Споделена история от Здраве

Депресия и тревожност. Антидепресанти.
Здравейте, искам да споделя и моя проблем! Иска ми се да си пиша с хора които като мен преминават или са преминали по пътя на този капан - депресията, тревожността и безпокойството и социалната фобия. Много ми е тежко и заради тази тревожност едвам успявам да излезна от вкъщи за да отида дори да си изхвърля боклука, нито пък до магазина, да не говорим за друго - тогава изпадам в тревожност, нещо подобно на паника и нерви. Започвам да пия антидепресант деанксит, тъй като той бил най-лек от антидепресантите и вече ужасно се страхувам дали ще се оправя, тази тревожност, безпокойство и раздразнителност ме съсипват, да не ви казвам когато ме критикуват или не са доволни от мен какво ми се случва, тук играе роля и социалната гадна фобия.

Пиша ви, защото ми трябва някаква искрица надежда, която не ми остана. Прибягвам към хапчетата тъй като нямам много възможност за психотерапевт, бих искала на първо време да се стабилизирам малко и да се опитам да си помогна относно терапевта. Искам да споделя, че вече от месеци не съм имала един ден, в който да съм била спокойна и щастлива. Това за мен е някаква мечта. Това за мен е нещо непознато. Не си спомням какво е чувството да си щастлив.

На 23 години съм. Ужасно мъчно ми е като гледам връсниците ми как напредват в живота и се развиват, а аз стоя на едно място и се чувствам сама и неразбрана. Има ли някакви книги или информация в интернет за идеи и стратегии как да се справим с депресията или фобията или тревожността.

Благодаря на всички, които ще ми помогнат или отговорят. Вече забравих какво е да се радваш и да си спокоен поне за ден. Моля ви пишете има ли излизане от този капан. Ужасно е ада да е на земята!!! Има ли въобще излекуване от това нещо???

Коментари

201-229 от 229

222.   Аз съм на 23 години и изпитвам симптоми на нервно разстрйство доста по-често от връсниците ми.
Искам да ви споделя, че преди 4 години всичкоз апочна с първата ми неуспешна връзка. След което за година-две успях да изляза от това състояние, но не помня вече дори и как съм го постигнала.
Сега имам връзка с доста по-голям мъж от мен, който съответно не ми спестява кой знае какво и често се караме... наранява ме и положението вкъщи... имам болна баба майка ми понякога бяга от отговорност за нея а аз изпитвам страх дори да я приближа понякога... инстинктивно чувствам това за крайно неуместно. Предписаха ми деанксит преди години, но спрях да го вземам на 2рата седмица, защото инстинкта ми проговори друго. Надявам се и този път да изляза някак си от непрестанната тревожност, треперене през ноща и недоспиване.... Едни и същи негативни случки се въртят в главата ми до безкрай. Мисля че ще се побъркам и ще избягам, но каде да ида след като хората които най-много обичам не ме разбират и подкрепят.

223.   Почвате да четете "Излекувай живота си" на Луиз Хей :) Гледате и филма, също така филма и(ли) книгата "Тайната" Теглите само положителни аудио файлове, които да слушате постоянно :) Напишете в Гугъл "Най странната тайна" слушайте и него и само положителни неща :) Аз от 1 месец съм с паническо разстройство и почнах да работя усилено върху СЕБЕ СИ... Да всичко е в главите ни хора :) Главата горе и силата е в нас!!! Ако трябва почвайте терапия при Психотерапевт :) ЛЕка нощ

224.   Поздравявайте възрастните съседки около Вас. Попитайте ги правят ли коледни сладки, баници, имат стари списания с рецепти, напр. "Икономия и домакинство" или за плетиво. Поканете някоя отзивчива жена вкъщи, на кафе. Разкажете й за вашите житейски проблеми. Тя пък ще Ви каже как се е справила с трудностите в нейния живот, с какво се е преборила и т. н. Ще в какви трудни времена са живели някои възрастни хора и пак са оживели. Запишете се на курс по готварство, по танци, по шев и кройка или в института по малкия и средния бизнес например.
Поканете вкъщи електротехник да провери инсталацията Ви, архитект да Ви каже как по добре да подредите дома си и др. Колкото повече познати, и то от различни възрасти- толкова по-добре. Едно цвете цъфти рано, друго се бори дълго, докато пробие напукания асфалт за да цъфне. В природата равенства няма. Не се сравнявайте с връстниците си, ами следвайте своя път.

