Бихте ли заменили официалния език на България с английски?
От дълги години си мисля, че е време да заменим българския с английския в България. Българския и без това съдържа побългарени английски думи. Мисля, че самото изучаване на българския е губене на време.
Бихте ли заменили официалния език на България с английски? Мисълта ми е ако се организира референдум на тази тема бихте ли гласували в полза на английския.

Коментари

1-50 от 57

1.   Ами и аз не вижда смисъл да се учат два езика - български и английски. Така или иначе английски си трябва, даже обявите за работа вече масово са на английски. Аз като така или иначе ще уча английски, за чий чеп ми е българския, който не ми върши никаква работа извън България, а вече и в самата България?

2.   Не.

3.   По-голяма тъпня не бях чел. Чудя се на модераторите как да допуснали тази глупост.

4.   Авторът да отиде в държава където английският е официален език. Няма нужда ние да си сменяме езика.

5.   Миии може, деа знам ...

7.   Никога. Ако искаш отивай в англи като не ти харесва най-древния език на земята, но не си мисли че това ще стане робе.
Няма една причина да го правим.

8.   НЕ! В никакъв случай! Ние не сме англичани и нямаме нищо общо с тях и не виждам въобще как може да ти хрумне подобна глупост! Ние сме БЪЛГАРИ и говорим и ще продължаваме да говорим на БЪЛГАРСКИ! Езикът е част от нашата национална идентичност и трябва да се гордеем, че имаме собствена Азбука! Всички други държави си уважават езика само ние не и едва ли не знаем повече английски от български! Дали някой грък или сърбин да не говорим за италианци и французи ще пусне такава тема?! Никога!
Българи гордейте се, че сте БЪЛГАРИ и пишете и говорете на БЪЛГАРСКИ! Имайте повече самоуважение и любов към родината!
Ж20

9.   Никога.

12.   Всички езици съдържат заемки от други езици.
Въпросът е толкова тъп, че дори няма да отговарям. Но предлагам на автора друго. Задай същия въпрос в кой да е чуждестранен форум (немски, италиански, чешки, словашки), какъвто и да е. Същия въпрос, но за техния език. И чети отговорите. И си направи съответните изводи.

13.   Малко ще ми е тъжно, но като цяло съм на мнение, че езиците много усложняват живота на хората. Аз съм ЗА да има един език в целия свят и да не се учат други езици. Ние хората сами си усложняваме живора с ученето на езици.

14.   Говоря английски сигурно по-добре от 80% от умнокрасивите чуждопоклонници. Чета английска литература, гледам филми. Уважавам много и Великобритания и САЩ.
За мен обаче всеки език и нация си има своята красота. Горд съм, че съм българин. Нашият език има нещо уникално, което не може да бъде заменено. Дори да допуснем, че предложението на автора стане факт, никой не може да ме накара да мина на английски. Има си роля - разговори с чужденци, книги, статии. Но моят език е български.

15.   Не, но бих наложил крумови закони за въшки като тебе. Публично обезглавяване.

16.   "Ако искаш отивай в англи като не ти харесва най-древния език на земята"

Извинявай, ама съвременният български език, изобщо не е "най-древния" език.

17.   Чак официален-не. Но поне младите да го знаят. Потресаващо е колко млади не знаят добре английски, макар че вече е едва ли не задължителен за работа.

20.   А защо не с испански? Глобално, испаноговорящите не са по-малко. А най много са китайците.

22.   За съжаление български език може да ползваме само в България, което го прави почти безполезен.

25.   Зависи на какво искаме да го ударим. Ако го ударим на патриотизъм, ще си искаме българския. Ако го ударим на практичност, то той би бил безполезен. Спорен е въпроса доколкото в условията на съвременния свят ни помага патриотизма, след вече границите вече достатъчно са се размили. А и повечето български патриоти са такива просто от комплекс, а не че го чувстват наистина. Ако толкова го чувстваха, най-малкото щяха да се научат да пишат правилно на български (масово пишат неграмотно), нямаше да си мятат боклука през прозореца и нямаше да се репчат на сънародниците си, само защото са паркирали на "неговото" място примерно, щеше да има уважение към езика, хората и градовете ни.

Григор като бие, е българин и се натъртва на това, сякаш преди всичко не е човек, понеже това е една малка утеха във всекидневния провален живот, но като падне, се почва "ето той само за курви мисли, Божинов 2, ганьовец, прави се, че говори българския с акцент" и т.н. Това ако е патриотизъм, да ти еба и патриотизма. Патриотизма не е само като бием и като ти оттърва. Другото е комплекс.

