Споделена история от На работното място

Майчинство в Германия
Здравейте!! Аз нямам история, а само искам да попитам няколко въпроса, свързани с майчинството в Германия. Аз съм бременна в 1-вия месец. и приятеля ми ще заминава в Германия да работи. До колкото разбрах той може да ми плаща здравните осигуровки 6 месеца., да ме регистрира там и трябва да сключим брак за да получавам майчинство. Много ви моля, ако някой знае точно как става да ми пише! Или да обясни как става всичко. Предварително Ви благодаря.

Коментари

201-230 от 230

231.   Здравейте! Имам въпрос относно правата на бременни студентки в Германия. Планираме да се преместим там за постоянно, понеже ни приеха да учим с мъжът ми. Ще живеем в апартамент, който е към колежа в Хамбург. Но планираме и бебче скоро. Смятам да започна почасова работа, започвам да уча през октомври. Съпругът ми не е с немско гравданство. Ще плащам задължителната здравна осигуровка, едно от правилата на колежа е. Интересува ме дали ще имам право някакви специални обезщетиения за учащи майки или по общия ред, който тук сте споменали. Благодаря предварително!

232.   Обезщетение се изплаща при нанесени щети. Да те о-без-щети. Ако така гледаш на детето, отложи го за по-натам.

233.   Здравейте аз също бих помолила за съвет :) Приятелят ми е от 6 години в Германия малка фирма в която само той работи обаче не се осигурява. Регистриран е тук. Аз съм при него от 3 седмици някъде и негови приятели ми предложиха работа на минималната работна заплата, но ще ме осигуряват. Бих искала да се омъжа за приятелят ми това би ли ни било от полза и ако имам дете то ще има ли право на надбавки. Благодаря предварително за отговора :)

234.   Здравейте аз също бих помолила за съвет :) Приятелят ми е от 6 години в Германия малка фирма в която само той работи обаче не се осигурява. Регистриран е тук. Аз съм при него от 3 седмици някъде и негови приятели ми предложиха работа на минималната работна заплата, но ще ме осигуряват. Бих искала да се омъжа за приятелят ми това би ли ни било от полза и ако имам дете то ще има ли право на надбавки. Благодаря предварително за отговора :)

235.   Нещо не разбирам как ще те осигуряват на минимална заплата, може би ще е малко повече все пак. Както и да е, за начало е добре да имаш работа, пък натам ще видите как ще се устроиш. Ако имаш здравна осигуровка и се ожените, той ще може да минава по твоята застраховка без доплащане. (Ако неговият доход не надвишава 400 евро месечно. )

За детето ще имаш 190 евро надбавки и 300 евро месечно за една година майчинство и то ще е застраховано също при теб.

Само че първо застраховката и после детето, иначе ще се скъсате да плащате, а като си бременна няма как да не отидеш на преглед.

236.   Благодаря за отговора :) за каква застраховка става въпрос отново благодаря предварително

237.   След толкова много мнения (и всичкото време за да бъдат прочетени) искам да добавя нещо малко извън темата - моите уважения за госпожата, която е много осведомена и дава компетентни отговори относно живота в Германия. Моята практика показва, че малко хора, които са живяли само в България биха разбрали напълно това, което тя иска да каже. Единственото нещо, с което не съм съгласен с нея е относно ваксинирането, от което понастоящем в Германия е законно да се откажеш. За да не разводняваме темата госпожата може да се свърже с мен на

239.   Случайно попаднах на темата и се позачетох. Останах обаче потресена от увереността, с която пише една госпожа, без да е изживяла всичко на свой гръб.
Живея в Германия от 6 години. Преди 1, 5 години родих - в болница и останах много доволна. Имах опцията да си тръгна същия ден, но аз сама пожелах да остана 3 дни. Просто ми беше по- спокойно. Осигурена бях и всичко ми беше безплатно, включително PDA упойката. 6 седмици преди раждането и 8 след това получавах Muttersgeld, а после до 1 година на детето взимах около 800 евро. Детето ми е записано на градина и почва като навърши 2.

240.   До 239. Не съм писала до сега по темата, но ми стана интересно как в Германия са ви сложили PDA (известна у нас и като епидурална) и безплатно било (!!! ), при положение, че тази упойка е забранена в Холандия примерно, в България в нашата болница не я слагат от поне 3 г. и в САЩ дори е отхвърлена при положение, че там са я открили едва ли не.
Проблемът с този вид упойка е, че е възможно да се стигне до инфекция с резистентни болнични бактерии и до парализа. Освен това вече упойка не се препоръчва така или иначе при раждане, защото разкъсванията са по-големи. В Холандия не случайно е забранена тази упойка и каквато и да е упойка по време на естествено раждане. В Нашата университетска болница МБАЛ в малкия ни окръжен град никога не са я слагали, защото е известно какви са последиците, затова много ме учуди, че в Германия са ви сложили такава упойка - те трябваше да ви плащат за осакатяването, не обратното.

