да плащам за квартира в други градове или държави, щях да имам повече разходи досега.

223.   От номер 222 до номер 199, всеки има различна гледна точка какво е "да положиш основите за семейство". Според теб това са жилището и колата, а според мен са добрите доходи и проницателността да направиш така, че дори и да не работиш, пак да получаваш някакви що-годе основни доходи. Аз съм направил именно така. Получавам процент от продажбите на два продукта, произвеждани от две различни фирми, в чиято разработка съм участвал и в близките години изгледите са техните продажби да се развиват нагоре, а не да стихват. Тепърва ще има разширение на пазара за тях. Мога да си позволя да не работя, защото имам доходи "наготово" в размер двойно на средната за страната заплата. Но не седя със скръстени ръце, а междувременно разработвам и продукт, който ще ми носи десетки пъти повече доходи, защото ще се произвежда от мен и ще е скъп и още по-търсен от тези, които сега ми носят доходи. Та, както и да го мисля, предпочитам да имам добри доходи като свободнопрактикуващ частник в квартира под наем (засега, преди да си купя жилище в брой в идните години), вместо да разчитам на обикновена заплата в България и да имам жилище на изплащане и кола. А и както писах в мнение 222, колата също я предвиждам като придобивка вероятно догодина, и то не заради нужда да имам кола, а заради удоволствието да шофирайки мощна спортна кола. Не го правя заради гъзария, защото съм над тези неща.

224.   До #222
Живееш твърде ограничен откъм пътуване живот. Не всеки е така като теб. Не всеки ходи веднъж годишно до морето. И то до нашето. Не всеки ходи събота и неделя понякога , само на 5-6 км извън града ...Тя само нХората имат малко по-разнообразни и широки хоризонти. Малко е неадекватно да се придвижваш с такси винаги когато си с жена. Но ако не се лъжа ти нямаш такава.
Успех и със спестяването на пари за жилище....Всъщност плащаш го двойно. Един път за квартира която не е твоя и втори път като спестяваш ежемесечно за покупка. При лихва от 3% по кредит, тя реалната инфлация е по-голяма.

225.   От 222 до 224.
Тази година съм бил два пъти на море и го бях писал ясно горе. Ти защо си измисляш, че съм бил там само веднъж? :)
Бас ловя, че съм сред природата по-често от теб. Едва на две пресечки от мен е най-големият пловдивски хълм (и то най-готиният такъв за разходки), а отвъд него е вторият по големина хълм. Отвъд него пък е центъра, където имаме още два хълма. На по-малко от 1 км от мен е парк Розариум, зад който пък е Гребната база, а зад нея отново има гора и река Марица. На практика за броени минути съм насред паркове и малки планини, каквито са хълмовете.

За жилището ще ти обясня нещата, защото си незапознат. Квартирата ми е 230 лева и е много приятно почти луксозно жилище, макар и да е само 40 кв.м. В София посмъртно не можеш да намериш такава хубава квартира на такава цена. Зная го, защото съм живял там в две квартири в два срещуположни квартала в столицата и още преди 10 години наемните цени бяха безумно високи спрямо тези в Пловдив (50-100% по-високи). Едва ли бих намерил жилище на изплащане с месечни вноски от 230 лева, предвид какво жилище желая да притежавам. Сметките ти не излизат. Освен това, както бях писал и в предишно мнение, през годините съм живял и работил и в други градове и държави, така че дори и да изплащах мое жилище през това време, щях да плащам и въпросните квартири. И тук не си сметнал добре тези неща, защото в този случай щях да съм доста по-назад с парите, ако плащах хем за наеми, хем и за изплащане на жилище, което все още нямаше да е мое, но затова пък щеше да ми струва двойно повече заради жилищния заем.
И третото нещо, което следва да ти обясня за жилището е, че ако още преди 10 или 20 години бях започнал да изплащам голямо като площ жилище, сега щях да живея в едно остаряло строителство, което най-вероятно щеше да изисква поправки и поддръжка на дограмите, канализацията и т.н., плюс може би нов бойлер, климатици (и сезонната им поддръжка по 50 лева за всеки) и други неща за смяна, докато моята цел е след време да си закупя чисто ново жилище с нова канализация, нови дограми, нова техника и т.н.. Всички тези неща също струват пари и в момента аз ги използвам включени в цената на наема ми. :) Хазяйката смени бойлера миналата есен за своя сметка, а наскоро викна и хора да сменят старите уплътнения на дограмата с нови. Аз не съм платил и левче за тези неща. А отоплението ми през зимата и охлаждането през лятото също е по-евтино, тъй като квартирата ми е малка, а не например с 3 или 4 стаи, каквато е моята цел за покупка за в бъдеще. Тук спестен 50 лева, там спестени 100 лева, и накрая ще установиш, че далеч не съм се набутал с предпочитанието ми да събирам пари в брой за собствено жилище и дотогава да съм на квартири.

201-212 от 212