26.   Не, разбира се, откъде-накъде? Как си го представяш? Населението на 80-90% не говори и не разбира езика, как ще работим? Всички документи на чужд език, който хората не разбират. Мисли малко преди да питаш.

Сигурно имаш умствени капацитети за два езика, повечето хора имат. Ползвай си и двата, какъв е проблема?

28.   Езика не прави човека-и на суахили да проговорим все тая.Помияра си е помияр дори и на санскрит да говори.

29.   До 20

Грешка. Като кажеш испаноговорящи, имаш предвид такива, който им е роден, а не такива, които знаят испански. Половината население на света говори английски, макар да не им е роден на всички. А иниспанския се говори в основни треторазрядни страни, без особено значение за останалите хора.

30.   Не. Абсюлотно не.
Националният език е част от народопсихолията. Българският език е по-труден, но и по-красив от английския език.
Съществуват заемки и чуждици, но това е и във всеки друг език и явление, породена от глобализма.
Испанците искат ли да си заменят своя език с английски? Не. Масово не го владеят и разчитат на родния си.

в българските училища се изучава чужд език, най-често английски, но също немски, френски, руски, испански... Човек може да овладее чужд език на високо ниво, без да се отказва от родния.

ПС: Представи си шедьоврите от българската литература - романите на Димитър Димов, Димитър Талев, Иван Вазов...
... преведени на английки език... ще изгубят от величието и блясъка си. Ще се окажем "изгубени в прехода". Отнемат ли ни родния език, ще се обезличи съзнанието ни.

Освен това в Европейския парламент има дебат дали английският да продължи да бъде официален език за ЕС след отеглянето на Великобритания. Всяка държава е длъжна да предложа САМО един език за официален. В Малта официалните езици са два - "малтийски" и "английски", но са предложили своя. Вероятно след Брекзит ще се засили влиянието на френския и немския език.

31.   По-тъжно е, че много българи пишат с грешки на собствения си език.

33.   По-голямата част от защитаващите българския език тук, владеят същия на плачевно ниво...

34.   НЕ ! Според мен може да се въведете като втори език,но НИКОГА като официален за държавата ни. Ние сме българи и трябва да си имаме собствен език и да го уважаваме,а ти си простак. То по твоята логика сърбите,македонците,румънците,албанците,гърците,всички трябва да си го сменят на английски,защото никъде освен в техните държави не говорят езика им. Същото можем да кажем и за руснаците,защото само ние и те пишем на кирилица.Познай Путин кога ще си смени езика-точно никога. Започни да уважаваш българския ,защото е много хубав език и имаме много повече думи и богат речник от англичаните.

35.   Ако се върнем назад във времето, ще намерим отговора на въпроса. До преди 30-тина години по същия начин се е задавал въпроса за руския, малко по-назад за немския, френския, преди това турския, а още по-преди гръцкия език. Е да ама сега за последните никой не се сеща, докато ние сме българи и си знаем нашия език вече 1300 години. Дали си заслужава заради поредната мода и поредния силен на деня, да си сменяме езика и същността?
Е да вярно е, че чуждопоклонничеството е една много характерна, но може би най-отвратителната черта на българите.

36.   Не

38.   Добра идея! То и без това всички вече лайкват и шерват, поне да минем на ол инклузив вместо да се мъчим с тази шльокавица, която сме създали.

39.   Да.

40.   Навън, когато разговарям със семейството си на български, винаги, ама винаги околните са отбелязвали, колко мелодичен и красив е този език

Броя парите на български, едно, две , три, и касиерката ме пита, на какъв език говоря.
Толкова красив и енергетически зареден език!
Авторът на темата да не го говори повече този език!
Как може изобщо, та това е отричане и на цялата славянска литература!

Може ли в Америка, черните да гледат руски филми със субтитри и да се възхищават на звученето му, а той е като нашия почти, а нашенци да се срамуват!

Къде е Паисий, къде е!
Да попита, поради що се срамуваш българино, да говориш на своя роден език!

41.   Номер 16, имаме една от първите литератури. В тогавашна Европа има триезична догма, тоест народите или по-точно представителите на народите са длъжни да говорят/пишат в институции и храмове на 3 езика, това го променяме ние, а старобългарския език става основа на всички славянски езици. Множество славяни избрали първонално западното християнство, при възможносста да говорят на техен/славянски език започват да идват в нашите църкви. Естествено и много различни неславянски народи започват да протестират срещу триезичната догма. Затова и определени народи получават тази свобода. Всеки ден се възхищавам на езика ни, прекрасен е. Важно е да пишем правилно и по правилата, но е много по-важно за какво използваме тази възможност да напишем нещо. Мисля си, че темата е провокация. Не ми се иска да вярвам, че има подобни безродници.