Аз в Германия не съм раждала, но моята най-добра приятелка роди преди време там с цезарово сечение по желание и не знам да е взимала 800 евро месечно за бебе. По-скоро се прибра в България за 1 година, а мъжът ѝ праща пари, защото нещо им се опъна там и като разход, и като гледане, защото няма нито детски ясли, нито детска кухня, нито някаква друга помощ.
Сестра ми дойде да си роди от Англия и взима тамошно майчинство от 70 паунда седмично и то само за някъде 3 месеца или нещо такова, но супер, че в Германия плащат 800 евро месечно „Мuttergeld“, но не оточнявате дали всички жени взимат тези пари или само социално слабите, защото може би става дума за 2 пъти социалната помощ (за Вас и за бебето) детски така натречената Herdpremie за неработещите майки от 100 евро???
Аз поне не знам друга страна в ЕС да има 2 г. майчинство като в България. Тук съм родила 2 деца без епидорални и други упойки и напълно безплатно в самостоятелна стая и с екип от 2 лекари, 2-3 мед сестри, 2 акушерки и съм стояла 2 дни някъде в болницата с опция седмица да лежа ако искам безплатно. В България раждането е безплатно дори за здравно неосигурените за разлика от Германия и съм свидетел, че в нашето отделение и на циганките се обръщаше същото внимание и имаха също самостоятелна стая, а в Германия им искат пари ако не са здравно осигурени. Освен това от общината ни мисля, че дават към 1000-1500 лв. при раждане, но не сме ги търсили ние лично тези пари и може да греша тук.
Между другото съм си взимала почти година и при двете деца 90% от заплатата първата година, което беше над 1700 лв. месечно, защото съм взимала винаги над максималния осигурителен доход без никакви помощи от която и да е държава. Не взимам детски, социални или други помощи при това.
Имам много приятелки, които навремето емигрираха и всички се оплакват от липсата на забавачници, занимални на Запад. Само една приятелка във Франция нямаше проблеми, но там беше всичко осигурено от работодателя. В Англия, Холандия има всичко срещу заплащане, но за Германия знам поне от 2 приятелки, че жените си стоят у дома и си гледат децата, защото нямат друга алтернатива и даначното облагане им е семейно, така че понякога доходът на жената бива изяждан от по-голямата даначна ставка ако работи, но вие тук ще знаете по-добре и сте си направили явно сметката.
Като цяло обаче „майчинство“ няма никъде, а има отпуск за събитието раждане и отглеждане на дете. В различните държави е различно, но няма друга държава с 2 г. платен отпуск по майчинство. Може сумите да не са много големи особено втората година, но са съобразени със стандарта на живот у нас и най-важното майките у нас си имаме 2 г. стаж за това време, а майките на Запад имат мисля 3 м. реално отпуск за това събитие. Oсвен това реално у нас цялата бременност можеш да си я изкараш в болничен, а в Германия поне от този източник
Mutterschaftsgeld / Maternity Allowance in Germany
излиза, че най-рано 7 седмици преди терминът можеш да излезнеш в майчинство.

цитирам източника

The Mutterschaftsgeld, (maternity allowance) amount will vary from case to case as it is based on ЕXISTING employment pay. The calculation is based on an average net amount of the applicant's last three, complete, monthly paychecks or the last 13 weeks of pay before the Maternity Protection Period started and divided by total days for period being measured. The maximum daily payment issued from the State Health Insurers is capped at 13 EURO per day.

И още излиза, че Вие е невъзможно да взимате Muttergeld, защото такова плащане не съществувa!!!

13 евро x 30 дни месец прави 390 евро максимум, което плаща там осигуровката МutterSHCAFTsgeld.
Вие как взимахте 800 евро ако не е тайна?

или така се получава във вашия случай

If you are an unemployed, expecting mother that received unemployment benefits at the time the Maternity Protection Period started, you should be eligible for Maternity Allowance payments too. The amount of payment is usually equal to your unemployment benefits

Тоест вие не сте взимала пари по майчинство, а просто нормалното плащане за социално слаби, но не за 1 човек като до сега, а за двама вече - Вас и бебето, което плюс детските прави като сумичка тези 800 евро, но нормално семейство с нормален доход не получава толкова, а едва половината, защото бащата изхранва там семейството в този период.
В България не е така. Тук получаваме 90% от заплатата си 1 година почти, преди това 6 месеца поне масово сме в болнични и 1 допълнителна година взимаме минималната работна заплата за страната, което в Германия едва ли е така

Извод - няма по-щедро за майката законодателство от българското, което не ни прави зависими от бащите и не привилигирова социално слабите и безработните, а действително взимаш според това, което си внасял в обществената каса. Никъде другъде освен това раждането не е безплатно и за здравно неосигурените жени и няма задължение да присъстват двама лекари - гинеколог и педиатър, минимум една акушерка и още една мед. сестра.
Вие масово на Запад живеете от социални разни плащания и така сте ги омесили различните плащания, че не знаете кое плащане е заради майчинството ви, кое просто, за да покриете жизнения минимум и за съжаление се получава дезинформация.