225.   Как някой може да се съгласи да приема химикали, които уж му помагат, а след това качва 20 - 30 кг. и да започва да пие химикали за отслабване? Обичайте се малко повече и спрете да подпомагате фармацията. Цитирам възможните странични ефекти на Коаксил:

- стомашна болка, коремна болка, сухота в устата, загуба на апетит, повдигане, повръщане, запек, метеоризъм,

- безсъние, сънливост, кошмарни сънища, отпадналост,

- сърцебиене,

- световъртеж, главоболие, чувство на дискомфорт, тремор, горещи вълни,

- дихателен дискомфорт, буца в гърлото,

- мускулни или ставни болки.

И има хора, които пият това нещо при депресия. То май е по- подходящо да се пие, когато искаш да изпаднеш в депресия.

Изкарайте една седмица гладуване с чай и плодове, захранете се както трябва и ще се почуствате много по- добре, положителните мисли ще започнат да ви навестяват. След известно време повторете, а междувременно се хранете ЗДРАВОСЛОВНО! Движете се, първоначално ако трябва и насила. Ако приемате лекарства - обърнете се към хомеопатията и към билките.
Човешкия организъм е едно цяло. Няма как да се тровим и да сме добре. Омега 3 мазнините са много полезни не само за мозъка, но не са панацея. Вашия живот зависи от вас.
Успех и горе главата!

226.   Номер 225, не съм съгласна, не си наясно с действието на Коаксила. А тези странични ефекти не може да ти се появят всичките, камо ли едновремено. Коаксила е един от най-ефикасните антидепресанти за подпомагане в лечението на психично разстройство - "Бордерлайн".

227.   Щеше да бъде много просто и лесно, ако не бях права. Тогава нямаше да има болни, страдащи хора, както нямаше да има здравни форуми. И тази тема нямаше да я има. Хората щяха да си пият лекарствата и да са здрави.
Да, ама не е така. Болните са все повече.
Възприемам съвременната официална медицина и фармация като индустрия, чиято основна цел е да печели пари, като намира различни начини да подтиква хората да приемат лекарства дългосрочно, а понякога и до края на живота си. В много случаи това са лекарства, които облекчават симптоми, а не оказват влияние на същинския проблем. Това е така, защото в много случаи не са ясни причините за заболяването. Ясни са, когато е заболяването е заразно или е свързано с някаква физическа травма. А каква е причината за Убиец №1 - сърдечно съдовите заболявания, за високото кръвно, за рака, за дегенеративните ставни заболявания, за остеопорозата, за рака, за бъбречните или чернодробните заболявания, за множествената склероза, за психическите разстройства и т. н. Общо взето пълна мъгла - повечето са паднали от небето, някак случайно е станало. Затова се "замазват" симптоми и уж сме здрави.
Наскоро четох една книга - Голямата измама с холестерола от д-р Малкълм Кендрик. Цитира световни статистики, според които продължителността на живота е по - ниска при снижаване нивото на холестерола със статини. Тоест статините снижават холестерола, ама хората живеят по - кратко след като започнат да ги приемат. Статините имат много увреждащи странични ефекти, а лекарите масово ги предписват при висок холестерол. Автора споменава, че се наблюдава и промяна на референтните стойности на холестерола надолу, така че повече хора да се "нуждаят" от прием на статини.
Сега млъквам и спирам да досаждам.
Все още мисля, че здравословния начин на живот оказва огромно влияние на цялото тяло, а и на духа.
Пожелавам успех на всички.
№25