43.   Че във Филипините си има два официални - филипино и английски. Защо не и в България, втория официален да е английски?

Аз пък съм забелязал че българския и сбирщина от думи чуждици. Даже връх Мусала е турско име и дума. Стига с тоз патриотизъм. Думата дузпа е френска. Вкараха Лайнсмен във футбола и т.н.

А съседите ми ме гледат и питат Deutsch?? Щото като се гордеете толкова с българския, Кой руснак или германец или украинец ше ти дойде на почивка в България и ше ти е научил поне малко български??
Всички идват наготово, ако не сте забелязали!!!!!!!!!!!!!
Приказват си на техния си език и въобще не ги интересува че са в чужда държава. А у Бургас руснаците си приказват на руски. Така че... Къф български бе?????????

44.   Ако се организира референдум на тази тема бих гласувал против замяната на официалния език в България с английски. Мъж на 30, работя в ИТ. Ползвам английски всекидневно. Въпреки това бих желал да запазим езика си - човечеството е интересно, защото е разнообразно. Освен това знаенето на повече езици обогатява личността. Доказано е, че много хора мислят по различен начин в зависимост от това на кой език говорят в момента.

Авторе, не бъди мързеливец и си учи езиците.

47.   Аз категорично съм ЗА. Ако не единствен официален, то поне да има два официални.

49.   44, точно пък на ИТ-тата всяка втора дума буквално им е английска с българско окончание накрая, та чак е дразнещо, като започнат с техните "сплитна", "парсна", "риплейсна", "кънектна". Сякаш в бългаския няма дума "свържа", "заменя" и т.н. Точно пък ти да го кажеш това...

50.   Не.
Харесвам българския език. Когато съм в чужбина чувствам носталгия към него, странно е да си навън и всички да ти говорят на чужд език. Разбираш ги, можеш да завържеш разговор, ама не е като да си говорите на български. Не бих заменила родния си език.

53.   Най-накрая да открия човек който мисли като мен! Радвам се, че не съм сам. Правилно ще е ако сменим българския с английски или който и да е световен език. За какъв чеп ни е да учим български, като така или иначе не може да си намериш хубава работа без чужди езици? За какъв чеп ни е да учим български, като всички млади българи емигрират в чужбина? Отговорите ли ми смислено на тези два въпроса, ще се отметна от мнението си.

54.   На патриотите да им припомня, че дори в Македония не ни разбират половината от това което говорим, а ако пишем - още по-трудно ни разбират. Дори в Македония! Какво повече да коментираме? Българския е излишен език който, освен бай Ганьо, никой друг не го говори! Факт! Вие се бийте в гърдите какви патриоти сте, приличате на маймуни отстрани.

55.   Не. Не бих.

56.   Гледам коментарите и вече не ми е чудно защо българинът не струва. Няма го вече патриотизма, дълга, честа, любовта към българското. Левът ни искаха с евро да сменят, а сега нацията на собствената си държава иска и езикът да сминя. Нямам думи, та вие сами искате да си затрие Родината си, нашата Родина, моята. Никъде го няма това. Срам. Хубаво тогава, затрийте езика на предците си. Няма вече достойни българи, ако Ви гледат сега предните поколения какви ги говорите...Ех, майко моя, Родино мила...Вярно, че България е хубава страна, ама хората не стават.

57.   54/53 - а бе ганьо (нарочно с малко г), в колко държави се говори като официален език норвежки, унгарски, хърватски, словенски, фински, казахски, японски, латвийски, естонски? Там дали са по-глупави от нас, че са си запазили родния език? Като не ти се говори на български, ей я границата, заминавай! Тъкмо там ще имаш шанс да си смениш и паспорта и името, ако щеш, само акълът ти ще е все толкова.

58.   57, защо ми викаш Ганьо? Бай Ганьо, ако въобще си чел разказите, е голям патриот и горд българин!

61.   54: Северна Македония. :) И ни разбират до голяма степен, говорила съм с македонци без проблем.
За теб всеки, обичащ родния си език, е патриотар. Кажи го на студентите от специалност "Българска филология"... Няма как глобализмът да достигне толкова високи ниво, че да остане един световен език. Не и в близките 200-300 години.
Нека първо еврото приемам като официална валута, пък после пускаме глупави референдуми за английския език.