Важни са не абсолютните, а сравнителните плащания, така както и облагите като стаж, достъп до безплатно раждане дори за неосигурените жени, достъп до детски градини, детска кухня и така нататък и е важно да споменете конкретно кое плащане и за какъв период е заради майчинството, не какво взимате като цяло ако сте социално слаби или безработни отгоре на всичко.
Също е много важно като твърдите, че взимате еди какво си „майчинство“ да споменете, че най-вероятно става дума за социалната помощ за бедност в съоетветната държава, която действително може да е 800 евро при техния стандарт на живот, наеми, сметки и разходи за храна и други.

241.   Дори не изчетох поста ви до край. Вземах Elterngeld, които са 67% от средната за последните 12 месеца заплата. Взимах ги 12 месеца, като мъжът ми също можеше да ползва 2 месеца Elternzeit, но не искахме. Сега втората година не взимам нищо. А за социални не ми говори, защото никога не сме взимали, защото не са ни трябвали. Доходът на мъжа ми е прекалено висок. Определено не сме от тези, които са дошли тук да чакат на помощи.
Относно упоиката- в какво се опитваш да ме убедиш? Че съм сънувала че съм я получила ли? Или че сега съм саката? Да, имах PDA и да нищо ми няма и се чувствам перфектно.

242.   до 240

Не цитирай избирателно и не обърквай хората, има достатъчно майки като мен и жената с въпросните 800 евро, които го живеем това майчинство в Германия реално, не на хартия. Парите преди раждането са 13 на ден от касата, остатъка до пълната заплата е от работодателя. Около 12 месеца е платеното майчинство (срокът е вариабелен) и е процент от заплатата, максимално 1800 евро. Така че не 800, ами 1800 може да е взимала. Спри да гадаеш какво може и какво не може и да броиш чужди пари. Аз взимах 700 майчинство и не сме разчитали само на тези пари аз и детето ми. То има и баща. Всеки си прави сметката. Смисълът тук е да обясним как е в реалността, а не да объркваме с догадки. Така че, моля те, отвори си друга тема, не подвеждай народа.

ПДА слагат тук в Германия, може да ти е чудно, но защо изобщо коментираш не разбирам, като нямаш какво да кажеш конкретно и по същество.

243.   Здравейте! Искам да попитам на моя позната мъжа и работи за българин в Германия и всяка година ходи да се разписва в Германия, за да не плаща мъжа и ергенски данък.. Това нормално ли.. след като са женени от толкова години.. не може ли един път да представи някакъв документ и да се приключи..

244.   Здравейте искам да попитам мислим да имигрираме в Германия. Имам няколко въпроса.
1. Когато започна работа в Германия на договор и съм осигуряван мога ли аз да взимам детските ( с жена ми нямаме брак мислим там да сключим)?
2. Жена ми е бременна с второто ни дете ще се ражда през декември 2016г. как е по добре аз да съм вече поне месец на трудов договор там и тя да роди там или дори и да съм на трудов договор там е по добре да роди в България.
3. Ако детето се роди в Германия какви позитиви и негативи ще имаме?
4. След започване на работа адресна регистрация и нанасяне в апартамент примерно 3 стаен след раждането на детето ставаме 4-члена ще трябва ли да сменим апартамента с по голям.
5. Жена ми принципно в България сега си взима майчинство 340лв 45 дни преди раждането ще излезе в болничен след което тези 340 ги спират и започва да взима 420лв болничен 50% от 340 са 170 или общо ще взима 590лв болничен майчинство от 1 дете това ще продължи до навършване на 1-вото дете 2години. Също така си плаща осигуровки здравни по 14. 4лв на месец защото освен че е работила на трудов договор е земеделски производител и там сама се осигурява.
6. Това че се осигурява в България като земеделски( осигурява се защото е по европейски проект Млад Фермер по който и остават още 2 години и половина да свърши) и зима майчинство ще и попречи ли да се регистрира в Германия с адресна регистрация. И ако и попречи това да се регистрира какъв е варианта аз и двете деца да сме регистрирани а тя да живее при нас и да гледа децата а аз да работя да взимам детските там а тя да зима майчинство в България тъй като няма как да взима майчинство в Германия.
7. И какво трябва да направим за да взимам аз детски в Германия и да сме там всичките. Проблема е при жена ми защото е по проект от които няма как да спре да се осигурява и поради този факт дали ще може да се регистрира с нас в Германия. Ако може да ми дадете и някакъв скайп или вайбър защото времето ни е малко да го измислим.
Принципно аз мисля да работя 1-вата година като driver докато понауча немски след това ще си търся работа като машинен инженер защото това съм завършил с магистърска степен в България а и с отличен успех. Там професията ми знам че е много търсена и добре заплатена.

Много благодаря за отговорите.

245.   До 244 - Първо, вие искате да Емигрирате в Германия, а ако се връщате в България, тогава ще Имигрирате. Затова вие ще сте емигранти, а връщащите се са имигранти.