230.   от 2007 година изпаднах в едно безсъние придружено с главоболие страх вътрешно напрежение нежелание за живот плачливост внезапно усещане че ще се напикая от страх и т н пих деанксит около две години със сравнително добър ефект но не до там нещата продължиха преминах към невролог и пиех ривотрил назначен ми от него около 2- год. спря вътрешното напрежение съня се възтанови но пак след известно време нещата се обостриха лекуваха ме след това от гуша съмнението се разсея нямала съм гуша но въпреки това ме лекуваха и за нея чак до операция се стигна и там установиха че нямам такъв проблем това е ок разбира се продължих ходенето по мъките изпрати ме неврологът да направя пълни изследвания в софия и от там като отидох професор невролог ми каза момиче ти не си за при мен аз се изумих от казаното каза ти си за психиатър не за при мен ми съгласих се с казаното приеха ме там за лечение но в психиатрията с водеща диагноза рецидивиращо депресивно разстройство сегашен епизод умерено тежък-f-33. горе долу лекарствата ми улучиха от раз почувствах подобрение и за 10 дни ме изписаха с видимо подобрение от време на време пролет и есен нещата се обострят разбира се пак продължавам лечението си сменяваха ми на 6 месеца антидепресантите но от 3 год пия ленуксин хедонин рирацетам бревенокс при нужда за сън вечер ривотрила го спря лекуващият лекал с заместващ анти депресант тъй като каза че не го препоръча да се пие повече от 6 месеца а аз го пих точно 2 години тъй като водел до пристрястряване и аз мислех край без него сигорно няма да мога да живея бях свикнала и ми беше добре от него но не усетих липсата му успяхме с антидепресанти заместващи ривотрила но от известно време усещам че пак нещата както обикновено се обострят от ново и затова реших и аз да споделя това си напрежение безпричинно безсъние пак повишаване на кръвното налягане варира и то вече съм хипертоничка вечер е 230 на 130 ужасно е това чувство все едно умираш и се свещаваш пия какво ли не всеки вика помогни си сама но нестава тъй де да беше но не е опитвах след едно подобрение да спра медикаментите които пиех в началото на заболяването си но лекарката ми каза никога вече да не правя тази глупост да ги спирам те са с такова действие че трябвало да има натрупване на организма и след това действали и затова е и дошло подобрението но в никакъв случай излекуването ми и в действителност вместо 1-2 хапчета запих двойно повече и сега не си и помислям да ги спирам но как ще се оправя незнам чувала съм че от депресия се преминава и към шизофрения но дано да не стигам до там никога тази депресията не се лекува никога или много много трудно ако не и невъзможнопотискат се само сиптомите да не са силно изразяващи се и до там когато се посвикне с лекарствата организма пак реагира и или се сменят с други или се увеличава дозата им но докога всъщтност това е въпросат ми никой незнае е ако има такъв все пак ще се радвам искрено да не съм права и да се помагне несамо на мен а то и на всички нуждаещи се от помощтта това е много гадно заболяване наистина очаквам и други мнения

231.   Това, в което живееш с активната помощ на много лекари се нарича кошмар. Те ти обясняват, че "трябва" някакви химикали да ти се натрупат в тялото за да се случи нещо хубаво. Сама разбираш, че това само по себе си е абсурдно. За да се случи нещо хубаво трябва да изчистиш много химикали от себе си, не да трупаш нови.
Не си ли пробвала някога някакви начини за детоксикация? Има много начини. Изхвърлянето на токсини не е особено приятно, но след това се чувстваш много по- добре. Ако никога не си пробвала нещо подобно потърси информация и опитай. Много книги има написани за пречистването на организма, и в мрежата има информация. Има и продукти, които правят процеса по- лесен - пробиотици, фибри, билки и т. н. Търси, чети и го направи. Това е единствения нормален начин, не химикалите. Посвети следващите 8 години на природосъобразния начин на живот, а не на химията и ще се чувстваш много по- добре.