62.   Ей такива като автора навремето ги пращаха в Белене. После да не се чудите защо България няма суверинитет

63.   Номер 54, аз със български се разбирам със западните българи - тези от Македония. Както и със сърбо-хървати, руснаци(чел съм старобългарски), словенци. Плюс това всеки езис е богатство. Естествено, че когато си човек само поради това, че ходиш на два крака и поради нищо друго, може да напишеш глупост като:"за да си намериш хубава работа трябва и друг език". При елементарно наличие на интелект с български можеш да общуваш с представителите на различни славянски народи, а и най-важното в нашия случай, да се изразяваш с богатия ни красив език всеки ден.

64.   Пенсионерите много скачате, но вие вашия живот сте го изживяли в комунизма където е било ЗАБРАНЕНО да излизаш извън границите на България, нормално е да са ви учили на български език, днес е точно обратното, затова няма никакъв смисъл да се учи български, това е отживелица. Света се развива и променя, но явно това е прекалено сложно за простия български акъл.

66.   Незнам за езика ама мозъка ти е за смяна палячо.
Ей от такива курви като теб сме на това дередже да подгъзуваме на всяка англосакска измет и аборигени дето дядо им е оправял овцете и сестрите си по някой британски баир.
Езика не но тебе бихме те сменили за една гъска ама няма кой да да се мине на такава оферта.

67.   №54/ №64,

На неграмотен и озлобен нещастник като теб да напомня, че освен акъл и обноски ти липсват. Това, че ти си прекалено прост да научиш българския език показва на какво ниво ти е английският. След като не можеш дори правилно да членуваш, то гарантирано показваш сходни провали в чуждата реч. Дали бъркаш времената, дали не знаеш спреженията на половината неправилни глаголи, няма значение, пак ти личи неграмотността.
Малките ти коментарчета също показват колко малко владееш българската, какво ли остава за английската пунктуация. За произношението ти няма да коментирам, и двамата знаем, че предъвкваш езика на Шекспир с балкански акцент, изплювайки думите както дърта котка храчи косми.
Има доста неща, които английският език не позволява, а българският владее, но за да схванеш това се изисква да имаш образование, лингвистично или филологическо, както и опит с преводаческа дейност. Последните знаем всички, че ги нямаш и никога не ще ги.
Не на последно място, не е ни мой, ни национален проблем, че ти си прекалено кух, за да овладееш езика. Това е ако приемем, че въобще си тукашен. Горният ти коментар издава, че навярно си поредното фиромско леке от Северна Макарония, което изначално зубри един опростен български диалект. Малки гамени като тебе нямат интелектуалния капацитет за такъв разговор, така че не спори с по-умните.

Модериращи,

Разбирам, че и за вас българският е сложен, много "хейтъри" имате наоколо. Но не сте изоставени, аз съм насреща. Да напомня: "обидните квалификации не са аргумент". Ако не са, "аргументи" като "простия български акъл" не са за одобрение. Четете малко преди да одобрявате, не е непосилно.

68.   Боже, колко мъка има по тоя свят, боже...

Аз в Англия мъкна български книги, че да има какво да почета вечер на родния си език, те тука щели да сменят официалния език в България. Смях. Добре, че на такива като вас не се оставя да ги взимат тези решения, че досега да сте ни затрили.

69.   До 64
По времето когато бяхме Народна Република България -1944г. -1989г. - никой не е спирал хората да ходят в чужбина. Всеки ходеше в другите социалистически страни без проблеми. Тогава можеше за да отидеш и в западна държава, но само с организирана екскурзия и непременно трябваше да имаш чисто досие. Ако беше престъпник, нямаше да те пуснат никъде. До западна Европа екскурзиите бяха на цени от 400 до 750 лева, в зависимост от държавата и времетраенето. В соц държавите, повечето хора ходеха индивидуално и го правеха редовно, защото както пътнините, така и спането беше много, много по-евтинино, отколкото да отидат в западно-европейска държава.
За незнанието си, ти не си виновен, а тези които ти промиха мозъка с тези дебели лъжи!

70.   Колкото повече ви гледам, все повече се убеждавам, че вие не сте народ, а диво племе. Не сте обединени, продажници сте, съюзявате се с чужди хора срещу срещу собственният си народ и за пари сте готови да изоставите родителите си и дори родните си деца. Вярно е че за българина няма по-голям враг отколкото друг българин. Сами знаете че сте некадърни да имате държава. Защо не напуснете територията наречена България и да я оставите на други хора, които ще могат да я оценят, да се грижат за нея и да я наричат родина? Махайте се от тук и си говорете на английски, афганистански, цигански или какъвто и друг език си изберете!

1-50 от 57