Сега конкретно към въпросите

1. Когато започна работа в Германия на договор и съм осигуряван мога ли аз да взимам детските ( с жена ми нямаме брак мислим там да сключим)?
Да, можеш да взимаш там детски, но само ако не взимате детски и социални помощи в България за детето. Ще трябва служебна бележка. Освен това трябва акт за раждане на детето и то да е припознато от теб щом не сте женени. Всички документи преведени от заклет преводач и с Апостил!
По закон имаш право на детски за дете дори да не живее в Германия, но заради злоупотреби почнали от тази година да искат немски граждански номер на детето, които обаче се получава само при адресна регистрация. Тоест е възможно дори да имаш теоретично права, те да те мотаят с документации до трето пришествие, за да не ти дадат реално детски или да отсеят просто хора, които действително живеят там с децата си и са устроени, и им се занимава.

За брак ви препоръчвам да сключите още в България. В Германия е голяма бюрокрацията, документи ще трябват, има такси, срокове, чакане за час, а после този брак да го регистрирате в България е обратния процес - Апостили, преводи, общини, ЕСГРАОН-и и ако иска жена ти да вземе твоята фамилия - ЧЕСТИТО. Не, че не стават нещата, но ще е скъпо и тромаво, а в големите градове се чака 6 месеца за час в кметството!
Просто подпишете у нас, бракът ви важи в цял свят. Трябва просто да си преведеш Брачното свидетелство и да сложиш един Апостил. В Германия успех с намирането на преводач към български и с апостилите, така както и с тичането по кметства и събирането на документите.

2. Жена ми е бременна с второто ни дете ще се ражда през декември 2016г. как е по добре аз да съм вече поне месец на трудов договор там и тя да роди там или дори и да съм на трудов договор там е по добре да роди в България.

Жена ти ако ще ражда там трябва да си плаща цялото раждане. ВНИМАНИЕ - РАЖДАНЕТО НЕ Е БЕЗПЛАТНО НИТО В ГЕРМАНИЯ, НИТО В ДРУГИТЕ ДЪРЖАВИ, а това е само бг. феномен, най-вече заради ромското малцинство. Едно раждане може да ти излезне от 2000 евро нагоре, може да стигне до 15 000 евро при екстри и проблеми. Жена ти вече е бременна и не може да отиде там и да се осигурява здравно. Тя ВЕЧЕ е бременна. Никоя каса не е луда да я взима, а ако излъже, ще я осъдят. Освен това да родиш в Германия НЕ ТИ ДАВА ПРАВО ЗА ГРАЖДАНСТВО. Не ти дават дори акт за раждане, а хвърчащ документ и трябва да ходиш да се моташ из България за акт за раждане, ЕГН на детенцето и паспорт, за да го изкараш в Германия.

3. Ако детето се роди в Германия какви позитиви и негативи ще имаме?
Виж горе какво съм ти писала. Негативи имаш най-вече, че трябва да плащаш, позитиви не виждам. Там особено в големите болници имат проблеми с хигиената, т. н. резистентни бактерии - в Берлинската Шарите преди 2-3 г. умряха 15 бебета, в момента в САЩ има също умрели бебета пак от тези бактерии. Общо взето здравеопазването там е по-добро, но за рядки болести, може би рак, някакви по-сложни и специфични неща като мозъчни операции, специфични сърдечни такива, но при раждане дали ще родиш в Германия или у нас при познати ти доктори и избрана болница е все едно. Нещо повече - там не знаеш къде и при кого да отидеш, а разлики в качеството има огромни. Жена ти не знае предполагам и езика - как ще обяснява какво ѝ е и какво иска? Вече е родила здраво детенце у нас, има си лекари и най-вече не струва нищо.

Предимства няма, освен ако вече не си живееш там, не си устроен и да не ходиш до Бг. да раждаш. Имаш дори много по-малко прегледи и изследвания от Касата от в България и не са длъжни по закон да има лекари при раждането, а само акушерка. У нас е задължителен екип от лекар, акушерка, мед. сестри, а за бебето-педиатър. Това го няма никъде другъде, защото е много скъпа работната ръка навсякъде и нямат толкова лекари, а има дори държави като Холандия, където е прието да се ражда у дома само с 1 акушерка. В Германия също можеш да родиш така ако искаш, а у нас носиш наказателна отговорност при организиране на раждане у дома. Значи смятай, че има огромни разлики.
Ако не ми вярваш обаче се пробвай да регистрираш в някоя каса вече бременната си жена - няма начин, особено ако тепърва идва от България и е осигурена у нас. Тя на практика е осигурена, разбираш ли. По Европейска здравна карта може да мине само раждане по спешност - примерно ако ти е на гости и роди в 6ти месец, НО не може вече с медицински риск да отидеш и да се регистрираш там и да се осигуряваш здравно, иначе всички наши болни от тежки болести да са отишли в Германия. Ако жената все още не беше бременна е друго. Може също да я вземе някоя държавна каса като AOK, TKK, но ще искат изрично самото раждане вие да си го платите, а те ще поемат евентуално другите рискове.
Много цигани така се мамят и отиват там да родят, мислейки, че ще намерят някакъв „келепир“ от цялата тази работа, но после им дават сметката. На циганите обаче разни неправителствени организации ще им платят сметките, а на вас няма да ви ги платят, защото не сте цигани и защото ти ще работиш и ще имаш доход, който да си запорират. Циганите страдат пък от това, че не могат да си оправят документите. В нашите посолства в Гермаия се вият опашки от цигани, които ни напред, ни назад - родили в Германия, изпуснали всякакви срокове и нямат документи за децата си и отделно ги гонят за пари. Има и такива, които просят пред посолството с идеята някой българин да им помага и сме помагали! Смятай дали немците са им помогнали щом са принудени да просят пред бг. посолството за пари за документи в същото посоство - 30-50 евро или да им помогнеш да се приберат с рейс! Много наши цигани се шматкат там и ще се учудиш, че ще ти се зарадват много ако им помогнеш да се приберат та било и да ги откараш само до рейса, не друго. За съжаление и много българи има, които се издържат със събиране на амбалаж и живеят под мостовете или в домове за бездомни.