233.   Здравейте :) От лекарска гледна точка мога да кажа ,че към деанксита не се привиква ! Мила излишно е да се тъпчеш с тези лекарства ! Имам един съвет за теб ,- промени начина си на живот , започни да се занимаваш с нещо което обичаш помисли си от къде е тръгнал проблема ти , трябва да го преодолееш и да разбереш първопричината за този проблем и да я излекуваш ! Това сигурно е посттравматична депресия . Аз ти препоръчвам повече разходки , смях и излизане и ако искаш купи си от аптеката тинктура мента глог и валериана :) Но лекарствата не са изхода от проблема ! Проблема е в самото ти мислене просто трябва да го промениш

235.   Аз съм на 20 и знам, че животът е пред мен, но веднъж минах през тежка депресия-тогава просто насила ме заведоха на лекар-с антидепресанти се оправих много бързо-за има няма 2 седмици, после продължих да ги пия, но не докрай, а изведнъж ги спрях, и се чувствах страхотно дълго врем след това-ходех по купони, взех си изпитите с 6, заминах за лятото в Малта да работя, но откакто се върнах тук нещо все едно се преобърна-сега много по-продължителна е тая депресия-и понеже знам, че мина веднъжммайка се уплаши и пак отидохме при лекарката-първо на леки антидепресанти, после на същите от миналата година.. но вече 3-ти месец съм в такъв период, знам че всичко ми е в главата, знам че няма зашо да е така, и само аз мога да реша какво да правя-искам да променя мисленето си, но става доста трудно... обаче четох за зависимостта от тези хапчета-аз не искам на 20 да прибягвам до тях, когато нямам кой знае какви проблеми, тогава после като имам деца какво ще правя? Искам да спра антидепресантите веднъж завинаги, защото те не ми помагат особено много-аз имам чувство, че свиквам депресията да ми е нормалното състояние-въпреки че излизам навън, правя неща сама, но мислите около това се появяват отново и отново.. Сигурно избързах с хапчетата пак, а не трябва, защото си е доста сериозно, но не знам ако ги спря рязко като предния път какво ще стане при положение, че сега, за разлика от тогава, не съм се възстановила? Моля за сериозни отговори! :)

236.   здравей, защо не пробваш да посетиш ендокринолог, симптомите ти могат да се обяснят и с проблеми във функцията на щитовидната жлеза. като бях на 16 също имах силна тревожност, нервна възбудимост, сърцебиене, високо кръвно и ми откриха възел на щитовидината жлеза. след операцията съм добре. може да имаш хипофункция и оттам да идва депресивното ти състояние.

239.   Аз също искам да се включа в коментарите, ако е удобно

240.   Ако съдя по себе си (от доста години пия АД, с известни прекъсвания), апетита се повишава. Т. е. не съм сигурен, че ако има едно регулирано хранене ще се качват кг. Ограниавай някой храни!

241.   Хубаво съветвате хората да не пият лекарства, да мислят положително, да се разхождат, да канят баби на кафе за да си приказват. Да, хубави съвети. Ама минавали ли сте през ада на тревожността, депресията и кризите? Толкова да си тревожен и нервен, че да не могат да ти забият игла в кожата. Бях чела някъде, че има и физиологичен проблем. Просто не достига серотонина до там където трябва.
Не ме разбирайте, че отричам всички по-горе хубави съвети. Само че когато си в криза и паниката те е обхванала, не всеки може да мисли положително. Тези съвети са за да правиш това, че да не ти се налага да пиеш антидепресантите. А стигнеш ли до тях - трябва да минеш курса на лечение, да посещаваш психолог /ако имаш възможност/ и да прилагаш положителното мислене. И всичко това за да няма рецидив.
Индустрия е, да. Ами хомеопатията какво е? И разните добавки. Дето растенията били от не знам кой край на света и само там растяла тази билка. Да бе.
И какво лошо, че ще пиеш антидепресантите 5, 10 или повече години? Хората с диабет как пият цял живот лекарства и не се срамуват от това?

243.   Точно сега се чувствам много зле.Ходих на лекар и тои ми смени Есцитила с две други лекарства за депресия.Аз вече не знам дали някакво органично заболяване не отключва депресията,защото всичко неистово ме боли-от главата до краката вече 3та седмица.Страдам от това вече години,но ме тревожи факта,че тези ми състояния зачестяват въпреки хубавите неща,които ми се случват напоследък-имам внучка на един месец.Дали да не посетя отново невролог,за да проверя дали това не се дължи на някакво нервно заболяване.Отчайвам се,а за друго почти не мога да мисля.Не искам да досаждам.Моля за съвет и помощ.Благодаря!