4. След започване на работа адресна регистрация и нанасяне в апартамент примерно 3 стаен след раждането на детето ставаме 4-члена ще трябва ли да сменим апартамента с по голям.

Ами ще имаш проблеми тук, защото при нанасяне се плаща гаранция от 2 месечни наеми, плаща се на посредника ако има такъв, и 3 месеца предварително трябва да кажеш, че се изнасяш. Също намирането на жилища за българи особено в големите градове не е толкова лесно - хоп тук ти харесва, хоп там. В големите и скъпи градове с много работа и високи доходи като Мюнхен и Хамбург наемите тръгват от 14 евро на кв. м. без допълнителните разходи. Ти търсиш 4-стайни апартаменти... ами успех, но едно жилище от 100 кв. в Мюнхен при 17, 41 евро на квадрат ти излиза 1741 евро ток, вода, парно - ами 2000-2200 евро месечно.
Отделно на българи не дават масово жилища, защото ти не си работил там, нямаш гаранции, нямаш какво да покажеш.
Има хора, които дават на българи, но наемите тогава са много по-високи - за апартамент в Берлин, 55 кв. м. плащаш примерно 1300 евро, а един местен плаща 600 евро.
Общо взето средно 55% от дохода на едно семейство отива за наем, а ако имаш деца идват социалните и търсят детски стаи да имаш. Най-късно като стане голямото на 5-6 г. е задължително да има своя стая ако е разнополово и идват да те проверяват и заплашват, защото се водиш семейство в риск. Един съсед да те обади, че ти реве бебето или нещо дребно и хоп - имаш си огромни проблеми чак до отнемане на деца. Има руски сайтове, повечето пропаганда, които обясняват за такива случаи как са взети децата на рускини на Запад, но и в пропагандата има истина - това са реални случаи, които се преекспонират, но са реални случаи. И на българи им взимат децата ако не могат да се грижат за тях според стандартите там, което значи до 12 г. възраст нямаш право да оставяш детето без надзор от възрастен.

За останалите въпроси - аз вече ти отговорих, но не знам дали имате право на детски, при положение, че жена ти е в майчинство у нас, а това се води вид социално плащане. Специфичен случай е. Можеш обаче да се пробваш да се откажете от детски в България и с тази служебна бележка да взимаш ТИ детски в Германия.
Друг е въпросът, че жена ти няма да е нито безработна, нито никаква там, а с нейното бг. майчинство можете да купите храна за 1 седмица да кажем.
Не знам дали си даваш сметка колко други разходи има в Германия, които не ги смяташ - разходи за транспорт, често глоби за всякакви неща, токът е 28 ct. на киловат и често в края на годината ти идва изравнителна сметка от 1000 евро поне, защото там не се засича ток, вода, парно всеки месец и затова и много фирми плащат 13-заплата - за да покрият тези хора разходите си.
Освен това говориш за смяна на жилища, но имай в предвид, че винаги си намират някаква причина да не ти върнат депозита от 2 наема - омацал си стените или има петно на кухненския под. Винаги не връщат или не цялата сума.

Моето лично мнение е, че ако толкова искаш да емигрираш, е най-добре да го сториш сам. Остани там 1 година, виж как вървят нещата, поспести някое евро и тогава взимай семейството и малките си деца. Пращай пари към България на жена ти и толкоз, но ако от самото начало си вземеш още трима души в Германия - ами ЧЕСТИТО.
И още - за децата също се плащат здравни осигуровки от 80 евро месечно. Тоест не е безплатно като у нас!
Твоите здравни ще се плащат от части от работодателя, но почват от 250 евро и се качват в зависимост от дохода до 350-550 евро. Нагоре няма граница. Там има стъпаловидна данъчна и социална система, но дори най-ниските доходи са обложени двойно повече с данъчни и социални тежести от в България. Не се чуди като почнат да ти точат страшни суми от заплатата и накрая на годината искат още пари от теб. Затова има дори специална професия на Steuerberater - това е нещо като счетоводител, но с цел да ти намали данъците с разни хватки. Тези хора взимат 100-150 евро на час, но си заслужава да отидеш още в началото да ти даде съвети как да си намалиш данъчната стафка, за да не се налага да доплащаш с хиляди в края на годината, а и често може да си върнеш пари.
Пази си всякакви касови бележки (без за храна) най-вече бележките за пътни до България и работното място. Не хвърляй билетите, картите за транспорт

Виж, всяка промяна е тежка. Не си мисли, че в Германия е розово особено за бг. семейства, но може да се оправи човек стига да е упорит, да се информира и да няма нереалистични очаквания.
Емиграцията иска лишения, не можеш да замъкнеш просто жена с толкова малки бебета в чужбина преди да си се устроил, а детските няма да ви покрият и 1/4 от разходите по децата. Струват се много, но там стандартът е друг, разходите са много големи и особено за хората с по-ниски от средното доходи е страшно трудно, защото плащат същите цени като хората с високи доходи. Там средният брутен доход е към 3500 евро, което прави над 2600 евро нето!!!
На човек горе-долу 781 eвро се води границата на бедността!!!
Смятай ти какъв доход трябва да имаш за 4-членно семейство и дори техните представи за бедност да са различни, в едно бедността навсякъде си прилича - в социалната изолираност на бените - тоест ако ги нямаш тези пари, ти няма да бъдеш равностоен в обществото, ще си изолиран или само сред други българи и няма да можеш да си позволиш нормален социален живот, хобита, достъп до качествено образование, здравеопазване, бъдеще за децата ти като цяло, защото не можеш на един театър да ги заведеш - билетът е 50-110 евра, киното е 12-14 евро, посещение в увеселителен парк е 60 евро, в зоологическа градина 25 евро и умножи това по 4
Може и у нас да не ходиш на театър и зоологически градини, но у нас има други начини за водене на социален живот, които не струват пари - събирания, гости, кафета, ресторанчета пред блока, излети с познати, пешеходни зони, на село. У нас сте средна класа хора със своите проблеми, но като всички други. В онова общество ще сте поне в началото най-ниско, което може да отреже изгледите за бъдеще специално при децата ви.

Отделно има дискреминация на всички фронтове - от намирането на жилище, през работа, при институциите непрекъснато ще искат от теб всевъзможни обяснения и документи, ще бъдеш дори по-често глобяван са същите дреболии, ще попадаш в много неприятни ситуации и лошото е, че дори 10 г. да си там и да си решил първите проблеми, които описах -да си си стъпил на краката, то дискреминацията винаги остава, защото непрекъснато ще попадаш на хора, които не те знаят кой си и какво си и имат страшни предубеждения към хора от Източна Европа, особено ги е страх, че ще ги излъжеш или откраднеш от тях, и не се чуди на странно поведение понякога. Не при всички, но понякога.
И ВИНАГИ си взимай касовите бележки, защото на изхода на магазина може да те обвинят в кражба като съмнителен субект и трябва да покажеш касовата бележка. На мен ми се е случвало да ме унижават по този начин без да съм крала, но имах касова бележка и се оправих. Също се е случвало да ме обвиняват в кражба ей така - както си пазаруваш без да си крал в действителност и да искат да ти пребъркват раницата, само защото си съмнителен субект
Общо взето ако си дискриминирал циганите у нас, след 1 месец в Германия ще имаш по-различен поглед над нещата и дори ще ти се случва като си си в България по-често да им пускаш стотинки и да им помагаш като брат по съдба. Не си мисли, че ти няма да си циганин в страна като Германия...такъв си за тях. Те не правят разлика особено ако сте по-мургавички. Възрастните се справят, но за децата често е огромен проблем....

Успех и умната

246.   До 245...
Така аз ще отида в Нюрнберг и така както ги представяте нещата нямат нищо общо с действителността. Имам там 3 приятелски семейства плащат работят едните имат дете. Наем на едните е 500Е влиза им вътре ток и вода. живеят не в Нюрнберг живеят в Фюрт и то доста добре. Другите с детето плащат 600Е ток и вода и двамата работят. Не е сложно просто искам реален отговор на въпросите си. Но явно не ми давате такъв. За съжаление. И то най вече ме интересува за жена ми как стоят нещата. Защото е по проект европейски в България. Ако не е по проект то е ясно всичко. Също така храната не е скъпа там а е доста по евтина от тази която купувам тук в България. Имам бизнес в България и то доста добър просто искам да се махна защото за децата ми тук не виждам бъдеще. В България останаха мангали и хора от сивата икономика. Постоянно се затварят магазини и хората бягат от България. Обичам родината си мразя Страната си. За мен не мисля аз до старини ще изкарвам да съм добре тук но децата ми нямат бъдеще в тази държава на мафиоти и схемаджии. Ако можете да ми отговорите на въпросите ми отговорете ако не здраве да е. най вероятно няма да сключим брак поради факта че тя няма да може да се регистрира поне докато тече проекта там. Аз ще се водя там и ще зимам детски за децата а те най вероятно ще живеят при мен и най вероятно като чета до сега не само тук ми и по други места аз ще си направя адресна регистрация а децата и жена ми ще живеят при мен без регистрация поне докато не ни свърши проекта. И най вероятно жена ми ще взима майчинство от България а аз като нямаме брак ще зимам детски там. И най вероятно те ще могат да прибивават в Германия 3месеца след което ще трябва да излязат от страната. Не знам още за какъв период. А и за работата имам и кои да ми намери работа там и това не е проблем. Просто няма проблеми нито за документите нито за квартирата нито за адресната регистрация. Имам проблем че все още незнам с жена ми и нейната регистрация как стоят нещата защото пак казвам е по проект в България.
Това е за сега което искам да разбера.