244.   След преживяно постравматично разстройство получих диагноза средно тежка депресия. От преди две години имам назначени есциталопрам 10 мг сутрин и тритико 150 мг вечер по 1 тб плюс мелатонин. Назначени са от психотерапевт. Пих ги в продължение на 2 години. Преди известно време реших да ги прекъсна без консултация с лекаря. Преживях много тежки кризи и сега продължавам да пия същата схема. Имам чувството, че ще ги пия до края на живота ми.

245.   До # 244. Ако наистина искаш да оставиш антидепресанта есциталопрам ( Lexapro), трябва задължително по схема и бавно да го оставяш. Есциталопрам изглежда е доста силен антидепресант и за това трябва много внимателно и съвсем малки дози да се махат на месец. Ето един линк как да се остави специално това лекарство, но е на английски и ако искаш си го принтираай, за да ти го преведат на български, ако не разбираш английски. Ако не знаеш, антидепресантите не се оставят отведнъж, както повечето лекарства, които въздействат на централната нервна система.
В общи линии на сайта се казва, че трябва да се маха около 10% от дозата всеки месец и ако и това води до нежелани симптоми, тогава и още по- малки намаления( 5%) може да се направят.
За съжаление, не става бързо, иска се време търпение и воля да се постигне целта, в противен случай ще трябва да си "закачена" за него до живот.През времето нататък докато го взимаш, ще се появят и някои неприятни симптоми на болести, които ще се чудиш защо ги имаш. За това антидепресантите не е хубаво да се пият дълго време, обикновено ги предписват за 6 месеца.

http://survivingantidepressants.org/index.php?/topic/406-tips-for-tapering-off-lexapro-escitalopram/
А колкото до тритико, това е друг вид антидепресант, но от по- старата генерация.
Оригиналното име е Trazodone.

"Trazodone is an antidepressant medicine. It affects chemicals in the brain that may become unbalanced and cause depression".

Този антидепресант също се оставя по схема, но той е по- слаб от предния и може по- бързо да се остави.

246.   Здравей мила аз съм на 24 години и от много време страдам от същото нещо може би вече 5-6 години опитвам се да го преодолея но не ми се получава изпитвам страх от много неща а дори нетазбрах как ми се случи и защо каква е причината... решила съм да потърся помощ от психолог защото невролога няма как да ни помогне тези хапчета и аз ги пия но те те облекчават за момента после всичко се повтаря знаеш как е

247.   като човек с паническо разстройство и депресия и бъдещ лекар ви казвам че няма как човек да се справи абсолютно сам. Все пак с биохимията в организма не можем да се борим само с храната, особено в днешно време. Да се синтезира особено важни аминокиселини като триптофан и хормони като серотонин няма как да стане само с храна. Не мисля че е срамно да се пият такижа лекарства, по-добре да пиеш и да пордължиш живота си отколкото да тъпчеш на едно място. Особено важно е това за хора с натоварени професии. Сигурно ще се очудите, но повечето добри лекари са прибягвали до употребата на такива лекарства, както лекарства за кръвно. Защо след като доктора има високо кръвно от стрес пие лекарства да не пие и за стрес?? Стига с тези предразсъдъци. Мила, направи което мислиш за най-добре за себе си без да се съобразяваш с мнението на другите. Все пак всеки намира своя начин.

248.   здравейте и аз имам същия проблем. на 27 години сам получих силна уплаха и от там започна всичко. страх ме е да излизам защото получавам сърцебиене паника и световартеж. изписаха ми антидепресант но неискам да го пия пробвах с хапчета на билкова уснова. сега излизам на вън но при нужда и постоянно трябва да съм с някой. знам че хапчетаетата помагат донякъде и всичко зависи от нашето мислене но искам вече да изляза от това състояние.

249.   Чесно казано и аз написах история със същия проблем като твоя знам какво е

250.   Здравейте... Аз съм момиче на 25. По принцип винаги съм била податлива на депресии така нататък, но от няколко месеца е кошмар за мен. Страх ме е да излизам навън, изпадам в паника, плача постоянно, страх ме е да ходя на работа, мисля за самоубиство, защото това което ме яде отвътре не спира и не спира... Била съм на лекар, редовната диагноза депресия, на ти едни хапченца Серопрам и успокоително Атаракс за вечерта и животът ще стане розов... Опаковките стоят, но не се осмелявам да ги пия.. Някакви препоръки? Имам нужда да си поговоря с някого!