Очаквам отговори.

247.   Здравейте, живеем в Германия, но едното ни дете ще учи в Бг тази година, свободна форма на обучение/ явяваш се само в края на двата срока на изпити/. Искаме да стои при нас в Германия през през повечето време, като гост, а адресната му регистрация да е в Бг.
Притесняваме се подлежим ли на санкции пред немския закон, защото тук посещението на училище е задължително.

249.   н 248, в целия ЕС до 16 г. е задължителното посещението на училище. Ако детето ви е под 16 г., ще имате проблеми, разбира се. Освен това сте длъжни по немския закон да регистрирате адресно детето си.
Взимате иначе детските за това дете в Германия? Имате право докато учи РЕДОВНО.
Вижте, запишете детето си на нормално училище в България. Не разбирам, защо не може да учи нормално и правите тук голяма грешка, защото лишавате детето от бъдеще. Ако детето има някакви проблеми, си има и в България интернати, в които може да учи и да има цял ден някой да отговаря за него. Пример за такъв вид обучение е Американския колеж - разбира се, елитен интернат, но има и училища с общежитие, в което детето след 14 г. може да учи и а има 24/7 възрастни, които да отговарят за него. Забравете за бабите - не могат да се справят с голям човек, с подрастващ. Търсете училище с общежитие! Вижте в Гугъл - пълно е с такива гимназии, повечето са професионални - ще си вземе и хляба в ръцете или спортни..

250.   Здравейте, имам въпрос!
Мъжът ми работи в Германия вече трета година, а аз съм в България. Имаме брак и в момента съм бременна. Въпроса ми е, може ли той да си вземе бащинство за гледане на детето от там и аз да не ползвам майчинството? Ако може, какви документи трябва той да подаде и къде?

251.   до 247 нека си учи и в България, но защо това дете ще живее в изолация в Германия, защо да не посещава училище, на него му трябва среда, приятели...., ще научи езика. Ще го затворите цял ден пред компютъра ли? Като искате да учи и на двете места, но не го осакатявайте с това си решение.
....
И освен това, в другите коментари четох, хора за актовете за раждане, граждански брак и смърт, не подлежат на превод и легализация вече. Отивате в общината и срещу 5 лв. бавна поръчка - 3 дни или бърза 1 ден за 10 лв. ви изваждат МНОГОЕЗИЧЕН акт за посочените 3 случая, без превод, легализация или апостил.

За детските формулярите може да намерите и на български език, попълвате и подавате. Ако има нещо, ще ви върнат писмо. Всички деца имат право на детски, независимо къде живеят, ако единят от родителите работи в Германия. Не се лъжете да вадите и превеждате служебни бележки за това дали получавате или не детски в България, тази информация се получава вече единствено и само по служебен път, дори и немските власти да изискат от вас някакъв такъв документ, те трябва сами да го направят.
Информация вече може да намерите и на български език дори и в немският сайт. Могат да ви ги изплатят на 2 пъти ако детето е вече в Германия, за периода преди и след неговото идване, като за периода когато е било в България е добре да ги подсетите, че имате право.
Разровете се в нета, има информация на български, принтирайте формулярите, приложете многоезичният акт за раждане, за гр. брак ако имате такъв, попълненото удостоверение от работодателя, както и всички адресни регистрации, които имате в Германия и просто изпратете документите, за да задвижите процедурата, грешка не може да направите, защото по-късно ще доуточнят какво още искат.

252.   здравейте бременна съм в 5я месец и планираме с мъжа ми да заминем за Германия тъй като му предложиха работа с договор. Имаме европейска карта и за двама ни но ще мога ли да раждам безплатно и евентуално ще получавам ли детски надбавки, майчинство?

253.   Мъжът ти ако е на трудов договор ще има немска здравна застраховка. Ако сте в брак, ти ще минаваш по неговата, също и детето. Ако не сте - сключете преди да заминете, иначе гориш. С българската не може да родиш безплатно, само в спешен случай важи и то си плащаш всичко на място, а после си търсиш парите от НЗОК. Здраво бебче и бързо раждане ти пожелавам.

Детски ще получавате, ако детето има адресна регистрация в Германия, първо ще му издадат един данъчен номер и с него то вече е човек в Германия и ще има и детски. Би трябвало и т. нар. социално майчинство да ти се полага. То е за хора, които не са се осигурявали в Германия в годината преди раждането и е 300 евро на месец за една година. По желание може да го взимаш и по 150 евро за две години.

254.   Здравейте. Аз съм в Германия здравно осигурена с трудов договор. Приятелят ми също работи. Аз съм вече в края на бременността си. Демек 8ми месец. Предстои ми избор на болница . Ясно ни е, че за да ни падне данъка и на двамата трябва да се сключи брак. Аз ще си използвам също майчинството, но бащата иска да помага, тъй като нямаме друга помощ. До момента не сме взимали никакви помощи кандидатствах към Jobcentur, но ми бе отказано. Знам, че мога да получа детски и Elterngeld. Благодарение на това, че съм здравно осигурена тук.
Та въпросите:
1. Как може бащата да получи бащинство ?
2. При наличие, че дохода ни ще е недостатъчен дали си струва да пробвам още веднъж в Jobcenyr или да не си правя илюзии?
3. Ако не Jobcentur , то към Wohnugsamt ли трябва да се обърна ?

256.   Здравейте! Прочетох много полезни неща. Аз също обаче имам въпрос. Първо да разкажа моята ситуация. От около година с мъжа ми живеем и работим в Гермамия. Осигуряват ни. На 01. 02. подписахме нови договори, които са за срок от една година. Скоро разбрах, че съм бременна с термин 20. 12. До тук супер. Та въпросът ми е на какви обезщетения ще имам право. Тези 6 преди раждане добре, но когато се замисля за 8- те след... При мен по това време ще ми се прекрати договора. След това ще съм безработна и не знам ще имам ли право на Elterngeld и другите.
Благодаря предварително! .

257.   До 256

Честита бременност. Моят съвет е да си пуснеш молбата за три години по майчинство към работодателя. Така дори след изтичане на договора ще си здравно осигурена и след време можеш да си зачетеш трите години за трудов стаж (става с молба и специален формуляр, но сега не му е времето да го мислиш подробно). Разбира се, през това време можеш да си намериш друга работа, след изтичане на договора ти и майчинството ти се прекратява.

Ако не работиш ти се полага обезщетение по майчинство, независимо дали договорът е прекратен, изтекъл или изобщо го е нямало. Ще ти изчислят колко ти се полага, на базата на вноските ти, и ще си получаваш парите по майчинство докато живеете в Германия или докато им изтече срокът от една или две години, както си ги разпределиш.

Не се притеснявай, гледай си бременността, ходи на лекар за всяка болежка, полага ти се сега дори и в работно време да ходиш на преглед, изобщо, защитена си ОТВСЯКЪДЕ.

258.   Здравейте, работя в Германия от година и нещо, за жалост шефът ми прави само едногодишни договори. Със съпругът ми правим опити за бебе, но мен ме притеснява факта, че ако се случи, моят договор ще приключи по средата на бременността и тогава не знам дали прегледите ще са ми безплатни, раждането, ще имам ли право на обезщетение при положение, че договорът е срочен. Какво се случва?
Също така здравните осигуровки са на мое име, шефът ни регистрира в АОК, тъй като със съпруга ми имаме сключен брак и мисля че е семейна осигуровка.

259.   @258 Три месеца преди да изтече договорът трябва да се регистрираш в службата по заетостта. Там ще проверят дали имаш право на обезщетение. Ако имаш, те ще ти плащат и здравните и така всички ще си запазите застраховката. Който работи редовна работа и си внася осигуровките в общи линии е защитен в Германия. Гледат да имаш в последните две години поне 12 месеца, в които да си плащала осигуровки. Ако имаш - полага ти се обезщетение и както казах, към него върви и застраховката. Работи си, не го мисли и спази срока от три месеца, всичко ще е наред.

260.   Дъщеря ми е омъжена за ирландец. Чакат бебе. Аз работя и не съм пенсионерка. Може ли да ми бъде прехвърлено майчинството или да ползвам някакви дни? Тя също работи и си осигурява.

263.   Здравейте, от година и половина работим и живеем със съпругът ми в Германия. Нашето чудо стана, забременях. Тъй като договорът ми е срочен, от февруари ще съм на борсата. Със съпругът ми сме твърдо решени, че няколко месеца след раждането с близнаците :) (чакаме близнаци) ще се приберем в България за постоянно. Въпросът ми е има ли вариант да си прехвърля майчинството в България или имам ли право да получа някакво майчинство от родината.
Благодаря много предварително :)

264.   Здравейте, преди 2 г, родих в Германия като бях бременна работех в немска фирма на договор имах осигуровки всичко мина нормално с раждането на малката. Тя си получава месечно детските. А моя въпрос е - след раждането като кандидатствах за майчинство от работа не ме одобриха защото съм нямала 12месеца назад трудов договор и след няколко месеца се прибрахме в България но сега се връщаме пак Германия и сега след 2г имам ли право да кандидатствам за социално майчинство и трябва ли някакви документи да представя че не съм получавала нищо от България.

265.   Ами не, ти все още нямаш досттъчно осигурителен стаж в Германия - въпросните 12 месеца през последните две години.

201-230 от 230