251.   Ехо искам да питам намирате ли резултати от хранителен режим докато сте на антидепресанти и какво мислите за Золофта?Има ли смисъл да си спазвам режима или не,защото когато попитах психиатърката тя ми отговори,че е строго индивидуално.Може ли да се напълнее само от хапчето даже и да не ядеш много?

252.   Само едно ще ви кажа, не пийте деанксит привиква се много зле после не можеш да го спреш с месеци, но лошото е че той ме оправи.

254.   Аз съм с световъртеж и главоболие и краката ми треперят даже едното ми око ме боли ходих при невролог скенер ок ЯМР ок доплера, очен пак нищо, каза ми че е на нервна почва пия антидепресант но няма ефект пия го една седмица де но се чуствам като парцал искам да стане някакво чудо и да стана както преди си бях нормална и да не ме е страх да вървя защото ми се вие свят

255.   52Страдах от паник атаки, депресивни разстройства. 1 година пих по 2 табл. сутрин и вечер серопрам, после - над 10 години пия по 1 таблетка серопрам сутрин. Преди сън пия половин таблетка ксанакс и 2 табл. мента, глог, валериан. Илизане от дома и при възможност 1 км на бърз ход, после душ, ако се повтарят разходките още по добре. В почивните дни - на пикник под дърво, слънце и до вода, рекичка. Обичам да газя във водата, събирам цветенца, билки, камъчета. По бански -слънчеви бани, но умерено без да се прекалява. Дихателни упражнения, ТЕС. Не общувайте с хора, които ви натоварват и изсмукват /не им си сърдете, простичко с тях имате различни вибрации/. Ако колеги ви действат зле, трябва да приемете факта, че все пак трябва да се издържаме, а това е достатъчна мотивация за по-качествена философия на общуване. Аз когато съм напрегната, се захващам с домакинска работа с бързо темпо и това ми помага. Самомасаж на крайниците под душа, на ходилата, на лицето, ушите. Чат пат пия магнезий, а зимата заради липса на слънчеви бани - по 1 капка вит. Д с глътка пр. мляко. Вечер слушаме музика за релакс. Старая се да приемам различното от моето мнение. Общувам с малко хора съзнателно, макар че съм много социална и общителна.

257.   Здравейте младежи, вече съм на 60г. и почти цял живот страдах от депресия. Почна се на 12 години, след като ми напълниха устата с живачни пломби. 30 г, по-късно разбрах, че това нарушава функцията на щитовидната жлеза - т. е. хормоните и от там депресия. Депресията си има причина, може някое физическо заболяване, така че като пиете АД не лекувате причината, а последствията - т. е. симптомите. Хапчетата за депресия не ми помагаха или имаха страшни странични ефекти. Отказах да пия и хормони. Сега се чувствам много добре. Искам да кажа най-вече че депресията най-често се дължи на хормонален дисбаланс, а той на липса на йод, ... Съветвам ви първо да намерите физическата причина, преди да започнете с АД. Успех.

258.   Само, ако имаше как да се спася и аз от ужасните странични ефекти на антидепресантите, ужасни са.... Много страдам, млада съм, а психически инвалид, дано доживея по-добри времена, на 29 съм.... Уж съм добре с хормоните, пия хапчетата заради страаааашна тревожност, генерализирано тревожно разстройство и сожиална фобия и негативизъм и празнота, ужас... Това не е живот, станах почти сто кила и ме мислят непознати за бременна и ми тежи. Трябва ли да стана болимичка? С нищо не мога да спра качването на килограмите и с никоя диета не отслабвам. Бях прекрасно красиво момиче с 46 кг тегло. Къде ми отиде младостта, живота, любовта, нямам желание за ибтимности нито грам. Мога да пиша страници наред. Къде ми е живота? ! ...

259.   Много подробна информация на тема преодоляване на депресия и тревожни разстройства може да откриете тук: http://www.strahbg.com

Обяснени са причините за възникване на този вид разстройства, както и методите за тяхното преодоляване.

201-229 от 229